Αγορά (οικονομικών) ηχείων για παλιό ενισχυτή

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Γεια χαρά, Έχω στα αζήτητα έναν παλιό Marantz Pm350, παραθέτω τα specs του https://www.hifiengine.com/manual_library/marantz/pm350.shtml, και έλεγα μήπως τον πάω στο γραφείο αγοράζοντας τίποτα οικονομικά ηχειάκια για να ακούω τις αμέτρητες ώρες που δουλεύω εκει (άτιμη κριση). Κόστος όχι πάνω από 150,00 σε ιδανικές συνθήκες...τι θα προτείνατε εσείς? Από μουσικές στο γραφείο ακούω μόνο jazz γιατί αλλιώς δεν μπορώ να δουλέψω. Για πηγή τώρα έχω όλο το σετ της Marantz δηλαδή ραδιόφωνο, κασετόφωνο, equalizer κτλπ. Λογικά θα παίζει με το ραδιόφωνο και από το laptop με κανένα dac.
 

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Ναι αγοράζεις όντος ενεργά και λύνεις τα πάντα απλά θέλω να αξιοποιήσω το rack της marantz γιατί αλλιώς θα το φάει η σκόνη... Άσε που ενεργά είναι στα σχέδια αλλά όχι για κάτι τόσο όσο αλλά για κάτι αρκετά αξιοπρεπές. Με budget κάτω των 150,00 δεν παίζει κάτι που να αξίζει τον κόπο?
 

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Στο σπίτι έχω τα zensor 1 με τον Nad d 3020. Πριν πάρω τον NAD έπαιζαν με αυτόν τον Marantz ωραία ήταν. Θα μπορούσα να πάρω τα pico για το γραφείο που θα παίζουν σε πολύ χαμηλές στάθμες ίσως?
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,338
Καλά τα pico ..αλλά εδώ μιλάμε για νέα γενιά μεγαφώνων στα Spektor.
Επειδή είχα και τα zensor 1 ,εδώ μιλάμε για άλλο κούρδισμα που δεν επιβάλει χαρακτήρα ,ακόμη καί με ακριβά ενισχυτικά .
Έχω την εκτίμηση εφόσον και στρωθούν τα 2 θα παίζουν καλύτερα με τον Nad .
Ο ψηφιακός d -Denon που έχω εγώ παίζει καταπληκτικά με αυτά τα ηχεία .
 

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Χρήσιμα αυτά γενικά για μελλοντικές αναβαθμίσεις του ''σπιτικού'' συστήματος! Αλλά αν πάρω ανώτερα ηχεία από αυτά που έχω δεν θα τα βάλω στον παλιό marantz αλλά στον nad δε θα αντισταθώ.

Ίσως αν στο μέλλον πάω σε καθαρή αναβάθμιση ηχείων πάρω τα zensor1 στο γραφείο.
 

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Καλημέρα και ευχαριστώ για την πληροφορία. Από ότι βλέπω στα specs ο κατασκευαστής προτείνει 99-180 watt δεδωμένου ότι ο ενισχυτής είανι 40watt δεν θα είναι κάπως αδύναμος για αυτά τα ηχεία?
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
Καλημέρα και ευχαριστώ για την πληροφορία. Από ότι βλέπω στα specs ο κατασκευαστής προτείνει 99-180 watt δεδωμένου ότι ο ενισχυτής είανι 40watt δεν θα είναι κάπως αδύναμος για αυτά τα ηχεία?

κάποιο λάθος υπάρχει στα specs. τυπογραφικό ίσως;
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Συμφωνω και εγω καποιο λαθος στα specs εχει γινει ! τα συγκεκριμένα ηχεια (magnat supreme 202) επειδή είναι αρκετα ευαίσθητα δεν θα ζορισουν τον ενισχυτή σου !! εάν μπορεις να δωσεις κατι παραπανω γυρω στα 200-250 ευρω θα εχεις πιο ποιοτικες επιλογες ωστόσο για τα χρηματα που ζητανε τα συγκεκριμένα ηχεια είναι πολύ τιμια αλλα μεχρι εκει κανε ένα κοπο να πας να τα ακουσεις!!!-bye-
 

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Γενικά αν είναι να δώσω ένα καλό ποσό για ηχεία θα είναι για να ανανεώσω τα zensor 1 βέβαια σε nearfield φάση πάλι γιατί ότι και να αγοράσω στο γραφείο θα τοποθετηθεί.

Και αφού την πιάσαμε αυτή την κουβέντα αν πάμε πχ στο 500άρικο τι μπορεί κανείς να πάρει για ακρόαση πάνω στο γραφείο και απόσταση 1 μέτρο (ισοσκελές τρίγωνο)??

Σε συνάρτηση πάντα με τον d3020 βέβαια.
 

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Πάρε ενεργά!
Στην περίπτωση που έμπαινα στην σκέψη να πουλήσω τα ηχεία και τον ενισχυτή (η ακόμα και να τα ανταλλάξω αν γίνεται αυτό γενικά) σε ενεργά θα πήγαινα κάτι σε στυλ focal cms η alpha σε αυτά τα χρήματα ε?
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Στην περίπτωση που έμπαινα στην σκέψη να πουλήσω τα ηχεία και τον ενισχυτή (η ακόμα και να τα ανταλλάξω αν γίνεται αυτό γενικά) σε ενεργά θα πήγαινα κάτι σε στυλ focal cms η alpha σε αυτά τα χρήματα ε?

Τα focal είναι εγγυηση ωστόσο μπορεις να κοιτάξεις και Αdam, dynaudio, tannoy σε αυτά τα χρηματα θα παρεις πολύ ποιοτητα !!!-bye-
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Στην περίπτωση που έμπαινα στην σκέψη να πουλήσω τα ηχεία και τον ενισχυτή (η ακόμα και να τα ανταλλάξω αν γίνεται αυτό γενικά) σε ενεργά θα πήγαινα κάτι σε στυλ focal cms η alpha σε αυτά τα χρήματα ε?

Ναι φυσικά πχ το 40 ή το 50 σχεδιασμένα για να παίζουν από τα 40εκ απόσταση!
Για μένα η καλύτερη λύση για γραφείο και την απόσταση που ακούς.
Και αφού έχεις κόλλημα με την Focal πάρε Focal!
 

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Κάποτε είχα μπει στην διαδικασία να ψάξω την αγορά των ενεργών ηχείων και είχα διαβάσει καλά πράγματα και για Genelec και για dynaudio κτλπ.

Ευχαριστώ για τις προτάσεις σας.
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Παντως καλο είναι να ακουσεις από κοντα τις συγκεκριμένες μαρκες για να δεις τι σου καθεται καλυτερα στο δικο σου αυτι !!!! αλλα για την χρηση που θες σε συμφερει να στραφεις σε ενεργα αυτό είναι το μονο σιγουρο !!!! από εκει και περα οσα πιο πολλα θα δωσεις τοσο πιο ποιοτητα θα λαβεις!!!!:2thumb22sup: