diy NAS

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

kiriak

Supreme Member
27 November 2006
3,949
ότι λέει ο τίτλος,
συζήτηση γύρω από το θέμα
με τα νέα δεδομένα αφού υπάρχουν κάποιες σκόρπιες παλαιότερες δημοσιευμένες κατασκευές

κάποιοι ψαχνόμαστε, πιο πολύ από φαγούρα παρά για κάποιο ιδιαίτερο όφελος ή λόγο
 

kiriak

Supreme Member
27 November 2006
3,949
συνέχίζω την κουβέντα από το άλλο νήμα
https://avclub.gr/forum/showthread.php/170028-Synology-NAS?p=1058453161#post1058453161
καθώς εκεί ήταν offtopic




Έχει κάτι μητρικές η asrock με ενσωματωμένο Carleton, mini itx, ότι πρέπει για αυτή τη δουλειά.

Celeron! Γύρω στα 70-80, με 4 data.

Sata! Damn autocorrect

Έχω φτιάξει τέτοιο pc σε κουτί ελάχιστα μεγαλύτερο από nuc. Είναι πραγματικά εξαιρετική επιλογή, σε μεγαλύτερο κουτί, για Nas.



καλή φαίνεται, αν και δεν έχω ψάξει το θέμα ακόμη ιδιαίτερα

έχω ξεκινήσει να κοιτάω για κουτί,
αλλά η εξίσωση μου φαίνεται πολύ δύσκολη,

καθώς θα ήθελα να πετύχω μικρό κουτί, χαμηλή κατανάλωση, καλή κυκλοφορία αέρα (για να μην ζεσταίνονται οι σκληροί) και λογική τιμή

τα δεδομένα μου δεν είναι πολλά, γύρω στο 1 gb
(καθώς δεν γράφω βίντεο και δεν βλέπω ταινίες)

οπότε θα πήγαινα για 2 δίσκους ή άντε 4-5 maximum


άμα κάποιος θέλει nas με πολλούς δίσκους (6, 8 , 10+) και ταυτόχρονα h/w αξιώσεων για να μπορεί να κάνει transcoding, απαιτητικά VMs , δυνατότητα τοποθέτησης καρτών πχ 10 Gbe
τότε συμφέρει να το φτιάξει μόνος του και να γλιτώσει κάποια λεφτά

για μένα όμως , το diy μάλλον παραπάνω θα πάει σε λεφτά,
χώρια το χρόνο, αν και για μένα έχει χαβαλέ και είναι σαν χόμπι


από την άλλη το diy σου δίνει κάποια επιπλέον πλεονεκτήματα όπως

- δυνατότητα επιλογής software της αρεσκείας σου, πχ FreeNAS, UnRAID, Rockstore κλπ
- δυνατότητα να πας στο μέλλον σε άλλο software με το ίδιο hardware, αν σου γυαλίσει κάτι άλλο (αν και αυτό δεν είναι συχνό σενάριο στα NAS)
- δυνατότητα επιλογής open source λύσης, για όσους από εμάς αυτό είναι σημαντικό
- μεγαλύτερη ευελιξία στην αναβάθμιση στο μέλλον, είτε μιλάμε για RAM, CPU, motherboard, NIC κλπ
- δυνατότητα στησίματος με μηδενικό αρχικό κόστος σε κάποιο παλιό PC, αν και αυτό θα κοστίσει σε χρόνο - ρεύμα

επίσης μαθαίνεις και κάτι, καλό είναι και αυτό
 

xaris33

Established Member
6 December 2009
133
Για τόσο λίγο χώρο θα πήγαινα σε 2,5 δίσκους.

Όσο για το κόστος, το φτηνότερο synology με intel είναι το 718+ με μόλις 2gb στα 450 περίπου.

Αν βάλεις μητρική,μνήμη,τροφοδοτικό και κουτί νομίζω είσαι άνετα κάτω απο τα μισα.

Και για να συνεχίσουμε το αλλο thread, με 2 δίσκους 3.5 θα είσαι εκεί πιστεύω, 25-30W.

Aν κάποιος έχει τη μητρική μπορεί να μας πει καλύτερα.
 

kiriak

Supreme Member
27 November 2006
3,949
Για τόσο λίγο χώρο θα πήγαινα σε 2,5 δίσκους.

