Τηλεόραση-οθόνη για γραφείο-ταινιες

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

giannakoz

New member
29 June 2019
3
Χαιρετώ την ομάδα.
Λόγο του ότι οι 2 dell Elite display E202 παρέδωσαν πνεύμα, είμαι στην αναζήτηση νέας οθονης- τηλεόρασης.
Στην αρχή έψαχνα για 34 άρα ultrawide αλλά ένας μικρός διάβολος μου είπε "γιατί δεν παίρνεις μια 32αρα κανονική τηλεόραση να κάνεις την δουλειά σου και να βλέπεις καμιά ταινία"
Στο έπιπλο πιστεύω πως οριακά χωράει μία 32.

Η χρήση θα είναι κυρίως δουλειά γραφείου με πολλαπλά παράθυρα ανοιχτά (κυρίως excel και imagej).
Η ψείρα για το 2 σε 1 μπήκε μιας και εργάζομαι από το σπίτι και θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω την οθόνη για να βλέπω ταινίες το απόγευμα.
Τηλεόραση δεν με πολυαπασχολει. Χρησιμοποιώ κυρίως Amazon prime video και Netflix.
Budget θα έβαζα έως τα 400-500 αλλά δεν σημαίνει πως δεν θα κοιτούσα κάτι οικονομικότερο εάν δεν υπήρχε τρελή διαφορά στα χαρακτηριστικά.

Ευχαριστώ :)
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Οι 32" αποτελούν πλέον τον... φτωχό συγγενή των τηλεοράσεων, όπως και 40"-43". Δηλαδή, μην περιμένεις επιλογές με πολλές λειτουργίες και τρομερή εικόνα. Ουσιαστικά, κοιτάς για full HD λύσεις, 50/60 Hz, με VA ή IPS panels, ανάλογα με τις προτιμήσεις σου. Οι LG σε αυτό το μέγεθος έχουν όλες (κατά πάσα πιθανότητα) IPS panels, ενώ στις Samsung, εκτός από μοντέλα με VA panels, ίσως και να πετύχεις κάποια με PLS/IPS panels. Τέλος, δε χρειάζεται να δώσεις περισσότερα από 300 ευρώ.
 

kostis22

AVClub Enthusiast
23 August 2007
751
Kαι γιατι δεν χρησιμοποιείς ένα usb στικάκι τηλεοράσης να βλέπεις τηλεοπτικο προγραμμα; 20-30 ευρώ κόστος έχουν. Με αυτόν τον τρόπο θα έχεις και αξιόλογη οθόνη (αρκετές επιλογες μεχρι τα 500 ευρώ) και όποτε θες να χαζεύεις και λίγη TV.
 

giannakoz

New member
29 June 2019
3
Προς αυτή την κατεύθυνση κοιτάω κυρίως Μιχάλη αλλά δύσκολα βρίσκω σε 32 άρα πάνω από full hd. Η αλήθεια είναι ότι καλοεμαθα με τις οθόνες που είχα και όταν είδα από μια 32 άρα 1080p μου κακοφανηκε η ποιότητα εικόνας κυρίως όταν δοκίμασα να δουλέψω σε imagej.
Πιστεύω κάτι καλύτερο σε ανάλυση ίσως να με βόλευε περισσότερο αλλά δεν έχω υπόψη κάποιο πάνελ σε αυτές τις ιντσες που να βγάζει πάνω από 1920*1080.
 

giannakoz

New member
29 June 2019
3
Απάντηση: Re: Τηλεόραση-οθόνη για γραφείο-ταινιες

Φίλε Κωστή, το θέμα είναι ποια οθόνη ή τηλεόραση να διαλέξω??
Οι e202 που είχα παρέδωσαν πνεύμα...