nas synology ds 218 play και usb stick

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

dimosx

AVClub Enthusiast
29 September 2008
940
καλημερα μηπως ξερει καποιος για τον nas που αναφερω στο θεμα τι φορματ πρεπει να κανουμε σε ενα usb stick για να το βλεπει?οταν βαζουμε πανω του?
 

simplektis

Senior Member
30 September 2012
507
Λογικά έχει read/write σε όλα τα windows/linux file systems. Με mac file systems δεν το έχω δοκιμάσει.
 

simplektis

Senior Member
30 September 2012
507
NTFS θα έχεις read and write, δεν είμαι σίγουρος ότι από το synology θα μπορεις να το φορμάρεις όμως. Ίσως χρειαστεί να φορμάρεις από windows σε NTFS.
 

kiriak

Supreme Member
27 November 2006
3,949
στο 116 που έχω,
χρησιμοποιώ για το backup του NAS δύο σκληρούς,
ο ένας είναι σε ext4 και ο άλλος σε NTFS,

οπότε πιστέυω δε θα έχεις πρόβλημα
 

k.m.

Supreme Member
20 November 2007
3,316
Νέο Ηράκλειο
ext4 που είχα δοκίμασα έπαιξε με την μία.

Μόλις έβαλα στο 918+ NTFS stick 256GB.

Το είδε με την μία. Έφτιαξα φάκελο και αρχείο μέσα απο το DSM. Έφτιαξα φάκελο και αρχείο μέσα απο το PC μέσω του share folder που μαπάρει με την μια.

Το έβγαλα (ασφαλή αφαίρεση) και το έβαλα στο PC. Λειτουργεί χωρίς μήνυμα για πρόβλημα που πρέπει να γίνει fix. Απλά έχει δημιουργήσει το DSM 2 φακέλους @tmp και @eaDir που έσβησα.
 

dimosx

AVClub Enthusiast
29 September 2008
940
θυμαμαι ποιο παλια που ειχα ενα 64gb δεν το αναγνωριζε αν το ειχα φορμαρει πρωτα με ntfs και σιγουρα οχι αν ειχα φορμαριστει με exfat τωρα πηρα ενα αλλο 128gb πηγα να το φορμαρω παλι επειδη θυμομουν αυτο που ειπα ποιο πριν με fat32 και φυσικα με νορμαλ διαδιακασια των windows επειδη ειναι μεγαλο σε χωρητικοτητα δεν φορμαρει σε fat32 εκτος και αν χρησιμοποιησω προγραμμα πχ aomei αν ομως φορμαριστει ετσι δεν μπορεις να βαλεις μεσα αρχειο μεγαλου ογκου για αυτο ρωτησα αν το φορμαρω κανονικα ntfs θα το αναγνωρισει?καποτε ειχα διαβασει και ειχα δοκιμασει και δεν το αναγωριζε βεβαια το συγκεκριμενο στικακι ειναι σε αυτα που ειναι στην λιστα που αναγνωρισει το synology απλα δεν ξερω το φορμαρισμα του τι πρεπει να ειναι