Teo Kefalopoulos, συνέντευξη στο ιστορικό περιοδικό Progresso Fotografico.

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,224
Αθήνα
Ο Θοδωρής Κεφαλόπουλος, που μας τιμά με την παρουσία του στο forum, έδωσε μια συνέντευξη που δημοσιεύεται στο τρέχον τεύχος του ιστορικού Ιταλικού περιοδικού φωτογραφίας Progresso Fotografico το οποίο εκδίδεται από το... 1894.

Ακολουθεί το σύνολο των εικόνων και του κειμένου μεταφρασμένου στα Ελληνικά από τον ίδιο, ενώ στο τέλος μπορείτε να βρείτε ένα link από το οποίο μπορείτε να κατεβάσετε το απόσπασμα του περιοδικού στην αρχική μορφή του:



1. fantasmes de l'aube_R.jpg

1. fantasmes de la’aube
Μέσα στην ηρεμία τους, αυτές οι βάρκες αποτελούσαν ένα ιδανικό fine art θέμα. Στη δική μου οπτική και υπό συγκεκριμένη γωνία λήψης, αυτές οι βάρκες έμοιαζαν με φαντάσματα που επιπλέουν σε αιθέρια σύννεφα.
Βασικό χαρακτηριστικό ήταν ότι καθώς ήταν οι βάρκες δεμένες, μετά βίας κινούνταν πάνω στα ήρεμα νερά, δίνοντας έτσι έμφαση στην εφαρμογή της μακράς έκθεσης.



Ο Θοδωρής Κεφαλόπουλος είναι φωτογράφος από την Αλεξάνδρεια και έχει επιλέξει τη fine art φωτογραφία ως εκφραστικό μέσο. Συμμετέχει επιλεκτικά σε εκθέσεις στην Ελλάδα και το εξωτερικό και διατηρεί ενεργή συνεργασία με γκαλερί στις ΗΠΑ και την Ελλάδα. Συνδυάζει την καλλιτεχνική με τη διδακτική δραστηριότητα και οργανώνει σεμινάρια φωτογραφίας σε επιλεγμένες περιοχές στην Ελλάδα και το εξωτερικό.

Ποια είναι για εσένα η σημασία της ασπρόμαυρης φωτογραφίας;
Στα πρώτα μου βήματα στη fine art φωτογραφία, θεωρούσα ότι τα έγχρωμα θέματα θα με βοηθούσαν να δημιουργήσω ατμόσφαιρες με έντονο οπτικό αντίκτυπο αλλά επέλεξα την ασπρόμαυρη φωτογραφία για να μπορώ να δώσω σημασία στο θέμα καθαυτό. Για παράδειγμα, βλέποντας ένα νεκρό δέντρο μέσα στη θάλασσα, μία έγχρωμη εκδοχή του κάδρου σίγουρα παράγει ένα δυνατό οπτικό αποτέλεσμα αλλά η ασπρόμαυρη εκδοχή μας επιτρέπει να κατανοήσουμε τις υφές, τα σχήματα, τις σκιές και τους τονισμούς ενός κάδρου, προτείνοντας έτσι μια πιο «πνευματώδη» προσέγγιση. Δεν θα έλεγα ότι το χρώμα μας αποπροσανατολίζει όπως συνήθως νομίζουμε, είναι βασικό στοιχείο σε κάποιες φωτογραφίες. Δεν υπάρχει ανταγωνισμός μεταξύ χρώματος και ασπρόμαυρου, απλώς το χρώμα αποτελεί μία διαφορετική προσέγγιση στη φωτογραφία.


2. geist_R.jpg

2. geist
Πρόκειται για μία βάρκα που περιστρέφεται επί 30 δευτερόλεπτα. Η επιδίωξη ήταν να επιτύχω ένα καλλιτεχνικό αποτέλεσμα εκμεταλλευόμενος την περιστροφική κίνηση της βάρκας.
Έπρεπε να γίνει καλός υπολογισμός της κίνησης της βάρκας για να μην απλωθεί η κίνησή της στη θάλασσα και να φανεί η βάρκα σαν φάντασμα που επιπλέει.


