Βάσεις ηχείων για γραφείο ή δαπέδου?

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Καλησπέρα και καλό ΣΚ,


Πρόσφατα μετακόμισα και αναγκαστικά για οικονομία χώρου έχω τοποθετήσει τα ηχεία μου Dali Zensor 1 πάνω στο γραφείο μου για desktop χρήση. Ο ενισχυτής μου είναι ο NAD D3020 και η πηγή μου είναι ένα laptop.

Το γραφείο βρίσκετε κοντά στον τοίχο...επισυνάπτω και μια φώτο για καθαρότερη εικόνα. Επειδή μπουμάρουν νομίζω αρκετά θα ήθελα να τα βάλω πάνω σε βάσεις και ιδανικά σε βάσης για χρήση desktop. Σε ακραία περίπτωση να τραβήξω λίγο πίσω το γραφείο και να τα βάλω σε βάσεις δαπέδου πίσω από το γραφείο. Τι θα ήταν καλύτερο όμως για την ποιότητα ήχου?

Επίσης δεν ξέρω αν τα zensor 1 είναι προορισμένα για desktop χρήση πιστεύω ότι με τον ενισχυτή μου και με απόσταση περίπου 1 μέτρο από τα ηχεία είμαι καλά?
 

Attachments

  • IMG_0743.jpg
    IMG_0743.jpg
    92.6 KB · Views: 139

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
15,003
Αγιοι Αναργυροι
δεν δοκιμάζεις πρώτα να ταπώσεις τις οπές πίσω με αφρώδες υλικό και αν δεν κάνουν δουλειά τότε να κοιτάξεις για βάσεις;
 

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Δεν είχα ιδέα ότι μπορεί να γίνει αυτό, το υλικό αυτό μετά φεύγει αν θέλω να επανέλθουν στην φυσική τους κατάσταση? Υπάρχουν dedicated τέτοια υλικά? Μήπως φταίει και η κοντινή απόσταση που τα ακούω?
 

dimmanoukas

AVClub Enthusiast
11 March 2009
900
ΑΘΗΝΑ
Το τι ακούς εσύ ξέρεις καλύτερα...
Σε τόσο κοντινή ακρόαση ίσως ένα ενεργό να έχει καλύτερη απόδοση, τόσο από το γεγονός ότι έχουν φτιαχτεί στο να παίζουν nearfield αλλά και από την καλύτερη οδήγηση, με τον ενδεδειγμένο τους ενισχυτή τους.
Μια δοκιμή με κάποια ενεργά στο χώρο σου θα σου λύσει όλες τις απορίες
Ίσως να μετριάσει ή και να εξαλείψει πλήρως το μπουμάρισμα...
Τώρα στο θέμα βάσεις από λειτουργικής άποψης αυτές πάνω στο γραφείο είναι προτιμότερες
Αυτές που ξέρω είναι δύο τύπων
Κάποιες τύπου σκληρού αφρολεξ π.χ.

https://www.adagio.gr/el/?option=co...art_category_id=508&Itemid=1&ref=bestprice.gr

Και κάποιες πιο βάσεις αλλά και πιο ακριβές πχ

https://www.athensproaudio.gr/el/isoacoustics-iso-130.html

Οι προτάσεις είναι καθαρά ενδεικτικές
Ότι και να κάνεις τις βάσεις θα τις χρειαστείς αλλά παίζει ρόλο και το μέγεθος του ηχείου
Ίσως να υπάρχει και η λύση καμίας πατέντας όπως κάποιο σκληρό βιβλίο ή κάτι άλλο το οποίο στο προτείνω για να δεις εάν βελτιώνεται η κατάσταση κάπως με το μπάσο

Προσωπικά θα έπαιρνα τις τύπου αφρολεξ για να κάνω τη δουλειά μου, θα προσπαθούσα να ακούσω και κάτι σε ενεργο από κανένα φίλο η συμφορουμιτη και θα αποφάσιζαν αναλόγως

