Αγορά καινούργιου πικαπ

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

dimitris_av

AVClub Enthusiast
9 January 2011
974
Κηφισια Αττικής
Καλησπέρα και από δω όπως έχω γράψει σε άλλο νήμα έχω πρόβλημα με το παλιό πικάπ το οποίο ανακαλωδίωσα και επειδή ίσως να μην επισκευάζεται ή να μην αξίζει να επισκευαστεί κοιτάζω στο πίσω μέρος του μυαλού μου να ψάξω για κάποια καινούργια πικάπ. σύμφωνα με τα οικονομικά μου δεδομένα εκεί που μπορώ να πάω ώστε να έχω κάτι αξιόλογο που θα με συντροφεύει για χρόνια έχω βρει το μοντέλο της rega p2 ,της dual το CS 455 το project 1 xpression carbon και της thorens το td 190-2 γύρω στα 580 ευρώ αυτά όλα. αν ήθελα να κάνω την υπέρβαση αλλά δεν θέλω να πάω σε αυτά τα ποσά και μόνο γιατί έχω βρει σε κατάστημα την διευκόλυνση άτοκων δόσεων για αυτό και το σκέφτομαι γιατι η τιμή τους για μένα είναι απαγορευτική παραθέτω και το project rpm 5 και το clearaudio concept στα 1.350 ευρώ περίπου απλά επαναλαμβάνω ότι δεν θα ήθελα να πάω σε ένα τόσο ακριβό πικάπ τώρα θα μου πείτε ότι ναι είναι σαφώς καλύτερα από τα προηγούμενα που ανέφερες οπότε όλοι θα σου πούμε πήγαινε σε αυτό.
η μουσική που ακούω είναι hard rock heavy metal ηχογραφήσεις οι οποίες δεν είναι και η σούπερ τέλειες όπως είναι της τζαζ ή της κλασικής μουσικής αλλά έχουμε έντονες δυναμικές και θέλουμε έτσι κάτι που να μας δίνει διακριτό ήχο γιατί μιλάμε για πυκνό γραμμένη μουσική.
και από ένα γρήγορο ψάξιμο που έκανα σε αγγελίες πέραν του ότι βρήκα πολλά vintage και ρετρό πικαπ βρήκα ίσως και μία ευκαιρία το project το perspective στα 400 ευρώ περίπου μισή τιμή θεωρώ από όσο πουλιόταν καινούργιο ανκαλώδιομένο σύμφωνα με τον ιδιοκτήτη και το θεωρώ μία καλή ευκαιρία μιας που είναι αρκετά πιο κάτω από τα καινούργια που ανέφερα στην αρχή ζητώ τη βοήθειά σας όσο μπορείτε ευχαριστώ πολύ.
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
λείπει το στροβοσκόπιο!
τι να το κάνω το built in pre pre amp παρέα με κόκκινη 2m ;; αφου οι 9 στους 10 πικαπάδες και καλύτερο phono θα βάλουν και καλύτερη κεφαλή.
πάλι καλά που μας έκανε την χάρη να βάλει ρύθμιση VTA
edit.. αμ το άλλο;; σηκώνεται ο βραχίονας στο τέλος του δίσκου;; μα που ζούμε...!!!
 

ika

Supreme Member
20 September 2010
4,840
Αθήνα
Απάντηση: Re: Αγορά καινούργιου πικαπ

.....
edit.. αμ το άλλο;; σηκώνεται ο βραχίονας στο τέλος του δίσκου;; μα που ζούμε...!!!

There’s even a switchable auto-lift function...
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
Re: Απάντηση: Re: Αγορά καινούργιου πικαπ

There’s even a switchable auto-lift function...

το είδα αλλά δεν μου λέει κάτι.
όλα αυτά είναι άχρηστα που απλά αυξάνουν το κόστος σε βάρος της ποιότητας του ήχου αλλά και της αξιοπιστίας σε βάθος χρόνου.
όσο πιο απλό, τόσο πιο αξιόπιστο. δεν είναι τυχαίο που ΜΚ απο το '80κάτι λειτουργούν σαν καινούργια σήμερα.
για να δω σε 15-20 χρόνια πόσοι κάτοχοι θα ρωτάνε εδώ "ξέρετε τεχνικό για sl 1500 ...."
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
αν και έχει βαρύτερο πλατώ (νομίζω), συνολικά λείπουν 2,5 κιλά. και έχει ενσωματωμένο phono..
δύσκολο να έχει την πλάκα που λες.
άντε να δούμε κανέναν στο γιουντιούμπι να το κάνει φύλλο και φτερό να μας φύγει η απορία.
(Νίκο, το ασημί είναι πιο όμορφο) :laugh:
https://www.technics.com/cl_en/products/premium-class/direct-drive-turntable-system-sl-1500c.html
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
αν υπάρχει μοντέλο χωρίς phono, χωρίς τον παραμικρό αυτοματισμό κλπ, -έστω και χωρίς στροβοσκόπιο-,
θα ήταν πιο ..audiophile.
αυτή είναι η γνώμη μου. θετικό είναι ότι σταμάτησαν να βάζουν κολλητό καλώδιο βραχίονα και αφήνουν τον χρήστη να κάνει δοκιμές.
στα παλιά μοντέλα μόνο το ΜΚ4 που δεν βγήκε έξω απο τα σύνορα της Ιαπωνίας είχε αυτό το πλεονέκτημα.
 