Είναι πιο εύκολο ή πιο δύσκολο το να δημιουργήσουμε μία έγχρωμη φωτογραφία σε σχέση με μία ασπρόμαυρη;
Και οι δύο εκδοχές είναι εύκολες και δύσκολες καθώς όλα εξαρτώνται από το θέμα που φωτογραφίζουμε. Η φωτογραφία αποκτά εύκολη ροή όταν η επιλογή του έγχρωμου ή του ασπρόμαυρου συνδέεται με το όλο πόνημα, σύμφωνα με όσα ο φωτογράφος έχει δημιουργήσει στο μυαλό του. Στην ερώτηση του αν φωτογραφίζω σε ασπρόμαυρο προφίλ, θα απαντήσω ότι αρχικά φωτογραφίζω σε χρώμα, έτσι ώστε να έχω εκτίμηση της ποιότητας του χρώματος της εικόνας, κάτι που είναι σημαντικό κατά τη μετατροπή σε ασπρόμαυρο.

Τι προσπαθείς να εκφράσεις μέσω των φωτογραφιών σου;
Πάντοτε είχα μία δυνατή σύνδεση με ιδιαίτερες ατμόσφαιρες που απαντώνται και στις επιλογές μου περί ταινιών, μουσικής και φιλοσοφίας. Η fine art φωτογραφία αποτελεί για εμένα την υλοποίηση μίας εναλλακτική εκδοχή του χώρου που φωτογραφίζω.

Από που αντλείς την έμπνευσή σου;
Δημιουργώ φωτογραφίες επηρεασμένος από φυσικά και τεχνητά θέματα και όχι από τη δουλειά άλλων φωτογράφων. Κάποιες φορές με ενθουσιάζει η φθορά ως θεματολογία και στο παρελθόν είχα δημιουργήσει ένα project πάνω στη φθορά χρησιμοποιώντας παραμορφωτικούς φακούς. Πλέον χρησιμοποιώ τη μακρά έκθεση για να περιγράψω τη γραμμικότητα του χρόνου και την επίδρασή του σε συγκεκριμένα φωτογραφικά θέματα. Η φιλοσοφία αυτή πάνω στη φύση της φωτογραφίας μακράς έκθεσης είναι και ο λόγος που δεν προσπαθώ να προσομοιάσω το αποτέλεσμα μέσω προγραμμάτων επεξεργασίας.

Πριν βρεθώ σε μία περιοχή για φωτογράφηση, κάνω εκτενή έρευνα για τα θέματα που θα συναντήσω αλλά τα πράγματα δεν έρχονται πάντοτε όπως τα προγραμματίζω. Έχω βρεθεί να περιμένω επί μία ώρα το επίπεδο της θάλασσα να φτάσει στο επιθυμητό ύψος ή την ομίχλη να πέφτει. Επίσης μου έτυχε να φύγω από ένα μέρος λόγω ακατάλληλων καιρικών συνθηκών, ξαναγυρνώντας στο ίδιο μέρος όταν οι συνθήκες ήταν κατάλληλες και ταξίδεψα στο ίδιο μέρος δύο φορές μέσα σε δύο ώρες μόνο και μόνο για μία λήψη.

Ο μινιμαλισμός και η θάλασσα είναι δύο σημαντικά στοιχεία στις φωτογραφίες σου, συνδυάζοντας ταυτόχρονα την αίσθηση της ηρεμίας και της έντασης
Στα πρώτα μου βήματα στη fine art φωτογραφία, είχα μια εμμονή με τα ατμοσφαιρικά κάδρα και την αίσθηση της φθοράς, κάτι που καθόρισε και την επιλογή των θεμάτων μου. Ένα από τα βασικά στοιχεία των φωτογραφιών μου είναι οι αντιθέσεις. Στις φωτογραφίες μου θα βρείτε αντιθέσεις στη φωτεινότητα, στις σκιές, καθώς και στη σχέση του θέματος με τα περιβάλλοντα στοιχεία ή ανάμεσα στην κίνηση και την ακινησία μέσα στο κάδρο. Η φθορά συνυπάρχει με την αιωνιότητα. Οι αντιθέσεις είναι ο δικός μου τρόπος για να προσδιορίζω τα αντικρουόμενα στοιχεία και να τα συνδυάζω. Είναι ο δικός μου τρόπος να οπτικοποιώ αυτά που βλέπω και ακούω.



3. lysis_R.jpg

3. lysis
Στη βιολογία, ο όρος «λύσις» περιγράφει την αποδόμηση ενός κυττάρου μέσω της καταστροφής του τοιχώματός του. Το θέμα αυτής της λήψης μακράς έκθεσης είναι ένα μικρό νεκρό δέντρο
που συστηματικά περιβάλλεται από νερό και σταδιακά αποδομείται. Τη στιγμή που είδα αυτό το θέμα, γεννήθηκε στο μυαλό μου η μεταφορική έννοια του όρου «λύσις».


Ποια είναι η σημασία του υγρού στοιχείου στις φωτογραφίες σου;
Το υγρό στοιχείο είναι θεμελιώδες στον τρόπο που αντιλαμβάνομαι μία σκηνή, δημιουργώντας έτσι μία προσωπική οπτική πάνω στο κάδρο. Η τεχνική της μακράς έκθεσης και η ανάλογη επεξεργασία που τη συνοδεύει, μου επιτρέπει να αναδεικνύω θέματα που συνήθως δεν έχουν κανένα οπτικό ενδιαφέρον. Άλλο ένα σημαντικό στοιχείο των φωτογραφιών μου, είναι ότι επιδιώκω να εκληφθούν ως μέρος μιας εσωτερικής διακόσμησης. Όταν ένας άνθρωπος επιλέγει τα έργα μου για να διακοσμήσει τον χώρο του, αυτά τα έργα δεν πρέπει ούτε να περνούν απαρατήρητα, αλλά ούτε και να ξεχωρίζουν μέσα σε αυτόν.

Επιδιώκεις να διατηρείς ένα σταθερό αισθητικό προφίλ στα project που δημιουργείς;
Συνήθως προσπαθώ να επιτυγχάνω ομαλές μεταβολές στις τονικότητες και να δημιουργώ φωτογραφίες με την αίσθηση της ηρεμίας. Τέτοιου είδους φωτογραφίες, αντίθετα με εκείνες που επιδιώκουν ένα άμεσο και έντονο (πλην όμως σύντομο) αντίκτυπο, χρειάζονται χρόνο για να δημιουργήσουν ένα δεσμό με τον θεατή. Ως αποτέλεσμα, οι φωτογραφίες απευθύνονται περισσότερο στην ψυχή παρά στα μάτια εκείνου που τις βλέπει.


4. serene velocity_R.jpg

4. serene velocity
Ένα κάδρο που συνδυάζει δύο δυνατά στοιχεία, την έντονη καμπύλη παρουσία της άμμου και την ήρεμη κίνηση στα σύννεφα.
Δύο στοιχεία που συνυπάρχουν σε αντίθεση μεταξύ τους, το ένα δυνατό και το άλλο ήρεμο. Το οξύμωρο σχήμα του τίτλου περιγράφει ακριβώς αυτή τη συνθήκη.


Τι είναι αυτό που μπορεί να μετατρέψει μία απλή φωτογραφία σε εξαιρετική; Το φως;
Για εμένα το φως είναι το μέσο που αποκαλύπτει όλες τις πιθανές λεπτομέρειες ενός κάδρου και να αποκρύψει κάποιες από αυτές κατά την επεξεργασία. Δουλεύω σχεδόν αποκλειστικά με διάχυτο φως αλλά κάποιες φωτογραφίες μου εκμεταλλεύονται και το δραματικό ή το κατευθυντικό φως.

Σαφώς, το πιο σημαντικό στοιχείο είναι η προσεκτική επιλογή του θέματος και της γωνίας λήψης σε σχέση με το φόντο του κάδρου καθώς ακόμα κι ένα εξαιρετικό θέμα μπορεί να καταστραφεί αν το φωτογραφίσουμε με λάθος γωνία ή όταν το φόντο έχει τόσο έντονη παρουσία που ανταγωνίζεται το θέμα μας. Πριν τη λήψη, πάντα έχω στο μυαλό μου ένα προσχέδιο για το πως θα φανεί η φωτογραφία στην τελική της μορφή, συμπεριλαμβανομένης και της επεξεργασίας που θα εφαρμόσω.

Όπως στην αναλογική φωτογραφία, έτσι και στην ψηφιακή, είναι απαραίτητο να επεξεργαστούμε τα αρχεία της φωτογράφησης. Ποιά είναι η άποψή σου περί επεξεργασίας;
Πάντα προσπαθώ να αναδείξω την ουσία και τη σημασία ενός θέματος. Τα περιβάλλοντα στοιχεία εξυπηρετούν είτε στην οπτική ολοκλήρωση ενός θέματος, είτε στο να κατευθύνουν το μάτι του θεατή. Η επεξεργασία που εφαρμόζω γίνεται τοπικά και κυρίως αφαιρώ στοιχεία του κάδρου που δρουν αποπροσανατολιστικά στην ερμηνεία του κάδρου. Επίσης είμαι ενάντια στη φιλοσοφία του ψηφιακού κολάζ.


5. still return_R.jpg

5. still return
Ένα από τα πιο εντυπωσιακά θέματα μακράς έκθεσης στην Ελλάδα, το κρουαζιερόπλοιο "Mediterranean Sky" που αν και είναι αρκετά δύσκολη η πρόσβαση στα καλά σημεία λήψης, μπορεί να δώσει αρκετά κινηματογραφικά κάδρα.
Μεγάλη σημασία έχει δοθεί στην κατανομή της φωτεινότητας στο κάδρο για να δοθεί η αίσθηση της προσμονής και της ελπίδας για το πλοίο που περιμένει αιώνια να φτάσει στη στεριά.


Θεωρείς ότι τα τεχνικά χαρακτηριστικά του εξοπλισμού μπορούν να επηρεάσουν τις φωτογραφίες;
Όταν άρχισα να ασχολούμαι με τη fine art φωτογραφία, επιχείρησα να εξερευνήσω τη σχέση μεταξύ του θέματος και του θεατή. Τότε το ζήτημα ήταν κυρίως τεχνικό παρά αισθητικό. Στη συνέχεια, κατανόησα πως συγκεκριμένος εξοπλισμός μπορεί να εξυπηρετήσει καλύτερα την απόδοση της αισθητικής σε ένα κάδρο. Ποτέ μου δεν υποστήριξα τη διαμάχη μεταξύ τεχνικών και αισθητικών επιλογών γιατί είμαι πεπεισμένος ότι ο εξοπλισμός κατώτερης ποιότητας, κάποιες φορές δεν μπορεί να καλύψει τις απαιτήσεις μου πάνω στη φωτογραφία.

Δουλεύω με ένα mirrorless full frame σύστημα που καλύπτει τις ανάγκες μου σε δυναμικό εύρος και φάσμα τονικότητας, αφήνοντάς μου πολλά περιθώρια για εκτενή επεξεργασία του αρχείου. Χρησιμοποιώ ένα φακό 24-70mm και έναν 70-200mm, παράλληλα με κάποια φίλτρα ND κι ένα τρίποδο με geared κεφαλή. Οι επιλογές μου ως προς τον εξοπλισμό είναι τέτοιες ώστε κατά τη λήψη να σκέφτομαι μόνο τη σκηνή και το θέμα μου και όχι τον εξοπλισμό.


Θεωρείς την εκτύπωση ως τον καλύτερο τρόπο να προβάλεις τις ασπρόμαυρες φωτογραφίες σου;
Κατά τη γνώμη μου, ένα φωτογραφικό έργο θεωρείται ολοκληρωμένο μόνο όταν εκτυπωθεί. Φυσικά, η εκτύπωση αποτελεί μία μορφή δημιουργίας από μόνη της και απαιτείται μεγάλη προσοχή στην απόδοση των λεπτομερειών, του κοντράστ, των τονικοτήτων και της φωτεινότητας. Κατά συνέπεια, οι τεχνικές προδιαγραφές του εκτυπωτή, των μελανιών και του χαρτιού έχουν μεγάλη σημασία.


6. depth_R.jpg

6. depth
Αυτή η φωτογραφία αποτελεί ένα παράδειγμα μετατροπής της προσωπικής οπτικής ενός κάδρου σε εικόνα. Στην πραγματικότητα πρόκειται για ένα μετρητή βάθους σε μία λίμνη.
Πάραυτα, με την κατάλληλη επεξεργασία, το θέμα μεταφέρεται σε ένα εναλλακτικό περιβάλλον. Χρησιμοποιωντας layers και blending masks, το θέμα μοιάζει να επιπλέει σε σκοτεινές ομίχλες.


Ποιοί θεωρείς ότι είναι οι περιορισμοί για τους νεοεισαχθέντες στο είδος της φωτογραφίας που ασχολείσαι;
Κυρίως θεωρώ ότι είναι η βιασύνη να τα κάνουν όλα γρήγορα. Οι σύγχρονες κάμερες παρέχουν άμεση και εύκολη πρόσβαση στις απαραίτητες ρυθμίσεις για μια τεχνικά άρτια φωτογραφία και ταυτόχρονα οι φωτογράφοι βομβαρδίζονται από αμέτρητα προγράμματα επεξεργασίας της φωτογραφίας. Αν και αυτό δείχνει να είναι ένα πλεονέκτημα, κατ’ ουσίαν γίνεται περιορισμός αν δεν ασχοληθείς με το τι πρέπει να κάνεις σε μία φωτογράφηση. Παλαιότερα είχα κι εγώ το κακό συνήθειο του να ενθουσιάζομαι βλέποντας ένα καλό φωτογραφικό θέμα και να βγάζω αμέσως φωτογραφία χωρίς να ξοδεύω χρόνο για να σκεφτώ πάνω στο θέμα μου, να σκεφτώ πάνω στο πώς και γιατί να το φωτογραφίσω. Πλέον, πριν κάθε φωτογραφία υπάρχει αρκετή σκέψη και είμαι ιδιαίτερα επιλεκτικός στο τι και πως θα φωτογραφίσω.

Κάτι που είναι δύσκολο να μάθεις στην αρχή, είναι η κατανόηση των λόγων που πατάμε το κλείστρο και το είδος της φωτογραφίας στο οποίο θέλουμε να αφιερώσουμε τον χρόνο μας. Μπορεί να μας αρέσουν πολλά είδη φωτογραφίας αλλά τελικά μόνο ένα ή δύο θα αγαπήσουμε πραγματικά.

Τέλος, θεωρώ χρήσιμο οι αρχάριοι να παρακολουθήσουν κάποια σεμινάρια πάνω στο ζήτημα της επεξεργασίας της φωτογραφίας αλλά πάνω απ’ όλα είναι πιο σημαντικό το να έχουμε μία απόσταση από όλα αυτά, να μιλήσουμε με τον δημιουργικό εαυτό μας και να εμβαθύνουμε στη σχέση μας με τη φωτογραφία που θέλουμε να κάνουμε.


Και εδώ το link για το κατέβασμα του πρωτότυπου.













 
Last edited:

Apollwn

Banned
11 January 2014
5,281
Αθήνα
Re: Teo Kefalopoulos, συνένεντευξη στο ιστορικό περιοδικό Progresso Fotografico.

Ένας πραγματικά καλλιτέχνης που μας κάνει περήφανους με τη δουλειά και τις αξίες του.
Συγχαρητήρια για πολλαπλή φορά Καλλιτέχνη και Δάσκαλε.

... αν θυμάμαι σωστά την α6000 την είχα πάρει από τον Θοδωρή, δε θέλησα ποτέ να τη πουλήσω ...είναι φετίχ κάμερα.. Καιρό τώρα έχω αποφασίσει ότι μένει κι ως απόκτημα συλλεκτικό από τα πρώτα του βήματα σε mirroless.
 

gkpapad

AVClub Addicted Member
29 January 2007
1,764
Απάντηση: Teo Kefalopoulos, συνένεντευξη στο ιστορικό περιοδικό Progresso Fotografico

Μεγαλη τιμη για το φορουμ η παρουσια του.Πραγματικος ΔΑΣΚΑΛΟΣ.
 

johnmlrs

AVClub Enthusiast
13 May 2013
1,195
Re: Teo Kefalopoulos, συνένεντευξη στο ιστορικό περιοδικό Progresso Fotografico.

Συγχαρητηρια!!!:SFGSFGSF:
 

Anon

AVClub Addicted Member
14 October 2013
1,936
Alexandria, Greece
Re: Teo Kefalopoulos, συνένεντευξη στο ιστορικό περιοδικό Progresso Fotografico.

Σας ευχαριστώ όλους για τα τιμητικά σας λόγια, και τη διαχείρηση για την τιμή που μου έκανε να δημοσιεύσει τη συνέντευξη. Apollwn δεν έχω λόγια! (βρε λες να γίνει συλλεκτικό κομμάτι τελικά;;; :rolleyes:)