Αξιζει η διαφορα σε χρηματα για το DAB?

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

ROOKIE

AVClub Enthusiast
4 September 2010
799
Χαλάνδρι
Επειδη εχω φτασει στην τελικη ευθεια για αγορα ενισχυτη και η "φτηνη" επιλογη μου ειναι ο Denon x2600 (εχω και ακριβοτερη, αλλα το σκεφτομαι ακομα)...εχω μια απλη ερωτηση.
Το συγκεκριμενο μοντελο βγαινει σε 2 εκδοσεις, με και χωρις DAB και διαφορα κανα 40-50 ευρω (χοντρικα στο 10% δηλαδη της τιμης του).
Εχει να προσφερει κατι ουσιαστικο παραπανω η εκδοση με το DAB? Σημερα ή εστω μελλοντικα? Επηρεαζει σε κατι η δυνατοτητα αυτη την "ποιοτητα" του ενισχυτη σε λοιπες λειτουργιες, playback (πχ απο συμπιεσμενα αρχεια Mp3 κλπ) ή ότι αλλο?

Σας ευχαριστώ όλους προκαταβολικα!
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Η μόνη διαφορά είναι αυτή. Ότι ο ένας έχει DAB, ενώ ο άλλος όχι.

Για 40 ευρώ δεν νομίζω ότι χρειάζεται να το σκέφτεσαι καν. Βάλτο μέσα και αυτό γιατί μπορεί μια μέρα να ξυπνήσεις και να σου πουν πάπαλα τα FM.
 

ROOKIE

AVClub Enthusiast
4 September 2010
799
Χαλάνδρι
Η μόνη διαφορά είναι αυτή. Ότι ο ένας έχει DAB, ενώ ο άλλος όχι.

Για 40 ευρώ δεν νομίζω ότι χρειάζεται να το σκέφτεσαι καν. Βάλτο μέσα και αυτό γιατί μπορεί μια μέρα να ξυπνήσεις και να σου πουν πάπαλα τα FM.

Αυτο φοβομουν και γω.....
 

sotisdiv

New member
7 January 2009
91
Θεσσαλονίκη
Χωρίς να είμαι σίγουρος, κάπου πήρε το μάτι μου οτι όταν και αν, τότε θα είναι σε DAB+ και όχι απλό DAB.
Ψάξτο λίγο μην δώσεις τσάμπα το 40άρι και μείνεις ξεκρέμαστος.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
DAB+ είναι εδώ και χρόνια στα μοντέλα της D+M το ψηφιακό επίγειο ραδιόφωνο. Τι να ψάξει;

D_X2600HDAB_slider_1_EU_V3.png


https://www.denon.gr/gr/product/homecinema/avreceiver/avrx2600hdab

[h=1]Listening to FM/DAB broadcasts (for FM/DAB model only)[/h]
You can use the built-in tuner of this unit to listen to FM broadcasts and DAB broadcasts.
Make sure the DAB/FM antenna is connected to this unit first.

[h=2]About DAB+[/h]
The main difference between DAB and DAB+ is the type of audio codec used.

DAB: MPEG2

DAB+: MPEG4 (AAC)

This unit can receive both DAB and DAB+ broadcasts.

http://manuals.denon.com/AVRX2600H/EU/EN/ZHOBSYtabkmgxx.php
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Εγώ δε θα τα έδινα. Αν ήθελα να παίξω ραδιόφωνο νομίζω ότι μάλλον θα το στρίμαρα από internet radio στο κινητό μέσω bluetooth.

But thats me.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Εγώ δε θα τα έδινα. Αν ήθελα να παίξω ραδιόφωνο νομίζω ότι μάλλον θα το στρίμαρα από internet radio στο κινητό μέσω bluetooth.

But thats me.

Εγώ θα τα έδινα εδώ και τώρα γιατί έχω μπροστά μου τις νέες τιμές.... γκουχ... .
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Η μόνη διαφορά είναι αυτή. Ότι ο ένας έχει DAB, ενώ ο άλλος όχι.

Για 40 ευρώ δεν νομίζω ότι χρειάζεται να το σκέφτεσαι καν. Βάλτο μέσα και αυτό γιατί μπορεί μια μέρα να ξυπνήσεις και να σου πουν πάπαλα τα FM.
Εχουμε ιντερνετικο, χριστουλης.
Στρεπσιλς για το λαιμο.
Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

ROOKIE

AVClub Enthusiast
4 September 2010
799
Χαλάνδρι
Καμπανάκι. Δηλαδή από το επόμενο στοκ ανεβαίνουν οι τιμές καθώς υπάρχει νέος τιμοκατάλογος. Over and out.

Το καμπανακι εληφθη πολυ σοβαρά υποψιν, ο ενισχυτης αγοράστηκε.....τωρά ερχεται η ωρα να σας ζαλισω με τον audysey κλπ...χαχ.
Αλλο ενα ευχαριστω στα παιδια στο καταστημα σας, που ειναι εξυπηρετικα και εξαιρετικα!
 

arkan

New member
10 October 2008
97
Θεσσαλονίκη
Είχα κι εγώ την ίδια απορία, αν αξίζει τα εξτρά για το DAB, αλλά από ότι φαίνεται θα το πάρω κι ας υπάρχει! Δεν ξέρω βέβαια αν μπορώ να το δω κάπου Θεσσαλονίκη, οπότε μάλλον παραγγελία μέσω ίντερνετ. Κάνε λίστα με ερωτήσεις να μαθαίνω κι εγώ! Και καλοδούλευτο φυσικά.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Ο 2600Η πάντως είναι στημένος εδώ σε 5.1 Με Mission QX, SVS 2000 Pro και τη laser TV της Hisense στις 80", αν κάποιος θέλει να τον ακούσει.