Cd Player

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

alex98

New member
11 February 2020
5
Περιμένω ζευγάρι Adam t5v ενεργά για το σαλόνι. Εχω ενα προχυρο DAC με οπτική για την τηλεόραση, και θέλω να αγοράσω ενα Cd Player.
Stream απο Chromecast Spotify κλπ. προς το παρόν.
Αν δεν υπάρχει CD στο player, θα λειτουργήσει σαν ενα απλό Dac? Θα έχω πρόβλημα με την ασύρματη σύνδεση η θα παίξει κανονικά?
Τι θα ήταν καλύτερο ανεξάρτητο Dac και CD player, η CD player με οπτική κατέυθειαν από την τηλεόραση πχ.
https://www.skroutz.gr/s/286000/Yamaha-CD-S300.html
ευχαριστώ
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,394
Αθήνα

alex98

New member
11 February 2020
5
Απάντηση: Re: Cd Player

Δηλαδή θέλεις network player/streamer που να είναι DAC και να έχει και οδηγό δίσκου. Και με έξοδο με δυνατότητα variable για να παίξεις με τα ενεργά, σωστά;

Κάτι τέτοιο δηλαδή.

https://www.marantz.co.uk/uk/produc...d=hifi&subcatid=sacdcdplayer&productid=nd8006

ή κάτι τέτοιο

https://advance-acoustic.com/en/hifi-elements/multimedia-player/144-x-stream-9

δεν χρειάζεται να είναι ολα σε ενα κουτί, εφόσον εχω το Chromecast, απλά θέλω να σιγουρευτω αν θα παίξει κανονικά. Δλδ τηλεόραση οπτική, dac, cd player, ενεργά.
Τα ενεργά θα παίξουν όταν δεν παίζω κάποιο Cd η περιμένουν ντε και καλα σήμα απο το Cd?
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,394
Αθήνα
Για όλα αυτά θα χρειαστείς ψηφιοαναλογικό μετατροπέα με εισόδους για την TV και και το chromecast με ρύθμιση της έντασης της εξόδου του. Άρα και το CD επάνω σε αυτό. Και θα θέλεις και τηλεχειρισμό φαντάζομαι για την επιλογή εισόδων και την ένταση.
 

alex98

New member
11 February 2020
5
Απάντηση: Re: Cd Player

Για όλα αυτά θα χρειαστείς ψηφιοαναλογικό μετατροπέα με εισόδους για την TV και και το chromecast με ρύθμιση της έντασης της εξόδου του. Άρα και το CD επάνω σε αυτό. Και θα θέλεις και τηλεχειρισμό φαντάζομαι για την επιλογή εισόδων και την ένταση.

ενα μηχανάκι σαν αυτό που είπα που έχει και τηλεχειριστήριο, εχει και οπτική, θα μπορεί να λειτουργήσει?
δλδ να παίζω μουσική απο το Chromecast και να ανεβοκατεβαζω τον ήχο απο το Cd Player?
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,394
Αθήνα
Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς φίλε μου. Πως θα ανεβοκατεβάζεις ένταση από το CD player και πως θα συνδεθούν όλα τα υπόλοιπα μαζί με το CD player στα ηχεία;
 

alex98

New member
11 February 2020
5
Απάντηση: Re: Cd Player

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς φίλε μου. Πως θα ανεβοκατεβάζεις ένταση από το CD player και πως θα συνδεθούν όλα τα υπόλοιπα μαζί με το CD player στα ηχεία;

συγνώμη και ευχάριστω για τον χρόνο σου.
Cd Player και Chromecast συνδεδεμενα στα ενεργά μου. Πως?
Τι έξτρα θα χρειαστώ για ρύθμιση έντασης?
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,394
Αθήνα
Συνδεμένα επάνω σε ένα μίκτη είναι η πιο φτηνή μέθοδος. Αλλά δεν θα έχεις τηλεχειρισμό.

Για την TV θα χρειαστείς και οπωσδήποτε ένα DACάκι.

Εάν θέλεις και τηλεχειρισμό τότε θέλεις προενισχυτή. Ακριβό αυτό.