Προβολέας για εξωτερικό χώρο.

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

billav

Established Member
24 December 2012
100
Καλησπέρα σας,
Σκέφτομαι για προβολέα για εξωτερικό χώρο με στόχο την διασκέδαση περισσότερο των τέκνων. Οι απαιτήσεις δεν είναι υψηλές όπως και το οικονομικό. Τι επιλογές έχω; Η προβολή σκέφτομαι να γίνεται σε πανί. Θα μπορούσε και σε τοίχο αν δεν επηρεάζει το χρώμα του που είναι σαν λευκό χρυσό αν δεν κάνω λάθος. Αν παίζει βέβαια ρόλο η ακριβής απόχρωση μπορώ να κοιτάξω το δειγματολόγιο και να σας το αναφέρω.
Η μόνη εμπειρία που έχω από προβολικό μέσο είναι από 2 epson eb675wi που χειρίζομαι καθημερινά στην δουλεία μου. Διαφορετικός ο τύπος του προβολέα εκεί απλά το αναφέρω σε περίπτωση που βοηθήσει για μέτρο σύγκρισης.
Ευχαριστώ.
 

billav

Established Member
24 December 2012
100
Απάντηση: Re: Προβολέας για εξωτερικό χώρο.

Καλός φαίνεται και σε καλή τιμή.Αναφέρει οτι έχει media player πάνω του. Παίζει δηλ και ήχο dts ή ζητάω πολλά σε αυτή την κατηγορία;
Ευχαριστώ.
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,492
Εκεί ψηλά.....
Re: Απάντηση: Re: Προβολέας για εξωτερικό χώρο.

Παίζει δηλ και ήχο dts ή ζητάω πολλά σε αυτή την κατηγορία;
Ευχαριστώ.



Ε.......αμα θες DTS παιξε απο αλλη πηγε και δωσε μονο εικονα σε αυτον.
 

billav

Established Member
24 December 2012
100
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Προβολέας για εξωτερικό χώρο.

Ε.......αμα θες DTS παιξε απο αλλη πηγε και δωσε μονο εικονα σε αυτον.

Αν δεν παίζει αναγκαστικά μιας και τα περισσότερα αρχεία μου έχουν dts. Απλά θα βόλευε πολύ.
Τι προτείνετε; Τοίχος ή πανί; Αν τοίχος, τι χρώμα μιας και υπάρχει η δυνατότητα για να βάψω και σε πανί απλά επιλέγω μέγεθος;

Υπάρχει και επίσημος εισαγωγέας:
https://www.conceptum.gr/eksoplismos/projector/conceptum-electronics/736-rd-819.html

Από αυτό καταλαβαίνω πως δεν πρέπει να παίζει DTS αλλά δεν είμαι και σίγουρος:
"Μedia Player file support : avi, mpg, mp3, aac, jpg, bmp"
Το είδα και εγώ. Μάλλον θα προβώ από την επόμενη εβδομάδα στην αγορά του και θα αναφέρω σε περίπτωση που παίζει.

Ευχαριστώ.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Φωτεινότητα: 3800 Lumens (οχι ANSI) :rolleyes:

http://b2b.conceptum.net/el/concept...0-lumens-hdmi-media-player-5200250813466.html


Πάρε κάτι σε optoma ή BenQ με συμβατική λάμπα. Ακόμα και κάποιος 720p (WXGA 1280x768) θα παίζει καλύτερα. Κυρίως για να μπορέσεις να ανοίξεις ίντσες χωρίς να θυμίζει καντηλάκι.
Όσο πιο φωτεινός, τόσο καλύτερα. Σε κάποιους προβολείς τώρα τελευταία έχω δει να έχουν και ρύθμιση στο μενού ανάλογα του χρώματος της επιφάνειας προβολής.
 

billav

Established Member
24 December 2012
100
Απάντηση: Re: Προβολέας για εξωτερικό χώρο.

