Πως συγκρίνω δύο φακούς ? Τεστ για δυνατούς λύτες

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
3 φωτογραφίες, 1 σώμα (a6500), 2 φακοί.
Σε επόμενο ποστ θα αναφέρω όλες τις λεπτομέρειες (φακοί, ρυθμίσεις, κ.τ.λ) μέχρι τότε όμως πραγματικά θα ήθελα την άποψη σας στο ποια από τις 3 είναι η "καλύτερη" και γιατί, έτσι στα τυφλά..
(οι φωτογραφίες δεν έχουν υποστεί καμία επεξεργασία, είναι όπως βγήκαν σε jpeg από την μηχανή, έχει γίνει crop βέβαια)


3.jpg


1.jpg


2.jpg




6.jpg

4.jpg

5.jpg




9.jpg

7.jpg

8.jpg
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Re: Quiz για δυνατούς λύτες!

Kάνω δοκιμές μεταξύ του sigma 16mm f1.4 και του κιτ φακού της sony 16-50 f3.5-5.6. Οι φωτογραφίες είναι τραβηγμένες στα 16mm. Η πρώτη είναι από τον κιτ φακό sony και η δεύτερη από τον sigma με ρυθμίσεις f3.5, iso200, 1/3sec. H τρίτη είναι με τον sigma στα f1.4.
Αδυνατώ να πιστέψω ότι το φακουδάκι κιτ στέκεται ΤΟΣΟ καλά σε οξύτητα απέναντι στον περιβόητο sigma 16mm :confused:

maxresdefault.jpg
 
22 June 2006
34,725
NEO HRAKLEIO
Re: Quiz για δυνατούς λύτες!

οι διαφορες θα φανουν σε τοπια με ανοιχτο διαφραγμα στα ακρα....στο κεντρο μια χαρα ειναι ολοι οι φακοι.

ειναι εντελως διαφορετικοι φακοι , με αλλο προσανατολισμο ο καθενας.

Ο 16-50 ειναι γενικης χρησης , για καθε μερα, αλλα σκοτεινος και με κακα ακρα, ειδικα σε ανοιχτο διαφραγμα.

Ο σιγμα ειναι πολυ φωτεινος, ειδικα για βραδυ , για αστροφωτογραφηση, και για ξεφονταρισμα.

αν θες να δεις διαφορες, τραβα τοπιο - κτιριο, με πολυ λεπτομερεια, σε τριποδι και χρονοκαθυστερηση , και τσεκαρε τα ακρα κυριως.
 

evanfotis

Moderator
Staff member
26 March 2008
5,469
Απάντηση: Quiz για δυνατούς λύτες!

Στο χέρι τις τράβηξες;
1/15s λεει το exif στις δυο πρώτες με f/3.5 και εμένα μου φαίνονται κουνημένες.. πέρα απο το ανεστίαστο...
Για φωτό αντικειμένου με αυτό το τρόπο θέλει f/8 τουλάχιστον & φυσικά τρίποδο...

 

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
22,150
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Απάντηση: Quiz για δυνατούς λύτες!

Καταρχήν δείγματα διαφορετικών φακών όπως αυτα που εβαλες δεν μπορούμε να τα κρίνουμε σωστά για ο´ξυτητα , microcontrast γιατι δεν είναι πλήρη και είναι ανεβασμένα με λιγα kb απο μπόλικη kai k;akisth συμπιεση που κάνει ο σερβερ του forum.

Αν προσπαθήσω να τσεκάρω στο επίπεδο που θεωρω πως εστίασες (αγνοώντας το βάθος πεδίου που ειναι διαφορετικό στους φακούς), βλέπω πιο έντονο contrast στην 2η και 3η φωτο κάθε σετ σε σχέση με την 1η. Ολες οι φωτό είναι τραβηγμένες σε πολύ κοντινό στόχο κάτι που δεν είναι σωστό για να κρίνεις την ευκρίνεια των φακών σου, δοκίμασε θέμα στα 4-5μ και τσέκαρε κέντρο και άκρα, μετά δοκίμασε και σε πιο μακρινά 10-15μ τραβώντας ένα κτίριο με λεπτομέρειες και δες πάλι κεντρο άκρα. Θα δείς διαφορές που τωρα δεν είναι ορατες. Προσεξε ομως οταν κανεις συγκρισεις να ελέγχεις το ίδιο επίπεδο εστίασης και να είσαι σιγουρος ότι οι φακοί έχουν εστιασει στο ίδιο σημείο.