ika

Supreme Member
20 September 2010
4,840
Αθήνα
Από όσα βλέπω στο site της Technics, νομίζω δεν πρέπει υπάρχει η δυνατότητα αλλαγής του βραχίονα στο 1500.
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,338
Και καλά κάνουν για το θέμα του βραχίονα που εμμένουν και επιμένουν σε αυτόν δεν είναι τυχαία η συγκεκριμένη επιλογή ακόμη και στα πιο πάνω μοντέλα .
Άλλο δεν μου αρέσει από εμφάνιση και άλλο το πόσο λειτουργικός είναι το να μπορέσεις να προσαρμόσεις δηλαδή εύκολα μια κεφαλή να παίξεις με την μάζα αλλά και με το VTA.

Ξαφνικά και εντελώς τυχαία ανακάλυψαν εκεί έξω (εξωτερικό )με αυτά που γράφουν για το πόσο καλός είναι ο βραχίονας πέρνοντας στον λαιμό τους τον κόσμο διότι όλοι ήθελαν ένα κομμάτι της πίτας από τις πωλήσεις ...
Βέβαια εδώ εμείς τα γράφαμε και κάποιοι άλλοι στο παρελθόν μας μετέφεραν ότι έλεγαν εκεί έξω χωρίς ποτέ να ασχοληθούν σοβαρά με phono τροφοδοσίες μάζα κτλ ,ειδικότερα που δεν ήταν καν κάτοχοι .

Χαίρομαι που δικαιωνόμαστε που το βαθμολόγησαν εκεί έξω με πολλά αστέρια :flipout:

Υ.Σ Πάντα ο εχθρός του καλού είναι το καλύτερο ακόμη και στο θέμα του βραχίονα .
 

ika

Supreme Member
20 September 2010
4,840
Αθήνα
Δεν είμαι σίγουρος ότι δεν αλλάζει, έτσι μου φαίνεται.
Αλλά ξεφύγαμε από τις αναζητήσεις του dimitris_av.
 

dimitris_av

AVClub Enthusiast
9 January 2011
974
Κηφισια Αττικής
ως προς τα technics δεν λέω είναι αξιόπιστα και καλά πικάπ αλλά εμένα λίγο μου θυμίζουν τα ρετρό πικάπ της δεκαετίας του 80 θεωρώ ότι υπάρχουν καλύτερες επιλογές πιο audiophile αν θέλετε από εταιρείες όπως η project, ίσως η dual η οποία κρατάει βέβαια ρετρό σχεδιασμό, η rega κ.α.
χωρίς να θέλω να θίξω βέβαια τον ήχο των technics απλά είναι λίγο πιο plug n play πικάπ, πού όμως κάνουν τη δουλειά τους το δίχως άλλο και με αντοχή στο χρόνο
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,338
Δεν θίγεις κανένα απλά συζήτηση κάνουμε όμορφα και ωραία .
Προσωπικά μεγάλωσα και με dual (έχω πολύ καλές αναμνήσεις ) αλλά προσπάθησε να φιλτράρεις τα όσα έχω γράψει πιο πάνω ....
Επειδή όμως έθιξες και καλά έκανες το θέμα -πικαπ audiophile το θέμα αυτό θα το θέσω πιο διαφορετικά .
Υπάρχουν phono που ξεγυμνώνουν όχι μόνο την κεφαλή αλλά γενικά την συνολική σχεδίαση από άποψη υλικών που έχουν επιλεχθεί στα πικαπ .

Δηλαδή θέλουμε πικαπ με μια σανίδα από ξύλο mdf που να ακούγεται ευχάριστα με ζεστό χαρακτήρα (ηχόχρωμα )η πικαπ που ανάλογα με την ηχογράφηση να ακούγεται με ζεστό χαρακτήρα αλλά πεντακάθαρα χωρίς χρωματισμούς εκεί που πρέπει ;
 

Attachments

  • ED5156F4-6DC8-4488-82E1-33DBD742F8C2.jpg
    ED5156F4-6DC8-4488-82E1-33DBD742F8C2.jpg
    163.7 KB · Views: 161

vlkr

Senior Member
21 August 2010
329
καλησπέρα σε όλους.
Εγώ είμαι ένας ευχαριστημένος κάτοχος dual πολλών ετών και μπορώ να συστήσω την εταιρεία ως αξιόπιστη όσον αφορά την αντοχή αλλά και τα ποιοτικά πικαπ της.Στα συν είναι οτί εξακολουθεί να παράγει τα πικάπ στη Γερμανία.
Το δικό μου είναι ημιαυτόματο και πάντα είχα την απορία γιατί θα πρέπει να στερηθώ τις όποιες ευκολίες και με πιο τρόπο επεμβαινει ο μηχανισμός στον ήχο.
Γιατί ένα rega θα ήταν καλύτερο?
Αν έχει εξαντληθεί το θέμα αλλού παρακαλώ βάλτε ένα λινκ...