Το dvd recorder χαλασε

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

cool11

Established Member
23 August 2006
138
Εχω αυτο εδω το dvr, pioneer 520.
https://www.pioneerelectronics.com/...neer-DVD-Players/DVR-520H-S?tab=manuals#specs
https://www.cnet.com/reviews/pioneer-dvr-520h-review/
Ακριβο, και καλο μηχανημα, αξιολογο, για την εποχη του.

Δεν θα ελεγα οτι εγινε ποτε, καμια ιδιαιτερη 'βαρια' χρηση.
Απλα περνουσα τα οικιακα βιντεο απο μια digital 8 sony camera εκει, με firewire, και μετα, παλια, τα εγραφα σε δισκακια.
Κατα καιρους το χρησιμοποιουσα, περιστασιακα, και ως dvd player.

Ειχα λιγα χρονια να το χρησιμοποιησω, και το χρειαστηκα προσφατα. Συνεδεσα ενα παλιο vhs video που ειχα, σε μια θυρα scart, και πανευκολα εγραψα τα video στον σκληρο δισκο του pioneer.
Ωστοσο, ανακαλυψα οτι το dvd player/recorder, χαλασε! :(
Οτι κι αν δοκιμασα, απο δισκακια, δεν επαιξε τιποτε, ουτε αναγνωρισε κανενα, και φυσικα για εγγραφη ουτε καν πια λογος...

Εχω λοιπον, βιντεο, περασμενα στον σκληρο του pioneer.
Υπαρχει καποιος τροπος, να τα 'εξαγω' καπου;
Δειτε λιγο τα specs, αν και δεν θελω να χαλασω εξτρα χρηματα σε παλιες συνδεσμολογιες και προφανως νεο εξοπλισμο....ισως ζητω κατι ανεφικτο;

Σαν μηχανημα ειναι καλο, και ειναι κριμα να μεινουν 'εγκλωβισμενα' τα βιντεο εντος, εκτος πια, και αν η βελτιστη λυση, ειναι το ξαναπερασμα απο το video vhs, σε καποια αλλη μορφη.

Περιμενω τις σκεψεις και τις προτασεις σας.
 

Αντώνης-Κ

AVClub Addicted Member
22 June 2007
2,016
Για αρχή θα έλεγα να γίνει καθαρισμός και συντήρηση του μηχανισμού ανάγνωσης – εγράφης. Αν δεν αποδώσει και αν θέλεις το μηχάνημα αλλαγή του μηχανισμού ολόκληρου η μόνο του συστήματος ανάγνωσης – εγράφης – (μάτι) υπάρχουν και μεταχειρισμένα.
Και τελευταία λύση είναι η αφαίρεση του σκληρού δίσκου και η εξαγωγή των αρχείων.
 

cool11

Established Member
23 August 2006
138
Εν τω μεταξυ, οπως ειπα, παντα ειχε ηπια χρηση, ασε που ειμαι πολυ προσεκτικος με τα μηχανηματα μου, δηλαδη εντος επιπλου για να μην το πιανει η σκονη, παντα εγγραφη σε επωνυμα δισκακια tayo yuden κλπ
Αλλα...αλλά...

Μπορω να κανω κατι εγω, αναφορικα με την αρχικη πρωτη προταση, για τον καθαρισμο του μηχανισμου-αναγνωσης/εγγραφης;

Ή μιλαμε, οτι σε καθε περιπτωση, για το συγκεκριμενο μηχανημα, την πορτα του service δεν την αποφευγεις;
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,738
Βόλος
1. Υπάρχουν δίσκοι-βουρτσάκια που τους βάζεις υγρό και πλένουν τον φακό.
2. Δοκιμάζεις άλλα δισκάκια. Εγώ είχα το ίδιο πρόβλημα με ένα Sony, αλλά για έναν μυστήριο λόγο έγραφε σε DVD+RW. Μπόρεσα να μεταφέρω τα περισσότερα αρχεία έτσι πριν σταματήσει να γράφει και αυτά.
3. Δεν είναι για πέταμα. Εξακολουθεί να είναι στην κρεβατοκάμαρα, να γράφει ταινίες για να τις βλέπουμε αργότερα. Μάλιστα το είχα πάρει στις διακοπές και είχαμε καμιά 30αριά ταινίες μέσα για να τις δούμε.
 

