Πρόβλημα σε ταχύτητα torrents μετά απο μετακόμιση και αλλαγή ρούτερ

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

kostis22

AVClub Enthusiast
23 August 2007
751
Προσφατα μετακόμισα και με την καινούργια σύνδεση στον ΟΤΕ, μου έφεραν για ρούτερ το speedportplus (παλια είχα το speedport entry2i). H γραμμή είναι 50 άρα και κλειδώνει κανονικά ενώ έχει περιθώριο για 90+Μbps απ'οτι μου είπε o τεχνικός που έκανε την σύνδεση, παρ'όλα αυτά έχω πρόβλημα μόνο στα torrents. Στην αρχή και για κανα μισάωρο περίπου μου δίνει ταχύτητα download μόνο 10kBps ενώ μετά σαν να ξεκλειδώνει κάτι και μου δίνει όλη την ταχύτητα. Ο υπολογιστής είναι ο ίδιος που χρησιμοποιούσα και πριν χωρίς την παραμικρή αλλαγή με ενσύρματη σύνδεση. Επίσης τα τορρεντς έχουν πάντα χιλιάδες seeders οπότε δεν υπάρχει περίπτωση να είναι εκεί το πρόβλημα. Υποψιάζομαι πως θέλει κάποια ρυθμιση το router (δεν εχω ιδέα περι upnp και τα σχετικά, απλώς όποτε χρειάζεται ακολουθώ online οδηγίες για το πως να τα ρυθίσω) καθώς ουσιστικά μόνο αυτό έχει αλλάξει στο σύστημα μου και παίζει με τις default ρυθμίσεις, εκτός και αν υπάρχει περίπτωση οι πάροχοι να χρησιμοποιούν πλέον "κόφτες" και να περιορίζουν την ταχύτητα σε τέτοιου είδους κινήσεις δεδομένων.

Και για να προλάβω τις ερωτήσεις
Nαι συμβαίνει μόνο σε torrent που γνωρίζω ότι μπορώ να πάρω κατευθείαν μέγιστη ταχύτητα (χιλιάδες seeders και ελάχιστοι leechers).
Σε speedtest και απευθείας κατέβασμα αρχείων από γνωστούς servers πιάνω πάνω απο 45Mbps
Η σύνδεση είναι ενσύρματη,δεν χρησιμοποιεί κάποιος άλλος το δίκτυο και τα windows δεν κάτεβάζουν κάτι άλλο στο παρασκήνιο καθώς το τσεκάρω απο το task manager
To πρόβλημα εμφανίζεται τα πρώτα λεπτά και μπορεί να κρατήσει από ένα τέταρτο έως μισή ώρα
Σε ελάχιστες περιπτώσεις έφτιαξε το πρόβλημα με restart του ρούτερ
Στο προηγούμενο σπίτι με το speedport entry2i δεν είχα το συγκεκριμένο θέμα.

Κάθε βοήθεια δεκτή.
 

anderm

Γενικός Διαχειριστής
Staff member
1 August 2009
10,265
Αθήνα...
Δεν υπάρχει κάποιου είδους περιορισμός.

Δοκίμασε να κατεβάσεις αυτό. Πιθανότατα το πρόβλημα είναι στον provider ή στον torrent client -και τις ρυθμίσεις αυτού.
 

kostis22

AVClub Enthusiast
23 August 2007
751
To δοκίμασα. Τα πρώτα 4-5 δευτερόλεπτα έπιασε μέγιστη ταχύτητα και μετά έπεσε στα 10kBps. Μετά από κανα δεκάλεπτο ξεκόλλησε και κατέβαζε σταθερά με 5,4 έως 5,6MBps
Στον torrent client γιατί να είναι το πρόβλημα από τη στιγμή που πριν λίγο καιρό όλα δούλευαν σωστά και δεν του άλλαξα κάποια ρύθμιση.

zEaPIWT.jpg
 

anderm

Γενικός Διαχειριστής
Staff member
1 August 2009
10,265
Αθήνα...
Να επιβεβαιώσουμε πως δεν έχει πρόβλημα η σύνδεση -που εάν είχε θα έβλεπες κάποιο shaping καθ όλη τη διάρκεια της λήψης για αρχή.

