GeForce Now

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

anderm

Γενικός Διαχειριστής
Staff member
1 August 2009
10,265
Αθήνα...
geforcenow.jpg

nvidia.com/en-eu/geforce-now/



Για όσους δεν το γνωρίζουν, το GeForce Now, είναι μια πλατφόρμα παρόμια με το stadia της Google, με λίγα λόγια, τρέχει instance
του παιχνιδιού που μας ενδιαφέρει σε ένα από τα datacenter της και το stream-άρει στο pc μας, απαιτώντας ελάχιστα resources
από τη συσκευή μας, προσφέροντας μέχρι και ray tracing.

Έχει μια δωρεάν έκδοση εάν θέλετε να το δοκιμάσετε, επί της ουσίας συνδέουμε μέσω του steam κλπ τον λογαριασμό μας
και εφόσον έχουμε αγοράσει το παιχνίδι που μας ενδιαφέρει, μπορούμε να το τρέξουμε μέσα από τη πλατφόρμα.

Προσωπικά το δοκίμασα σε laptop, το αποτέλεσμα εντυπωσιακό. Ρίξτε του μια ματιά, πιστεύω αξίζει.
 
Last edited by a moderator:

anderm

Γενικός Διαχειριστής
Staff member
1 August 2009
10,265
Αθήνα...
Πρέπει να τα έχεις αγοράσει. Το συνδέεις μετά με το steam, epic store κλπ.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Οταν το ειχα δοκιμασει παλαιοτερα στο shield, ειχε λιγο διαφορετικη νοοτροπια. 10ευρω συνδρομη αλλα μπορουσες να παιξεις παιχνιδια που δεν ειχες αγορασει και ηταν στην βιβλιοθηκη τους. Τωρα βλεπω οτι εχουν ριξει το κοστος συνδρομης αλλα σε αφηνουν να παιζεις μονο αγορασμενα.

Θα οτυ ριξω μια ματια, αφου εχει και δωρεαν tier, αλλα μου φαινεται πολυ περιορισμενης χρησιμοτητας. Μονο για να παιζεις on the go αγορασμενα παιχνιδια. ΔΙαφορετικα, αν εχεις gaming pc, αγοραζεις ενα shield και αραζεις και παιζεις με τοπικο streaming στον καναπε σου.

Εχουν ανοιξει σερβερ κοντα σε εμας; διοτι θυμαμαι υπηρχαν μονο δυτικοευρωπαϊκοι παλαιοτερα.
 

simplektis

Senior Member
30 September 2012
507
Δοκιμάζω το founders edition με τους 3 πρώτους μήνες δωρεάν. Παίζω με shield 2016 και δηλώνω ενθουσιασμένος. Προς το παρόν ξεκίνησα και πάλι την σειρά half life που είναι επίσης δωρεάν για κανα μήνα ακόμα.

Για μένα που δεν είχα ποτέ σκοπό να κανα επενδύσω σε gaming pc και που μου λείπουν pc only τίτλοι, είναι βάλσαμο. Πολυτέλεια να παίζεις σε φουλ ανάλυση frames και settings από τον καναπέ του σαλονιού. Βέβαια το χειριστήριο του shield θέλει λίγη συνήθεια.

Οι διαθέσιμοι τίτλοι είναι ακόμα περιορισμένοι γιατί ακόμα τα στούντιο ψάχνουν το καλύτερο deal με τα διαφορά streaming κανάλια διανομής. Σε δυο τρία χρόνια ίσως έχει ξεκαθαρίσει το τοπίο...

Το κρατάμε μέχρι να λήξει το δωρεάν 3μηνο
 

anderm

Γενικός Διαχειριστής
Staff member
1 August 2009
10,265
Αθήνα...
Οταν το ειχα δοκιμασει παλαιοτερα στο shield, ειχε λιγο διαφορετικη νοοτροπια. 10ευρω συνδρομη αλλα μπορουσες να παιξεις παιχνιδια που δεν ειχες αγορασει και ηταν στην βιβλιοθηκη τους. Τωρα βλεπω οτι εχουν ριξει το κοστος συνδρομης αλλα σε αφηνουν να παιζεις μονο αγορασμενα.

Θα οτυ ριξω μια ματια, αφου εχει και δωρεαν tier, αλλα μου φαινεται πολυ περιορισμενης χρησιμοτητας. Μονο για να παιζεις on the go αγορασμενα παιχνιδια. ΔΙαφορετικα, αν εχεις gaming pc, αγοραζεις ενα shield και αραζεις και παιζεις με τοπικο streaming στον καναπε σου.

Εχουν ανοιξει σερβερ κοντα σε εμας; διοτι θυμαμαι υπηρχαν μονο δυτικοευρωπαϊκοι παλαιοτερα.