Επισης δεν ειναι παράξενο ένας prime ανοιχτός σε f=1.6 να έχει παρόμοια απόδοση με ένα κιτ (που έχει πιο σκοτεινό διάφραγμα) κοιτώντας τά άκρα. Υπάρχουν και αλλα χαρακτηριστικά σε ένα φακό που αλλιώνουν την απόδοση, μπόλικο CA, βινιετα, flare, coma κλπ.. Aκομη και ολα τα υπόλοιπα να είναι σχεδόν ίδια μερικοί φακοί στοιχίζουν χιλιάρικα πιο πάνω γιατί έχουν καλύτερο bokeh.
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Re: Quiz για δυνατούς λύτες!

Ναι δίκιο, ξέχασα να πω ότι οι φωτογραφίες τραβήχτηκαν με τρίποδο και 2 δεύτερα timer. Eπίσης η εστίαση έγινε στο κέντρο (center) με την μηχανή ακούνητη και πολύ προσεκτικά αλλάζοντας φακούς. Για εμένα που έχω τσεκάρει 10δες φωτογραφίες που τράβηξα αλλάζοντας φακούς ο κιτ φακός παιδιά, σε οξύτητα (ακρα, κέντρο) δεν υπολείπεται και πολύ του sigma. Μιλάω πάντα σε νορμάλ φωτισμό, σε χαμηλό φωτισμό ο sigma μου έριξε τα σαγόνια στο πάτωμα παιδιά, πέρα από κάθε προσδοκία μου οφείλω να ομολογήσω.Και κάτι άλλο!Στα 16mm και οι δυο ,αλλα ο sigma δείχνει 18mm π.χ. Δηλαδή είναι πιο "ζουμαριστός" από τον κιτ, υπάρχει κάποια εξήγηση για αυτό??
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Re: Απάντηση: Quiz για δυνατούς λύτες!

Στο χέρι τις τράβηξες;
1/15s λεει το exif στις δυο πρώτες με f/3.5 και εμένα μου φαίνονται κουνημένες.. πέρα απο το ανεστίαστο...
Για φωτό αντικειμένου με αυτό το τρόπο θέλει f/8 τουλάχιστον & φυσικά τρίποδο...


1/15 δίκιοοο, sorry λάθος μου!
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Re: Quiz για δυνατούς λύτες!

Κάνε κάποιο τεστ με τοπίο η/και κτίριο σε απόσταση κλπ

Εκεί θα δεις τι γίνεται.


Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Θα το δοκιμάσω!Απλά περίμενα οι διαφορές να "βγάζουν μάτια" που λέμε σε κάθε φωτογραφία. Ο κιτ είναι ένα φακουδάκι κάτι γραμμάρια και μοιάζει ψεύτικος, ο sigma είναι γουρουνάκι και σε μέγεθος και σε βάρος. Ισως λόγο απειρίας να μην έχω καταλάβει σωστά το τι να περιμένω από τους φακούς!
 
22 June 2006
34,725
NEO HRAKLEIO
Re: Quiz για δυνατούς λύτες!

Ίσως πέτυχες και καλή κόπια.
Όταν τον είχα κι εγώ, και τον είχα δοκιμάσει, το κέντρο ήταν καλό αλλά τα άκρα , ειδικά σε ανοιχτά διαφράγματα , ήταν μέτρια στη καλύτερη.

Από την άλλη από έναν prime, δε ζητάς μονο καλύτερη οξύτητα , αλλά κυρίως τη φωτεινότητα , το bokeh κλπ.





Sent from my Nokia 9 using Tapatalk
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Re: Quiz για δυνατούς λύτες!

Ίσως πέτυχες και καλή κόπια.
Όταν τον είχα κι εγώ, και τον είχα δοκιμάσει, το κέντρο ήταν καλό αλλά τα άκρα , ειδικά σε ανοιχτά διαφράγματα , ήταν μέτρια στη καλύτερη.