Όσο για το κόστος, το φτηνότερο synology με intel είναι το 718+ με μόλις 2gb στα 450 περίπου.

Αν βάλεις μητρική,μνήμη,τροφοδοτικό και κουτί νομίζω είσαι άνετα κάτω απο τα μισα.

Και για να συνεχίσουμε το αλλο thread, με 2 δίσκους 3.5 θα είσαι εκεί πιστεύω, 25-30W.

Aν κάποιος έχει τη μητρική μπορεί να μας πει καλύτερα.



το σκέφτομαι και 2.5,
απλά νομίζω ότι ανεβαίνει κάπως το κόστος;

κερδίζει κανείς βέβαια από θόρυβο και κατανάλωση


2.5 εννοείς για το diy ή για το synology;



αυτή τη στιγμή οι minimum απαιτήσεις μου είναι

- 3 ΤΒ ελεύθερος χώρος
- filesystem με προστασία από bitrot corruption,
οπότε κοιτάω ή synology ή rockstore ή FreeNAS
(άλλη πρόταση με bitrot corruption safety ευπρόσδεκτη )
- κουτί μικρότερο από κανονικό desktop, για να μπορεί να μπει στο τελαυταίο ράφι της βιβλιοθήκης
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Λοιπόν, λάθος τα είπα. Αναφέρατε τις mobo που έχουν onboard τους celeron σειράς J. Έχουν κυκλοφορήσει σχετικά πρόσφατα οι mobo mini-stx οι οποίες προσφέρουν σε λιλιπούτειο form factor την δυνατότητα να βάλετε ότι CPU θέλετε με socket lga1151.
έφτιαξα ένα τέτοιο desktop για την δουλειά μου. Θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί όμως σε NAS. Είναι φτηνή, επεκτάσιμη και με πολύ μικρή κατανάλωση.
 

xaris33

Established Member
6 December 2009
133
το σκέφτομαι και 2.5,
απλά νομίζω ότι ανεβαίνει κάπως το κόστος;

κερδίζει κανείς βέβαια από θόρυβο και κατανάλωση


2.5 εννοείς για το diy ή για το synology;



αυτή τη στιγμή οι minimum απαιτήσεις μου είναι

- 3 ΤΒ ελεύθερος χώρος
- filesystem με προστασία από bitrot corruption,
οπότε κοιτάω ή synology ή rockstore ή FreeNAS
(άλλη πρόταση με bitrot corruption safety ευπρόσδεκτη )
- κουτί μικρότερο από κανονικό desktop, για να μπορεί να μπει στο τελαυταίο ράφι της βιβλιοθήκης

Για το DIY μιλούσα, για να πάρεις και πολύ μικρό κουτι και για ανάγκες ψύξης, αν είσαι σιγουρος οτι σου φτάνουν οι μικρές χωρητικότητες.

Η μητρική με τα 4 sata είναι αυτή:

https://www.skroutz.gr/s/10196555/Asrock-J3455-ITX.html

Υπάρχει και η λύση του Odroid H2 με τα ίδια specs και ακόμα μικρότερο, άλλα εκεί ανεβαίνει το κόστος λίγο.

Να πω επίσης πως μπορείς να πάρεις δίσκους external και να τους βγάλεις από το κουτί τους, με πολύ χαμηλότερο κόστος. Οι WD από 8tb και πάνω είναι ουσιαστικά white label reds. Τρέχει τώρα προσφορά στο γερμανικό αμαζον 10tb στα 150+ΦΠΑ, πολύ καλή τιμή.
 

xaris33

Established Member
6 December 2009
133
Μόλις έστησα XPenology σε ένα shuttle i3 2100 8gb. Mε 1 δίσκο 3.5 η κατανάλωση είναι 37W σε idle, πηδάει στα 60W όταν υπάρχει activity (όχι full load).
An πούμε μέση 50W, είναι 6-7 ευρώ το μήνα σε ρεύμα.

Eνα board με τον J3455 απ' ότι βλέπω εδω με DC-DC PSU και ένα SSD έχει idle 10-15W και σε full load 20W.

