Αγορά ενισχυτή denon avr x 2600 dab

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Nikos 76

Established Member
7 August 2018
124
Καβάλα
Θέλω να σας ευχαριστήσω γιατί παρακολουθώντας τα post σας αγόρασα τον παραπάνω ενισχυτή αντικαθιστώντας μετά από χρόνια τον pioneer vsx 824k..έχοντας συνδέσει τον ενισχυτή με τα ηχεία dali που είχα μόνο εντυπωσιασμένος μπορώ να πω ότι είμαι τόσο για την ποιότητα του όσο και για τις πολλές δυνατότητες του..Σας ευχαριστώ όλους..
 

ROOKIE

AVClub Enthusiast
4 September 2010
799
Χαλάνδρι
Θέλω να σας ευχαριστήσω γιατί παρακολουθώντας τα post σας αγόρασα τον παραπάνω ενισχυτή αντικαθιστώντας μετά από χρόνια τον pioneer vsx 824k..έχοντας συνδέσει τον ενισχυτή με τα ηχεία dali που είχα μόνο εντυπωσιασμένος μπορώ να πω ότι είμαι τόσο για την ποιότητα του όσο και για τις πολλές δυνατότητες του..Σας ευχαριστώ όλους..

Μια από τα ίδια. Ευχαριστώ όλα τα παιδιά που γράφουν καθημερινά εδωμεσα και ειδικά τοβ Pleo που μου "άλλαξε" τα μυαλά από την αρχική σκέψη περί ηχομπαρας LG. και γω είμαι πολύ ευχαριστημένος και ακόμα δεν έχω καν στηθεί όπως πρέπει, μιας και απλά χρησιμοποιώ ηχεία που είχα από το παρελθόν και από γνωστούς. Η ποιότητα όμως φαίνεται!
 

Nikos 76

Established Member
7 August 2018
124
Καβάλα
Ήθελα να ρωτήσω σχετικά με τον συγκεκριμένο ενισχυτή...Από ότι βλέπω παίζει σε αντιστάσεις 4-8 ohm και είναι ορισμένος από default στα 8 ohm..τα δικά μου ηχεία που είναι τα dali zensor 7 μπροστά, τα dali zensor 3 πίσω και το dali zensor vocal σαν κεντρικό γράφουν στα χαρακτηριστικά ότι παίζουν στα 6 ohm..Πρέπει να αλλάξω τη ρύθμιση στον ενισχυτή;θα μου προσφέρει κάτι;Είναι επικίνδυνο για τα ηχεία;Σας ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά...
 

arkan

New member
10 October 2008
97
Θεσσαλονίκη
Όπως λέει και στο manual, πρέπει να τον ρυθμίσεις να παίζει στα 6ohm εφόσον τόσο είναι τα ηχεία σου. Η αλλαγή είναι 3-4 κουμπιά υπόθεση, δεν έχεις λόγο να μην το κάνεις.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Είναι σαν να ρωτάς αν θα επιλέξεις μεταξύ υπερθέρμανσης και κλιπαρίσματος.

Βασικά, αν παίζεις με bass management δεν χρειάζεται να αλλάξεις τη ρύθμιση στις περισσότερες αν όχι σε όλες περιπτώσεις.

Αν δεν υπάρχει διάγραμμα με την εμπέδηση του ηχείου, πολύ δύσκολα μπορείς να ξέρεις από τον μέσο όρο της αντίστασης που ανακοινώνεται πόσο "δύσκολο" είναι ωμικά ένα ηχείο.


https://www.youtube.com/watch?v=Ou5bO8P2Drw
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Εχει επιλογη για 6Ωμ ή μονο 4 κι 8; Αν δεν εχει για 6 και δεν υπαρχει διαγραμμα εμπεδησης τι κανει;

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Nikos 76

Established Member
7 August 2018
124
Καβάλα
Εχει επιλογη για 6Ωμ ή μονο 4 κι 8; Αν δεν εχει για 6 και δεν υπαρχει διαγραμμα εμπεδησης τι κανει;

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Έχει ρύθμιση και για 6 ohm..
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Αρκεί να γίνει κατανοητό ότι οι επιλογές αυτές μειώνουν την τάση του τροφοδοτικού.