Υπάρχει μήπως άλλη συσκευή που μπορείς να δοκιμάσεις; Εάν όχι, μπορείς να κάνεις μια δοκιμή με το qbittorrent για αρχή. Ο torrent client είναι αρκετά παλαιός, η προηγούμενη σύνδεση μήπως ήταν μικρότερη; Μπορείς να μας δώσεις τις ρυθμίσεις από τη καρτέλα bandwidth;
 

nemesi54

AVClub Addicted Member
18 September 2007
1,694
Μοσχάτο
Ο torrent client είναι αρκετά παλαιός,


Είναι ο καλύτερος και σταθερότερος που βγήκε ποτέ ειδικά η έκδοση 25302
Γι αυτό οι top tier prive trackers τον βάζουν προτεινόμενο.

Να μην τον αλλάξει ΠΟΤΕ ο φίλος.
Για το θέμα της ταχύτητας οι παράμετροι που πρέπει να εξεταστούν είναι πάρα πολλοί...
 

baspav

AVClub Addicted Member
21 January 2010
1,799
Κάποτε ξαφνικά και ενώ σε p2p προγράμματα είχα μεγίστη ταχύτητα (2,4 mbytes/sec σε 24αρα) έγινε το ίδιο που συνέβη με σένα. Η ταχύτητα περιοριζόταν σε 100-500 kbytes/sec. Από sites ή ftp έπιανα φουλ ταχύτητα. Δηλαδή παντού είχα εκτός του p2p.
Κανε το εξής: προσπάθησε να μπεις με VNC από το κινητό σου πχ (με data, δηλαδή όχι από το wifi του router του σπιτιού σου) στο laptop που θα είναι στο router του σπιτιού σου βάζοντάς για IP αυτή φυσικά που σου δίνει ο internet provider (θέλει κ portforward όμως την 5800/5900 πόρτα).

Αν μπαίνει έχει μάλλον άλλο θέμα από αυτό που είχα εγώ.

Αν δεν μπαίνει τότε σε έχουν βάλει σε κάποιο profile από τον ΟΤΕ που σε κόβει. Κόβει τα p2p, δεν μπορείς να μπεις απομακρυσμένα και δεν δουλεύει και η ip camera σωστά. Ενώ στην αρχή μου έλεγαν όλα καλά από εμάς (3 τηλεφωνά είχα πάρει) μόλις διαπίστωσα πως ούτε το VNC μπαίνει τους πήρα στις 1 τα ξημερώματα και άρχισα να είμαι πιο επιθετικός και τους έλεγα δεν ξέρω τι θα κάνετε κ τι έχετε κάνει, να με γυρίσετε όπως ήμουν γιατί ούτε απομακρυσμένα μπορώ να μπω ούτε την IP camera να δω. Τότε μου είπε ότι θα δοκιμάσει να με βάλει σε "άλλο IP range μιας κ χρησιμοποιώ και κάμερα)" και να δοκιμάσω αργότερα. Πράγματι μετά από ούτε 10 λεπτά όλα δούλευαν όπως πριν.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Το ίδιο πρόβλημα είχα κι εγώ δουλεύοντας με το μTORRENT, κατέβασε το magnet και θα τον ξεχάσεις πολύ γρήγορα τον μ.
 

nemesi54

AVClub Addicted Member
18 September 2007
1,694
Μοσχάτο
Με το μ torrent κατεβαζεις;

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Πάντα και μόνο.
Φαντάσου ότι το QBitorrent που λένε ότι είναι το νεο best thing, είναι αντιγραφή του μtorrent 2.2.1 !!

