Πριν αγοράσετε Mac

GKalantas

AVClub Enthusiast
23 January 2020
711



Όλα είναι θέμα πολιτικής ή καλύτερα marketing.
Βέβαια δεν νομίζω να αλλάξει μάρκετινγκ αφού οι περισσότεροι (όχι όλοι) που αγοράζουν Mac, δεν θα δουν ποτέ τα παραπάνω βίντεο, δεν τους ενδιαφέρει η αξιοπιστία στο χρόνο και ίσως δεν τους νοιάζει το κόστος απόκτησης. Ίσα ίσα αν χαλάσει, θα είναι μια καλή ευκαιρία, αναβάθμισης με νέα συσκευή.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,583
Αθηνα
δυναμικη εισοδος στο φορουμ... πηρε φορα και βουρ για, πηγα να πω android vs ios SXEXX, αλλα δεν ειναι ios. Να φτιαξουμε νημα apple vs the world?

:D
 
Εντάξει, τώρα που είδα τα βιντεάκια θα βάλω αγγελία το δικό μου, δεν αξίζουν, για πέταμα είναι! :BDGBGDB55:

Παρεπιτόντως, τις προάλλες που είχα βρεθεί χωρίς λάπτοπ, πήρα δανεικό ένα 13άρι του 2015. Περιττό να σας πω ότι δεν κατάλαβα ούτε μια στιγμή ότι άλλαξα μηχάνημα. Δεν έκανε κιχ. Να σας γράψω τώρα για την εμπειρία χρήσης του πανάκριβου (2+ χιλιάρικα) Dell που είχα πάρει το ίδιο έτος; Δε μπορώ, γιατί είναι ήδη μη χρηστικό εδώ και 2 χρόνια.
 

qwerty1gr

Moderator
Staff member
23 February 2007
3,757
Γηραιά Αλβιώνα
Υπερβαλλεις Ιασωνα.... Εχω ενα Dell XPS του 2008 που χρησιμοποιω ακομα (για ελαφρια tasks). Βεβαια ειχα σκασει τοτε 1350 Λιρες Αγγλιας αλλα εχει ακομα και bluray recorder. Φυσικα του εχω προσθεσει μνημη και αλλαξα το δισκο σε SSD.

(Αστειευομαι βεβαια. Τωρα σου γραφω απο ενα Lenovo Legion του χιλιαρικου. Λιγων μηνων, και χαιρομαι που το πηρα)
 

GKalantas

AVClub Enthusiast
23 January 2020
711
Απάντηση: Re: Πριν αγοράσετε Mac

δυναμικη εισοδος στο φορουμ... πηρε φορα και βουρ για, πηγα να πω android vs ios SXEXX, αλλα δεν ειναι ios. Να φτιαξουμε νημα apple vs the world?

:D

Δεν κατάλαβα το ύφος σας...

Θεωρείτε οτι τα παραπάνω δεν ειναι αντικειμενικά και δεν δείχνει την πολιτική της apple;
Με λίγα λόγια, λέει οτι βάζει πάνω απο όλα το design, το να ειναι λεπτό, ελαφρύ και να εχει μεγάλη μπαταρία ενω ΔΕΝ την ενδιαφέρει η αξιοπιστία στο χρόνο και οι επιδόσεις του hardware, ακόμα και στα προιόντα που ονομάζει PRO και απευθύνονται σε επαγγελματίες. Δεν λεει οτι δεν ειναι καλά μηχανήματα, απλά όχι αυτά που διαφημίζει (δεν ειναι η μόνη εταιρεία που το κάνει αλλα εδω πληρώνεις και πολλά περισσότερα)

Το MACBook PRO μου (late 2011 κοστος ~2500ε) εβγαλε το ιδιο προβλημα που εβγαλαν όλα τα macbook pro του 2011-2012 (ευτυχως η apple το παραδέχτηκε και μου άλλαξαν μητρική αλλα ξανακάηκε) αλλα σε φίλο, έτυχε και σε καινουργιο που το πήρε 2019.

Αν ψαξετε λιγο στο ιντερνετ θα βρειτε πολλες αναφορες, αλλα και εδω στα νήματα, για προβληματικά macbook pro.

δείτε και εδω για το PRO display που δουλεύει ΜΟΝΟ με MAC.
https://avclub.gr/forum/showthread.php/170259-Apple-Pro-Display-XDR
 

jig

AVClub Addicted Member
10 July 2007
1,680
Mets, Athens
ψάξετε - ίντερνετ - αναφορές :flipout:



ps
Έχουμε φίλε μου και ξέρουμε, εσύ απλά διάβαζε
 

GKalantas

AVClub Enthusiast
23 January 2020
711
ψάξετε - ίντερνετ - αναφορές :flipout:



ps
Έχουμε φίλε μου και ξέρουμε, εσύ απλά διάβαζε

Φίλε μου, και εμεις έχουμε (macbook pro) αλλα δεν το παιζουμε ξερόλες και πάντα υπάρχει κάτι να διαβάσουμε και να μαθουμε.

Το πρώτο λεπτό ειναι όλα το ρεζουμέ για των φανατικών apple που ακόμα και σε βλάβη υπερασπίζονται την εταιρεια που συντεταγμένα τους "ξεγελά" ..

Not think different... but think better, think beyond, think durable..
 

GKalantas

AVClub Enthusiast
23 January 2020
711
any way, καλώς ήρθες GKalantas

Ευχαριστώ πολύ για το καλοσόρισμα!
Αλλα και εγω χρήστης mac ειμαι αλλα προσπαθώ να ειμαι λογικός και να με κοροιδεύουν λιγότερο (γιατι η κοροιδία ειναι σίγουρη, η apple δεν ειναι μόνη σε αυτό.. απλα η apple χρεώνει και premium και επειδή ανοιξε τα μάτια (στην κοροιδία) στο μαρκετινγκ των άλλων εταιριών, οι άλλες την ακολουθούν..)
btw το βιντεο του linus αναφέρει οτι το προβλημα ειναι στα macbook και στα imac αλλα δεν συμβαίνει το ιδιο και στα iphone, αντιθέτως με τα samsung galaxy.

Ως συνειδητοποιημένοι καταναλωτές, θα ήταν θεμιτό, να ειμαστε επικριτικοί και οχι πρόβατα ακολουθώντας φανατικά κάποια εταιρεία. Εμεις όλοι, οι καταναλωτές, δημιουργούμε και επικροτούμε την κοροιδία και το παραπλανητικό μαρκετινγκ.