Αντώνης-Κ

AVClub Addicted Member
22 June 2007
2,016
Η διαδικασία είναι η ίδια όπως ο καθαρισμός και συντήρηση – λίπανση ενός dvd rom RW drive υπολογιστή, έχει αρκετά μεγαλύτερο βαθμό δυσκολίας από ότι ένα απλό player που ανοίγοντας το καπάκι βλέπεις αμέσως το μηχανισμό.

 

cool11

Established Member
23 August 2006
138
Ευχαριστω για τις αποψεις παιδια.
Μιλησα με εναν γνωστο μου ηλεκτρονικο, μου ειπε οτι συνηθως χαλαει το laser.

Παντως, ειναι λιγο 'αδικο', πολυ φτηνοτερα και πολυ πιο χρησιμοποιημενα players, να παιζουν επι χρονια συνεχως χωρις προβληματα,
και αυτο, πανακριβο, καλοδιατηρημενο, και με νορμαλ μεχρι αραιη χρηση,
να τα εχει παιξει.

Δυστυχως δεν 'πιανει' το χερι μου, και δεν εχω και ειδικη 'hardware-ικη' γνωση, για να πω οτι θα το κατσαβιδιασω κλπ.
Δηλαδη, αντε μεχρι κανενα φυσημα να κανω(με φυσητηρι), ή κανενα repair set λιπανσης/καθαρισμου κλπ, αλλα ως εκει.

Μαλλον θα παω στον ηλεκτρονικο, αλλα το θεμα ειναι τι βλαβη ειναι, και κυριως ποσο θα κοστισει.
Αν ειναι ακριβη βλαβη, δεν αξιζει τον κοπο πλεον.

Θα δοκιμασω παντως και αλλα δισκακια, μαρκες κλπ, αν και δεν νομιζω οτι θα δω φως.
 

cool11

Established Member
23 August 2006
138
Λοιπον, εχω καποια μικρα νεότερα, από το μέτωπο.
Και σε εσας, τα σημαδια σιγουρα θα 'πουν' περισσοτερα απ'οτι σε εμενα.



Μίλησα το πρωί με έναν κάποιον του χώρου, και στην κουβέντα έκανε αναφορά για 'laser που αδυνατίζει', αν έχει να χρησιμοποιηθεί καιρο το μηχάνημα...
Κι ότι διαφορα καθαριστικά dvd, κάνουν συχνά, αρκετά καλη δουλεια...

Όπως και να χει, εγώ σήμερα είπα να δοκιμάσω, πολλά διαφορετικά δισκάκια.
Και ακουστε τι έγινε.

Ένα, κάποια στιγμή, το αναγνώρισε!
Ξεκίνησε να το γραφει, αλλα σε κάποια στιγμή η εγγραφη διεκοπη, fail.

Μετά, αφού δοκίμασα πολλά που δεν τα έβλεπε,
κάποιο το είδε κανονικά.
Και μάλιστα, δεν ήταν dvd-r, αλλα dvd-rw(επανεγγράψιμο).
Με αυτό το δισκάκι, πήγαν όλα μια χαρα!!!!!!!!!!
Και initialize το δισκάκι έγινε(γιατί ήταν ήδη γραμμενο dvdrw), και κατόπιν εγγραφη έγινε, και μενού έφτιαξα με το pioneer, και στο τέλος έκανα και finalize!!!
Δεν πίστευα στα ματια μου.
Κατόπιν, όπως ήταν το dvd μες το drive, το έβαλα και έπαιξε κανονικά!

Η συνεχεια όμως, δεν ήταν το ίδιο καλη...
Γιατί ότι δισκάκι κι αν έβαλα μετά, δεν το αναγνώρισε.
Και ακόμη και το dvd-rw που έγραψα πριν λίγη ώρα, ούτε αυτό το έβλεπε!!!!

