Soundbar LG SL8Y

aXer

Established Member
20 January 2009
175
Βγήκε η συγκεκριμένη soundbar στα 369 προσφορά σε μερικά μαγαζιά και ήθελα να ρωτήσω

1) Έχει κανείς εμπειρία; Αξίζει για αυτά τα λεφτά;
2) Ποια η διαφορά της με το μοντέλο SL8YG που φαίνεται να υπάρχει αλλού στην Ευρώπη;

Η τηλεόρασή μου είναι μία LG OLED 55 b7v

Ευχαριστώ
 

irdet2

New member
11 March 2013
35
Καλησπέρα φίλε!
Κι εγώ κοιτάζω τη συγκεκριμένη χωρίς να έχω καταλήξει....

Από τις λίγες αναζητήσεις που έχω κάνει online η διαφορά της SL8Y με την SL8YG είναι πως η τελευταία έχει ενσωματωμένο GoogleChromecast (εξ' ου και το G) για casting μουσικής απευθείας αλλά και το Google Assistant.

Αν βρεις κάποια σύγκρισή της με άλλες σε αντίστοιχο κόστος κράτα μας ενήμερους !
 

SkyNett

AVClub Enthusiast
15 October 2009
883
Ίδιο setup κι εγώ και την κοίταζα επίσης. Σημαντικό το απευθείας cast πάντως. Μήπως το μοντέλο είναι το ίδιο απλά έχει διαφορετική ονομασία?


Sent from my iPad using Tapatalk
 

irdet2

New member
11 March 2013
35
Δε φαίνεται και η καλύτερη επιλογή πάντως... Προσωπικά επηρεάστικα και αρχίζω να αναθεωρώ και στρέφομαι πάλι πίσω προς JBL3.1 ή Yamaha YAS-209.
 

SkyNett

AVClub Enthusiast
15 October 2009
883
Τα κλασσικά προβλήματα των LG. Θα κοιτάξω πάλι για JBL μάλλον


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

aXer

Established Member
20 January 2009
175
Τα κλασσικά προβλήματα των LG. Θα κοιτάξω πάλι για JBL μάλλον


Sent from my iPhone using Tapatalk

Απότι βλέπω η JBL είναι στα ίδια λεφτά, ΧΩΡΙΣ DTS-X και ΧΩΡΙΣ Atmos.

Εν έτη 2020, πόσο συνετό είναι να πάρεις κάτι με τόσα λεφτά που δεν αποκωδικοποιεί τα υπάρχοντα, τελευταία Formats?

Να ρωτήσω κάτι άλλο, γενικό.
Οι ηχόμπαρες της LG, ξέρετε αν παίρνουν firmware updatess? Και αν ναι, πως; OTA ή με USB?
Γιατί όπως και να έχει, ένα updateable προϊόν, σου δίνει ελπίδες, ότι και τώρα να μην πάει κάτι καλά, αύριο μπορεί να διορθωθεί.
Αν και η LG δεν τα πάει καλά στο software department της γενικά...
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,333
Αθήνα
Όσο συνετό είναι να πάρεις κάτι που παίζει σαν σαβουρα και να το πετάξεις σε μια γωνιά μετά από λίγο γιατί θα σε οδηγήσει η απόδοση του εκεί.

Η jbl θα έχει ήχο πάντως με όλα τα φόρμα, αν έχουν γίνει οι κατάλληλες ρυθμίσεις. Και θα παίζει πολύ καλύτερα από την LG σε στάθμες ειδικά.

Βέβαια, ο καθένας έχει τις προτεραιότητες του και μπορεί να προτιμά να ακούει "με τα αυτοκόλλητα" αντί για καλύτερο ήχο.

Αυτό που θα πρέπει να έχετε ως πρώτη προτεραιότητα και να μην χάνετε το δρόμο όταν επιλέγετε ηχομπαρα, είναι η αρχή της βελτίωσης του ήχου της TV. Υπό αυτή την έννοια κερδίζει εκείνος που παίζει καλύτερα και όχι εκείνος που δηλώνει ότι παίζει περισσότερα.
 

aXer

Established Member
20 January 2009
175
Όσο συνετό είναι να πάρεις κάτι που παίζει σαν σαβουρα και να το πετάξεις σε μια γωνιά μετά από λίγο γιατί θα σε οδηγήσει η απόδοση του εκεί.

Η jbl θα έχει ήχο πάντως με όλα τα φόρμα, αν έχουν γίνει οι κατάλληλες ρυθμίσεις. Και θα παίζει πολύ καλύτερα από την LG σε στάθμες ειδικά.

Βέβαια, ο καθένας έχει τις προτεραιότητες του και μπορεί να προτιμά να ακούει "με τα αυτοκόλλητα" αντί για καλύτερο ήχο.

Αυτό που θα πρέπει να έχετε ως πρώτη προτεραιότητα και να μην χάνετε το δρόμο όταν επιλέγετε ηχομπαρα, είναι η αρχή της βελτίωσης του ήχου της TV. Υπό αυτή την έννοια κερδίζει εκείνος που παίζει καλύτερα και όχι εκείνος που δηλώνει ότι παίζει περισσότερα.

