Sennheiser HD 600 or HD 650 or HD 660s?

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

blackstar

New member
14 February 2020
59
Καλησπέρα σας και καλώς σας βρήκα.

Θα ήθελα να μου προτείνετε ένα από τα παραπάνω over-ear headphones, ή κάποιο άλλο της ίδιας κατηγορίας και του ίδιου budget. Ούσα λάτρης της μουσικής και πρόσφατα κάτοχος ακουστικών της τάξεως των 60 , θα ήθελα σιγά-σιγά να συγκεντρώσω χρήματα ώστε να αγοράσω ακουστικά για -προσεκτική- ακρόαση μουσικής, ως επί το πλείστον.

_Αναφορικά με τα Sennheiser HD 600, έχω διαβάσει σε αρκετά αγγλόφωνα forum και σε reviews ότι θεωρείται λίγο ανώτερο σε σχέση με το*HD 650, διότι ο ήχος του είναι πιο ουδέτερος, ομαλός, αναλυτικός, αν και περιγράφεται ως "αιχμηρός". Από την άλλη, το HD 650 είναι πιο απαλό, ζεστό, με λίγο παραπάνω μπάσο και μέτριο soundstage- ίδιο με του προκατόχου του-, ενώ το HD 660s πιο βελτιωμένο, πιο λεπτομερές, αλλά αρκετά ακριβότερο. Εσείς πιστεύετε, από ιδία πείρα, ότι τα δύο (κυρίως) πρώτα ανταποκρίνονται σε αυτά τα χαρακτηριστικά: της ουδετερότητας, της ομαλότητας και του επαρκούς διαχωρισμού των μουσικών οργάνων ή έχετε να προτείνετε κάτι καλύτερο στην ίδια τιμή;

_Έχω βρει και headphone amp/dacs, τα schiit magni heresy / modi 3, ώστε το budget να μην υπερβαίνει τα 300 .
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Και τα τρία είναι καλά ακουστικά με πολύ μικρή διαφοροποίηση στον ήχο.
Αν δεν ακούσεις όμως είναι δύσκολο να αποφασίσεις.
Τι μουσική ακούς;
 

dimmanoukas

AVClub Enthusiast
11 March 2009
900
ΑΘΗΝΑ
Θα κατατεθούν απόψεις αρκετές και το budget δεν είναι ευκαταφρόνητο
Ωστόσο το καλύτερο ειναι να κάνετε όσες περισσότερες ακροάσεις γίνεται καί με διάφορους συνδυασμούς για να δείτε τι σας ταιριάζει περισσότερο
Τα ακουστικά που έχετε τώρα ποια είναι και τι σας αρέσει από αυτά και τι όχι?
 

blackstar

New member
14 February 2020
59
QUOTE=Sonorus;1058452585]Και τα τρία είναι καλά ακουστικά με πολύ μικρή διαφοροποίηση στον ήχο.
Αν δεν ακούσεις όμως είναι δύσκολο να αποφασίσεις.
Τι μουσική ακούς;[/QUOTE]

Rock / Metal

Θα κατατεθούν απόψεις αρκετές και το budget δεν είναι ευκαταφρόνητο
Ωστόσο το καλύτερο ειναι να κάνετε όσες περισσότερες ακροάσεις γίνεται καί με διάφορους συνδυασμούς για να δείτε τι σας ταιριάζει περισσότερο
Τα ακουστικά που έχετε τώρα ποια είναι και τι σας αρέσει από αυτά και τι όχι?

