Αγορά Sony xf9005

rchangel

New member
4 November 2010
15
Καλησπέρα σε όλους και προκαταβολικά συγγνώμη για τον πρόλογο.

Είχα κλείσει για αγορά την lg 55sk8500, που μου ήρθε από Public με το σπασμένο πάνελ για όσους θυμούνται, που έγινε refund. Είπα λοιπόν να περιμένω μερικούς μήνες, για να δω και τι θα γίνει με το hdmi 2.1 σε Sony για VA Panel, επειδή θα αγοράσω το PS5 με το που βγει.
Διαολίζομαι όμως t;vra, γιατί τρέχουν αυτή τη στιγμή η 55xf9005 στα 800 με πενταετή εγγύηση και η 65xf9005 στα 1200 με πενταετή εγγύηση.

Η ερώτηση λοιπόν είναι. Αξίζουν αυτά τα μοντέλα για άμεση αγορά το 2020 στις πολύ καλές τιμές που θεωρώ ότι έχουν αυτή τη στιγμή για τα χαρακτηριστικά τους (4Κ, hdr, 100+Hz panel, fald); Και ας είναι μοντέλα μιάμιση γενιά πίσω του 2018;
Δεν πάω σε oled, φοβάμαι το burn in λόγω playstation, έχω απόσταση θέασης λίγο πάνω από δυόμισι μέτρα σε καλά φωτιζόμενο δωμάτιο, για χρήση σειρές, playstation, ταινίες.

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας

Νίκος
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
μετά την XF9x βγήκε η XG9x και σε λίγο καιρό θα μας έρθει και η XH9x.
Διαφορές μεγάλες δεν έχουν γιατί η sony έχει σταματήσει να εξελίσει την LCD σειρά της από τότε που έβγαλε τις OLED. Τουλάχιστον αυτό βλέπω εγώ...
 

T_N_T

Senior Member
24 April 2011
471
Πειραιάς
Την 5 ετή για την 65αρα στα 1200 που την βρίσκεις? Μέχρι εχθές την είχε στο sony center, αλλά στα 1349, γιατί και εγώ αναμένω πτώση τιμής είτε σε αυτή είτε στην panasonic gx810E.

Τους ίδιους προβληματισμούς έχω με εσένα, συν το ότι με τα όσα διαβάζω στο τοπικ της sony, με τα προβλήματα του local dimming, αρκετές φορές έχω αναρωτηθεί αν αξίζει μοντέλο που σε λίγο θα κλείσει 2 ετία σε αυτή την τιμή...


Ώπα, άκυρο, τώρα το είδα στα public....Ti κάνουμε???
 

rchangel

New member
4 November 2010
15
Re: Απάντηση: Αγορά Sony xf9005

Έλα μου ντε; Γι' αυτό άνοιξα το νήμα :ears:
VA panel,καλό hdr, fald και 120Hz σε αυτή την τιμή από τη μία, 2 έτη πίσω μοντέλο(παλιότερος επεξεργαστής και το παλιό τηλεκοντρόλ), χωρίς hdmi2.1 από την άλλη
H XG9505 1 χρόνο πίσω με καλύτερο επεξεργαστή και τηλεκοντρόλ, πάλι χωρίς hdmi2.1 κοστίζει 300 πάνω στις 55'' και 400 πάνω στις 65''
Από τις καινούριες, η XH95 έχει όλα τα καλά από θέμα εικόνας αλλά όχι 2.1, ενώ η XH90 θα είναι υποδεέστερη σε χαρακτηριστικά αλλά θα έχει hdmi 2.1. και σε τι τιμές θα έρθουν............
Θα ήθελα να ήξερα τι @#$%& σκέφτονται εκεί στη sony.........
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Αγορά Sony XF9005

Προφανώς και αξίζει η αγορά της τηλεόρασης, σε 55" ή 65", με τις υφιστάμενες τιμές. Περίπου 40 ms είναι το lag της, με πηγή 1080p, αν σε ενδιαφέρει το online gaming.

https://www.rtings.com/tv/reviews/sony/x900f
 

rchangel

New member
4 November 2010
15
Βασικά περισσότερο με αγχώνει το γεγονός ότι στο owners thread της 9005 κάποιοι λένε ότι κλείνουν τελείως το local dimming γιατί κάνει (λόγω των υποτίτλων σε hdr) το κάτω μέρος της οθόνης φωτορυθμικό!
Τι να το κάνω αν είναι να αγοράσω μια fald hdr τηλεόραση και μετά να κλείσω το local dimming.........
Και για το φίλο που ρώτησε για τις τιμές. Όχι αυτή η τιμή μαζί με πενταετή δεν έχει έρθει ποτέ από ότι έχω παρατηρήσει.
 

George7Byron

New member
3 November 2018
79
Εγώ θα πω την άποψη μου σαν πρώην κάτοχος της xf9005 στις 55.Οντως gamer και με σίγουρη αγορά του ps5 ,αναβαθμισα σε oled 65 C9.
Αν δεν έχεις πρόβλημα να κάνεις την υπέρβαση και να το δεις σαν επένδυση η συγκεκριμένη lg είναι από άλλον πλανήτη και δεδομένα η καλύτερη gaming tv που υπάρχει και με 2.1 HDMI.
Μεταξύ μας όμως δεν νομίζω οι νέες κονσόλες να βγάλουν 4κ στα 120 χερτζ
 

GKalantas

AVClub Enthusiast
23 January 2020
711
Απάντηση: Sony KD XF9005 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Αν πάρεις τηλεόραση με local dimming και δεν το χρησιμοποιείς ίσως καλύτερα να δεις καμία άλλη.
Η εικόνα της 9005 απογειώνεται με local dimming στο high ή medium. Αλλιώς πάρε μια φθηνότερη ή μετά πας σε OLED.
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Re: Απάντηση: Αγορά Sony xf9005

Η νέα σειρά θα έχει πάντως και την ειδική επίστρωση για θέαση απο μεγάλες γωνίες.. αυτό ανάλογα με τον χρήστη μπορεί να είναι καλό ή κακό...
οπότε η 55ρα και 65ρα XH95 μπορεί να έχει χειρότερο contrast αν κάθεσαι απέναντι σε σχέση με την παλία XF9005.