Φωτεινότητα: 3800 Lumens (οχι ANSI) :rolleyes:

http://b2b.conceptum.net/el/concept...0-lumens-hdmi-media-player-5200250813466.html


Πάρε κάτι σε optoma ή BenQ με συμβατική λάμπα. Ακόμα και κάποιος 720p (WXGA 1280x768) θα παίζει καλύτερα. Κυρίως για να μπορέσεις να ανοίξεις ίντσες χωρίς να θυμίζει καντηλάκι.
Όσο πιο φωτεινός, τόσο καλύτερα. Σε κάποιους προβολείς τώρα τελευταία έχω δει να έχουν και ρύθμιση στο μενού ανάλογα του χρώματος της επιφάνειας προβολής.

Είδα την διογκωμένη φωτεινότητα. Μάλιστα στις παρατηρήσεις αναφέρει για χαμηλό φωτισμό στο περιβάλλον. Το 1/3 να έχει σε ansi καλά θα είναι. Έχεις να προτείνεις κάποιον σε αυτή την τιμή;

Προσθήκη:
Βρήκα αυτόν σε 720π με 3500 ansi lumens αλλά και πάλι μου φαίνονται πολλά για αυτή την τιμή.
https://www.katerelos.gr/product/55669/philips-neopix-prime.html?ref=3
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Κοίταξε. Το "μυστικό" είναι να έχει φωτεινότητα και contrast μαζί. Αυτό που δεν σου λένε ή που δεν το προσέχεις στην αναζήτηση σε αυτούς τους προβολείς gadget που έχουν και ενσωματωμένο media player και διάφορα apps κλπ, είναι ότι η εικόνα τους είναι θαμπή ακριβώς γιατί δεν μπορούν να έχουν κοντραστάτη και φωτεινή εικόνα ταυτόχρονα.
Δεν συζητάω καν το να υπάρχει κάποια ελαφριά πηγή φωτός εκεί γύρω. Χάνεται η μπάλα.
Αν βάλεις δίπλα τους ένα πραγματικό προβολέα θα το καταλάβεις.

Τώρα, σε ό,τι αφορά τους κανονικούς προβολείς, σε αυτή την τιμή όχι. Δεν μπορώ να σου προτείνω κάποιον γιατί δεν υπάρχει. Θα προτιμούσα όμως χαλαρά έναν έστω "data projector" (έτσι τους έλεγαν παλιά) από αυτά τα παιχνίδια που κοιτάς για τη χρήση που το θες.
Είναι όμως ακριβότεροι.
Εναλλακτικά ίσως να κοιτούσες και κάποιον Viewsonic οι οποίοι είναι ένα κλικ πιο κάτω σε σχέση με optoma/BenQ, αλλά και πάλι προτιμότεροι από τα gadgets αυτά.

Αν πάλι δεν μπορείς να ανέβεις λίγο σε τιμή, τότε δεν έχει και πολύ σημασία τι θα επιλέξεις. Αρκεί να ξέρεις ότι δεν είναι ικανοί για πολλές ίντσες και έχεις πάρει απόφαση ότι θα έχεις τους περιορισμούς αυτούς.
 

etien

AVClub Addicted Member
9 November 2007
1,543
Για να αποφύγουμε τις "σπέκουλες" καλό θα ήταν να ζητήσουμε τη γνώμη κάποιου κατόχου όπως του μέλους "broxopios".
Οι κάτοχοι στο σκρουτζ είναι πάντως πολύ ευχαριστημένοι (μέχρι και για καφετέρια).

Νομίζω ότι ο φίλος μας δεν έχει και πολύ μεγάλες απαιτήσεις και ψάχνει για μία καλή και αξιοπρεπή λύση σε αυτό το budget.

Εάν μπορεί να διπλασιάσει το budget για έναν "επώνυμο" full hd projector, τότε πιθανότατα θα απολαύσει ανώτερη εικόνα.
 

billav

Established Member
24 December 2012
100
Απάντηση: Re: Προβολέας για εξωτερικό χώρο.

Κοίταξε. Το "μυστικό" είναι να έχει φωτεινότητα και contrast μαζί. Αυτό που δεν σου λένε ή που δεν το προσέχεις στην αναζήτηση σε αυτούς τους προβολείς gadget που έχουν και ενσωματωμένο media player και διάφορα apps κλπ, είναι ότι η εικόνα τους είναι θαμπή ακριβώς γιατί δεν μπορούν να έχουν κοντραστάτη και φωτεινή εικόνα ταυτόχρονα.
Δεν συζητάω καν το να υπάρχει κάποια ελαφριά πηγή φωτός εκεί γύρω. Χάνεται η μπάλα.
Αν βάλεις δίπλα τους ένα πραγματικό προβολέα θα το καταλάβεις.

