The Call of the Wild

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Βαθμολογήστε την Ταινία:

  • Εξαιρετική

    Votes: 0 0.0%
  • Πολύ Καλή

    Votes: 0 0.0%
  • Κακή

    Votes: 0 0.0%

  • Total voters
    5

airb

Super Moderator
Staff member
25 May 2008
15,090
Λιβαδειά



Ελληνικός τίτλος ταινίας: Το Κάλεσμα της Άγριας Φύσης

Πρωταγωνιστούν: Χάρισον Φορντ, Νταν Στίβενς, Ομάρ Σι, Κάρεν Γκίλαν, Μπράντλεϊ Γουίτφορντ, Κόλιν Γούντελ

Σκηνοθεσία: Κρις Σάντερς

Διάρκεια ταινίας: 99' λεπτά

Σινεμά: Πέμπτη, 20 Φεβρουαρίου 2020

Imdb | Village | Odeon




Υπόθεση:
Η ταινία βασισμένη στην πολυαγαπημένη κλασική ιστορία «Το Κάλεσμα της Άγριας Φύσης» φέρνει στη
μεγάλη οθόνη την ιστορία του Μπακ, ένα σκύλο με μεγάλη καρδιά. Η ευτυχισμένη ζωή του ανατρέπεται
όταν ξαφνικά μεταφέρεται από το σπίτι του στην Καλιφόρνια, στην εξωτική και άγρια Αλάσκα κατά τη
διάρκεια της μεγάλης εξόρυξης χρυσού το 1890. Ως το νεότερο μέλος μιας ομάδας σκύλων για αποστο-
-λές αλληλογραφίας –αργότερα γίνεται ο αρχηγός τους – ο Μπακ θα βιώσει την εμπειρία της ζωής του,
βρίσκοντας τελικά την αληθινή του θέση σε αυτό τον κόσμο και φροντίζοντας πια ο ίδιος τον εαυτό του.








 

Cicadelic Ranger

AVClub Fanatic
16 December 2014
15,302
Re: The Call of the Wild (2020)

Παιδια ειδα τρεηλερ για το φιλμ αναμενοντας το, γιατι παντα μου αρεσαν οι ιστοριες του Τζακ Λοντον.

Αλλα μου φανηκε οτι το σκυλι δεν ειναι πραγματικο σκυλι.
Ελπιζω να κανω λαθος και να μην ειδα καλα την εικονα, γιατι αν ειναι ετσι που παμε τοτε ;
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,476
Εκεί ψηλά.....
Re: The Call of the Wild (2020)

3d ειναι αλλα ποιο το προβλημα ? Αφου οσο περνουν τα χρονια γινονται ολο και πιο πιστευτα.

Θα πρεπει δηλαδη ενας σκηνοθετης να περιοριζεται στο πως θα κανει μια ταινια ενω πλεον η τεχνολογια ανασταινει και νεκρους?
 

Cicadelic Ranger

AVClub Fanatic
16 December 2014
15,302
Re: The Call of the Wild (2020)

Μπα εγω εχω προβλημα.
Καλα να ειναι κανας Μεγαλοδον που δεν υπαρχει πια. Αντε και καμμια τιγρη σε καμμια επικινδυνη σκηνη.
Αλλα και σκυλους τωρα ; Σκυλους !!!!
Αυτη η αντικατασταση της πραγματικοτητας με την πρωτη ευκαιρια, δεν μιλαμε για παρουσιαση κατι που δεν υπαρχει, δεν ειναι καθολου μα καθολου του γουστου μου.
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,476
Εκεί ψηλά.....
Re: The Call of the Wild (2020)

θεμα συνηθειας ειναι φιλτατε.

Οσο προοδευει η τεχνολογια τοσο λιγοτερο θα σε ενοχλει.(θυμασαι το jumanzi πχ ? μιλαμε για τραγικα εφφε αν τα δεις σημερα)

Πιστευω οτι σε καμια 10αρια χρονια δεν θα τα ξεχωριζεις και τοσο ευκολα.
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,476
Εκεί ψηλά.....
Re: The Call of the Wild (2020)

Οπως το περιμενα ηταν, μπορει να προτιμαμε επειδη ετσι εχουμε εκπαιδευτει τις ταινιες με τα αληθινα ζωα ως πρωταγωνιστες αλλα η αληθεια ειναι οτι δεν θα μπορουσε να γινει αλλιως και με τοση εκφραστικοτητα - στα ορια του ανθρωπινου οκ - η απεικονιση του σκυλου.

Oχι τοσο βαθια οσο η νουβελα του Jack London βεβαια αλλα προσπαθησε.
 

Babis K.

Super Moderator
Staff member
17 June 2006
28,484
Αθήνα
Απάντηση: The Call of the Wild (2020)

Μια ευχάριστη, πλην όμως παιδική, ταινία.
Και καμία σχέση βέβαια με τη νουβέλα του Τζάκ Λόντον.
 

Δημήτρης Ιωάννου

Moderator
Staff member
18 June 2006
15,798
Αθήνα-Κέντρο
Απάντηση: Re: The Call of the Wild (2020)

Μπα εγω εχω προβλημα.
Καλα να ειναι κανας Μεγαλοδον που δεν υπαρχει πια. Αντε και καμμια τιγρη σε καμμια επικινδυνη σκηνη.
Αλλα και σκυλους τωρα ; Σκυλους !!!!
Αυτη η αντικατασταση της πραγματικοτητας με την πρωτη ευκαιρια, δεν μιλαμε για παρουσιαση κατι που δεν υπαρχει, δεν ειναι καθολου μα καθολου του γουστου μου.

Τώρα διάβασα το σχόλιό σου,συμφωνώ απόλυτα.

Και φυσικά δεν θα την δώ..
 

skysound

Supreme Member
28 January 2007
6,787
Θεσσαλονίκη
Καλη. Θα ψηφιζα πολυ καλη αλλα τα animation υποβαθμισαν την ταινια.
Τι να την κανεις την τεχνολογια οταν ειναι ψευτικη? Τουλαχιστον παλαιοτερα
βλεπαμε Τζακ Λοντον με πραγματικα σκυλια.
Ο Χαρισον Φορντ πολυ καλος οπως παντα, βαστηξε και παλι γερα την ταινια στις πλατες του.
 

Stergios Giotas

AVClub Enthusiast
4 November 2006
833
Καλη. Θα ψηφιζα πολυ καλη αλλα τα animation υποβαθμισαν την ταινια.
Τι να την κανεις την τεχνολογια οταν ειναι ψευτικη? Τουλαχιστον παλαιοτερα
βλεπαμε Τζακ Λοντον με πραγματικα σκυλια.
Ο Χαρισον Φορντ πολυ καλος οπως παντα, βαστηξε και παλι γερα την ταινια στις πλατες του.


Δυστυχώς, έτσι είναι αυτά τα πράγματα. Όταν επιλέγει κανείς το εύκολο, το βολικό, το απλό και το ασφαλές, τότε πρέπει να περιμένει και τα ανάλογα ξενέρωτα αποτελέσματα. Δείτε παρακάτω για να καταλάβετε το πως γυρίζονταν οι ταινίες με ζώα στο Χόλιγουντ πριν από 40 χρόνια. Μιλάμε ότι έχουμε πάει στην κυριολεξία απ´το ένα άκρο στο άλλο! Από την νοοτροπία του γύρισε το πραγματικά ανεξαρτήτως κινδύνου και κόπου, στο γύρισε το με cgi να τελειώνουμε.

https://www.youtube.com/watch?v=txOdP7DYqKA