Sennheiser HD 660S ή massdrop HD 6XX?

nikkarad

New member
27 January 2020
6
Καλημέρα σε όλους,

Ψάχνοντας για αντικαταστάτη των τωρινών μου Audiotechnica ATH-M50x (λόγω κούρασης των αυτιών μου απο το μέγεθος και τα σφουγγαράκια τους), είδα ενα συγκριτικο μεταξύ Sundara, HD660S και DT1990Pro και κλίνω προς τα HD660S. Το θέμα είναι όμως και η απόδοση/τιμή γιατί τα 660S έχουν 369 στο skroutz και τα 6XX του massdrop 210$ μαζι με μεταφορικά (αν δεν εμπλακεί το τελωνείο) και κατα το συγκριτικό τα 6ΧΧ εχουν το 95% της αποδοσης των 660S με τα τελευταία να έχουν σχεδόν την διπλάσια τιμή. Τι λέτε αξιζει η διαφόρα ωστε να πάρω τα 660S απο Ελλάδα και να μην μπλέξω με το massdrop και πιθανό τελωνείο?

Ευχαριστώ!
 

akonakis

New member
19 December 2007
61
Καλημέρα φίλε μου

Ουσιαστικά αναβάθμιση θες να κάνεις και όχι αντικατάσταση καθότι είναι τελείως διαφορετικά τα ακουστικά που έχεις με αυτή τη σειρά της Seinnheiser που θες να πάρεις. Αν βρεις κάπου να τα ακούσεις θα καταλάβεις τι εννοώ.
Επίσης έχει σημασία πως οδηγείς τα ακουστικά σου. Με τι πηγή θα παίζουν, τι dac θα έχεις κτλ, όπως επίσης και τι μουσική ακούς. Οπότε στο budget σου υπολόγισε και κανά 150 επιπλέον αν δεν έχεις ένα αξιόλογο dac.
Όσο για το massdrop εδώ στην Ελλάδα είναι λαχείο η φάση. Αν δε σε χαλάει να πληρώσεις δασμούς σε περίπτωση τελωνείου εσύ ξέρεις. Εγώ δε το προτιμώ, προσωπικά.
Πριν κανά μήνα έκανα τη κίνηση και πηρα τα 660s μαζί με ένα dac της ifi και δε το έχω μετανιώσει καθόλου που έδωσα κάτι λίγο παραπάνω από 500 .

Άρα σε συμβουλεύω να δεις πρώτα τα οικονομικά σου μέχρι που μπορείς να κυμανθείς, αν μπορέσεις να ακούσεις από κάποιο γνωστό κάποιο από τα ακουστικά που ψάχνεις και αποφασίζεις στη συνέχεια.

Αν είσαι Πάτρα ευχαρίστως να βρεθούμε για ένα καφέ και να τα ακούσεις...
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,404
Θεσσαλονίκη
Ειναι και το θεμα της εγγυησης που πρεπει να λαβεις (σοβαρα) υποψη σου.
Ειχα ενα τραβηγμα με το Νακα και τα sennheiser ie400 pro στα οποια αποκολληθηκε το ρουξουνι απο το σασσι του ενος ακουστικου. Εγινε πληρης αντικατασταση με νεα και σε διαστημα μικροτερο των 10 ημερων.
Με το massdrop σε αντιστοιχη κατασταση δεν ξερω τι αντιμετωπισης θα τυχανες.
Και σαν ηχος σιγουρα τα 660 θα ειναι καλυτερα. Ειναι και το τι θελεις. Και η χρηση. Ναι, λογικα με ενα dacamp 150 ευρω και χρηση on the go με αρχεια spotify η διαφορα στην εμπειρια λογικα θα ειναι μικρη.
Αλλα στην ανεση του καναπε σου με σοβαρα συνοδα και απαιτητικα κομματια δε θα ειναι ανεπαισθητη
 

nikkarad

New member
27 January 2020
6
Απάντηση: Re: Sennheiser HD 660S ή massdrop HD 6XX?

