Combiner TV-SAT

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Dim-sat

Senior Member
3 March 2008
453
Καλησπέρα.

Στον χώρο που μένω, κατέβαινε ενα καλώδιο κεραίας coaxial, το οποίο ο ηλεκτρολόγος το εφτανε μέχρι το κέντρο εντός της οικίας. Εκεί το είχε ενώσει με κάποια άλλα (υπό την μορφή μπάλας), υποθέτω με αυτά που καταλήγουν στις πρίζες του σπιτιού.
Οι πρίζες είναι όλες τριπλές (tv-sat-radio).
Είχε επίσης τραβήξει ένα ακόμη coaxial μονο του, προφανώς σαν υποδομή για δορυφορικό.
Τις προάλες εγκατασταθηκε δορυφορικό πιάτο και με τον τεχνικό συνδεσαμε το ορφανο καλώδιο και διαπιστώσαμε ότι όντως στέλνει το σήμα του κανονικά.

Αποφάσισα λοιπόν να πάρω φυσάκια, ένα splitter και ένα combiner και να φτιάξω τα καλώδια τα οποία ήταν τελείως χύμα.
Τα φυσάκια τα πέρασα όπως πρέπει.
Δοκίμασα να βάλω πρώτα το combiner και μετά το splitter, όπως επίσης πρώτα το splitter και μετά το combiner.
Το τηλεοπτικό σήμα το πήγα 100% και στις δυο περιπτωσεις, ενώ πριν την παρέμβαση μου ήταν σε πολύ χαμηλά επίπεδα.
Το δορυφορικό δεν το έχω δει ποτέ.
Σημείωση, αν τραβήξω σκετο καλώδιο και το ενώσω με το δορυφορικό χωρίς combiner και splitter παιζει κανονικά.

ΤΙ να ελέγξω?
Ευχαριστώ
 

stivi1981

Senior Member
27 October 2008
484
Ν.φθιωτιδος
δοκιμασε να βαλεις μονο το combiner με δορυφορικο και επιγειο σημα πανω του και συνδεσε μονο μια μπριζα και ελενξε να δεις αν σου περνανε και τα δυο σηματα...
ισως οι μπριζες να μην ειναι κατα καποιο τροπο συμβατες με το combiner..
τωρα πόλλα μπορει να ειναι αλλα κανε μια δοκιμη
 

Dim-sat

Senior Member
3 March 2008
453
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Τα έβγαλα όλα από μπριζες, splitter και combiner, κουμπωσα μόνο το sat και δοκίμασα στην έξοδο του combiner ένα ένα τα καλώδια. Στο δεύτερο βρήκα αυτό που έψαχνα (του σαλονιου) και κατέβηκε το δορυφορικο σήμα κανονικά στον δέκτη. Κατόπιν κουμπωσα και της κεραίας στο combiner και ήρθε και το τηλεοπτικό!

Όποτε εφόσον τώρα έχω την βάση μου, και για να τα κάνω σωστά, να βάλω πρώτα το splitter ή πρώτα το combiner?
 

Dim-sat

Senior Member
3 March 2008
453
Σάκη, ευχαριστώ για την απάντηση.
Αμέλησα και δεν επανήλθα.
Εξ των υστέρων κ εγώ δεν ξέρω πως μπλεχτηκα έτσι.
Τα έχω όλα σε τάξη πλέον!
Η κεραία πάει στο splitter κ από εκεί η μία έξοδος δίνει κ στο combiner που μιξαρει και το δορυφορικο.
Οπότε όλο το σπίτι βλέπει όπως πρέπει.
 

regbulk

Senior Member
19 June 2010
325
GR
Για να μην ανοίγω νέο θέμα, έχω παρεμφερή ερώτηση:
Στην πολυκατοικία υπάρχει κεντρικός ενισχυτής και splitter από το οποίο φεύγει ένα καλώδιο tv για κάθε διαμέρισμα.
Εάν στο δικό μου καλώδιο βάλω αυτό -->> combiner μπορώ να χρησιμοποιήσω το ίδιο combiner ανάποδα στην πρίζα του διαμερίσματος ώστε να αποπλέξω τα σήματα tv + sat ή πρέπει αναγκαστικά να αλλάξω την υφιστάμενη πρίζα με πρίζα tv/sat ;
 

