Αλλαγη earpads - ΑΤΗ-Μ50x

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

R3b3L

New member
25 October 2015
4
Καλησπερα κι απο μενα,
διαβαζω αρκετα αρθρα αλλα δεν γραφω συχνα. Αγορασα σχετικα προσφατα τα ATH-M50x της Audio Technica, ειμαι πολυ ικανοποιημενος για αυτα που τα χρησιμοποιω, ολα κομπλε.
Ενα μικρο μειονεκτημα, ειναι τα earpads. Δεν ειναι "αθλια", προς θεου - απλα μετα απο 1-2 ωρες χρηση, ειναι κουραστικα.

Διαβασα 4-5 αρθρα και καμποσες κριτικες σχετικα με εναλλακτικα pads (πιο μεγαλα / παχια), οτι οντως κανουν τρελη διαφορα στην ανεση αλλα επειδη πρακτικα τα αυτια σου ειναι πιο μακρια απο το driver, τονιζονται τα highs και χανεις σε lows.
Βεβαια, υπηρχαν και αρκετοι που τονιζαν πως η διαφορα ειναι ανεπαισθητη απαξ και τα ακουστικα οδηγουνται σωστα και οχι π.χ. απο καποιο κινητο / laptop.

Μιας και ειμαι πρακτικα ασχετος απο ακουστικα, "ψαρωσα" με τα Wicked Cushions για τα M50x. Μαζι με τα μεταφορικα, βγαινουν καπου στα 30 EUR πανω κατω, δεν με νοιαζει το ποσο. Απλα δεν θελω να περιμενω 5-10 μερες και να ξενερωσω στο τελος. Γνωριζει κανεις αν οντως ισχυουν αυτα που λενε οι περισσοτεροι σχετικα με την αλλαγη στον ηχο?

Ευχαριστω πρκοκαταβολικα!

Edit: Ξεχασα να αναφερω οτι τα ακουστικα παιζουν απο μια Scarlett 2i2 και επισης, οτι ειμαι ηλιθιος μιας και εχει ξεχωριστο section για αξεσουαρ ακουστικων - το οποιο φυσικα δεν ειδα ποτε...
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα!
Τα pads είναι βασικό κομμάτι του κάθε ακουστικού το οποίο ο κατασκευαστής έχει επιλέξει γιατί συμβάλλει καταλυτικά στην τελική τονική απόκριση.
Συνεπώς κάθε αλλαγή πλέον του αυθεντικού επιφέρει αλλαγές στον ήχο.
Άλλες φορές πιο έντονες και άλλες πιο ανεπαίσθητες.
Μόνο ακούγοντας θα βγάλεις συμπεράσματα ή αν βρεις μετρήσεις για τα συγκεκριμένα pads.
Επίσης επειδή η άνεση είναι επιθυμητή ειδικά σε πολύωρη χρήση καμιά φορά μπορεί να θυσιάσουμε λίγο ήχο υπέρ αυτής!
 

dimmanoukas

AVClub Enthusiast
11 March 2009
900
ΑΘΗΝΑ
Στην ίδια κατάσταση βρισκόμουν πριν λίγο καιρό λόγω της φθοράς των pads των akg k701 και πήρα τα αντίστοιχα της brainwavz
Όπως έχω γράψει στο αντίστοιχο thread δεν παρατηρώ κάτι τόσο αξιόλογο σε αλλαγή της ηχητικής συμπεριφοράς αλλά θεαματικά αποτελέσματα στην άνεση
Οπότε από εμένα αξίζει τον κόπο
 

R3b3L

New member
25 October 2015
4
Ευχαριστω για τις απαντησεις, προσωπικα νομιζω οτι δεν θα εχει ιδιαιτερη διαφορα.
Οποτε τα παρηγγειλα εχθες!

Εαν ακουγονται χειροτερα, ε δεν γ.......ται ας πουμε οτι πεταξαμε 30 (λες και θα ειναι η πρωτη φορα :D )
Μολις τα φορεσω, για οποιον εχει M50x, θα γραψω εδω εντυπωσεις!
 

R3b3L

New member
25 October 2015
4
Απλα για την ενημερωση οποιων ενδιαφερονται να κανουν το ιδιο, η ανεση στα αυτια ειναι πολυ ανωτερη απο αυτο που χανεις.
Οντως χανεις καπως τα low-end, αλλα πολυ λιγο για να το πω σε layman terms. Δεν εχει ιδιαιτερη σημασια.
Σημασια εχει οτι μπορεις να φορας τα ακουστικα πολυ περισσοτερη ωρα απο οσο πριν, το οποιο απο μονο του ειναι super. Δοκιμασα τα ακουστικα με το Fat of the Land των Prodigy (flac), ναι καταλαβα καποια μειωση μπασου σιγουρα, αλλα μπορω να τα φοραω πολλη περισσοτερη ωρα απο οσο πριν,

Οποτε οσοι δεχεστε αυτη την μειωση για περισσοτερη ανεση, αξιζει με τα χιλια!

Να σημειωσω οτι χρησιμοποιω την scarett 2i2 ως heradphone amp, οποτε ισως αλλοι να εχετε καλυτερα αποτελσεσματα.