Renault Megane III GRANDTOUR 2012 ηχεια

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

kalamaria

Senior Member
1 February 2008
309
γεια σας παιδια θελω να κανω και εγω μια ερωτηση πτιν κανα 2 μηνες αγορασα το Renault Megane III GRANDTOUR 2012 αλλα για κακη μου τυχη φοραει ηχεια 130mm ενω εγω εχω απο το προηγουμενο αμαξι [h=1]Hertz HSK165 6.5''[/h]υπαρχει τροπος να μπουν ?δηλαδη αν υπαρχει καμια προσθηκη η κατι τετοιο γιατι ειναι κριμα να μην τα χρησιμοποιησω!!
[h=1][/h]
 

n_olympios

Supreme Member
17 June 2006
3,585
Χωρίς τροποποιήσεις στην ταπετσαρία ή/και το μεταλλικό σκελετό της πόρτας, είναι από δύσκολο έως ακατόρθωτο.
 

kalamaria

Senior Member
1 February 2008
309
αρα να το ξεχασω....
τα μικρα ηχεια θα μπορεσουν να βγαλουν καλη ποιοτητα και καλο μπασο!!!! αλλιως δεν με πειραζει
τα αλλαξω και τα 4 η με τα μπροστινα θα ειμαι ενταξει ?
 

n_olympios

Supreme Member
17 June 2006
3,585
Αν ήδη έχεις δοκιμάσει το ηχοσύστημα και δε σε καλύπτει το μπάσο του, τότε δύσκολα θα καταφέρεις κάτι εμφανώς καλύτερο με την αλλαγή των μεγαφώνων μόνο. Χρειάζεται επίσης:
α) μόνωση στις πόρτες
β) ενισχυτή
γ) subwoofer

με (σχεδόν) τυχαία σειρά.

Αν όντως θέλεις να αλλάξεις μεγάφωνα, μην ασχοληθείς με τα πίσω.

Edit: ξέχασα να ευχηθώ: καλοτάξιδο! -bye-
 

kalamaria

Senior Member
1 February 2008
309
σε ευχαριστω εχω ενισχυτη εναν audison 4καναλο οταν ερθει η ωρα θα δω πως θα τα βολεψω
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Εγω παντως σε renault clio τους αφησα να ανοιξουν τις τρυπες στις πορτες για να χωρεσουν τα 6,5αρια. Τα επαιρνε σε βαθος, το πλαστικο δεν ειχε θεμα και ολα καλα. Το εξιμησαρι ειναι παντα καλυτερο ηχειο.
 

kalamaria

Senior Member
1 February 2008
309
Εγω παντως σε renault clio τους αφησα να ανοιξουν τις τρυπες στις πορτες για να χωρεσουν τα 6,5αρια. Τα επαιρνε σε βαθος, το πλαστικο δεν ειχε θεμα και ολα καλα. Το εξιμησαρι ειναι παντα καλυτερο ηχειο.
εχει χασει απο αποδοση δηλαδη το κοματι του ηχειου που ειναι κριμενο απο την ταπετσαρια κανει το ηχειο να χασει η να τριζει? αμα ειναι καλα θα το τολμησω και εγω!!!
 

Cicadelic Ranger

AVClub Fanatic
16 December 2014
15,302
Εχω Megane III.
Οι πορτες και οι δομες τους ειναι μερος της ασφαλειας του αυτοκινητου που οταν ειχε βγει ειχε το καλυτερο δεικτη ασφαλειας.
Επισης οταν σκεφτομαι ποσο κανει ενα support του μηχανισμου των πλαγιων τζαμιων και το οτι η καλη εφαρμογη του τζαμιου εχει σχεση με τη σωστη εφαρμογη του εσωτερικου της πορτας, δεν θα εδινα να δοκιμασει καποιος μαστορας του στυλ "θα δουμε, ολα γινονται".

Θα ελεγα καλυτερα να απευθυνθεις σε συνεργειο της ιδιας της εταιριας και να ρωτησεις τι μπορει να γινει.

Εγω προσωπικα δεν θα εκανα καμμια τρυπα εκτος απο οτι ειναι προβλεπομενο.
 

kalamaria

Senior Member
1 February 2008
309
Εχω Megane III.
Οι πορτες και οι δομες τους ειναι μερος της ασφαλειας του αυτοκινητου που οταν ειχε βγει ειχε το καλυτερο δεικτη ασφαλειας.
Επισης οταν σκεφτομαι ποσο κανει ενα support του μηχανισμου των πλαγιων τζαμιων και το οτι η καλη εφαρμογη του τζαμιου εχει σχεση με τη σωστη εφαρμογη του εσωτερικου της πορτας, δεν θα εδινα να δοκιμασει καποιος μαστορας του στυλ "θα δουμε, ολα γινονται".

Θα ελεγα καλυτερα να απευθυνθεις σε συνεργειο της ιδιας της εταιριας και να ρωτησεις τι μπορει να γινει.

Εγω προσωπικα δεν θα εκανα καμμια τρυπα εκτος απο οτι ειναι προβλεπομενο.
σε ευχαριστω για την γνωμη σου και εγω γιαυτο ακουω γνωμες για να συγουρευτο αν πρεπει η δεν πρεπει
 

agnostos

Established Member
18 April 2012
173
Χρειάζεσαι 5" ηχεία (και δεν ξέρω αν και 5,25" μπορούν να μπούν με κάποιον αντάπτορα).