Καλή επιτυχία σε ότι επιλέξεις
 

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις σας,

Οικονομικά δεν μου βγαίνει να πάω σε ενεργά μόνιτορς (αν και μια χαρά θα μπάνιζα τίποτα focal...) πρέπει να πάιξω μπάλα με αυτά που έχω...
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
15,003
Αγιοι Αναργυροι
Δεν είχα ιδέα ότι μπορεί να γίνει αυτό, το υλικό αυτό μετά φεύγει αν θέλω να επανέλθουν στην φυσική τους κατάσταση? Υπάρχουν dedicated τέτοια υλικά? Μήπως φταίει και η κοντινή απόσταση που τα ακούω?

κόβεις λίγο ρικοφον
https://lazarakis.gr/component/esho...emfani-afrodi-ihoaporrofitika-tipoi-"ricofon"
και απλά το "στουμπώνεις" στην οπή. δεν σου αρέσει; το βγάζεις..
το 1ο λινκ που έβαλε ο φίλος dimmanoukas έχει πολύ ενδιαφέρον και θα το δοκίμαζα μαζί με τις κλειστές οπές
 

dimmanoukas

AVClub Enthusiast
11 March 2009
900
ΑΘΗΝΑ
Μα δεν είπαμε οπωσδήποτε να πας...αλλά να ακούσεις πρώτα πριν κάνεις οτιδήποτε
Και εαν όντως σε βολεύει βάζεις αγγελία τα δικά σου και τον ενισχυτή και σου έρχεται η μία η άλλη
Υπάρχουν ή μάλλον υπήρχαν εκτός από τα focal σε εξαιρετική τιμή τα jbl 305 αλλά και νεώτερα και πολλά άλλα
Στη θέση σου θα κοιτούσα καμία αγγελία και θα ζητούσα από τον πωλητή να τα φέρει για ακρόαση στο χώρο μου για να βγάλω ασφαλές συμπέρασμα
Και μετά θα επέλεγα αναλόγως
 

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Για αρχή λέω να πειραματιστώ με τίποτα σκληρά βιβλία που είναι μια λύση με το μεγαλύτερο προτέριμα - είναι τζάμπα - και μετά αν δω ότι κάτι αλλάζει προς το καλύτερο θα δοκιμάσω και με βάσεις ηχείων. Υπάρχει κάποιος κοινός για όλους κανόνας ως προς την τοποθέτηση ηχείων με backport?
 

dimmanoukas

AVClub Enthusiast
11 March 2009
900
ΑΘΗΝΑ
Στη σελίδα του κατασκευαστή θα πρέπει να αναγράφει αναλυτικά ελάχιστη απόσταση από την τοποθέτηση του πίσω τοίχου και γενικά κάποια στοιχεία...προσπάθησε να τα τηρήσεις όσο γίνεται
Επίσης δοκιμασε εναλλακτικές θέσεις προσπαθώντας να κρατήσεις το τρίγωνο της ακρόασης με κλίσεις προς τα μέσα ή πιο ανοιχτά κλπ
 

NassosT

Supreme Member
17 June 2006
4,693
Όταν πήρα τα Hedd Type 05 είχα κι εγώ θέμα με το μπουμάρισμα βάζοντάς τα να πατάνε πάνω στο γραφείο. Δοκίμασα και τις βάσεις isoacoustics iso-200 που μου είχαν στείλει στο πακέτο, αλλά χωρίς σπουδαία διαφορά (άσε που ήταν και ασταθή κιόλας τα ηχεία όταν τις χρησιμοποιούσα μαζί με τα "πόδια" τους για να έρθουν στο σωστό ύψος).
Τελικά έφτιαξα ένα ζευγάρι τσιμεντένιες (!) βάσεις με δικό μου καλούπι και παίζω έτσι εδώ και κάνα χρόνο. Νομίζω ότι είναι μια χαρά.
Δεν σου προτείνω να κάνεις το ίδιο, γιατί δεν έχω κάνει μετρήσεις και τέτοια να δω αν χάνω κάπου, αλλά μπουμάρισμα δεν έχω πλέον (και τα Type 05 έχουν αρκετό μπάσο) και σταθερά είναι τα ηχεία (αυτό έλειπε, 13 κιλά ζυγίζει το κάθε "τούβλο") και αισθητικά μου αρέσουν.
826ef665fcaf3eef23424ea74ca37788.jpg
 