Marshall Major III. Δεν είναι κάτι ιδιαίτερο, αν και καλύτερα από τα προηγούμενα και από άποψη ακουστικής, αλλά κυρίως από άποψη κατασκευής. Θα ήθελα κάτι που να αποδίδει πιο λεπτομερειακά, καθαρά, τη μουσική, όπως ακριβώς είναι, και όχι "ντάμπα ντουμπα". Δεν έχω τη δυνατότητα εδώ που μένω (εκτός Αθήνας και Θεσσαλονίκης) να ακούσω κάποια, γι' αυτό ήθελα και την γνώμη σας, αφενός, και αφετέρου, δεν είμαι καταρτισμένη επί του θέματος, οπότε...
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Έχουν περάσει όλα από τα χέρια μου.
Προτιμώ και έχω τα 660S.
Τα θεωρώ τονικά πιο σωστά και είναι σαφώς ανώτερα στον τεχνικό τομέα.
Αν όμως οι ηχογραφήσεις που ακούς δεν είναι ιδιαίτερα καλής ποιότητας τότε μπορεί να ενοχλήσουν.
Τα 650 είναι πιο χαλαρά και εύκολα με όλες τις ηχογραφήσεις.
 

blackstar

New member
14 February 2020
59
Με όσα έχω διαβάσει καταλήγω στα Senn HD 600 / 660s (με αυτή τη σειρά), γιατί έχουν πιο ουδέτερο ήχο. Όπως το καταλαβαίνω εγώ, τα HD 650 παραμορφώνουν (=χρωματίζουν) λίγο περισσότερο τον ήχο και αφαιρούν κάτι από τη φυσικότητα και την ομαλότητα των άλλων δύο. Έτσι το αντιλαμβάνομαι, αλλά μπορεί να κάνω και λάθος.
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,926
Για ροκ και μέταλ δεν είναι και το απόλυτο ζητούμενο η φυσικότητα/ ομαλότητα... Ίσα ίσα το impact που θέλουμε να πάρουμε, ίσως το εξυπηρετούν καλύτερα κάποια φουσκωματάκια στο μεσοχαμηλο, κλπ.

Μπορείτε, πάντως, στον δεδομένο προϋπολογισμό, να δείτε και άλλα πράγματα, όπως Beyer 1900, τις φθηνότερες σειρές της Αudeze, ή ένα καλομεταχειρισμένο lcd2 που πιστεύω θα σας έρθει κουτί...

Τα senns είναι που καλά ακουστικά, αλλά, κατ' εμέ, ανιαρά έως βαρετά μακροπρόθεσμα... Στερούνται αυτού που λένε στο χωριό μου 'fun factor'.
Επειδή είχα και τα 600 και τα 650, για τα δικά μου μουσικά γούστα τα πρώτα ήσαν ανώτερα. Για ροκ και ειδικά μέταλ δεν ξέρω να πω....

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

vsklav

AVClub Enthusiast
13 September 2012
1,052
Αθηνα, Κεραμεικος
Για μεταλ νομιζω beyerdynamic ειναι εγγυηση. Εχω τα dt770 pro 80ohms και ειμαι υπερευχαριστημενος σε σχεση με οτιδηποτε αλλο ειχα ακουσει (akg,senn,audiotechnica). Για μεταλ ετσι και σε μπατζετ μεχρι 150 ευρω μιλαω. Δεν ειχα τοσο υψηλο μπατζετ με αποτελεσμα να μην εχω ακουσει ακριβοτερες σειρες beyer αλλα τολμω να πω οτι θα ναι ακομα καλυτερα. Παντως μεχρι 150 ευρω δε νομιζω οτι υπαρχουν ακουστικα καλυτερα για μεταλ απο της beyer.
 

vsklav

AVClub Enthusiast
13 September 2012
1,052
Αθηνα, Κεραμεικος
Για ροκ και μέταλ δεν είναι και το απόλυτο ζητούμενο η φυσικότητα/ ομαλότητα... Ίσα ίσα το impact που θέλουμε να πάρουμε, ίσως το εξυπηρετούν καλύτερα κάποια φουσκωματάκια στο μεσοχαμηλο, κλπ

Εδω αν επιτρεπεται θα διαφωνησω καθοτι προσωπικα μιλωντας η μεταλ θελει οσο δυνατον φυσικο ηχο και οχι φουσκωματα γιατι γινεται ανυποφορη... Προσπαθω να αγοραζω δισκους με καλες παραγωγες και ευτυχως τα γουστα μου συναδουν με συγκροτηματα που βγαζουν καλες παραγωγες τις περισσοτερες φορες. Τωρα στον ακραιο ηχο που ακουω πολυ εχω καταληξει οτι αν δεν ειναι φλατ δε μπορω να ακουσω...το παραμικρο μπασο γεμισμα με ενοχλει.