Τα ακουστικά τα χρησιμοποιώ κυρίως στο pc για all around χρηση και μουσική κυρίως mp3 320kbps και ορισμένα flac (classic rock, λιγο metal κτλ).
Eχω παραγγειλει dac και preamp schiit modi 3 και magni 3 αντιστοιχα (ακόμα τα περιμένω εδω και κανα μήνα απο schiit-europe...).
Ειμαι σε φάση αναβάθμισης γενικά του ηχου μου (ακουστικα - ενεργα ηχεια και ισως σε λιγο καιρο κοιταξω και για πικαπ) οποτε πηγαινω με διστακτικα ως προς την τιμη βηματα γι αυτο κοιταζα τα 6ΧΧ, αλλα αν τα λαβουμε ολα υπ οψιν (τελωνείο, μεταφορικά, χρόνος μεταφοράς και υποστηριξη) ισως ειναι καλυτερο να παρω τα 660S.
 

blackstar

New member
14 February 2020
59
Τα rock, λιγο metal κτλ).
Eχω παραγγειλει dac και preamp schiit modi 3 και magni 3 αντιστοιχα (ακόμα τα περιμένω εδω και κανα μήνα απο schiit-europe...).

Δικός μου είσαι 'συ..😛

Αν έχεις την οικονομική ευχέρεια, πήγαινε στα 660s που είναι πιο καινούργια και έχουν και πολύ ικανοποιητικό ήχο, απ'ό,τι λένε τα παιδιά, ιδίως για τα γούστα σου. Θα γλιτώσεις και τα έξτρα έξοδα. (κι εγώ είμαι σε φάση αναζήτησης ακουστικών)
 

Tripokaridos

New member
25 September 2020
6
Καλημέρα σε όλους,

Ψάχνοντας για αντικαταστάτη των τωρινών μου Audiotechnica ATH-M50x (λόγω κούρασης των αυτιών μου απο το μέγεθος και τα σφουγγαράκια τους), είδα ενα συγκριτικο μεταξύ Sundara, HD660S και DT1990Pro και κλίνω προς τα HD660S. Το θέμα είναι όμως και η απόδοση/τιμή γιατί τα 660S έχουν 369 στο skroutz και τα 6XX του massdrop 210$ μαζι με μεταφορικά (αν δεν εμπλακεί το τελωνείο) και κατα το συγκριτικό τα 6ΧΧ εχουν το 95% της αποδοσης των 660S με τα τελευταία να έχουν σχεδόν την διπλάσια τιμή. Τι λέτε αξιζει η διαφόρα ωστε να πάρω τα 660S απο Ελλάδα και να μην μπλέξω με το massdrop και πιθανό τελωνείο?

Ευχαριστώ!


Για αρχη στον ηχο τεραστια διαφορα μεταξυ τους ΟΧΙ δεν εχουν, ειναι καλυτερα τα HD 660s ? Ναι ειναι καλυτερα οταν τα ακους διπλα διπλα καθε μερα ειναι ποιο γρηγορα με καλυτερη αναλυση δεν εχουν το veil που ορισμενοι λατρευουν και δινουν smooth Στα HD 650 . Οποτε τεχνικα τα HD 660s ειναι καλυτερα ... απο θεμα ομως γουστου ορισμενοι θελουν τα Smoother 650 η τα neutral Ποιο ψυχρα HD 600 ... ξανα λεω ομως οι διαφορες ειναι μικρες και πρεπει να τα ακους διπλα διπλα η να εχεις μεγαλυ εμπειρία .

Στο κομματι τωρα του Massdrop θα σου πω οτι και τα HD 58X και τα HD6XX που αγορασα απο εκει το ενα εκανε 2 μηνες και το αλλο 3 μηνες να ερθει , επισης και τα 2 περασαν τελωνειο . Τα HD58X δεν ξερω τι λεει ο κοσμος σιγουρα ειναι καλα ακουστικα αλλα κατηγορια 6 series δεν ειναι με τιποτα. Ειναι κατηγορια HD 599 HD 598 απλα με αλλο FR . Πραγμα που με τα καινουργια HD560s πλεον δεν εχουν νοημα.

