TV για αθλητικά

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

agrino

Senior Member
13 November 2008
454
Μιας και εχασα (δεν είδα) την προ ημερων προσφορα του Κωτσόβολου για την 70 Sony KD70XF8305 (999 ευρώ) ψάχνω για κάτι αναλογο. 70αρα ή τουλάχιστον 65αρα μεχρι 1200 ευρω για πολλες ταινίες και φουλ αθλητικά. Υπάρχει κάτι ανάλογο η κάποια που να περιμένω μήπως πέσει η τιμή της στο Black friday? ευχαριστω!
 
Last edited by a moderator:

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: 70άρα για αθλητικά

Περιμένεις για βαρβάτη έκπτωση τιμής στο συγκεκριμένο μοντέλο...
 

agrino

Senior Member
13 November 2008
454
Re: Απάντηση: 70άρα για αθλητικά

πιστεύεις για παρόμοια? στα 999?
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: 70άρα για αθλητικά

Είναι μάλλον απίθανο να βρεθεί ξανά στα χίλια ευρώ. Όμως, αν έχεις σχετικά μεγάλη απόσταση θέασης, καλό είναι να περιμένεις, αφού δεν υπάρχουν πολλές, προσιτές (οικονομικά) λύσεις, με 100 Hz panels, στις 65"-70".
 

Woox-2

Established Member
21 August 2018
113
Απάντηση: 7Ο αρα για αθλητικα

Πολύ καλή τηλεόραση η συγκεκριμένη 70 άρα va panel στα 1000 ευρώ η τιμή είναι πομπα. 1850 ευρώ κάνει εδω που μένω. Αλλά για αθλητικά με προβλήματιζει λιγο το dirty screen effect που μπορεί να έχει (The gray uniformity of the Sony X830F is decent. Some clouding will be visible especially in panning shots and this might annoy sports fans.In darker scenes (5% gray) things are better but the most meticulous ones might still be able to spot minor clouding.) Τωρα σε λίγες μέρες που θα έχουμε και Black friday κάποια πιο ακριβά μοντέλα να έχουνε σημαντική πτώση τιμών, παράδειγμα 65 άρα nu 8002 τις Samsung που τα πάει λίγο καλύτερα στα αθλητικά. Γιατί στο κάτω κάτω τι να κάνω το 100 αρι πάνελ τέτοια μεγεθοι τηλεόρασεων και να εχω πρόβλημα με banding dirty screen effect.
 

agrino

Senior Member
13 November 2008
454
Re: 7Ο αρα για αθλητικα

γιαυτο θελω να εντοπίσω μοντέλα που θα με καλύπτουν και στις ταινίες και στα αθλητικά... H UE65MU8000 καλύτερη στα αθλητικα?
 
Last edited by a moderator:

panpan

Established Member
5 July 2006
200
Απάντηση: 7Ο αρα για αθλητικα

Πολυ καλη εχω την 55αρα κανενα προβλημα ...
 

Woox-2

Established Member
21 August 2018
113
Απάντηση: 7Ο αρα για αθλητικα

Τέτοια μεγεθοι είναι και λίγο λαχείο το πάνελ γενικά, μιλώ για το uniformity των τηλεοράσεων, εδώ η πανακριβες qled τις Samsung 9 σειρά έχουν πολύ χάλια gray uniformity. Είναι ενοχλητικο το dirty screen effect στα αθλητικά το έζησα σε 70 άρα και δεν θέλω να έχω ξανα τέτοια εμπειρία. Μια φθηνή λύση αλλά με 60 αρι πάνελ και πολυ καλο gray uniformity είναι η Samsung nu 7122 75 αρα τώρα στο Black friday θα πέσει πολύ η τιμή τις, είδη νομίζω 1350 ευρώ στο σκρουτζ. Θα χάνει απο την κίνηση λόγω του οτι δεν έχει 100 αρι πάνελ, αλλά φαίνεται να πηγαίνει για την αποφυγή dirty screen effect . Δες και την nu 8002 65 άρα τώρα στο Black friday. Πιο μικρές ίντσες τηλεόραση είναι καλύτερα τα πράγματα στα αθλητικά λόγω καλύτερου uniform τον πάνελ τούς. Για οποιαδήποτε άλλη χρήση πέραν των αθλητικών αυτό το θέμα που έχουν οι μεγάλες τηλεόρασεις δεν θα σε ενοχλεί καν, δεν επηρεάζει την χρήση
 

Woox-2

Established Member
21 August 2018
113
Απάντηση: Re: 7Ο αρα για αθλητικα

Αυτή είναι πομπα απο gray uniformity, δεν είναι εμφανές όσο σε κάποια άλλα μοντέλα.
 

agrino

Senior Member
13 November 2008
454
Re: Απάντηση: Re: 7Ο αρα για αθλητικα

Αυτή είναι πομπα απο gray uniformity, δεν είναι εμφανές όσο σε κάποια άλλα μοντέλα.

αναφερεσαι στην nu8002 ή στην 7122?
 

Woox-2

Established Member
21 August 2018
113
Απάντηση: 7Ο αρα για αθλητικα

Και σε αυτές αλλα και στη UE65MU8000 τα πάνε πολύ καλύτερα στο gray uniformity για μεγάλα μεγεθοι τηλεόρασεων. Βέβαια 100 αρι πάνελ καλύτερα την mu η την nu
 

agrino

Senior Member
13 November 2008
454
Re: 7Ο αρα για αθλητικα

εχουν 100αρι πανελ? σε συγκριση με τη Sony KD70XF8305? Θελω να στοχευσω μερικά μοντέλα για να περιμένω την black friday
 

rioener

New member
28 May 2008
49
Re: 7Ο αρα για αθλητικα

εχουν 100αρι πανελ? σε συγκριση με τη Sony KD70XF8305? Θελω να στοχευσω μερικά μοντέλα για να περιμένω την black friday

Έχουν και οι 2 100αρι πανελ, αλλά η 9500 έχει διπλάσια σημεία ελέγχου φωτισμού, για τόσο μικρή διαφορά που έχουν πας εκεί. Είναι βέβαια στις 65'', όχι 70''.
Για την KD70XF8305 δε γνωρίζω να σου πω, αλλά η 9005 είναι πολύ καλή
Είμαι στην ίδια κατάσταση με εσένα, περιμένω να δω την Παρασκευή τι θα γίνει μπας και πάρω κάτι καλό!
Θα σου πρότεινα να κοιτάξεις γενικά τις
65SK9500PLA
OLED65B8PLA
65XF9005
από 65άρες
 

agrino

Senior Member
13 November 2008
454
Re: Απάντηση: 7Ο αρα για αθλητικα

φαινεται ενδιαφέρουσα η SAMSUNG UE75MU7002TXXH απο άποψη τιμής και ιντσων. κανει για αθλητικα και ταινίες?
 

KOURNIAS

Established Member
1 January 2009
194
ΠΑΤΡΑ
Re: Απάντηση: 7Ο αρα για αθλητικα

κι εγώ την γλυκοκοιτάζω από το καλοκαίρι που είχε περίπου 1750 άλλα δεν είμαι σίγουρος ότι δεν θα έχει dirty screen effect σε αθλητικά.
δείτε το παρακάτω βίντεο (MU800Χ USA είναι ίδια με MU700Χ EUROPE)
Μάλλον είναι λαχείο η συγκεκριμένη επιλογή

https://www.youtube.com/watch?v=Y_118ijX1d0
 

KOURNIAS

Established Member
1 January 2009
194
ΠΑΤΡΑ
Re: Απάντηση: 7Ο αρα για αθλητικα

στα σχόλια στο παραπάνω βίντεο στο youtube o άλλος γράφει...

Did you get this sorted ? I have a similar issue with the 65 inch version!!!
 