Δεν κατάλαβα την "επίθεση", την προσπερνώ όμως γιατί...."έτσι είναι τα forums" και το ξέρω....

Έχω διαβάσει πολλές κριτικές και ενώ, φυσικά, δεν είναι διθυραμβικές, οι περισσότερες έχουν βαθμολογία 4/5, μιλάνε για καλό "clarity" και "overall sound" αλλά λίγο "foggy" subwoofer.
Επίσης μιλάνε για το Atmos ότι είναι απόλυτα αντιληπτό στις ταινίες που το υποστηρίζουν και όχι απλά "...για να λέγαμε".
Οπότε, όταν εκθειάζουμε ή χαντακώνουμε κάτι, καλό θα ήταν να μην οδηγούμαστε μόνο από χίπστερ πρακτικές που υλοποιούν την ιδεολογία "Θάνατος στο mainstream".

Φιλικά
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,333
Αθήνα
Δεν κατάλαβα την "επίθεση", την προσπερνώ όμως γιατί...."έτσι είναι τα forums" και το ξέρω....

Έχω διαβάσει πολλές κριτικές και ενώ, φυσικά, δεν είναι διθυραμβικές, οι περισσότερες έχουν βαθμολογία 4/5, μιλάνε για καλό "clarity" και "overall sound" αλλά λίγο "foggy" subwoofer.
Επίσης μιλάνε για το Atmos ότι είναι απόλυτα αντιληπτό στις ταινίες που το υποστηρίζουν και όχι απλά "...για να λέγαμε".
Οπότε, όταν εκθειάζουμε ή χαντακώνουμε κάτι, καλό θα ήταν να μην οδηγούμαστε μόνο από χίπστερ πρακτικές που υλοποιούν την ιδεολογία "Θάνατος στο mainstream".

Φιλικά

Που την είδες την επίθεση φίλε μου;

Και ποιος σου είπε ότι οδηγούμαστε από χίπστερ πρακτικές;

Τις έχεις συγκρίνει αυτές τις ηχομπάρες πως παίζει η μια και πως παίζει η άλλη; Γιατί η JBL είναι περίπου 20 φορές καλύτερη.

Το έχουμε γράψει άπειρες φορές εδώ μέσα. Αφήστε τις Samsung/LG/Sony να φτιάχνουν τηλεοράσεις γιατί από ήχο δεν... .

Πήγαινε και άκου την JBL 3.1 με το δεκάιντσο sub και μετά πήγαινε και άκου (λέμε τώρα) τη χαζομάρα της LG. Και αν δεν λυθείς στα γέλια από τον ήχο της, ο οποίος είναι ένα ανεπαρκέστατο σκουπίδι τότε πάρτην.

Σε ό,τι αφορά το Atmos και το DTS:X, στήσε κανονικό immersive setup και μην περιμένεις να ακούσεις από ηχομπάρα atmos. Γιατί πολύ απλά δεν θα ακούσεις atmos, αλλά κάτι άλλο.

Φιλικότερα.
 

aXer

Established Member
20 January 2009
175
Άρα υποθέτω ότι τις έχεις ακούσει και τις δύο, αν όχι κατά αντιπαραβολή, έστω και χώρια;
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,333
Αθήνα
Άρα υποθέτω ότι τις έχεις ακούσει και τις δύο, αν όχι κατά αντιπαραβολή, έστω και χώρια;

Να μην υποθέτεις τίποτε. Να πας να τις ακούσεις και τις δυο. Και να δεις τι στάθμες φτάνει η μια και τι στάθμες φτάνει η άλλη. Και το ξεκάρδισμα στην περίπτωση της LG δώρο... .
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,333
Αθήνα
...I rest my case :afro:

Ακόμα και η Bar 2.1 παίζει καλύτερα από την συγκεκριμένη LG.

Ti ρεστ γιορ κέης; Εδώ περιμένεις να ακούσεις atmos από ηχομπάρα. Σοβαρά τώρα, δες τι έγραψα πιο πριν. Οδηγός είναι η βελτίωση του ήχου της TV, όσο καλύτερα γίνεται. Η βελτίωση έρχεται κατ' αρχήν με στάθμες, καλύτερη απόκριση συχνότητας και δυναμικά.

Μην κοιτάς τα αυτοκόλλητα. Ούτε η Yamaha που αναφέρθηκε μπορεί να συγκριθεί με την Bar 3.1.

Έχεις ακούσει atmos ή dts X κανονικό; Για να μην... ρεστ γιορ κέης τόσο εύκολα ρωτάω... :crown::coool:
 

irdet2

New member
11 March 2013
35
Ούτε η Yamaha που αναφέρθηκε μπορεί να συγκριθεί με την Bar 3.1.