Από την άλλη από έναν prime, δε ζητάς μονο καλύτερη οξύτητα , αλλά κυρίως τη φωτεινότητα , το bokeh κλπ.





Sent from my Nokia 9 using Tapatalk


Δεν είμαι καθόλου δυσαρεστημένος από την οξύτητα του, απλά πίστευα ότι θα ρίχνει στον κιτ εύκολα παντού και πάντα!Στο μποκέ και στις λήψεις σε χαμηλό φωτισμό δεν υπάρχει σύγκριση καμία, μιλάμε για χάος. Ισως είχα μεγαλύτερες προσδοκίες από τα review που είχα διαβάσει, τι να πω....
Σαν συμπέρασμα δικό μου...η sony, απλά ότι φτιάχνει είναι καλό, ακόμα και τα φθηνά της προϊόντα...
 

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
22,150
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Απάντηση: Re: Quiz για δυνατούς λύτες!

Οπως σου είπαμε την καλύτερη απόδοση σε μικρολεπτομέρεια ενός φακού σε κοντινά θέματα δεν είναι εύκολο να την διαπιστώσεις αν δεν βάλεις ειδικους στόχους που μετρούν την αναλυτικότατα του φακού, φαίνεται μόνο σε αρκετά δύσκολο θέμα με ανάγλυφο π.χ. ένα ύφασμα κλπ

αν είναι σύνηθες το θέμα σου θα το δεις στην καλύτερη στον πολύ άσχημο φωτισμό όπου πέφτει η απόδοση των φακών στα τάρταρα λόγω θορύβου και απουσίας βάθους χρώματος, εκεί ο καλύτερος φακός με το ίδιο διάφραγμα θα δώσει καλύτερα περιγράμματα, πιο σαφή λεπτομέρεια με λιγότερα artifacts λόγω καλύτερου microcontrast. Και εδώ ακόμη μικροδιαφορές υπάρχουν και τις βλέπω στα δείγματα που έβαλες και που είναι με λίγη πληροφορία, είμαι σίγουρος οτι αν έβλεπα και τα φουλ δείγματα οι διαφορες θα ήταν πιο έντονες. Αλλά όπως είπες και εσυ οι διαφορες αυτές σε συνήθη φωτογράφηση μπορεί να μην είναι κρίσιμες και ορατές, δεν κοιτάζουν όλοι με μικροσκόπιο της φωτογραφίες σε μεγενθυνσεις 200%.

Το σημαντικό είναι να ξέρεις τα όρια κάθε φακού σου (που αποδίδει καλύτερα σε διαφραγματα, αποστάσεις κλπ.) και ανάλογα να τον χρησιμοποιεις. Με το τεστ που έκανες τώρα και με αυτά που πιθανον να επαναλάβεις ξέρεις που μπορείς να χρησιμοποιήσεις με άνεση τον κιτ και που τον prime για τις δικές σου ανάγκες και απαιτήσεις.

ΥΣ
επειδη το νήμα που άνοιξες αφορά στην ουσία συγκριτικά φωτογραφικά δείγματα φακών, θα μεταφερθεί κάποια στιγμή που θα κρίνει η συντονιστική ομάδα στο σχετικό νήμα που έχουμε ήδη.
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Re: Απάντηση: Re: Quiz για δυνατούς λύτες!

Aυτή είναι η ορίτζιναλ φωτογραφία τραβηγμένη σήμερα με f14, 1/60


3.jpg

10.jpg




Και εδώ το κροπ, πάνω ο sigma κάτω ο sony ξέχασα να πω

1.jpg

2.jpg



4.jpg

5.jpg



Και το κάτω αριστερό άκρο
6.jpg

7.jpg




Αν εξαιρέσει κανείς τα άκρα που εκεί ο sigma κάνει όντως την διαφορά, ο sony kit φακός τα πηγαίνει περίφημα κατά την άποψη μου στο υπόλοιπο κάδρο. Στην ουσία ο sigma έχει σοβαρό λόγο ύπαρξης μόνο σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού, εκεί τράβηξα κάποιο υλικό χθες το βράδυ και μου έπεσαν τα σαγόνια. Αυτό το F1.4 είναι τεράστιο όπλο!
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Re: Απάντηση: Re: Quiz για δυνατούς λύτες!