PublicDomain

AVClub Addicted Member
10 June 2007
2,624
Για να μην ανοίγω νέο θέμα, έχω παρεμφερή ερώτηση:
Στην πολυκατοικία υπάρχει κεντρικός ενισχυτής και splitter από το οποίο φεύγει ένα καλώδιο tv για κάθε διαμέρισμα.
Εάν στο δικό μου καλώδιο βάλω αυτό -->> combiner μπορώ να χρησιμοποιήσω το ίδιο combiner ανάποδα στην πρίζα του διαμερίσματος ώστε να αποπλέξω τα σήματα tv + sat ή πρέπει αναγκαστικά να αλλάξω την υφιστάμενη πρίζα με πρίζα tv/sat ;
αν βρεις το καλώδιό σου στην ταράτσα γιατί όχι;
 

mikemtb

Senior Member
15 November 2014
567
γλυφαδα
μπορώ να χρησιμοποιήσω το ίδιο combiner ανάποδα στην πρίζα του διαμερίσματος ώστε να αποπλέξω τα σήματα tv + sat ;
Απο οτι φαινεται , ναι Μπορεις
Άμα δεις στην φωτο, λέει Input/Output από την μια πλευρά
 

regbulk

Senior Member
19 June 2010
325
GR
Ωραία. Και κάτι ακόμα. Έστω ότι από το δώμα που φεύγει το καλώδιο του διαμερίσματος, πάει στην πρώτη πρίζα tv/fm του διαμερίσματος (διέλευσης) και στη συνέχεια σε άλλη διέλευσης και τέλος στην τερματική.
Εάν συνδέσω το combiner ανάποδα για να αποπλέξω τα σήματα, θα λειτουργήσει σε οποιαδήποτε από τις υφιστάμενες πρίζες tv/fm;
 

AFam

AVClub Fanatic
11 September 2006
26,961
Θα έχεις απώλεια σήματος.
Η σωστή δουλειά θα είναι να αλλάξεις όλες τις πρίζες.
 

regbulk

Senior Member
19 June 2010
325
GR
Θα έχεις απώλεια σήματος.
Η σωστή δουλειά θα είναι να αλλάξεις όλες τις πρίζες.
Η απώλεια θα είναι λόγω της χρήσης του combiner για απόπλεξη;
 

AFam

AVClub Fanatic
11 September 2006
26,961
Όταν εχεις combiner και πολλές πρίζες το σωστό ειναι να αλλάξεις όλες τις πρίζες.
Το ακομα πιο σωστό βέβαια απο τη στιγμή που κάθε καλώδιο απο την ταράτσα πάει απευθείας και αποκλειστικά στο εκάστοτε διαμέρισμα τότε βαζεις πολυδιακόπτη (αν εχεις απο 2 και πανω δορυφορους) ή εναν παθητικο ενισχυτη γραμης σαν αυτον στην ταράτσα και tv/sat πρίζες
 

regbulk

Senior Member
19 June 2010
325
GR
Έφτασε τελικά η ώρα της σύνδεσης και έχω το εξής πρόβλημα.
Στο δώμα υπάρχει ο ενισχυτής της πολυκατοικίας (fm + tv) ο οποίος δίνει σε splitter από όπου φεύγει 1 γραμμή για κάθε διαμέρισμα.
Στο δικό μου καλώδιο, παρέμβαλα ένα sat/tv combiner (είσοδος η cosmote tv + η μία έξοδος του splitter του ενισχυτή - έξοδος το καλώδιο προς το διαμέρισμα).

Πάω στο διαμέρισμα και παρατηρώ τα εξής:
Στην πρώτη πρίζα (αυτή στην οποία έρχεται το καλώδιο από την ταράτσα), παίρνω το καλώδιο και το συνδέω σε πρίζα sat/tv/fm (χωρίς να συνδέσω τις γραμμές προς τα άλλα δωμάτια).
Η cosmote tv έχει το ίδιο σήμα που είχε και με αυτόνομο καλώδιο. Δεν φαίνεται να έχει καμία απώλεια σήματος.
Το σήμα της επίγειας όμως έχει αρκετή απώλεια και μάλιστα, όταν ανοίγω τον αποκωδικοποιητή της cosmote, το σήμα της επίγειας σχεδόν χάνεται (δεν κάνει σπασίματα όμως), και μετά σταθεροποιείται πάλι (σε χαμηλότερο σήμα/ποιότητα από ότι χωρίς το σήμα sat στη γραμμή).