Κάποτε ξαφνικά και ενώ σε p2p προγράμματα είχα μεγίστη ταχύτητα (2,4 mbytes/sec σε 24αρα) έγινε το ίδιο που συνέβη με σένα. Η ταχύτητα περιοριζόταν σε 100-500 kbytes/sec. Από sites ή ftp έπιανα φουλ ταχύτητα. Δηλαδή παντού είχα εκτός του p2p.
Κανε το εξής: προσπάθησε να μπεις με VNC από το κινητό σου πχ (με data, δηλαδή όχι από το wifi του router του σπιτιού σου) στο laptop που θα είναι στο router του σπιτιού σου βάζοντάς για IP αυτή φυσικά που σου δίνει ο internet provider (θέλει κ portforward όμως την 5800/5900 πόρτα).

Αν μπαίνει έχει μάλλον άλλο θέμα από αυτό που είχα εγώ.

Αν δεν μπαίνει τότε σε έχουν βάλει σε κάποιο profile από τον ΟΤΕ που σε κόβει. Κόβει τα p2p, δεν μπορείς να μπεις απομακρυσμένα και δεν δουλεύει και η ip camera σωστά. Ενώ στην αρχή μου έλεγαν όλα καλά από εμάς (3 τηλεφωνά είχα πάρει) μόλις διαπίστωσα πως ούτε το VNC μπαίνει τους πήρα στις 1 τα ξημερώματα και άρχισα να είμαι πιο επιθετικός και τους έλεγα δεν ξέρω τι θα κάνετε κ τι έχετε κάνει, να με γυρίσετε όπως ήμουν γιατί ούτε απομακρυσμένα μπορώ να μπω ούτε την IP camera να δω. Τότε μου είπε ότι θα δοκιμάσει να με βάλει σε "άλλο IP range μιας κ χρησιμοποιώ και κάμερα)" και να δοκιμάσω αργότερα. Πράγματι μετά από ούτε 10 λεπτά όλα δούλευαν όπως πριν.

Κανένα profile.
Απλά είσαι/είναι πίσω απο NAT, δεν σου έχουν δώσει "κανονική" IP.
Ακόμα ποιο εύκολα το βλέπεις αν η IP σου στο router αρχίζει απο 100.

Όντας πίσω απο NAT δεν μπορείς να κάνεις port forward διότι είσαι πίσω απο 2 router (ουσιαστικά).

Σε αυτή την περίπτωση κάνεις ενα τηλ στο τεχνικό τμήμα και τους λες ότι έχω κάμερες και δεν μπορώ να τις δω απομακρυσμένα και ότι θές κανονική IP.
Περισσότερα στα link απο κάτω.

https://www.adslgr.com/forum/threads/1036227-Cosmote-internet-πίσω-απο-NAT
https://www.adslgr.com/forum/threads/920835-Carrier-grade-NAT-από-τον-ΟΤΕ
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μιχάλη για δοκίμασε magnet όπως προτείνω στον φίλο πιο πάνω, είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με τον μ, είπα να δοκιμάσω τον magnet και δεν θέλω να ξανά δω στα μάτια μου τον άλλον. Τον σύστησα και στον κολλητό μου, με παίρνει την άλλη μέρα, "ρε συ τι πολυβόλο είναι αυτός" μου είπε, για κάνε μια δοκιμή και σύγκριση, μπορεί να εκπλαγείς.
 

nemesi54

AVClub Addicted Member
18 September 2007
1,694
Μοσχάτο
Μιχάλη για δοκίμασε magnet όπως προτείνω στον φίλο πιο πάνω, είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με τον μ, είπα να δοκιμάσω τον magnet και δεν θέλω να ξανά δω στα μάτια μου τον άλλον. Τον σύστησα και στον κολλητό μου, με παίρνει την άλλη μέρα, "ρε συ τι πολυβόλο είναι αυτός" μου είπε, για κάνε μια δοκιμή και σύγκριση, μπορεί να εκπλαγείς.