Εσείς τι νομίζετε ότι συμβαίνει, με την παραπάνω συμπεριφορά του dvd drive του μηχανήματος;
Μπορώ να δοκιμάσω κάτι μονος μου, δίχως 'εγχειρήσεις'/κατσαβιδιασμα, πριν ξεκινήσω πάρε-δώσε με τεχνικούς/επισκευαστες;
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
απλά το βάζεις να το διαβάσει. αν κοιτάξεις το δισκάκι έχει ένα μικρό βουρτσάκι που "χαϊδεύει" το μάτι και το ..ξεσκονίζει
 

cool11

Established Member
23 August 2006
138
A μαλιστα....καταλαβα.
Βεβαια το ερωτημα ειναι, αν ειναι προβλημα σκονης ή κατι αλλο. Οπως ειπα, το ειχα εντος επιπλου.
Η ολη φαση, που ξαναζωντανεψε μια φορα, και μετα παλι τιποτε, τι μπορει να σημαινει;
 

dipsa

Established Member
10 October 2006
275
Αθήνα
Απάντηση: Re: Το dvd recorder χαλασε

A μαλιστα....καταλαβα.
Βεβαια το ερωτημα ειναι, αν ειναι προβλημα σκονης ή κατι αλλο. Οπως ειπα, το ειχα εντος επιπλου.
Η ολη φαση, που ξαναζωντανεψε μια φορα, και μετα παλι τιποτε, τι μπορει να σημαινει;

Φίλε μου, δεν είναι σκόνη, μάλλον το laser ολοκλήρωσε τον κύκλο ζωής του..
Ηλεκτρονικός δεν είμαι, αλλά έχω δουλέψει αρκετά χρόνια σε μεγάλη εισαγωγική εταιρεία που έφερνε -πασίγνωστα- cd players κ recorders κ φυσικά είχε κ service με εξαιρετικούς τεχνικούς.
Πάντα με έτρωγε κι εμένα η απορία... πώς χαλάει το laser έστω κ αν δεν δουλεύει το cd player ? Ή να στο θέσω κ αλλιώς, υπήρχαν συσκευές που ενώ ΔΕΝ δούλευαν, χαλούσε το laser τους και άλλες (ίδιες) που, ενώ δούλευαν όλη μέρα (σε μαγαζιά κυρίως) δεν πάθαιναν τίποτα..

Το θέμα είναι απλό, όπως μου εξήγησαν οι τεχνικοί... Το laser έχει περιμετρικά ελαστική ανάρτηση που του επιτρέπει να κινείται σε 3 διαστάσεις κ να κεντράρει το ίχνος στο δισκάκι, με εφαρμογή ηλεκτρομαγνητικών πεδίων . (μην φανταστείς ότι κόβει βόλτες, μιλάμε για χιλιοστό maximum) .
Αυτή λοιπόν η ελαστική ανάρτηση ξεραίνεται (όπως τα λάστιχα του αυτοκινήτου), δουλεύει - δε δουλεύει το cd player. Αυτά μάλιστα που δουλεύαν εντατικά, διατηρούσαν την ελαστικότητά τους για μεγαλύτερο χρονικό διάστημα.

Η διαδικασία λοιπόν που ακολουθούσαν οι τεχνικοί για να αναστήσουν (προσωρινά, εφόσον ο πελάτης δεν ήθελε αντικατάσταση του laser) ήταν :
1- Καθάρισμα του ματιού με μπατονέτα κ ειδικό υγρό καθαρισμού.
2- Εφαρμογή κάποιων μυστικών (service ) συνδυασμών των πλήκτρων, όπου το laser άρχιζε να κάνει μόνο του κινήσεις στις 3 διαστάσεις επί 10λεπτο, για να ''μαλακώσει'' η ανάρτησή του..(είχε πλάκα αυτό να το βλέπεις)
3- ''Πείραγμα'' κάποιων trimmer (ρεύμα πόλωσης το έλεγαν ?) στην πλακέτα, ώστε να ενισχύσουν τα ηλεκτρομαγνητικά πεδία που κινούσαν το laser.(Αυτό δημιουργούσε άλλα προβλήματα όπως έμαθα κ ήταν η τελευταία επιλογή)