Mάλλον το νέο hardware συμφέρει, σε κανά 2 χρόνια θα τα βγάλει τα λεφτά του, και θα 'ναι και πιο γρήγορο και λίγο μικρότερο.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Ερώτηση αρχάριου, πόσο εύκολο/δύσκολο είναι να εγκαταστήσει κάποιος XPenology?
Πανευκολο. Το πρόβλημα είναι τα updates. Ζεις με τον συνεχή φόβο αν θα πάει κάτι στραβά. Δεν το άντεξα αυτό
 

nakata

Moderator
Staff member
11 June 2007
2,218
var/etc/home
Αν παραβλέψουμε τον κίνδυνο του update τι κερδίζω/χάνω εγκαθιστώντας το XPenology?λαμβάνοντας υπόψιν ότι το pc στο οποίο θα εγκατασταθεί ο server είναι το παρακάτω και το οποίο αγοράστηκε με την ελπίδα(?) ότι η μητρική του θα υποστηρίζει και επεξεργαστή νεότερης γενιάς για αναβάθμιση και οι clients θα τρέχουν πάνω σε fire tv stick 4k και xiaomi tv box S.

https://www.ebay.de/itm/Shuttle-PC-...=true&nordt=true&rt=nc&_trksid=p2047675.l2557
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Αν παραβλέψουμε τον κίνδυνο του update τι κερδίζω/χάνω εγκαθιστώντας το XPenology?λαμβάνοντας υπόψιν ότι το pc στο οποίο θα εγκατασταθεί ο server είναι το παρακάτω και το οποίο αγοράστηκε με την ελπίδα(?) ότι η μητρική του θα υποστηρίζει και επεξεργαστή νεότερης γενιάς για αναβάθμιση και οι clients θα τρέχουν πάνω σε fire tv stick 4k και xiaomi tv box S.

https://www.ebay.de/itm/Shuttle-PC-...=true&nordt=true&rt=nc&_trksid=p2047675.l2557
Έχεις όλα τα πλεονεκτήματα του DSM (ευκολία χρήσης, εξαιρετικά mobile apps), ενώ σε αρνητικά έχεις την αδυναμία υποστήριξης από την εταιρεία αν κάτι πάει στραβά.

Προσωπικά το συστήνω το xpenology, αν μη τι άλλο ωστε να δεις ακριβώς πώς θα χρησιμοποιήσεις ένα Nas στον χώρο σου.
 

nakata

Moderator
Staff member
11 June 2007
2,218
var/etc/home
Ευχαριστώ,άρα αρχίζει το διάβασμα και οι ερωτήσεις προς τους κατέχοντες το άθλημα γιά το how to install.
btw
Κάθε βοήθεια για τα προγράμματα που θα χρειαστώ/χρειαστούμε γιατί μάλλον θα υπάρχουν και άλλοι ενδιαφερόμενοι, ευπρόσδεκτη.
 

Ducksong

Supreme Member
11 July 2013
4,984
The Dutch Mountains
Είναι λίγο παλιό το hardware..
Μέχρι στιγμής νομίζω ότι δεν μπορείς να εγκαταστήσεις μεγαλύτερη έκδοση απο την 6.1.7 που είναι 2 ετών.
Επίσης η μητρική s1155 θα χρειαστεί κάποιον επεξεργαστή S για να κρατήσει λογική την κατανάλωση αντι του K που φοράει.

Όλα αυτά τα γράφω για «σοβαρή» χρήση με διάφορα προγράμματα που κάποια στιγμή θα ζητήσουν αναβάθμιση.

Για αρχή όμως θα κάνεις τη δουλειά σου.
 

baspav

AVClub Addicted Member
21 January 2010
1,799
Προσωπικά πάντως, αν έφτιαχνα τώρα έναν diy NAS θα έβρισκα ένα μικρό ευέλικτο κουτί ακόμη και με i3 των NUC και με 2 δίσκους τουλάχιστον (ή όσους θέλουν ο καθένας) και θα έβαζα Windows 10 Pro.

Εχω NAS Synology και είμαι σούπερ ευχαριστημένος ΑΛΛΑ αυτό που αν γίνει καμία στραβή θα πρέπει να βρω Linux μηχάνημα για να πάρω τα αρχεία μου με αγχώνει λίγο. Βεβαία εγώ δεν έχω σε raid τους δίσκους (κάνω backup σε εξωτερικούς τα κρίσιμα δεδομένα) αλλά πιστεύω θα υπάρχουν κ λύσεις σε Windows.
 