Δεν κατεβάζω μέσω magnet links. Αν αυτό εννοείς.
Απο εκει που κατεβάζω αυτά δεν χρησιμοποιούνται.

Αν μιλάς για client τότε, δεν βρήκα απολύτως τίποτα με ενα google search
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Δεν κατεβάζω μέσω magnet links. Αν αυτό εννοείς.
Απο εκει που κατεβάζω αυτά δεν χρησιμοποιούνται.

Αν μιλάς για client τότε, δεν βρήκα απολύτως τίποτα με ενα google search

Ναι μέσω magnet link και το qBitorrent, μεγάλη διαφορά.
 

nemesi54

AVClub Addicted Member
18 September 2007
1,694
Μοσχάτο
Ναι μέσω magnet link και το qBitorrent, μεγάλη διαφορά.

Κατεβάζω απο private trackers, ο Q έχει κάνα δυο bugs σε δυνατότητες που χρειάζομαι και γι αυτό δεν τον χρησιμοποιώ.
Με τον μ, κανένα πρόβλημα ποτέ.

Το RSS του ειδικά το ξεπερνάει μόνο ο rtorrent, αλλά το linux δεν το συμπάθησα ποτέ και είχα για πολλά χρόνια seedbox.
Αν όμως είχα 100αρα σύνδεση (και πάνω) τότε Deluge με κλειστά μάτια κι ας είναι ψιλοασταθής.
 

Λάκης

AVClub Fanatic
26 September 2007
13,820
Είμαι παντού
Απάντηση: Re: Πρόβλημα σε ταχύτητα torrents μετά απο μετακόμιση και αλλαγή ρούτερ

Μιχάλη για δοκίμασε magnet όπως προτείνω στον φίλο πιο πάνω, είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με τον μ, είπα να δοκιμάσω τον magnet και δεν θέλω να ξανά δω στα μάτια μου τον άλλον. Τον σύστησα και στον κολλητό μου, με παίρνει την άλλη μέρα, "ρε συ τι πολυβόλο είναι αυτός" μου είπε, για κάνε μια δοκιμή και σύγκριση, μπορεί να εκπλαγείς.

δεν το βρισκω.
Απο που το βρισκεις αυτο;
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Re: Απάντηση: Re: Πρόβλημα σε ταχύτητα torrents μετά απο μετακόμιση και αλλαγή ρούτερ

δεν το βρισκω.
Απο που το βρισκεις αυτο;

Συνήθως απ τα αρχεία που κατεβάζεις πάνω πάνω έχει την επιλογή για το μΤόρεντ, αλλά κάτω έχει ένα που γράφει magnet url, αυτό πατάω εγώ και το βάζω στον qbittorent αντί για τον μΤόρεντ.
Κι εμένα άλλος μου το πε που είχα το ίδιο πρόβλημα, με τον μΤόρεντ ενώ έχω 50άρα γραμμή δεν την τερμάτιζε, με το συνδυασμό magnet url - qbittorent κολλάει κυριολεκτικά σ όλη τη διάρκεια στα 5,4MB/s, τεράστια διαφορά.

Υ.Γ. Μιλάω πάντα για δοκιμασμένο τόρεντ που είχε διαμοιραστές κι απλά ο μ δεν τερμάτιζε ενώ ο qbit ναι, δεν μιλάω για έναν διαμοιραστή που εκεί ό,τι και να βάλεις πάλι σέρνεται.
 

