JBL Control 1 αλλαγή μεγαφώνου

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

arkan

New member
10 October 2008
97
Θεσσαλονίκη
Καλημέρα στα παιδιά.

Πριν αρκετά χρόνια έφερε ο θείος από Γερμανία ένα ζεύγος Control 1. Τα είχε ο αδερφός μου, αλλά σε κάποια φάση παροπλίστηκαν και μπήκαν αποθήκη. Αυτό φυσικά με τον καιρό ήταν καταστροφικό με τον καιρό που πέρασε. Όπως θα δείτε και στην φωτό, έχει διαλυθεί το υλικό και πλέον και τα 2 ηχεία είναι σε αυτή την κατάσταση. Επειδή μου αρέσουν όμως, λέω να τα επισκευάσω και να τα χρησιμοποιήσω με τον Denon X2600H πιθανότατα ως ηχεία 2ης ζώνης για να ακούω στο γραφείο όταν ασχολούμαι με Η/Υ, ηλεκτρονικά κλπ.
Οπότε τα ερωτήματά μου είναι:
1) Αξίζει να τα επισκευάσω ώστε να αξιοποιηθούν; (Βασικά, ακόμη και να μην αξίζει ηχητικά, μάλλον θα το κάνω έτσι για να γίνουν πάλι λειτουργικά)
2) Θα πρέπει να πάω στα ίδια που είχαν από πριν ή βάζω "ότι" θέλω;
3) Έχετε να προτείνετε τίποτα συγκεκριμένο;

Και μια φωτό ενός εκ των δυο ασθενών
gg3RcwF
gg3RcwF.jpg
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Γενικά δεν είναι ιδιαίτερα ακριβό ηχείο. Ίσως και να μην έχει ιδιαίτερο νόημα αυτό που θέλεις να κάνεις. Αλλά θα εξαρτηθεί και από το κόστος των μονάδων. Δεν κάνεις μια ερώτηση στην αντιπροσωπεία?
 

arkan

New member
10 October 2008
97
Θεσσαλονίκη
Ναι εντάξει, δεν είναι κανα θηρίο ηχείο, αλλά είπα να δω αν μπορώ να τα επισκευάσω. Πάντα θα εξαρτηθεί από την τιμή που θα ακούσω φυσικά.
 
Το ηχειο χρειαζεται καινουργιο λαστιχο και γινεται καινουργιο !! δεν θελω να κανω διαφιμιση αλλα υπαρχουν αρκετοι επισκευαστες μεγάφωνων !!!

Σωστά, με την προϋπόθεση να λειτουργούν τα τουίτερ...
 

aikon

Banned
13 February 2014
2,031
Πολύ "σκληρό" σε ήχο ηχείο, με τα δικά του μεγάφωνα.
Με τσ χρήματα για το κόστος αλλαγής ή επισκευής των μεγαφώνων, αγοράζεις monitor ηχεία με πολύ καλύτερη απόδοση
παράδειγμα ενδεικτικά: https://www.skroutz.gr/s/16555526/Presonus-Eris-E3-5.html που είναι και αυτοενισχυόμενα.
Το control περισσότερο κάνει για ήχο σε επαγγελματικούς χώρους να παίζει ασταμάτητα σε χαμηλές μέτριες εντάσεις και όχι να απολαύσεις μουσική με λεπτομέρειες.
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Απάντηση: Re: JBL Control 1 αλλαγή μεγαφώνου

Πολύ "σκληρό" σε ήχο ηχείο, με τα δικά του μεγάφωνα.
Με τσ χρήματα για το κόστος αλλαγής ή επισκευής των μεγαφώνων, αγοράζεις monitor ηχεία με πολύ καλύτερη απόδοση
παράδειγμα ενδεικτικά: https://www.skroutz.gr/s/16555526/Presonus-Eris-E3-5.html που είναι και αυτοενισχυόμενα.
Το control περισσότερο κάνει για ήχο σε επαγγελματικούς χώρους να παίζει ασταμάτητα σε χαμηλές μέτριες εντάσεις και όχι να απολαύσεις μουσική με λεπτομέρειες.

Ανεξάρτητα το πως παιζει το ηχειο επισκευαζεαται με μικρο κοστος !!!