Pleo, θεωρείς πως και η Yamaha υστερεί σε σχέση με τη Yamaha? Δυστυχώς ειμαι επαρχία και δεν εχω ευχέρεια στο να τις βρω και να τις ακούσω όλες ....
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,372
Θεσσαλονίκη
Να μην υποθέτεις τίποτε. Να πας να τις ακούσεις και τις δυο. Και να δεις τι στάθμες φτάνει η μια και τι στάθμες φτάνει η άλλη. Και το ξεκάρδισμα στην περίπτωση της LG δώρο... .

+1.

Να μας πεις και εντυπώσεις.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,333
Αθήνα
JBL Bar 3.1

Max SPL103db

Όσο προλαβαίνετε γιατί έχει βγει η καινούργια σειρά που θα είναι ακριβότερη.

Υπ' όψη, η LG του θέματος δίνει 85dB... .

Μην πετάτε χρήματα σε ψευτοατμοσντιτιεσεξ ηχομπάρες που έχουν όλα τα μεγάφωνα επάνω στο σώμα της ηχομπάρας. Το εφφέ είναι τραγικά ψεύτικο σε αυτές και θα έχετε πληρώσει πολλά για να έχετε ένα ψευτο εφφέ που ακούγεται λίγο καλύτερα από το ψευτο εφφέ των τηλεοράσεων με ήχο Atmos (δήθεν).

Αν στα παραπάνω υπολογίσετε τις μικρότερες στάθμες γενικότερα και τα δυναμικά, τότε εύλογα περνάει μπροστά η ευκαιρία της Bar 3.1. Η μόνη περίπτωση που δεν θα τη συνιστούσα θα ήταν σε πολύ μικρό χώρο, όπου εκεί ίσως το sub αποδειχτεί too much.
Κατά τα λοιπά, αρκετά καλύτερη και πιο έξυπνη αγορά που σε καλύπτει στις περισσότερες περιπτώσεις χωρίς να σε αφήνει ξεκρέμαστο όπως οι άλλες. Γεμίστε ένα δωμάτιο με κόσμο και βάλτε την LG να παίξει τέρμα. Και μάλλον οι συζητήσεις και τα γέλια θα ακούγονται πιο δυνατά.
 

jimmys30

Established Member
6 June 2007
119
Πάντως εγώ ως κάτοχος τις Samsung HW-Q90R μπορώ να πω ότι απέχει πολύ από τα ηχεία τις τηλεόρασης.Είμαι πολύ ικανοποιημένος από το ATMOS που βγάζει και απολαμβάνω των ήχο.Όντως νιώθεις πληροφορία να έρχεται από πάνω.
Όσο για το πόσο δυνατές είναι εγώ δεν τολμάω να το ανεβάσω πάνω από 20 γιατί θα με κυνηγήσει όλοι η πολυκατοικία.

Επειδή όμως έχω ακούσει και κανονικό σύστημα 7.1.2 θα πω ότι δεν συγκρίνεται.Απλά σε ένα διαμέρισμα μιας πολυκατοικίας θεωρώ ότι είναι δύσκολο να εκμεταλλευτείς αυτά τα πολύ ωραία συστήματα.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,333
Αθήνα
Το καλύτερο παντού και πάντα μπορείς να το εκμεταλευτείς.

H HW-Q90R δεν έχει σχέση με αυτό που έγραψα πριν. Να διαβάζετε λίγο πιο προσεκτικά. Έκανα λόγο για όσες ηχομπάρες έχουν όλα τα μεγάφωνα στο σώμα της ηχομπάρας και θέλουν να λέγονται atmos/DTS X.

Η συγκεκριμένη Samsung έχει άλλα θέματα πάντως.
 

jimmys30

Established Member
6 June 2007
119
Το καλύτερο παντού και πάντα μπορείς να το εκμεταλευτείς.

H HW-Q90R δεν έχει σχέση με αυτό που έγραψα πριν. Να διαβάζετε λίγο πιο προσεκτικά. Έκανα λόγο για όσες ηχομπάρες έχουν όλα τα μεγάφωνα στο σώμα της ηχομπάρας και θέλουν να λέγονται atmos/DTS X.

Η συγκεκριμένη Samsung έχει άλλα θέματα πάντως.

Όχι εντάξει δεν το έγραψα τόσο με βάση αυτό που είπες αλλά γενικότερα επειδή γενικός οι ηχόμπαρες είναι παρεξηγημένες ως μια λύση ανάγκης.
Στα πιο φθηνά μοντέλα όντως είναι σχεδόν απατεωνιά να γράφουν ότι παίζουν ATMOS.
Και σίγουρα η Samsung έχει πολλά θέματα.
1)Καμία υποστήριξη.
2)Άνετα σου κάθετε ελαττωματικό μοντέλο.
3)Αποσυνδέσεις του SUB και των περιφερειακών ηχείων.

Όσον αφορά το πρώτο που είπες "Το καλύτερο παντού και πάντα μπορείς να το εκμεταλευτείς." να ξέρεις ότι αν αγοράσω σπίτι θα επιχειρήσω να φτιάξω ένα τέτοιο σύστημα και τότε θα σου έρθω για να μου εξηγήσεις πως αυτό που θα φτιάξουμε και θα το εκμεταλλευτώ και δεν θα στείλουν εξώδικο από την πολυκατοικία... :)