Πρέπει να φανταστείτε τους ενισχυτές σαν ένα κύκλωμα από το οποίο περνάει ρεύμα. Όταν στο κύκλωμα υπάρχει μικρότερη αντίσταση, περνάει περισσότερο ρεύμα. Περισσότερο ρεύμα σημαίνει μεγαλύτερες θερμοκρασίες και σε ακραίες περιπτώσεις σημαίνει και βραχυκύκλωμα.
Για να αποφεύγεται αυτό υπάρχει η επιλογή να μειώνεται η τάση του τροφοδοτικού και άρα να παράγεται λιγότερο ρεύμα. Λιγότερο ρεύμα όμως σημαίνει μικρότερες δυνατότητες οδήγησης. Μικρότερες δυνατότητες οδήγησης μας οδηγούν στο γνωστό ρητό του ότι τα ηχεία καίγονται από μικρούς ενισχυτές (μικρής ισχύος δηλαδή).

Πρακτικά όταν λειτουργεί bass management, οι απαιτήσεις σε ρεύμα είναι γενικώς μικρότερες και δεν υπάρχει το ίδιο "ζόρι".

Ακόμα πιο πρακτικά το λέει το βίντεο πιο πριν. Περισσότερο είναι για να περνάνε τα υποχρεωτικά θερμικά τεστ και να έχουν τη σήμανση ότι μπορούν να δεχτούν ηχεία μικρότερης αντίστασης.

Τελείως πρακτικά, εγώ δεν τη χρησιμοποιώ τη συγκεκριμένη ρύθμιση σε ηχεία με nominal impedance κάτω των 8Ω. Συνδέοντας βέβαια ηχεία τα οποία είναι για παράδειγμα όπως αυτά που έχει ο φίλος. Αν επρόκειτο για πολύ ειδικές περιπτώσεις ηχείων στα οποία η αντίσταση έχει μεγάλες βυθίσεις - πάντως όχι ηχεία που θα τα χρησιμοποιούσες χωρίς τελικό - τότε για λόγους ασφάλειας θα τη χρησιμοποιούσα τη συγκεκριμένη ρύθμιση.
Δηλαδή ως λύση ανάγκης περισσότερο, αφού δεν θα πρότεινα σε κάποιον να οδηγήσει με ενισχυτή AV πραγματικά δύσκολα φορτία από πλευράς Ωμ.
 

Nikos 76

Established Member
7 August 2018
124
Καβάλα
Όρισα και τα ηχεία όλα small αν και μου είπαν να ορίσω large τα μπροστά...έβαλα το crossover στα 80 hz ..το subwoofer LFE και όχι LFE+main έκανα το calibration με αυτό το ανεκδιήγητο χαρτόνι της denon που δε στεκόταν με τίποτα και όλα είναι απρόσμενα καλά..πήρα και την εφαρμογή αλλά διστάζω λιγάκι..θα χαθώ με τις τεθλασμενες καμπύλες..δεν ξέρω..
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Σε ό,τι αφορά το nominal impedance, θα δανειστώ ένα παράδειγμα που χρησιμοποιώ κάθε μέρα.

Επί της ουσίας το nominal impedance είναι η ονομαστική εμπέδηση. Θεωρητικά ο κάθε κατασκευαστής το χρησιμοποιεί για να δηλώσει το μέσο όρο της αντίστασης του ηχείου, καθώς ως γνωστό δεν είναι σταθερό μέγεθος, αλλά μεταβάλλεται με τη συχνότητα.