Τώρα, σε ό,τι αφορά τους κανονικούς προβολείς, σε αυτή την τιμή όχι. Δεν μπορώ να σου προτείνω κάποιον γιατί δεν υπάρχει. Θα προτιμούσα όμως χαλαρά έναν έστω "data projector" (έτσι τους έλεγαν παλιά) από αυτά τα παιχνίδια που κοιτάς για τη χρήση που το θες.
Είναι όμως ακριβότεροι.
Εναλλακτικά ίσως να κοιτούσες και κάποιον Viewsonic οι οποίοι είναι ένα κλικ πιο κάτω σε σχέση με optoma/BenQ, αλλά και πάλι προτιμότεροι από τα gadgets αυτά.

Αν πάλι δεν μπορείς να ανέβεις λίγο σε τιμή, τότε δεν έχει και πολύ σημασία τι θα επιλέξεις. Αρκεί να ξέρεις ότι δεν είναι ικανοί για πολλές ίντσες και έχεις πάρει απόφαση ότι θα έχεις τους περιορισμούς αυτούς.

Να ξεκινήσω από το τελευταίο που είναι η τιμή. Δεν μπορώ να ανέβω επειδή δεν θέλω να αντικαταστήσει τηλεόραση είναι σε κάποιο δωμάτιο για ταινίες. σκέφτομαι όταν θα είναι καλός ο καιρός να βάζω καμία ταινία για τα παιδιά μετά την δύση ή με φίλους όταν θα ψήνουμε κάποιον αγώνα, βραδινή φόρμουλα κλπ. Οπότε δεν θέλω να ξεφύγω.
για την γωτεινότητα επειδή και στο αρχικό μου ποστ όπως ανέφερα δουλεύω ust 675wi περισσότερο στην οικονομική λειτουργία με αναφερόμενα 1800 φωτεινότητα και είμαι αρκετά ικανοποιημένος μιας ακόμα και το καλοκαίρι με φως μπορώ να δω το προβαλλόμενο. ενώ εδώ οι συνθήκες θα είναι χαμηλού φωτισμού.


Για να αποφύγουμε τις "σπέκουλες" καλό θα ήταν να ζητήσουμε τη γνώμη κάποιου κατόχου όπως του μέλους "broxopios".
Οι κάτοχοι στο σκρουτζ είναι πάντως πολύ ευχαριστημένοι (μέχρι και για καφετέρια).

Νομίζω ότι ο φίλος μας δεν έχει και πολύ μεγάλες απαιτήσεις και ψάχνει για μία καλή και αξιοπρεπή λύση σε αυτό το budget.

Εάν μπορεί να διπλασιάσει το budget για έναν "επώνυμο" full hd projector, τότε πιθανότατα θα απολαύσει ανώτερη εικόνα.

Έχω στείλει μήνυμα για ανάδραση του προβολέα και περιμένω. Όντως οι κριτικές είναι ενθαρυντικές.

Ευχαριστώ.
 

billav

Established Member
24 December 2012
100
Βρήκα την πραγματική φωτεινότητά του. Στα 300 ansi lumens. Πως σας φαίνεται η φωτεινότητά του για τις συνθήκες που τον θέλω;

Τύπος οθόνης: οθόνη υγρού κρυστάλλου
Εγγενής ανάλυση: 1920 x 1080
Υποστήριξη ψηφίσματος: 4Κ
Λάμψη: 300ansi lumens
Ρίξτε αναλογία: 1.64
Απόσταση προβολής: 1,5 - 4,5 μ
Μέγεθος εικόνας: 50 - 130 ίντσες
Κλίμακα εικόνας: 16: 9,4: 3

Λεπτομέρεια προϊόντος
Λάμπα: LED
Ισχύς λαμπτήρα: 70W
Λάμπα ζωής: 20000Η

Υποστηριζόμενη DVB-T: Οχι
Υποστηριζόμενος εξωτερικός υπότιτλος: Οχι
 

stempi

Established Member
13 May 2010
244
Θα σου ελεγα να προσπερασεις και να δεις για μεταχειρισμενο επωνυμο προβολεα.