Έχει Φρανκφούρτη, Άμστερνταμ κλπ. Με λονδίνο μου δίνει ~46-50ms ping, δεν είναι πρόβλημα.

Το selling point του είναι πως παίζεις τώρα σε RTX2080, χωρίς να χρειάζεται να αναβαθμίζεις κάθε 2 χρόνια, δίνοντας 800-900 ευρώ.

Προσωπικά έχω μια 980Ti που με το geforce now, δεν σκοπεύω να αντικαταστήσω, όχι τουλάχιστον για το επόμενο διάστημα. uplay+ μαζί με αυτό, κάνουν περίπου 20 ευρώ τον μήνα και έχεις αμέσως αμέσως πρόσβαση σε ένα αρκετά μεγάλο library, αν μη τι άλλο, δοκιμάζοντας παιχνίδια που ποτέ δεν θα αγόραζα.
 

Φρα.Πε.

Supreme Member
17 June 2006
6,442
Ελευσίνα
το concept ειναι υπέροχο, αν έχεις γρήγορη σύνδεση και full hd Μόνιτορ ξεχνάς αναβαθμίσεις σε hardware. Ιδανικό για laptop.
Όμως μεγίστη ανάλυση -σήμερα- 1920x1200 sorry με το gaming μόνιτορ μου 21.9 δεν... , θα περιμένω 2 χρονάκια ακόμα με αγωνία.
 

speedman_27

Supreme Member
17 August 2010
5,061
Mitilini
Εγώ που πήγα, να παίξω έκανα εγράφη στην υπηρεσία, αλλά όταν άνοιγα ένα παιχνίδι με έβγαζε να κάνω ξανά εγράφη μια στο stream η στο epic games
 

Φρα.Πε.

Supreme Member
17 June 2006
6,442
Ελευσίνα
Απάντηση: Re: GeForce Now

Εγώ που πήγα, να παίξω έκανα εγράφη στην υπηρεσία, αλλά όταν άνοιγα ένα παιχνίδι με έβγαζε να κάνω ξανά εγράφη μια στο stream η στο epic games

εγγραφή η απλά Login?
Θεωρητικά Login σου ζητάει για να μπορέσει να ταυτοποιησει οτι έχεις το παιχνίδι στην κατοχή σου.
 

anderm

Γενικός Διαχειριστής
Staff member
1 August 2009
10,265
Αθήνα...
Αυτό. Login πρέπει να κάνεις και εφόσον έχεις το παιχνίδι στο αντίστοιχο store συνεχίζει.
 
22 June 2006
34,697
NEO HRAKLEIO
Κι εγώ έτσι νόμιζα...αλλά δεν.
Πρέπει να έχεις αγοράσει αυτά τα παιχνίδια.
Για μένα άχρηστο, για άλλους βέβαια βολικό.
Εγώ έχω ήδη ένα πολύ καλό pc, οπότε δεν Μ ενδιαφέρει αυτή η ιδέα.


Αλήθεια , υπάρχει κάτι τέτοιο;

Sent from my Nokia 9 using Tapatalk
 

airb

Super Moderator
Staff member
25 May 2008
15,090
Λιβαδειά
H Bethesda αποσύρει τα περισσότερα παιχνίδια της από την πλατφόρμα GeForce Now


Δύσκολα φαίνονται τα πράγματα για την υπηρεσία game streaming της Nvidia, GeForce Now,
καθώς ακόμη μία μεγάλη εταιρεία απέσυρε τα παιχνίδια της.


Μετά λοιπόν την αποχώρηση της Activision Blizzard, η Nvidia επιβεβαίωσε πρόσφατα πως και τα παιχνίδια
της Bethesda Softworks πρόκειται να αποσυρθούν από την πλατφόρμα cloud gaming με μία μόνο εξαίρεση,
το Wolfenstein Youngblood που θα παραμείνει διαθέσιμο στους συνδρομητές. Η εταιρεία δεν έκανε γνωστό
για ποιο λόγο θα παραμείνει μόνο το συγκεκριμένο παιχνίδι διαθέσιμο στην πλατφόρμα.

Η υπηρεσία GeForce Now λανσαρίστηκε επίσημα στις αρχές του μήνα μετά από μία μακρά περίοδο δοκιμαστικής
λειτουργίας. Η υπηρεσία game streaming GeForce Now επιτρέπει στους gamers να παίζουν δημοφιλείς και απαι-
-τητικούς τίτλους σε οποιαδήποτε συσκευή έχουν στην διάθεση τους, σε desktop ή φορητό υπολογιστή (Windows
ή Mac), σε tablet ή ακόμα και σε κινητό (δεν υποστηρίζει τις φορητές συσκευές iOS). Απαιτείται βεβαίως γρήγορη
σύνδεση στο Internet καθώς και μία αρκετά γρήγορη σύνδεση μεταξύ του modem/ router τους και της συσκευής
που χρησιμοποιούν. Η υπηρεσία είναι διαθέσιμη δωρεάν –με περιορισμό τη μία ώρα gaming κάθε φορά- αλλά και
επί πληρωμή με το κόστος της συνδρομής «Founder’s» να είναι 5,49 ανά μήνα.