Τα HD6XX ειχαν σπασμενο το SPider Cage Στο ενα απο τα 2 και επρεπε να στειλω μειλ ηταν αμεσοι και πολυ εξυπηρετικοι .. Ομως η διαδικασια ηταν αρκετα πολυπλοκη και πειρε αρκετο καιρο να τα στειλω να τα παραλαβουν να αλαχτουν κτλ κτλ ... Και ολα αυτα οταν εμενα μου στοιχησαν πχ τα HD 6XX 220+ μεταφορικα + τελωνειο 300 ευρο ... και στην Ελλαδα ειχαν τοτε 330. Οποτε δεν βλεπω κανενα νοημα , Εκτος αν εχεις τροπο να αποφυγεις μεταφορικα και τελωνειο και δεν σε νοιαζει η ταλαιπωρια της εγγυησης.

Εγω τα πειρα διοτι τα ηθελα για την συλλογη μου , Σε φιλους ομως που θα παρουν ενα ακουστικο και μονο τους προτεινω να παρουν τα HD 600 + 650 αν τα βρουν στα 300-320 και τα HD 660s στα 370-400 απο Ελλαδα. Ασε που απο οτι βλεπω τα HD 560s θα εχουν κανα 200αρι οποτε εχεις το Flatness ηχο των HD 600 και καποια Dynamics των HD660s με πολυ λιγοτερα λεφτα... Επισης εχουν το κλασικο HD5 series Σκελετο που εχουν μεγαλυτερο Soundstage λογο κλησης στον Driver.

Οποτε για εμενα 2 καλες επιλογες ειναι HD 560s η αν εχεις τα λεφτα πας σε HD 660s Και τελειωσες.

Επισης αν εχεις αλλα ακουστικα να κανεις την δουλεια σου τα Hifiman SUndara Ειναι πολυ καλα τρομερα γρηγορα λιγο ψυχρα σε σχεση με τα HD 6XX αλλα μεγαλυτερη αναλυση , Εγω περιμενω το Τριτο Ζευγαρι μου , τα πρωτα 2 ειχαν προβλημα με τους Drivers Αν τα παρεις απο THomman Εχουν 3 χροναι εγγυηση . ΑΠλα μην περιμενεις να ειναι ακουστικα για μια ζωη οπως τα HD 6 series . Τα 1990 τα ειχα για 1 μηνα σχεδον και τα πουλησα ... μπορω να πω οτι μου λειπουν καποιες στιγμες αλλα δεν μπορεσα να τα εχω για καθημερινα ειχαν για εμενα πολυ Bright ηχο και δεν αντεχα , εβαλα και Foam Μπροστα αλλα εχασαν και την αναλυση και το Soundstage Και οτι τους εδινε αυτη την ξεχωριστη ομορφια αν εχεις μαθει σε φωτεινα ακουστικα λεω να πας να τα ακουσεις τα 1990.
 

raindog

Established Member
22 June 2009
292
Πειραιάς
Re: Απάντηση: Sennheiser HD 660S ή massdrop HD 6XX?

Τα HD58X δεν ξερω τι λεει ο κοσμος σιγουρα ειναι καλα ακουστικα αλλα κατηγορια 6 series δεν ειναι με τιποτα. Ειναι κατηγορια HD 599 HD 598 απλα με αλλο FR . Πραγμα που με τα καινουργια HD560s πλεον δεν εχουν νοημα.
Δεν έχω να πω κάτι για την αρχική ερώτηση του φίλου, αφού δεν έχω κανένα από τα δυο ακουστικά του θέματος (HD 660S / HD 6XX), επειδή όμως τυγχάνει να έχω και τα 2 που αναφέρεις (HD 598 και HD58X), προσωπική μου άποψή είναι ότι δεν έχουν καμία σχέση μεταξύ τους, τα HD58X είναι σε άλλο επίπεδο - βέβαια όπως είπα αυτό δεν αφορά την βασική ερώτηση του thread :)