Κακά Μαντάτα!!

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
δυστυχώς. το έχουμε δει εδώ και μέρες και η άλλη μικρότερη εταιρία στην Ιαπωνία δεν μπορεί να σηκώσει το βάρος της ζήτησης.
λέτε να ψάχνουμε καινούργιο δίσκο με το τουφέκι;
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,387
Πειραιας
Αντε βρε,να μια καλή ευκαιρία να γνωρίσετε τον μαγικό κόσμο των ψηφιακών:grinning-smiley-043
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
τον ξέρουμε τον μαγικό κόσμο των ψοφιακών. απο τα χαλασμένα cdp και dvdp....
καλός αυτός ο κόσμος για κάποιους τυχερούς που δουλεύουν τα μηχανάκια τους
 

westsound

Supreme Member
13 February 2008
3,588
Kως
τον ξέρουμε τον μαγικό κόσμο των ψοφιακών. απο τα χαλασμένα cdp και dvdp....
καλός αυτός ο κόσμος για κάποιους τυχερούς που δουλεύουν τα μηχανάκια τους


Με ημερομηνία λήξης..βέβαια.
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,387
Πειραιας
Ελα Vlad, σου έχω καλά νέα!
Κυκλοφόρησε μια νέα συσκευη στην αγορά, που λέγεται κομπιούτερ.
Για ριξε μια ματιά....λένε ότι εχει καλές αντοχές:silly::D
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
Ελα Vlad, σου έχω καλά νέα!
Κυκλοφόρησε μια νέα συσκευη στην αγορά, που λέγεται κομπιούτερ.
Για ριξε μια ματιά....λένε ότι εχει καλές αντοχές:silly::D

και κοίτα τι μπορεί να πάθει για πλάκα...

IMG_20200126_010628[1].jpg
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,387
Πειραιας
Μήπως θέλεις να σου βάλω φωτο, από καραβοτσακισμενες κεφαλές?:HTEHETH63:
Από βινύλια που αν δεν τα πιασεις και τοποθετήσεις ταχυδακτυλουργικά, είναι για χρήση δίσκου σερβιρίσματος :smash:
Ρε ασε μας ήσυχους με τις καλωδιουμπες:p
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,672
Μεσευρώπη
Αντε βρε,να μια καλή ευκαιρία να γνωρίσετε τον μαγικό κόσμο των ψηφιακών:grinning-smiley-043

Τον κόσμο των ψηφιακών τον ξέρουμε μια χαρά, εδώ και 30τόσα χρόνια. Τη μαγεία ακόμη να τη βρούμε.

Πριν λίγες ώρες θέλησα να ακούσω μουσική που έχω σωσμένη στον NAS.
Χρειάστηκε να επανεκκινήσω το NAS γιατί είχε σβήσει μόνος του.
Να περιμένω να φορτώσει ο DLNA server.
Να εκκινησω το bubble upnp στο κινητό.
Μετά να επανεκκινήσω το moode στο raspberry pi γιατί για κάποιο λόγο το bubble upnp δεν το έβλεπε.
Να ψάξω το άλμπουμ. Και μόνο τοτε εδέησε να παίξει μουσική.

Μου πήρε 10 λεπτά, μπορεί και ένα τέταρτο της ώρας. Ενώ αν είχα το δίσκο δε θα μου έπαιρνε ούτε 2 λεπτά.
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,387
Πειραιας
Τον κόσμο των ψηφιακών τον ξέρουμε μια χαρά, εδώ και 30τόσα χρόνια. Τη μαγεία ακόμη να τη βρούμε.

Εσυ τα ξερεις...
Για ρωτα και τον Vlad που οταν ακουει την λεξη USB , νομιζει οτι ειναι παραρτημα του FBI:flipout:
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,334
για τους περισσότερους βινύλιο = υπάρχον βινύλιο.
Συνεπώς μικρό το κακό.
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
αυτό που είπε ο Μιχάλης για τις καραβοτσακισμένες κεφαλές πόνεσε.
αυτό που είπε ο Κώστας Ζαγγ. είναι άγνωστες λέξεις. εκτός απο την μαγεία που ακόμα ψάχνουμε (εγω μόνο τα cd ξέρω και το you tube)
αυτό που είπε ο Υπέρηχας έχει βάση, αλλά ακόμα αγοράζω καινούργιους και μτχ δίσκους και ελπίζω οι τιμές να μην πάρουν την ανηφόρα.
 

geovar

AVClub Addicted Member
24 February 2008
1,698
Απάντηση: Re: Κακά Μαντάτα!!

για τους περισσότερους βινύλιο = υπάρχον βινύλιο.
Συνεπώς μικρό το κακό.
Για μας τους κοινούς θνητούς μπορεί και να έχεις δίκιο,μικρό το κακό. Υπάρχουν και οι άλλοι όμως που έχουν επενδύσει σε εγκαταστάσεις σε μηχανήματα χάραξης κλπ. Αυτοί χάνουν τη πρώτη και αναγκαία πρώτη ύλη,τα Λάκερ δηλαδή.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,334
Re: Απάντηση: Re: Κακά Μαντάτα!!

Για μας τους κοινούς θνητούς μπορεί και να έχεις δίκιο,μικρό το κακό. Υπάρχουν και οι άλλοι όμως που έχουν επενδύσει σε εγκαταστάσεις σε μηχανήματα χάραξης κλπ. Αυτοί χάνουν τη πρώτη και αναγκαία πρώτη ύλη,τα Λάκερ δηλαδή.

δυστυχώς συνήθως μιλάμε για τους εαυτούς μας. Εγώ πλέον αγοράζω 2-3 βινύλια το χρόνο.
Ενας σωστός επιχειρηματίας φυσικά θα πρέπει να έχει δικλείδες ασφαλείας, αποζημιώσεις κλπ.
Θεωρώ μικρή τη ζημιά και αναστρέψιμη γρήγορα σε σχέση με την ολική σχεδόν καταστροφή των masters της universal το 2008. Κάτι που δυστυχώς δεν διορθώνεται πλέον.
 

geovar

AVClub Addicted Member
24 February 2008
1,698
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Κακά Μαντάτα!!

δυστυχώς συνήθως μιλάμε για τους εαυτούς μας. Εγώ πλέον αγοράζω 2-3 βινύλια το χρόνο.
Ενας σωστός επιχειρηματίας φυσικά θα πρέπει να έχει δικλείδες ασφαλείας, αποζημιώσεις κλπ.
Θεωρώ μικρή τη ζημιά και αναστρέψιμη γρήγορα σε σχέση με την ολική σχεδόν καταστροφή των masters της universal το 2008. Κάτι που δυστυχώς δεν διορθώνεται πλέον.
Απ'ότι έχω καταλάβει η Apollo δεν προτίθεται να ξανά λειτουργήσει λόγω ολικής καταστροφής των εγκαταστάσεων. Σε μια νύχτα εξαφανίστηκαν και τα αποθέματα Λάκερς των μεταπωλητών σε Ευρώπη και Αμερική. Δεν υπάρχουν και πολλές εναλλακτικές. Ίσως η τεχνολογία DMM που όμως, κατά τον Ηλία, έχει διάφορα μειονεκτήματα και είναι και ακριβή λύση. Βέβαια η καταστροφή των Masters της Universal είναι κολοσσιαία απώλεια επειδή είναι μη αναστρέψιμη και δεν συγκρίνεται με τούτη εδώ.
 

geovar

AVClub Addicted Member
24 February 2008
1,698