Λίγες ημέρες μετά το λανσάρισμα της υπηρεσίας της Nvidia έγινε γνωστό ότι η Activision Blizzard, τα παιχνίδια της
οποίας ήταν διαθέσιμα στην πλατφόρμα κατά τη δοκιμαστική περίοδο της πλατφόρμας, ανακοίνωσε ότι αποχωρεί
χωρίς να δώσει εξηγήσεις για την απόφαση της.

Σύμφωνα με το Bloomberg, υπήρξε μία παρεξήγηση μεταξύ των δύο εταιρειών καθώς δεν είχαν καταλήξει σε κάποια
εμπορική συμφωνία και τα παιχνίδια της Activision Blizzard έπρεπε να είχαν αφαιρεθεί πριν το επίσημο λανσάρισμα
του GeForce Now. Τώρα, μαθαίνουμε ότι στην ίδια απόφαση κατέληξε και η Bethesda Softworks χωρίς επίσης να
μάθουμε τους λόγους. Αν και οι τίτλοι που εγκαταλείπουν την πλατφόρμα ενδεχομένως θα απογοητεύσουν πολλούς
χρήστες της, εντούτοις αρκετοί «δυνατοί» τίτλοι συνεχίζουν να είναι διαθέσιμοι, ενώ και το πολυαναμενόμενο
Cyberpunk 2077 θα γίνει διαθέσιμο από την ημέρα του λανσαρίσματος του.


geforce-now-launched.jpg


[via] . [via] . [via]
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Ενδιαφερουσα η προταση της nvidia. Δοκιμασα μερικους τιτλους που ειχα στο steam library μου και επαξαν σε 1980p αρκετα καλα. Εκανε καποια σπασιματακια, αλλα η γραμμη μου ειναι 50αρα, ενω ζηταει ως recommended 100αρα. Τα χρωματα μου φανηκαν λιγο ξεβαμμενα και το shadow of mordor που επαιξα, δεν μου φανηκε οσο φωτεινο οσο περιμενα. Εβαλα custom resolution απο τα options του geforce now, ωστε να μην μου ριχνει την ποιοτητα βασει της ταχυτητας της γραμμης μου. Ισως να ημουν διατεθειμενος να πληρωσω για κατι τετοιο.
 

anderm

Γενικός Διαχειριστής
Staff member
1 August 2009
10,265
Αθήνα...
Ιδανικά χρειάζεται πάνω από 50. Μη δίνετε σημασία στο upstream, είναι από άλλη εφαρμογη.

zVQQMpg.png
 

angelalex

AVClub Enthusiast
24 December 2018
1,244
Αθήνα
Ρε παιδιά υπάρχει καμία περίπτωση να επιστρέψουν τα παιχνίδια της blizzard πίσω? Έχω pc με το cod αλλά ζορίζεται και λεω να παρω το shield να το τρέχω από εκεί

Sent from my LYA-L29 using Tapatalk
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Re: Απάντηση: GeForce Now

Ρε παιδιά υπάρχει καμία περίπτωση να επιστρέψουν τα παιχνίδια της blizzard πίσω? Έχω pc με το cod αλλά ζορίζεται και λεω να παρω το shield να το τρέχω από εκεί

Sent from my LYA-L29 using Tapatalk
Εμπορικές συμφωνίες είναι αυτά, κάνεις δεν μπορεί να ξέρει. Δοκίμασε την υπηρεσία από pc, αλλά δεν θα πρότεινα να αγοράσεις συσκευή ειδικά για αυτήν (εκτός αν τρωγεσαι να αγοράσεις shield ;) )
 

angelalex

AVClub Enthusiast
24 December 2018
1,244
Αθήνα
Απάντηση: Re: Απάντηση: GeForce Now

Εμπορικές συμφωνίες είναι αυτά, κάνεις δεν μπορεί να ξέρει. Δοκίμασε την υπηρεσία από pc, αλλά δεν θα πρότεινα να αγοράσεις συσκευή ειδικά για αυτήν (εκτός αν τρωγεσαι να αγοράσεις shield ;) )
Κοίτα γενικά τρώγομαι να το πάρω και το έχω δοκιμάσει σε pc όσο υπήρχε το cod κλπ και ήταν άψογο

Sent from my LYA-L29 using Tapatalk