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Έψαξα στο site της dali και περιέργως ο κατασκευαστής προτείνει α) τα ηχεία να είναι παράλληλα με τον πίσω τοίχο και όχι με κλίση προς την θέση ακρόασης και β) δίνει ως επιλογή (για τα zensor 1) και την τοποθέτηση τους με βίδες στον τοίχο...αυτό σημαίνει σχεδόν μηδέν απόσταση από τον πίσω τοίχο. Μήπως για το μπουμάρισμα δεν φταίει αυτό τελικά?
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,395
Θεσσαλονίκη
Τι απόσταση έχει ο τοίχος πίσω από το κεφάλι σου;

Οι βάσεις είναι 200% απαραίτητες.
Τώρα μαζί με τα ηχεία ακούς και το τραπέζι σου.
Καλές βάσεις όχι αφρολεξ και λοιπά υλικά δεν κάνουν τίποτα.
Εννοείται ότι μια ποιοτική βάση πίσω από το γραφείο είναι ακόμη καλύτερα αλλά μπορεί να μην σου αρέσει αισθητικά.
Ενδεικτικά θέλεις κάτι αυτής της ποιότητας
https://www.odes.gr/el/epaggelmatik...-studio-monitors/isoacoustics-iso-200sub.html

Ή

https://www.odes.gr/el/epaggelmatik...-gia-studio-monitors/proel-isoblok-265-m.html
 

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Αισθητικά ναι δεν θα το προτιμούσα αλλά αν κάνει διαφορά στον ήχο από την desktop βάση να το δω και αυτό.

Όταν λες ο τοίχος πίσω εννοείς πίσω μου? Περίπου 2 μέτρα. Το ηχείο από τον τοίχο που είναι κοντά περίπου 5 εκατοστά.

Βέβαια η dali στο white paper που έχει ανεβασμένο στο site της λέει ότι τα ηχεία μπορούν να τοποθετηθούν και κολλητά σε τοίχο.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,395
Θεσσαλονίκη
Η απόσταση από πίσω σου είναι καλή.
Το ηχείο είναι μικρό λογικά έχεις πρόβλημα λόγω της
επαφής με το γραφείο.
Εκτός και αν ο χώρος σου έχει κάποια ιδιοσυχνότητα συντονισμού
που σου δημιουργεί το πρόβλημα.
 

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Η απόσταση από το αριστερό ηχείο (από τον τοίχο) είναι μισό μέτρο και απο το δεξί πάλυ δύο μέτρα και παρεμβάλεται κρεβάτι μέχρι τον τοίχο...δυστιχώς δεν μπορώ να βάλω το γραφείο στην μέση του δομματίου. Το πάτωμα είναι παρκέ και το γραφείο ξύλινο και καθόλου σταθεροί καθ' ότι παλιό και άστα να πάνε
 

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Βάσεις δαπέδου άρα ε...εντάξει δεν είναι και πολύ πιο ακριβές από τις γραφείου νομίζω κάποτε είχα βρεί στο ιντερνετ αρκετές από 60-70 ευρώ άρχιζαν...plus οτι αν ποτέ θελήσω να τα τοποθετήσω σε άλλο χώρο πχ μικρό σαλώνι κτλπ οι βάσεις desktop δεν θα κάνουν δουλειά.
 

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Θα πάρω ρυθμιζόμενες ώστε να μπορώ ανάλογα με τον χώρο να έχει το κατάλληλο ύψος.