Προφανώς, ο δικός σου είναι διπλός εφόσον (read/ write) είναι και recorder..
Αυτά όλα βέβαια αφορούσαν τους τελευταίας γενιάς, φθηνούς τότε, mainstream μηχανισμούς.
Δεν αναφέρομιαι σε παλαιότερους εξωτικούς αιωρούμενους ''χυτούς'' μηχανισμούς που καταργήθηκαν λόγω κόστους κυρίως ( κ πολλοί απ αυτούς δουλεύουν ακόμη)
 

cool11

Established Member
23 August 2006
138
Αγαπητε dipsa ευχαριστω για την αναλυση.
Τεχνικα θεματα, και λεπτομερειες, που δεν ειναι τοσο γνωστες. Αλλα επεξηγουν το τι συμβαινει.

Να φανταστω οτι η επισκευη ενος laser ειναι κατι με αρκετο κοστος;
Σε συσκευη 16ετιας, μαλλον δεν εχει νοημα η επισκευη, οπως και να το εξετασει κανεις, αν μιλαμε για κοστος εστω και λιγων δεκαδων ευρω.

Το κριμα ειναι, οτι η υπολοιπη συσκευη, δουλευει αψογα.
Αλλα επειδη ειναι εκεινης της εποχης, δεν εχει ας πουμε μια θυρα usb. Να συνδεσω εναν εξωτερικο σκληρο, να παρακαμπτω το dvd.
Εχει firewire, τα γνωστα rca, scart κλπ. Ναι, σιγουρα θα υπαρχουν ανταπτορες, αλλα αν ειχε εστω μια usb, ολα θα ηταν πολυ διαφορετικα, απο τις λοιπες λυσεις.
Γιατι πχ το recording στον σκληρο, ή εγγραφη απο vhs κλπ, τα χειριζεται αψογα. Ομοιως το editing των video λογω σκληρου, ειναι ευκολο και ευχρηστο.

Ομως, το να μην μπορω να εξαγω ευκολα, το οτι κανω με τα βιντεο με τη συσκευη, ειναι θεμα...

Πειτε για πιθανα κοστη περι laser, εστω να εχω μια ιδεα... εστω μεσω τεχνικου/ηλεκτρονικου, και οχι official service...
 

dipsa

Established Member
10 October 2006
275
Αθήνα
Απάντηση: Re: Το dvd recorder χαλασε

Ξέχασα να αναφέρω, ότι σε όλη την διάρκεια της ανάγνωσης / εγγραφής του recorder, ολόκληρος ο μηχανισμός με το laser κινείται με γρανάζια, επάνω σε 2 παράλληλους άξονες, οι οποίοι έχουν λιπαντικό. Σίγουρα, μετά από τόσα χρόνια αυτό θα έχει ξεραθεί .
Πρέπει να αφαιρεθεί η παλιά λίπανση κ να μπει καινούργια.
Εάν τον λιπάνει κάποιος ειδικός ? Ομοίως κ τα γρανάζια.. Μπορεί να βοηθήσει..(Αν κ όσες φορές το έκανα για συσκευές φίλων, δεν είχε αποτέλεσμα)
Μεταχειρισμένο το Recorder σου πουλιέται 100 περίπου στο ebay .
 

takis

Supreme Member
11 August 2006
3,663
--------------------
Και κάτι τελευταίο ο φακός του λέιζερ ωστα περισσότερα είναι πλαστικός και με την πάροδο των ετών πολυμερίζεται
Για να στο κάνω ποιο απλό γίνεται όπως τα φανάρια των αυτοκινήτων που είναι πλαστικά θα έχεις δει πως θαμπώνουν
Στη περίπτωση αυτή δεν γίνεται κάτι πάρα μόνο αντικατάσταση αν συμφέρει βέβαια
 

cool11

Established Member
23 August 2006
138
Ετσι οπως τα εχουν κανει, οπως τα λετε, εχουν ημερομηνια ληξης λοιπον...

Και σκεφτομουν αυτο που απο χρονια γνωριζουμε οσοι ειμαστε μες την τεχνολογια,
το ποσο καλυτερο ειναι κατι, οταν δεν εχει κινουμενα μηχανικα μέρη...