Μπορούμε λοιπόν να πούμε ότι ένα ηχείο με nominal impedance 6Ω είναι πιο εύκολο φορτίο από ένα άλλο με nominal impedance 8Ω αν το πρώτο δεν έχει διακυμάνσεις σε όλο το εύρος συχνοτήτων και η αντίστασή του παραμένει 6Ω στο περισσότερο εύρος συχνοτήτων και ειδικά στις χαμηλές συχνότητες. Άρα η μέση τιμή της αντίστασης του είναι 6Ω, άρα είναι 6ωμο.
Το δεύτερο ηχείο που έχει ονομαστική αντίσταση 8Ω, που όπως είπαμε θεωρητικά βγαίνει από το μέσο όρο, μπορεί και είναι πιο δύσκολο φορτίο αν στο διάγραμμα δούμε βυθίσεις που φτάνουν στα 3Ω. Επειδή οι βυθίσεις αυτές κάνουν ένα ηχείο πιο απαιτητικό σε ρεύμα, αν σκεφτούμε σε ποιες συχνότητες υπάρχει η απαίτηση για περισσότερο ρεύμα και εκεί συνήθως είναι και οι βουτιές στην αντίσταση, τότε εύκολα καταλαβαίνουμε ότι παρά τη μικρότερη ονομαστική αντίσταση του πρώτου ηχείου, το δεύτερο είναι πιο δύσκολο φορτίο.

Ρωτήστε κατόχους ενισχυτών που δεν συμπαθούν τις μεγάλες διακυμάνσεις στην αντίσταση - χάνουν τον έλεγχο και ακούγεται πλαδαρό μπάσο κλπ. Είναι χαρακτηριστική περίπτωση στους λαμπάτους ενισχυτές αυτή. Και σε αυτούς πολλές φορές θα δείτε μια επιπλέον μπόρνα στην οποία συνδέεις από διαφορετικό τύλιγμα του μ/σ (τροφοδοτικό) ακριβώς με την ίδια λογική που λειτουργεί η επιλογή 8 ή 4 Ω στην περίπτωση που συζητάμε.

Στην παρακάτω φωτο φαίνονται οι μπόρνες σε ένα λαμπάτο για παράδειγμα. Τον θετικό πόλο επιλέγεις να το συνδέσεις στην έξοδο 8 ή 4Ω αναλόγως ηχείου.

cs55a_back_web-3.jpg
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Re: Απάντηση: Αγορά ενισχυτή denon avr x 2600 dab

Όρισα και τα ηχεία όλα small αν και μου είπαν να ορίσω large τα μπροστά...έβαλα το crossover στα 80 hz ..το subwoofer LFE και όχι LFE+main έκανα το calibration με αυτό το ανεκδιήγητο χαρτόνι της denon που δε στεκόταν με τίποτα και όλα είναι απρόσμενα καλά..πήρα και την εφαρμογή αλλά διστάζω λιγάκι..θα χαθώ με τις τεθλασμενες καμπύλες..δεν ξέρω..

Ε, εντάξει, άλλοι κατασκευαστές δεν βάζουν καν τρίποδο, με αποτέλεσμα ο χρήστης να μην χρησιμοποιεί καθόλου τρίποδο και να βάζει το μικρόφωνο πάνω στην πλάτη του καναπέ, κάτι που είναι τελείως λάθος.
Μη σου κάνει εντύπωση αυτό. Η πλειοψηφία δεν ασχολείται επισταμένα με τα συστήματα ακουστικής διόρθωσης. Και είναι λογικό.

Πέρα από το σωστό ύψος που θες για να πάρεις τη μέτρηση και τις πολλαπλές θέσεις που θα βγάλουν το μέσο όρο για να γίνει κατόπιν η διόρθωση, το τρίποδο εξυπηρετεί και στην "απομόνωση" του μικροφώνου από την επαφή με τον καναπέ, τουλάχιστον στις 3 θέσεις που αφορούν τις θέσεις στον καναπέ. Γιατί ακόμα και οι δονήσεις από τον καναπέ το επηρεάζουν.
Ιδανικά είναι τα τρίποδα που επιτρέπουν να κάνεις μέτρηση χωρίς επαφή με τον καναπέ.

To Audyssey μην το φοβάσαι. Άπαξ και καταλάβεις πως λειτουργεί θα κάνεις δουλειά.
 