kostis22

AVClub Enthusiast
23 August 2007
751
Έκανα μερικές δοκιμές το τώρα το ΣΚ. Το ξέρω ότι η συγκεκριμένη εκδοση το μtorrent είναι παλιά αλλά την έχω κρατήσει απο επιλογή καθώς οι επόμενες είχαν αρκετά θέματα ασφάλειας (μεχρι και mining εκαναν)
Δοκίμασα και το qbittorent αλλα μια απο τα ίδια. Με magnet δεν ασχολήθηκα αν και στο παρελθόν έκανα χρήση τους κανονικά. Το θέμα είναι μάλλον στον πάροχο ή στο ruter καθώς δοκίμασα μέσω κινητου να δώσω ίντερνετ στο pc (4G) όπως προτάθηκε και ως δια μαγείας κατέβαζα ακαριαία με καμια 60αρια mbit
 

kostis22

AVClub Enthusiast
23 August 2007
751
Για να αποκλείσω αν το πρόβλημα ειναι στον παροχο ή στο ρουτερ, αν φέρω το παλιό router απο το άλλο σπίτι θα πάρει αυτόματα τις ρυθμίσεις της γραμμής ή θα πρέπει να τα βάλω χειροκίνητα;
 

Λάκης

AVClub Fanatic
26 September 2007
13,820
Είμαι παντού
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Πρόβλημα σε ταχύτητα torrents μετά απο μετακόμιση και αλλ

Συνήθως απ τα αρχεία που κατεβάζεις πάνω πάνω έχει την επιλογή για το μΤόρεντ, αλλά κάτω έχει ένα που γράφει magnet url, αυτό πατάω εγώ και το βάζω στον qbittorent αντί για τον μΤόρεντ.
Κι εμένα άλλος μου το πε που είχα το ίδιο πρόβλημα, με τον μΤόρεντ ενώ έχω 50άρα γραμμή δεν την τερμάτιζε, με το συνδυασμό magnet url - qbittorent κολλάει κυριολεκτικά σ όλη τη διάρκεια στα 5,4MB/s, τεράστια διαφορά.

Υ.Γ. Μιλάω πάντα για δοκιμασμένο τόρεντ που είχε διαμοιραστές κι απλά ο μ δεν τερμάτιζε ενώ ο qbit ναι, δεν μιλάω για έναν διαμοιραστή που εκεί ό,τι και να βάλεις πάλι σέρνεται.

το δοκιμασα και φαινεται πολυ καλο!
Σφαιρα παει!
 

SR-71

AVClub Fanatic
15 December 2010
46,584
Kashyyyk stratosphere - 100,000 ft
Απάντηση: Re: Πρόβλημα σε ταχύτητα torrents μετά απο μετακόμιση και αλλαγή ρούτερ

Είναι ο καλύτερος και σταθερότερος που βγήκε ποτέ ειδικά η έκδοση 25302
Γι αυτό οι top tier prive trackers τον βάζουν προτεινόμενο.

Να μην τον αλλάξει ΠΟΤΕ ο φίλος.
Για το θέμα της ταχύτητας οι παράμετροι που πρέπει να εξεταστούν είναι πάρα πολλοί...

Εχω την εκδοση 3.4.1 (μTorrent) που αντιστοιχει σε Build 30768 ... και δεν ειχα κανενα προβλημα.
Τεσσερα χρονια κοντα. Eιναι 32-bit και ετρεχε και στα Win XP. Βεβαια, εδω και εξι μηνες το τρεχω
στα Windows 7 (Ultimate) με SP1.

Eχω διαβασει για κολληματα (και ανεξηγητα speed drops) σε 64-bit versions του μTorrent
που ειναι και λιγο δυσευρετες. ΠΟΤΕ σε 32-bit (το οποιο ειναι ενα φαινομενο ολιγον ανεξηγητο).
Την τεραστια διαφορα αναμεσα σε magnet download και κανονικο download την εχω τσεκαρει
και εγω ... αλλα μηπως υφισταται μονο στο μΤοrrent ?

Παντως το memory footprint του μΤorrent ειναι ΑΞΙΟ ΘΑΥΜΑΣΜΟΥ. Θυμιζει παλιο DOS TSR !