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,727
Πάτρα
Προσωπικά πάντως, αν έφτιαχνα τώρα έναν diy NAS θα έβρισκα ένα μικρό ευέλικτο κουτί ακόμη και με i3 των NUC και με 2 δίσκους τουλάχιστον (ή όσους θέλουν ο καθένας) και θα έβαζα Windows 10 Pro.

Εχω NAS Synology και είμαι σούπερ ευχαριστημένος ΑΛΛΑ αυτό που αν γίνει καμία στραβή θα πρέπει να βρω Linux μηχάνημα για να πάρω τα αρχεία μου με αγχώνει λίγο. Βεβαία εγώ δεν έχω σε raid τους δίσκους (κάνω backup σε εξωτερικούς τα κρίσιμα δεδομένα) αλλά πιστεύω θα υπάρχουν κ λύσεις σε Windows.

Δεν χρειάζεται να βρεις Linux μηχάνημα, αλλά κατεβάζεις μια διανομή και την τρέχεις από usb σε όποιο μηχάνημα θέλεις. Επίσης υπάρχει και το r Linux για windows που το έχω χρησιμοποιήσει αρκετές φορές και βρίσκει όλα τα αρχεία από τους δίσκους του xpenology
 

nakata

Moderator
Staff member
11 June 2007
2,218
var/etc/home
Είναι λίγο παλιό το hardware..
Μέχρι στιγμής νομίζω ότι δεν μπορείς να εγκαταστήσεις μεγαλύτερη έκδοση απο την 6.1.7 που είναι 2 ετών.
Επίσης η μητρική s1155 θα χρειαστεί κάποιον επεξεργαστή S για να κρατήσει λογική την κατανάλωση αντι του K που φοράει.

Όλα αυτά τα γράφω για «σοβαρή» χρήση με διάφορα προγράμματα που κάποια στιγμή θα ζητήσουν αναβάθμιση.

Για αρχή όμως θα κάνεις τη δουλειά σου.

Το pc αγοράστηκε 140ευρω ενώ υπήρχε δυνατότητα αγοράς άλλου με amd cpu και εγκατεστημένο το XPenology με 125ευρω μόνο και μόνο για το ξύσιμο της ψώρας, αλλά αν δω ότι τα καταφέρνω τότε υπάρχει δυνατότητα κατάσχεσης (ελπίζω χωρίς την χρήση αρμάτων μάχης) του υπολογιστή της κυρίας πρωθυπουργού (ryzen 5 3600 με 16GB μνήμη) στον οποίο έτσι και αλλιώς μόνο πασιέντζα παίζει.Το πρόβλημα όμως είναι ότι όσο πιο πολύ διαβάζω τόσο πιο πολύ μπερδεύομαι εξ'ού και η έκκληση για βοήθεια.
 

Ducksong

Supreme Member
11 July 2013
4,984
The Dutch Mountains
Καλύτερα να μείνεις σε intel. Ανέκαθεν υπήρχαν στην πλατφόρμα της Synology και είναι σαφώς πιό συμβατά.

Δεν είναι τυχαίο ότι και τα 3 μηχανάκια που γίνονται Xpenology φοράνε επεξεργαστές intel.

Δεν χρειάζεται τεράστια ισχύς, απλά κάτι απο skylake και πάνω. Αυτό που έκανα εγώ ήταν να μαζέψω σιγά σιγά ένα σετάκι ψάχνοντας καλές τιμές και μετά το έστησα δίπλα στο παλιό, μετέφερα τα αρχεία και μετά πρόσθεσα και τους παλιούς δίσκους στο shr
 

kiriak

Supreme Member
27 November 2006
3,949
Προσωπικά πάντως, αν έφτιαχνα τώρα έναν diy NAS θα έβρισκα ένα μικρό ευέλικτο κουτί ακόμη και με i3 των NUC και με 2 δίσκους τουλάχιστον (ή όσους θέλουν ο καθένας) και θα έβαζα Windows 10 Pro.

Εχω NAS Synology και είμαι σούπερ ευχαριστημένος ΑΛΛΑ αυτό που αν γίνει καμία στραβή θα πρέπει να βρω Linux μηχάνημα για να πάρω τα αρχεία μου με αγχώνει λίγο. Βεβαία εγώ δεν έχω σε raid τους δίσκους (κάνω backup σε εξωτερικούς τα κρίσιμα δεδομένα) αλλά πιστεύω θα υπάρχουν κ λύσεις σε Windows.