ΥΣ
επειδη το νήμα που άνοιξες αφορά στην ουσία συγκριτικά φωτογραφικά δείγματα φακών, θα μεταφερθεί κάποια στιγμή που θα κρίνει η συντονιστική ομάδα στο σχετικό νήμα που έχουμε ήδη.

Δεν το πήρα χαμπάρι ότι υπήρχε τέτοιο νήμα, φτου..σορρυ, ναι όποτε κρίνουν τα παιδιά ας το κάνουν μεταφορά!
 
22 June 2006
34,725
NEO HRAKLEIO
Re: Quiz για δυνατούς λύτες!

Δεν προτείνεται f14 γιατί ήδη έχει diffraction.
Καλύτερα να μείνεις στο f8....


Επίσης....τα άκρα είναι το θέμα, στο κέντρο όλοι οξεις είναι σε τέτοια διαφραγματα.

Sent from my Nokia 9 using Tapatalk
 

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
22,150
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Απάντηση: Re: Quiz για δυνατούς λύτες!

Τι διαφορές βρε να σου δείξουν σε f14, πόσο ειναι χειρότερος ο ενας απο τον αλλον ? η περίθλαση τους εχει σκοτώσει όπως σου είπε ηδη ο Γιάννης. Δεν ειναι σοβαρό τεστ αυτό.

Επισης το θέμα που έχεις επιλέξει έχει μεγαλο βάθος για να βγαλεις σωστά συμπεράσματα, σε ένα συγκεκριμένο διάφραγμα π.χ. σε f8 αναλογα ανάλογα σε τι αποσταση έχεις εστιάσει και πως είναι σχεδιασμένα να κατσουν τα κρυσταλλα του κάθε φακού θα έχεις διαφορετική επιφάνεια εμπρός και πίσω απο το σημείο εστίασης εστιασμένη σωστά. Γιαυτό συνήθως για να κάνεις τέτοιου είδους τεστ επιλέγεις ένα θέμα με σχετικά ενιαιο επίπεδο να μπορεις να κρίνεις τα άκρα σωστά λαμβάνοντας υποψην και την καμπυλότητα του επιπέδου εστίασης του κάθε φακού (field curvuture) που τους ευρυγώνιους είναι ένα σημαντικό θέμα και λόγω των προγραμματιστικών διορθώσεων στην γεωμετρία και στην βινιέτα που κάνει το σώμα εγγενώς.
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Re: Quiz για δυνατούς λύτες!

Μάλιστα...οπότε F8 σε κάποια μεγάλη επίπεδη επιφάνεια λοιπόν..(τι είναι η περίθλαση ρε παιδιά, πρώτη φορά την ακούω ως λέξη!)
 
22 June 2006
34,725
NEO HRAKLEIO
Re: Quiz για δυνατούς λύτες!

για να εχεις το καλυτερο αποτελεσμα, μεινε σε διαφραγμα μεχρι f8 (αντε το πολυ 11)
Οι περισσοτεροι φακοι του συστηματος σου, εχουν βελτιστη οξυτητα σε f/5.6 - εως f/8


Tραβα κανενα κτιριο , αλλα να εχει λεπτομερειες και στα ακρα .



https://www.youtube.com/watch?v=vuIRz9e2v3Y
 

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
22,150
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Απάντηση: Re: Quiz για δυνατούς λύτες!

Οκ τώρα που δόθηκαν κάποιες βασικές και χρήσιμες τεχνικές κατευθύνσεις για να μπορεί κανείς πιο μεθοδικά να συγκρίνει δυο φακούς στο ίδιο σώμα, το νήμα μπορεί να μείνει με βάση τη νέα θεματολογία του, εδώ στη υποκατηγορία των τεχνικών θεμάτων, κάνοντας και μια μικρή αλλαγή στο τίτλο του (που ήδη έγινε).

Τυχόν νέο συγκριτικό με φωτογραφικά δείγματα που θα γίνουν ακολουθώντας τις προηγούμενες οδηγίες, θα ήταν καλύτερα να γίνουν στο σχετικό νήμα του εξοπλισμού ώστε να ακολουθήσει εκεί και ο σχολιασμός τους.