Βεβαια αυτα πιστευω εγω και τα αυτια μου...αλλοι ενδεχομενως να θελουν κατι να κουκουλωσει αυτη την "βαβουρα" ας πουμε. Εγω δε μπορω...αλλα ισως ειμαι τυχερος γιατι με χαλια παραγωγες δεν εχω πολλους δισκους.
 

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Εγώ από την δική μου εμπειρία που είχα το ίδιο σταυροδρόμι για το αν θα πάρω τα 600, τα 650 η τα 660s και ακούγοντας και εκ τως πολλών άλλων και μεταλ κατέληξα στις εξής σκέψεις.

Η φυσικότητα και η σωστή τονικότητα και ο flat ηχος που λέμε δεν είναι όπως τον φανταζόμαστε όλοι και όταν πάμε σε μετάβαση από χαμηλού κόστους ακουστικά σε τέτοιου είδους ακουστικά στην αρχή μπορεί ο ήχος να μας ξενίζει κάπως. Εγώ προσωπικά άκουσα και τα 660s και τα 650 και αγόρασα τα 650 διότι τα 660s μου φάνηκαν πολύ πολύ ουδέτερα και δεν μπορούσα να φανταστώ τον εαυτό μου να ακούει μόνο με αυτά...ήθελα μια δόση του κάτι παραπάνω.

Συμφωνώ ότι για hard rock και metal καταστάσεις τα πολύ χρωματισμένα μπουμ μπουμ ακουστικά θα κουράσουν πολύ. Είναι βέβαια και τι συνηθίζεις να ακούς γιατί μετά από κάποιο καιρό ο εγγέφαλος απλά σε μαθαίνει να σου αρέσει κάτι.

Και τα λέω αυτά γιατί αφού έλιωσα τα 650 τώρα σκεύτομαι να αγοράσω τα 660s για να δω τι εστί και η άλλη πλευρά.

Εγώ για τέτοιες μουσικές από τα ακουστικά της sennheiser θα πρότινα τα 650 γιατί τα 660s μου είχαν φανεί λίγο πιο ''καθώς πρέπει'' από ότι τα φανταζόμουν.
 

blackstar

New member
14 February 2020
59
Καταρχάς, σας ευχαριστώ για τις απόψεις που καταθέσατε, θα προσπαθήσω να απαντήσω σε όλους.

_Για τα Beyerdynamic DT 1990 Pro ψηνόμουν κι εγώ άσχημα μιας και στη τιμή κυμαίνονται στα ίδια επίπεδα με τα HD 660s και ο ήχος τους "κερδίζει" στις λεπτομέρειες - ας μη μιλήσω για την ποιότητα κατασκευής. :Ρ Αλλά διάβασα ότι ο ήχος τους είναι πιο "στεγνός", ξερός και κατά συνέπεια λιγότερο μουσικός...Αυτό με μπέρδεψε, αν και όλα αυτά είναι υποκειμενικά. Εγώ θέλω να κάνω κριτική ακρόαση, αλλά θέλω και το fun, δε θέλω κάτι εντελώς αυστηρό και προορισμένο για άλλους σκοπούς (βλ. HD 800), αλλά κάτι ενδιάμεσο, γι' αυτό στράφηκα στη σειρά HD 6xx της Sennheiser γιατί, νομίζω, ότι πληροί αυτές τις προδιαγραφές.

