Αγορά καινούργιου ενισχυτή!

alkistis83

New member
14 December 2017
15
Καλημέρα! Σκέφτομαι να αναβαθμίσω το ηχοσύστημα μου και θα ήθελα την γνώμη σας. Έχω τα ηχεία της Harman Kardon hkts16 και στον ενισχυτή θα συνδεθούν μια τηλεόραση lg sk8500pla k ps4pro. Το budget είναι στα 350-400 . Κοιτούσα τον denon S650H στα 377 . Ο χώρος που βρίσκονται τα ηχεία είναι περίπου 20τμ. Τι γνώμη έχετε για τον denon κ αν έχετε να προτείνετε κάτι άλλο πολύ ευχαρίστως! Προς το παρόν έχω τον Harman Kardon 255.
Σας ευχαριστώ πολύ!
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,592
Αθήνα
Καλύτερα με λίγα παραπάνω να δεις τον 7κάναλο AVR-X1600H, που θα σου δώσει τη δυνατότητα στα εξής:

1. Με ένα οποιοδήποτε ζευγαράκι μικρών δορυφορικών ηχείων επιπλέον να έχεις πραγματικό σύστημα atmos 5.1.2 όποτε το αποφασόσεις στο μέλλον.
2. Dolby Atmos Height Virtualizer/Speaker Virualizer μέχρι να αποφασίσεις να βάλεις πραγματικό atmos.
3. Audyssey MultEQ XT με περισσότερα φίλτρα αντί του απλού MultEQ για περισσότερη ακρίβεια στο αποτέλεσμα κατόπιν ισοστάθμισης.
4. Ελαφρά αυξημένη ισχύ.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Συμφωνω, για ολα αυτα τα κερδη αξιζει το κατι παραπανω, μη το λυπηθεις και το μετανιωσεις αργοτερα οπως οι περισσοτεροι απο μας, με ολο το σεβασμο βεβαια προς την οικονομικη ευχερεια.

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

alkistis83

New member
14 December 2017
15
Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις συμβουλές σας. Τον 1600H τον βρίσκω στα 450. Λίγο πιο πάνω απ' το budget μου αλλά θα σας ακούσω γιατί όντως αργότερα μπορεί να βάλω δύο μικρούς δορυφόρους!
 

walkera82

Established Member
2 January 2014
165
Τελικά σήμερα αποφάσισα και εγώ να εισέλθω ξανά στην οικογένεια των denon ενισχυτών με το x-2600h. Χωρίς να έχω προβεί σε κάποια επιμέρους ρύθμιση, θα ήθελα να καταθέσω ότι είναι φανταστικός τουλάχιστον στα δικά μου κοινά αυτιά. Από θέμα χρηστικότητας δε το συζητάω αφού όλα τα πραγματοποιώ μέσω του κινητού μου τηλεφώνου. Φυσικά αυτά τα γράφω προερχόμενος από ένα Sony de485se οπότε μπορεί να μιλάει ο ενθουσιασμός μου.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,592
Αθήνα
Μεγειά.

Έτσι συμβαίνει με όλους τους νέους AV. Πιο εξελιγμένα DSP, Dac, αλγόριθμοι κλπ. με αποτέλεσμα ο ήχος να είναι καλύτερος ακόμα και σε ίδιες συνθήκες (5.1 π.χ.)
 

walkera82

Established Member
2 January 2014
165
Πραγματικά, το συναίσθημα του ενθουσιασμού με έχει συνεπάρει!!! Αναμένω να το στήσω κανονικά και να αφεθώ στο Atmos. Προβλέπω τη σύζυγο να με χωρίζει, χαχαχα. Πάντως η διαφορά είναι εμφανής στο πως οδηγούνται τα ηχεία που είχα επάνω στο Sony. Είναι η μέρα με τη νύχτα.

Ευχαριστώ πολύ για την ευχή. Άρχισα να γράφω και ξέχασα να σε ευχαριστήσω!
 
Last edited by a moderator:

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Παιδιά να υπενθυμίσω ότι έχετε δέκα λεπτά διορία να επεξεργαστείτε το μήνυμα, μην απαντάτε στο καπάκι άλλο μήνυμα εντός λεπτού, για σας το λέω για να έχουν μία συνοχή τα μηνύματα.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Έχω ξεμείνει με ένα πανάρχαιο σύστημα που περιλαμβάνει ένα αναλογικό radio receiver Pioneer SX-838, με συνδεδεμένο ένα CD Player Pioneer PD-M603 και ένα ζευγάρι ηχείων Ελληνικής κατασκευής (όχι αξιόλογα).
Δεν είμαι μουσικόφιλος, αλλά σε ορισμένες περιπτώσεις θέλω να ψάχνω για ένα σταθμό με μουσική ή να ακούσω κάποιο CD είτε κλασσικής είτε άλλου είδους μουσικής. Η κατάσταση με τον SX-838 είναι δραματική και εκνευριστική γιατί δεν είναι εύκολο να βρει καθαρό σήμα, έστω και όχι stereo, και σκέφτομαι να τον αντικαταστήσω με κάποιον πιο σύγχρονο και ψηφιακό (καινούργιο ή και μεταχειρισμένο για λιγότερα έξοδα).

Δεν είμαι βέβαιος αν γράφω στο κατάλληλο νήμα, λόγω της ασχετοσύνης μου σ' αυτό το θέμα, αλλά ζητώ τη συμβουλή των έμπειρων συμφορουμιτών για το τι πρέπει να κάνω.

Εγώ προσωπικά για προβλήματα σαν κι αυτό που αναφέρεις αλλά και λόγω μεγάλης διάρκειας των διαφημίσεων έχω καταργήσει το αναλογικό ραδιόφωνο και κάνω πλέον χρήση μόνο ιντερνετικού. Αυτό που είναι κρίσιμο να ξέρουμε για να πέσουν στο τραπέζι οι προτάσεις είναι το μπάτζετ σου.

Πραγματικά, το συναίσθημα του ενθουσιασμού με έχει συνεπάρει!!! Αναμένω να το στήσω κανονικά και να αφεθώ στο Atmos. Προβλέπω τη σύζυγο να με χωρίζει, χαχαχα. Πάντως η διαφορά είναι εμφανής στο πως οδηγούνται τα ηχεία που είχα επάνω στο Sony. Είναι η μέρα με τη νύχτα.

Ευχαριστώ πολύ για την ευχή. Άρχισα να γράφω και ξέχασα να σε ευχαριστήσω!

Μην ξεχάσεις μετά την ισοστάθμιση να μπεις ξεχωριστά σε κάθε πηγή, να πας στο Audio και κάτω κάτω στο μενού του Aydyssey να μπεις εκεί και να πας στο Dynamic volume που από default η ισοστάθμιση το βάζει στο medium και να το βάλεις στο light ή στο off. Προσωπικά εγώ έχω όλες τις πηγές στο light, κρατάει σε δυνατή ένταση τους διαλόγους όταν ακούς σε χαμηλή ένταση άμα είσαι σε πολυκατοικία και δεν θες να ενοχλείς, στο off αν ακούς τέρμα ψηλά για να χεις όλη τη δυναμική του ήχου.