Woox-2

Established Member
21 August 2018
113
Απάντηση: 70 αρα για αθλητικά

Δυστυχώς σε τέτοιες ίντσες δύσκολο να πετύχεις καμία με καλο gray uniformity, η Samsung nu 8002 φαίνεται να τα πηγαίνει καλά στο συγκεκριμένο τομέα. Απλά σκεφτείτε οτι και η qled 2018 8 και 9 σειρα έχουν πρόβλημα με dirty screen effect πολύ χάλια gray uniformity. Συνήθως τα review του rtings.com για το gray uniformity είναι κοντά. Είχα 70 άρα samsung ku 6000 άλλαξα 3 πάνελ τότε, μη γνωρίζοντας τι είναι τότε αυτές η γραμμές που έβλεπα πέραν του banding. Πηρα μετα 2 65 αρες η οποίες έχουν καλύτερο gray uniformity, αλλά και παλι πολυ λιγο dirty screen effect ειχαν, αλλα ευτυχώς δεν ενοχλεί. Πουλήσα την μια, και Black friday παω για αγορα αλλης τηλεόρασης. Επειδή παίζω πολυ Fifa με ενοχλεί αρκετά, και 100 αρι πάνελ να έχουν, όταν το gray uniformity είναι σε άσχημα επίπεδα, τι να το κάνεις. Αυτή την φορά θα το δεκτό μιας και θα παίζω Fifa στην 65 αρα καλή τηλεόραση που εχω για αθλητικά με 100 αρι πάνελ. Κατω απο 65 ιντσες δεν συνάντησα dirty screen effect και να έχει μια τηλεόραση δεν φαίνεται πολυ, όσο στις μεγάλες ίντσες δυστυχώς. Αυτή η nu7122 entry level Samsung τα πάει καλά στο συγκεκριμένο τομέα αλλά πολύ μετρια τηλεόραση σαν μοντέλο, δυστυχώς δεν μπορούμε να τα έχουμε ολα. 😖
 

KOURNIAS

Established Member
1 January 2009
194
ΠΑΤΡΑ
Re: Απάντηση: 70 αρα για αθλητικά

Έχω στο σαλόνι μια SAMSUNG 65JU600 4K 3ετιας και δεν έχει κανένα θέμα με banding, clouding, dirty screen effect μάλλον στάθηκα τυχερός.

Μίλησα σήμερα με ΜΜ Πάτρας και υπάρχει η SAMSUNG UE75MU7002 σφραγισμένη με 1499 (ή 1658 με 5ετη εγγύηση).
Αν καταλήξω στη συγκεκριμένη και μου κληρώσει το πάνελ του βίντεο θα μου την αλλάξουν ή θα κλαίω τα λεφτά μου; Από το καλοκαίρι περιμένω τα ΒF και έχω σταμπάρει την Sony KD-75XF9005 με την ελπίδα ότι ως Direct-led (Full Array Local Dimming) δεν θα έχω τα προηγούμενα θέματα αλλά η τιμή της είναι στα 3400 περίπου, δύσκολο να φτάσει στα 2000 που έχω βάλει ταβάνι για νέα τηλεόραση.
Οποιαδήποτε βοήθεια δεκτή
 

Woox-2

Established Member
21 August 2018
113
Απάντηση: 70 αρα για αθλητικά

Εγώ τέτοια λεφτά αν ήταν εδω στη Κύπρο που μένω, θα την έπαιρνα χθες 75 αρα, και ας έχει και dirty screen effect. 2200 ευρω κανει εδώ. Μια καλή ιστοσελίδα που αναλύει το Gray uniformity τον τηλεοράσεων, είναι το rtings.com, το οποίο gray uniformity είναι υπεύθυνο για το dirty screen effect στις τηλεοράσεις. Μπορείς να βρεις το μοντέλο που σε ενδιαφέρει, και να διάβασεις απο εκεί πως τα πάει στο συγκεκριμένο θέμα. Η φετινή nu8002 τα πήγε πολύ καλά στο gray uniformity, βαθμολογοντας το με 8 που είναι πολύ καλο. Και η sony 9005 τα πήγε σχετικά καλά με βαθμολογία gray uniformity 7.5, αλλά η Samsung mu7002, ενώ τα πηγε καλά στο gray uniformity 7.8 βλέπουμε αυτο το θέμα στο βίντεο. Είναι ευρέως γνώστο οτι όσο μεγαλύτερες ίντσες τόσο προβλήματα ανομιομορφιας έχουν τα πάνελ. Για αυτόν που παρακολουθει αθλητικο περιεχόμενο αυτο είναι ένα πρόβλημα. Για άλλους που δεν κάνουν τέτοια χρήση όχι. Φέτος και Hi end Led lg τηλεόρασεις, και qled 8 και 9 σειρά τις Samsung έχουν κακά gray uniformity. Αυτή η Samsung nu8002 φαίνεται καλη σε αυτό τον τομέα με ένα καλο ομοιομορφο πάνελ.