Soundbar Samsung Q60R

irdet2

New member
11 March 2013
35
Καλημέρα!

Μπορεί κάποιος να μας πει τις εντυπώσεις του και να μας δώσει τα φώτα του για την Samsung Q60R και πιο συγκεκριμένα σε σχέση με την JBL 3.1?

Σε ένα παρόμοιο thread (https://avclub.gr/forum/showthread.php/170152-Soundbar-LG-SL8Y) ο φίλος Pleo είναι ξεκάθαρα υπέρ της JBL3.1 σε σχέση με την LG SL8Y, αλλά τί γίνεται για την Samsung Q60R?

Ευχαριστώ!
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,333
Αθήνα
5.1 ηχομπάρα, που ωστόσο δεν βαφτίζει εαυτόν ηχομπάρα atmos/immersive επειδή έχει κάποιους drivers που κατευθύνουν ήχο προς τα πάνω (και όποιον πάρει ο χάρος... ) εναντίον ηχομπάρας 3.1 δυνατότερης.

Βασικά οποιαδήποτε ηχομπάρα βελτιώνει δραματικά τον ήχο της τηλεόρασης, αλλά διαλέγοντας που θα επενδύσεις τα χρήματα της βελτίωσης για μένα καλό είναι να μη γίνεται σε βάρος των σταθερών του ήχου. Δηλαδή στάθμες και δυναμικά.

Δεν με έχει πείσει ακόμα ηχομπάρα "immersive" σε αυτό το σημείο. Ούτε και στο immersive που παραδίδουν με έχουν πείσει για να πω την αλήθεια, απλώς η αίσθηση είναι ότι υπάρχει επιπλέον ένα ασαφές ηχητικό πεδίο στον κάθετο άξονα.
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Καλημέρα!

Μπορεί κάποιος να μας πει τις εντυπώσεις του και να μας δώσει τα φώτα του για την Samsung Q60R και πιο συγκεκριμένα σε σχέση με την JBL 3.1?

Σε ένα παρόμοιο thread (https://avclub.gr/forum/showthread.php/170152-Soundbar-LG-SL8Y) ο φίλος Pleo είναι ξεκάθαρα υπέρ της JBL3.1 σε σχέση με την LG SL8Y, αλλά τί γίνεται για την Samsung Q60R?

Ευχαριστώ!

Kαλο φιλε μου είναι να πας να ακουσεις και τις δυο για να δεις ποια σου αρεσει!! στο λεω φιλικα επειδή και εγω είμαι στο ψαξιμο μιας τελειως οικονομικης ηχομπαρας πηγα ,ακουσα και αυτό που διαπυστωσα είναι ότι η jbl είναι το απολυτο vfm !! ανεξάρτητος τιμης!!!-bye-
 

irdet2

New member
11 March 2013
35
Re: Απάντηση: Soundbar Samsung Q60R

Kαλο φιλε μου είναι να πας να ακουσεις και τις δυο για να δεις ποια σου αρεσει!! στο λεω φιλικα επειδή και εγω είμαι στο ψαξιμο μιας τελειως οικονομικης ηχομπαρας πηγα ,ακουσα και αυτό που διαπυστωσα είναι ότι η jbl είναι το απολυτο vfm !! ανεξάρτητος τιμης!!!-bye-

Καλησπέρα! Συμφωνώ μαζί σου αλλά είμαι επαρχία και δεν είναι εύκολο να τις βρω όλες...όσο έψαξα δλδ......

Γι' αυτό ζητώ τη συμβουλή κάποιων που το έχουν καταφέρει. Κατανοώ ότι θα είναι υποκειμενικό, αλλά αν συμπίπτουν οι απόψεις δε θα είναι και τελείως λάθος και σας ευχαριστώ όλους γι' αυτό :)
 

irdet2

New member
11 March 2013
35
κατανοω αυτό που λες αλλα πιστεψε με η jbl είναι από τις σιγουρες μαρκες !!!! εννοω ότι δεν ρισκάρεις !!!:2thumb22sup:


Ευχαριστώ για την γνώμη σου. Άρα τη συγκεκριμένη JBL δε θα την έβαζες με τίποτα κάτω από την Q60R ούτε στην Q70R?
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Σε έκθεση που είχα ακούσει την Q60, μου έδωσε την εντύπωση ότι έχει υψηλότερη παραμόρφωση και πιο αναιμικό μπάσο από την LG SL8Y, οπότε με την JBL μάλλον ούτε που θα νοείται σύγκριση...
 

dzarimis

New member
26 April 2010
53
Χαιρετώ την παρέα
Έχω την εν λόγω ηχόμπαρα και μια τηλεόραση Samsung UE F6500. Έχω συνδέσει την μπάρα με hdmi ARC και η τηλεόραση μου δίνει μόνο ήχο PCM. Στο Netflix μου δίνει και την δυνατότητα Dolby Digital αλλα όταν την βάλω εκεί μου κάνει κοψίματα στον ήχο ενώ στο PCM όχι. Ξέρει κανείς γιατί?
Ακόμα στα σχόλια της μπάρας στο σκρουτζ κάποιος γράφει "Εκεί που άστραψε είναι όταν συνδέθηκε πάνω του ένα Raspberry με LibreElec. Έκανα passthrough τον ήχο, οπότε την αποκωδικοποίηση DTS 5.1 την ανέλαβε η ηχόμπαρα με καταπληκτικά αποτελέσματα!"
Τι συμαίνει αυτό? Το googlara αλλά δεν βρήκα άκρη.