Ενδεχομένως ένα σετ Hertz CK 130 και ένα σετ Hertz CX 130 να είναι μια καλή λύση.

Υπάρχει βέβαια και το Renault official kit της Focal αλλά έχει την διπλή τιμή!
 

kalamaria

Senior Member
1 February 2008
309
Χρειάζεσαι 5" ηχεία (και δεν ξέρω αν και 5,25" μπορούν να μπούν με κάποιον αντάπτορα).

Ενδεχομένως ένα σετ Hertz CK 130 και ένα σετ Hertz CX 130 να είναι μια καλή λύση.

Υπάρχει βέβαια και το Renault official kit της Focal αλλά έχει την διπλή τιμή!
σε ευχαριστω για την ενημερωση
 

kalamaria

Senior Member
1 February 2008
309
μετα απο αρκετο κοπο(λογο απειριας) τα καταφερα και εβαλα εξιμησαρια ολα καλα περιμενω καλωδιο για το dsp που πηρα για να μπει και βλεπουμε.....
 

kalamaria

Senior Member
1 February 2008
309
μπηκε και το καλωδιο στο dsp δουλεψε ολα καλα.......αλλα τα βρηκα δυσκολα με την ρυθμηση του dsp προσπαθώ μερες αλλα τιποτα αυτος ο ηχος που βγαινει δεν ειναι καλος
ξερει καποιος να με πει πως να το ρυθμησω γιατι εχει 31 περιοχες και αν εισαι ασχετος ζοριζεσαι
πηγα σε 3 επαγγελματιες και δεν μπορεσαν να βοηθησουν η δεν ηθελαν γιαυτο καθε βοηθεια δεκτη
 

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,453
Πειραιάς
Το να ρυθμίσεις τις περιοχές του dsp απαιτεί εκτός από χρόνο και γνώσεις.
Σίγουρα μεγάλο ρόλο παίζει βέβαια και το προσωπικό γούστο στο τελικό αποτέλεσμα.
 

kalamaria

Senior Member
1 February 2008
309
γεια σας και παλι θα χρειαστω την βοηθεια σας μετα απο αρκετο ψαξιμο αγορασα και εβαλα στο αμαξι τα ηχεια steg mt650cii και πηρα επισης και τον hertz hcp 4d
τα εβαλε στο αμαξι μαστορας και αφου εβγαλα το dsp το αποτελεσμα ρε παιδια ειναι χειροτερο απο τα εργοσταγια δηλαδη ενας ηχος απο το πηγαδι χωρις καθολου ογκο η ποιοτητα ουτε τα πριμα σωστα
αλλα και τα μπασα σαν να ειναι χαλασμενα ηχεια στεναχωρεθηκα οχι για τα λευτα που εδωσα αλλα για το οτι δεν μπορω να ακούσω και να απολαυσω μουσικη μεσα στο αμαξι υποψιν εχω το μανισια πηγη και δεν
περιμενα θαυματα αλλα απο τα αλλα αμαξια που ειχα και πιο παλια απουγοταν πολυ καλυτερα τωρα μπορει καποιος να με πει τη να δω και τη να κανω για να ακουσω επιτελους λιγο της προκοπης μουσικη στο αμαξι!!!
 

freetrack

New member
9 August 2021
1
γεια σας και παλι θα χρειαστω την βοηθεια σας μετα απο αρκετο ψαξιμο αγορασα και εβαλα στο αμαξι τα ηχεια steg mt650cii και πηρα επισης και τον hertz hcp 4d
τα εβαλε στο αμαξι μαστορας και αφου εβγαλα το dsp το αποτελεσμα ρε παιδια ειναι χειροτερο απο τα εργοσταγια δηλαδη ενας ηχος απο το πηγαδι χωρις καθολου ογκο η ποιοτητα ουτε τα πριμα σωστα
αλλα και τα μπασα σαν να ειναι χαλασμενα ηχεια στεναχωρεθηκα οχι για τα λευτα που εδωσα αλλα για το οτι δεν μπορω να ακούσω και να απολαυσω μουσικη μεσα στο αμαξι υποψιν εχω το μανισια πηγη και δεν
περιμενα θαυματα αλλα απο τα αλλα αμαξια που ειχα και πιο παλια απουγοταν πολυ καλυτερα τωρα μπορει καποιος να με πει τη να δω και τη να κανω για να ακουσω επιτελους λιγο της προκοπης μουσικη στο αμαξι!!!
σε ποιους μαστορες εχεις απευθυνθει?ποιος εκανε την εγκατασταση?
 

kostis22

AVClub Enthusiast
23 August 2007
751
Tα steg δεν είναι ασχημα ηχεία αλλά μου κάνει εντύπωση που τα επέλεξες καθώς δεν είναι ιδιαίτερα γνωστά στην ελληνική αγορά . Μόνωση στις πόρτες έκανες? Οταν ο ήχος ακούγεται σαν να είναι απο πηγάδι τότε κατα 99% φταίνε οι πορτες του αυτοκινήτου που δεν έχουν μόνωση. Απο και και πέρα με την μαμά πηγή μην περιμένεις πολλά πραγματα, ειδικά αν ακους απο τίποτα Bluetooth. Επίσης κακώς εβγαλες το DSP. Το θεωρώ απαραίτητο οταν η πηγή είναι εργοστασιακή αλλά θέλει μεράκι να το στήσεις αν δεν έχει ετοιμα settings να κατεβασεις online και να τα περάσεις για το συγκεκριμένο μoντέλο της Renault.