Nikos 76

Established Member
7 August 2018
124
Καβάλα
Ε, εντάξει, άλλοι κατασκευαστές δεν βάζουν καν τρίποδο, με αποτέλεσμα ο χρήστης να μην χρησιμοποιεί καθόλου τρίποδο και να βάζει το μικρόφωνο πάνω στην πλάτη του καναπέ, κάτι που είναι τελείως λάθος.
Μη σου κάνει εντύπωση αυτό. Η πλειοψηφία δεν ασχολείται επισταμένα με τα συστήματα ακουστικής διόρθωσης. Και είναι λογικό.

Πέρα από το σωστό ύψος που θες για να πάρεις τη μέτρηση και τις πολλαπλές θέσεις που θα βγάλουν το μέσο όρο για να γίνει κατόπιν η διόρθωση, το τρίποδο εξυπηρετεί και στην "απομόνωση" του μικροφώνου από την επαφή με τον καναπέ, τουλάχιστον στις 3 θέσεις που αφορούν τις θέσεις στον καναπέ. Γιατί ακόμα και οι δονήσεις από τον καναπέ το επηρεάζουν.
Ιδανικά είναι τα τρίποδα που επιτρέπουν να κάνεις μέτρηση χωρίς επαφή με τον καναπέ.

To Audyssey μην το φοβάσαι. Άπαξ και καταλάβεις πως λειτουργεί θα κάνεις δουλειά.
Το στήριξα το μικρόφωνο και στις 8 θέσεις απλά με δυσκόλεψε λίγο..θα τη χρησιμοποιήσω την εφαρμογή απλά θα χρειαστώ λίγο θάρρος ..😱😎😭
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Να θυμάσαι να στέλνεις το αποτέλεσμα της διόρθωσης στον ενισχυτή στο τέλος. Και να αλλάξεις τα αποτελέσματα του bass management μέσα από το app πριν στείλεις το αποτέλεσμα γιατί το Audyssey επιλέγει να ορίσει σημείο αποκοπής εκεί που "ακούει" σε λογικά πλαίσια την απόκριση του ηχείου να φτάνει τα -3dB. Δηλαδή θα δεις ηχεία δηλωμένα large και crossover πιο κάτω από τα 80Hz. Αυτά τα αλλάζεις.

Αυτό που σε ενδιαφέρει σε γενικές γραμμές είναι η διόρθωση κάτω από τα 400Hz (περίπου).
Παίξε και με το Dynamic EQ για να μην μπεις στα βαθιά φτιάχνοντας καμπύλες. Το καλό είναι ότι μπορείς να έχεις πολλά διαφορετικά προφίλ και να επιλέγεις τι θες να φορτώνεις κάθε φορά. Μέχρι να καταλήξεις σε 2-3 που θα χρησιμοποιείς. Το σημαντικότερο απ' όλα είναι να έχεις υπομονή και όλα θα γίνουν εν καιρώ.
 

Nikos 76

Established Member
7 August 2018
124
Καβάλα
Να θυμάσαι να στέλνεις το αποτέλεσμα της διόρθωσης στον ενισχυτή στο τέλος. Και να αλλάξεις τα αποτελέσματα του bass management μέσα από το app πριν στείλεις το αποτέλεσμα γιατί το Audyssey επιλέγει να ορίσει σημείο αποκοπής εκεί που "ακούει" σε λογικά πλαίσια την απόκριση του ηχείου να φτάνει τα -3dB. Δηλαδή θα δεις ηχεία δηλωμένα large και crossover πιο κάτω από τα 80Hz. Αυτά τα αλλάζεις.

Αυτό που σε ενδιαφέρει σε γενικές γραμμές είναι η διόρθωση κάτω από τα 400Hz (περίπου).
Παίξε και με το Dynamic EQ για να μην μπεις στα βαθιά φτιάχνοντας καμπύλες. Το καλό είναι ότι μπορείς να έχεις πολλά διαφορετικά προφίλ και να επιλέγεις τι θες να φορτώνεις κάθε φορά. Μέχρι να καταλήξεις σε 2-3 που θα χρησιμοποιείς. Το σημαντικότερο απ' όλα είναι να έχεις υπομονή και όλα θα γίνουν εν καιρώ.

Σε ευχαριστώ πολύ..σε ο,τι έχεις πει δεν διαψεύστηκες..θα το κάνω και θα ενημερώσω...