_Κατά τα άλλα, θα ήθελα να γίνει αυτή η μετάβαση κάποια στιγμή, σε ακουστικά ανοιχτού τύπου για μεγαλύτερη ευκρίνεια και πιστότητα στον ήχο. Με καλή, σε γενικές γραμμές, μουσική σκηνή ώστε να υπάρχει (ο απαιτούμενος) διαχωρισμός των μουσικών οργάνων και όλα τα όργανα / φωνές να βρίσκονται σε ισορροπία μεταξύ τους.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Τα DT 1990pro είναι πιο τονισμένα στις υψηλές συχνότητες όποια pad και να βάλεις αλλά έχουν καλύτερη σκηνή.
Η λεπτομέρεια όμως ακούγεται πιο ψεύτικη.
Το πιο σωστό τονικά ακουστικό είναι το 660S αλλά αυτό δεν λέει και πολλά αφού το προσωπικό γούστο είναι αυτό που μετράει στο τέλος.
 

dimmanoukas

AVClub Enthusiast
11 March 2009
900
ΑΘΗΝΑ
Δεν ξέρω εάν θα βοηθήσω αλλά ως akgακιας και με δεδομένο ότι ζητουμενο είναι και η λεπτομέρεια με σκηνή θα έλεγα να εξεταστεί και το ενδεχόμενο κάποιου από τη σειρά 7χχ
Εάν συνδυαστεί με έναν ικανό ενισχυτή γεμίζει ο ήχος και το άκουσμα είναι απολαυστικό...τουλάχιστον εγώ αυτό βιώνω εδώ και πολλά χρόνια με τα 701
Τώρα που έχει πέσει και άλλο η τιμή τους, για μένα είναι must have...ίσως και τα 601 να ταίριαζαν στα γούστα σας
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Ναι γιατί όχι αλλά το θέμα είναι πως όλα αυτά τα ακουστικά έχουν το καθένα την ταυτότητα του
και χωρίς ακρόαση η αγορά είναι ένα ρίσκο.
 

panoso

Senior Member
18 April 2011
521
Τα 650 ειδικά μετά το 2012 είναι σπουδαία ακουστικά αλλά θέλουν καλό ενισχυτή. Τα έχω πολλά χρόνια και νόμιζα ότι τα ήξερα καλά, αλλά όταν έπαιξαν με τον Vioelectric V200 ανέβηκαν πολύ στην εκτίμησή μου, πλησιάζοντας επικίνδυνα τα LCD-2 σε απόδοση. Αλλά για τη φίλη που ενδιαφέρεται να αναβαθμιστεί θεωρώ ότι τα 660S είναι η καλύτερη επιλογή. Πιο ψυχωμένα από τα "ξερά" και άνευρα 600 αλλά και πιο εύκολα στην οδήγηση και ζωηρά από τα 650.
 

blackstar

New member
14 February 2020
59
Απάντηση: Re: Sennheiser HD 600 or HD 650 or HD 660s?

Σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ.
Με όσα εχω διαβάσει, έχω καταλήξει στα Sennheiser HD 660S και τα γύρω-γύρω Schiit Asgard 3 amp/preamp + modi 3 dac.
Βγαίνουν 700+ ευρώ, αλλά δεν κάνεις κάθε μέρα τέτοια αγορά.
 

kimon

Established Member
Δεν ξέρω εάν θα βοηθήσω αλλά ως akgακιας και με δεδομένο ότι ζητουμενο είναι και η λεπτομέρεια με σκηνή θα έλεγα να εξεταστεί και το ενδεχόμενο κάποιου από τη σειρά 7χχ
Εάν συνδυαστεί με έναν ικανό ενισχυτή γεμίζει ο ήχος και το άκουσμα είναι απολαυστικό...τουλάχιστον εγώ αυτό βιώνω εδώ και πολλά χρόνια με τα 701
Τώρα που έχει πέσει και άλλο η τιμή τους, για μένα είναι must have...ίσως και τα 601 να ταίριαζαν στα γούστα σας

Μόλις τώρα κοίταξα στου Thomann και έχει τα AKG 701 129 ευρω με τα μεταφορικά... Είναι λοιπόν τόσο καλή αγορά;