JBL studio soundbar ( συνδεση)

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

john gabriel

AVClub Enthusiast
Καλησπερα εχω μπει στην πριζα να παρω την συγκεκριμενη ηχομπαρα για το υπνοδωματιο ! η τηλεοραση που εχω ειναι μια lg 26 ιντσων 10 ετιας η οποια εχει hdmi αλλα δεν υποστηριζει το hdmi arc !! ετσι εχω σκεφτει να συνδεσω την ηχωμπαρα με οπτικη ινα! δηλ να παρω το optical out της τηλεορασης και να το συνδεσω στο optical in της ηχωμπαρας ! αυτο που θελω να ρωτησω ειναι εαν ειναι σωστη η συνδεση και αν ειναι ποιοτικη? ευχαριστω!!!!-bye-
 

Geovoss

New member
13 March 2020
3
Καλησπερα εχω μπει στην πριζα να παρω την συγκεκριμενη ηχομπαρα για το υπνοδωματιο ! η τηλεοραση που εχω ειναι μια lg 26 ιντσων 10 ετιας η οποια εχει hdmi αλλα δεν υποστηριζει το hdmi arc !! ετσι εχω σκεφτει να συνδεσω την ηχωμπαρα με οπτικη ινα! δηλ να παρω το optical out της τηλεορασης και να το συνδεσω στο optical in της ηχωμπαρας ! αυτο που θελω να ρωτησω ειναι εαν ειναι σωστη η συνδεση και αν ειναι ποιοτικη? ευχαριστω!!!!-bye-

Γεια σου John θα μπορούσες να μου πεις την γνώμη σου για την μπάρα την έχω βάλει στο μάτι.
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Την συγκεκριμενη ηχομπαρα την αγορασα! για τα λεφτα της τιμια την αγορασα με την προϋπόθεση να αναβαθμισω τον ηχο της τηλεόρασης διοτι με τα ηχεια τα εργοστασιακα δεν την παλευα!! από εκει και περα οι διαλογοι είναι καθαροι και ο ηχος δεν παραμορφωνει !! βεβαια οι πιο μεγαλες σειρες που εχουν και το σαμπ είναι η ολοκληρωση με βαση παντα το κοστος!! για μικρο χωρο είναι μια χαρα και παιζει δυνατα !! φιλικα αυτή βεβαια είναι η προσωπικη μου αποψη μην παρεξηγηθώ!!
 

Geovoss

New member
13 March 2020
3
Την συγκεκριμενη ηχομπαρα την αγορασα! για τα λεφτα της τιμια την αγορασα με την προϋπόθεση να αναβαθμισω τον ηχο της τηλεόρασης διοτι με τα ηχεια τα εργοστασιακα δεν την παλευα!! από εκει και περα οι διαλογοι είναι καθαροι και ο ηχος δεν παραμορφωνει !! βεβαια οι πιο μεγαλες σειρες που εχουν και το σαμπ είναι η ολοκληρωση με βαση παντα το κοστος!! για μικρο χωρο είναι μια χαρα και παιζει δυνατα !! φιλικα αυτή βεβαια είναι η προσωπικη μου αποψη μην παρεξηγηθώ!!

Ευχαριστώ για την απάντηση ίσως υποστώ λίγο ακόμα τα ηχεία της τηλεόρασης μου για να μαζέψω κάνα φράγκο παραπάνω να πάρω κάτι καλύτερο
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Αν δεν σε πειράζει η ενσύρματη σύνδεση του sub και ότι θα έχεις PCM στην έξοδο ήχου της TV, δηλαδή σε αυτό το επίπεδο καμία διαφορά, δες το... πνευματικό μου τέκνο που πήραν χιλιάδες και δεν το έχουν μετανιώσει. Κάνει και για μικρό σαλόνι άνετα.

https://en.creative.com/p/speakers/creative-stage

Αλλιώς μάζεψε χρήματα και πάρε κάτι με κανα 300-350άρι ευρώ για να ανέβεις πραγματικά κατηγορία ηχομπάρας. Ενδεχομένως να βρεις και με κάτι λιγότερο από 300, αλλά όχι πιο κάτω.
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Re: Απάντηση: JBL studio soundbar ( συνδεση)

Ευχαριστώ για την απάντηση ίσως υποστώ λίγο ακόμα τα ηχεία της τηλεόρασης μου για να μαζέψω κάνα φράγκο παραπάνω να πάρω κάτι καλύτερο

To παν για εμενα είναι να ξερει ο κάθε ένας τι αγοραζει και να γνωριζει για ποια χρηση προοριζεται η κάθε συσκευή !! αρχικα εβαλα κατι ενεργα ηχεια trust που ειχα για το λαπτο μου αλλα καταλαβα ότι τα συγκεκριμένα ηχεια δεν εκαναν για την συγκεκριμενη χρηση !! από την άλλη επειδή εχω ξεχωριστο home -cinema και ξεχωριστο δικαναλο (απλα και τα δυο-όχι κατι το φοβερο) μπηκα στην διαδικασια να αναβαθμησω τα ηχεια της τηλεόρασης μου οσο πιο οικονομικα μπορουσα και να το εξηγησω και στο ετερο ημισυ οσο γινεται πιο απλα!!!! φιλικα !!!!:ernaehrung004:
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,388
Πειραιας
Πολύ περίεργος είμαι να την ακούσω σε σύγκριση με μια Αnker των σαράντα ευρώ που πήρα για την κόρη μου!
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Η συγκεκριμενη ηχομπαρα που εχω είναι ο βενιαμην της εταιρειας και ότι πιιο εισαγωγικο υπαρχει!! τα μεγαλύτερα μοντελα εχουν πιο πολλα βαττ και είναι καλυτερα αλλα αυτό που μου εκανε εντυπωσει είναι ότι παιζει καθαρα !!! :2thumb22sup: