Tεχνικές φωτισμού - Lighting the scene

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

evanfotis

Moderator
Staff member
26 March 2008
5,440
Το εχεις δοκιμάσει το LS mini 20d; νομίζω το Godox S-30 ειναι καλύτερο. Ψήνομαι για το νεο FV200 δυο σε ενα που έβγαλαν...
 

nicksoti

AVClub Addicted Member
14 April 2013
1,911
Αυτά τα flex led, επειδή τα έχω δοκιμάσει, ναι μεν έχουν δυνατότητες, ωστόσο είναι μανούρα στη συναρμολόγηση και αποσυναρμολόγηση. Προτιμώ λίγο παραπάνω όγκο στη μεταφορά, αλλά πιο άμεσο setup.

Για φωτισμό σε όλες τις κατευθύνσεις, μια ιδέα είναι η χρήση της χάρτινης μπάλλας πάνω σε κεφαλή led στραμένη προς τα πάνω. ιδανικά με ανακλαστήρα φορεμένο, έναν μικρό ευρυγώνιο, ώστε να κάτσει σαν αυγό σε αυγοθήκη.

Φυσικά για εσωτερικό χώρο. Εδώ το είχα κάνει και σε εξωτερικό με άπνοια, ωστόσο την είχα στεριώσει με 2μικρά κομματάκια λεπτής χαρτοταινίας, ώστε σε περίπτωση αέρα να φύγει μόνο η μπάλλα και όχι όλο το σταντ.

Όπως και δυστυχώς έγινε στη συγκεκριμένη περίπτωση κάποια στιγμή. Απλά όμως έφυγε η χάρτινη μπάλλα λίγων γραμμαρίων. Είχε και πλάκα γιατί ξαφνικά σκοτείνιασε ο τόπος, ενώ τρόμαξε αδίκως και εκείνος που του ήλθε κοντά, νομίζοντας ότι κινδύνεψε από κανα ιπτάμενο φωτιστικό :)
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,492
Εκεί ψηλά.....
Re: Απάντηση: Tεχνικές φωτισμού - Lighting the scene

Το εχεις δοκιμάσει το LS mini 20d; νομίζω το Godox S-30 ειναι καλύτερο. Ψήνομαι για το νεο FV200 δυο σε ενα που έβγαλαν...

LS mini 20d δεν τρελλαινομαι. Και κανει και πολυ θορυβο το βεντιλατερ του.
Godox S-30 ειναι πρωτο στην λιστα αγορας μου πλεον. Θαταν ανοησια να μην το παρω οταν εχω τους φακους και ολα τα αξεσουαρ των dedolight
 

nicksoti

AVClub Addicted Member
14 April 2013
1,911
Και καταλήγει ότι το "πριν" του αρέσει καλύτερα:eek:perator:, αυτό που πήγα να πω πριν καν το δω, από το preview.

Αστευεύομαι, αλλά το παράκανε λίγο με τη διάχυση...
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,492
Εκεί ψηλά.....
Νικο οποιος ερχεται απο την εποχη του φιλμ λατρευει την διαχυση.

Γιατι δεν μπορουσες μετα να το φτιαξεις ευκολα παρα μονο οταν μπηκαν προγραμματα οπως το davinci ή παλιοτερα τα flint κλπ.

Ομως πλεον υπαρχουν πολλες αλλες λυσεις με κρυσταλλα στα φωτα με ελαφρια διαχυση κλπ.
 

nicksoti

AVClub Addicted Member
14 April 2013
1,911
Μα αν έχεις προσέξει και από αυτά που ανεβάζω γενικά, δεν είμαι του πολύ contrast έτσι κι αλλιώς.
Απλά το αποτέλεσμα που ανέβασε δείχνει λίγο αφύσικο, υποψιάζομαι "τσίμπησε" λίγο και τις καμπύλες στο post για να τονίσει αυτό που ήθελε να πει.