Δεν χρειάζεται να βρεις Linux μηχάνημα, αλλά κατεβάζεις μια διανομή και την τρέχεις από usb σε όποιο μηχάνημα θέλεις. Επίσης υπάρχει και το r Linux για windows που το έχω χρησιμοποιήσει αρκετές φορές και βρίσκει όλα τα αρχεία από τους δίσκους του xpenology


έτσι είναι, bootάρεις μία διανομή linux live, και διαβάζεις τα αρχεία από το δίσκο του synology πανεύκολα
 

kiriak

Supreme Member
27 November 2006
3,949
οι προσπάθειές μου στο θέμα diy NAS, για την ώρα δεν έχουν αποτέλεσμα,

αν δεν το έβλεπα σαν μια ευχάριστη απασχόληση, για τον λίγο ελύθερο χρόνο μου,
θα τα έιχα παρατήσει ήδη,
δεν αξίζει με τίποτα ο κόπος ,
εκτός αν κάποιος έχει σοβαρές απαιτήσεις σε H/W και κοιτάει μηχανήματα synology ή qnapπου κάνουν 2-3 χιλιάρικα και θέλει να γλιτώσει κάποια λεφτά



έχουμε και λέμε από τα μέχρι τώρα πειράματά μου



Rockstor
------------

+ εύκολη εγκατάσταση, μικρές απαιτήσεις, BTRFS
- μικρή κοινότητα, σχεδόν νεκρό project, ετοιμάζονται να το μετατρέψουν να βασίζεται σε openSUSE

σε αυτό είχα επιτυχία, όλα πήγανε καλά, παραμένει μία εναλλακτική



FREEnas
-----------

+ μεγάλη κοινότητα, ZFS, όσο το είδα είναι rock solid
- απαιτήσεις σε hardware - οπωσδήποτε 8+ gb ECC RAM

παρότι το δοκίμασα σε υποδεέστερο μηχάνημα, με 4 gb RAM και εγκατεστημένο σε στικάκι USB 8 gb,
δουλεύει πολύ καλά, όσο τουλάχιστον δεν υπάρχουν πολλά data

ΑΛΛΑ αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα,
δεν μπορώ να φτιάξω τα δικαιώματα στα shares και να συνδεθώ με samba, δηλαδή τα κάνω, τρέχει το αντίστοιχο service, αλλά σύνδεση γιοκ



OMV (openmediavault)
----------------------

+ μεγάλη κοινότητα, χαμηλές απαιτήσεις σε H/W. τρέχει σε χίλια δυο μηχανάκια, υπάρχουν ακόμη και έτοιμα σε μέγεθος σκληρού 3,5 περίπου μαζί με το δίσκο, BTRFS
- δεν έχω βρει κάποιο

πλην του ότι δεν καταφέρνω να το εγκαταστήσω,

δηλαδή κάνω την εγκατάσταση κανονικά, αλλά μετά πότε κολλάει στο grub (δεν βρίσκει την εγκατάσταση), πότε δεν μπουτάρει και 2-3 φορές ξεκίνησε και κατάφερα να το δω,
να φτιάξω shares και χρήστες, όλα καλά και εύκολα,
αλλά όταν έκανα restart, πάει πάλι χάθηκε

με ταλαιπώρησε πολύ χθες, και αποτέλεσμα δεν είχα,

ίσως φτάει το παλιό pc στο οποίο κάνω τα πειράματα (core duo 8400, 4 gb DDR3 )
δεν έχω γνώσεις στο θέμα,
αλλά στο συγκεκριμένο μηχάνημα έχω εγκαταστήσει στο παρελθόν ένα σωρό διανομές linux,
πρόσφατα επίσης FREEnas, Rockstor, Untangle, OPNsense, Sophos UTM, Sophos XG

δεν ξέρω τι φταίει, ίσως κάποιο κόλλημα με legacy/UEFI boot, παράξενο αλλά δεν μου έχει ξανατύχει και έχω δοκιμάσει και εγκαταστήσει χίλια δθο διαφορετικά πράματα


θα συνεχίσω σήμερα τις δοκιμές, μια τελευταία εγκατάσταση του OMV και μετά ξανατσεκάρω το freeNAS