Τι είναι το multistream;

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

drspiros

AVClub Addicted Member
Ό,τι λέει η ερώτηση. Βλέπω πολλούς νέους δέκτες να κυκλοφορούν με αυτή τη δυνατότητα, αλλά δεν έχω καταλάβει τι είναι και ποια κανάλια αφορά. Είναι χρήσιμη για Ελλάδα; Αυτά τα κανάλια δεν μπορούν να ληφθούν π.χ. με έναν παλαιότερο δέκτη;
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
Ουσιαστικά αυτό που σε ενδιαφέρει εσένα είναι πως αν πάρεις τώρα καινούργιο δορυφορικό δέκτη προτιμάς μοντέλο που να υποστηρίζει το DVB-S2 MultiStreaming feature.
Για εσένα αν δεν έχεις αυτό το feature, ΔΕΝ θα μπορείς να δείς οποιαδήποτε κανάλια εκπέμπουν με multistreaming technology.
Ουσιαστικά η τεχνολογία αυτή, είναι σαν το "zip" archive στους υπολογιστές, επιτρέπει στους παρόχους υπηρεσιών να "πακετάρουνε" περισσότερα του ενός κανάλια/streams σε μια φέρον συχνότητα του δορυφόρου ( κάνουν οικονομία σε συχνότητες και συσκευές αναμετάδοσης και πολύπλεξης ).

Λόγω του οικονομικού ωφέλους, πιστεύω πως εντός του 2020 και μέχρι τα τέλη του 2021 οι περισσότεροι πάροχοι δορυφορικών υπηρεσιών θα έχουν περάσει μεγάλο μέρος των υπηρεσιών τους σε DVB-S2 με MultiStreaming.
 

drspiros

AVClub Addicted Member
Μα ήδη στην ψηφιακή τηλεόραση δεν υπάρχουν πολλά κανάλια στην ίδια συχνότητα; Τι προσφέρει παραπάνω; Μπορεί για παράδειγμα το MTV που εκπέμπει σε συγκεκριμένη συχνότητα συγκεκριμένου δορυφόρου, να μπορεί να κατέβει από άλλη συχνότητα άλλου δορυφόρου χωρίς επί της ουσίας να καταλαμβάνει χώρο σε αυτόν;
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
Re: Απάντηση: Τι είναι το multistream;

Ξαναλέω.
Σε εσένα ουσιαστικά ΔΕΝ έχει να προσφέρει κάτι ουσιαστικά.
Στην Nova, το BBC, το Discovery Network, την Cosmote, την Canal+ έχει να προσφέρει οικονομία στα έξοδά τους καθώς και μερικές παραπάνω δυνατότητες στην τροφοδοσία των δορυφόρων που μεταδίδουν τα κανάλια τους.

Εσένα το μόνο που σε νοιάζει είναι αν παίρνεις τώρα νέο δέκτη, και σε ενδιαφέρει να τον κρατήσεις για τουλάχιστον 3-4 χρόνια, ΝΑ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙ ΛΗΨΗ multistream.
Τίποτα παραπάνω.

Αν θες σώνει και καλά να κατανοήσεις την τεχνολογία DVB-S2x MultiStream, αν έχεις καλές γνώσεις αγγλικών υπάρχουν διαθέσιμα online τα white papers με όλες τις τεχνικές λεπτομέρειες.
 

drspiros

AVClub Addicted Member
Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου για τις απαντήσεις, αλλά γράφω σε ένα φόρουμ με θέμα την τεχνολογία της μετάδοσης, οπότε θεωρώ πολύ λογικό να ρωτήσω ΠΩΣ λειτουργεί κάτι και να πάρω απάντηση από όποιον γνωρίζει και έχει την καλή διάθεση, παρά να ψάχνω στα τυφλά - θεωρώντας βέβαια ότι ενδιαφέρει και άλλους. Εκτός και αν η εξήγηση είναι τόσο τεχνική και άρα δυσνόητη για τους πολλούς.

Στο κάτω-κάτω θέλω να γνωρίζω αν αυτή η τεχνολογία μπορεί να χρησιμοποιηθεί και από την Digea που επιμένει να αφήνει την επαρχία 5 χρόνια μετά χωρίς ΗD!

H RAI ας πούμε στις 5°W εκπέμει σε multistream. Τι διαφορά έχει από τις άλλες εκπομπές της σε άλλους δορυφόρους;
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
Re: Απάντηση: Τι είναι το multistream;

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου για τις απαντήσεις, αλλά γράφω σε ένα φόρουμ με θέμα την τεχνολογία της μετάδοσης, οπότε θεωρώ πολύ λογικό να ρωτήσω ΠΩΣ λειτουργεί κάτι και να πάρω απάντηση από όποιον γνωρίζει και έχει την καλή διάθεση, παρά να ψάχνω στα τυφλά - θεωρώντας βέβαια ότι ενδιαφέρει και άλλους. Εκτός και αν η εξήγηση είναι τόσο τεχνική και άρα δυσνόητη για τους πολλούς.

Στο κάτω-κάτω θέλω να γνωρίζω αν αυτή η τεχνολογία μπορεί να χρησιμοποιηθεί και από την Digea που επιμένει να αφήνει την επαρχία 5 χρόνια μετά χωρίς ΗD!

H RAI ας πούμε στις 5°W εκπέμει σε multistream. Τι διαφορά έχει από τις άλλες εκπομπές της σε άλλους δορυφόρους;

Στο DVB-T ( Digital Video Broadcast - Terrestrial ) δεν ξέρω αν έχουν ενσωματώσει λειτουργία MultiStreaming ( πιθανότατα ναι, αλλά επειδή δεν το έχω κοιτάξει προφανώς δεν θα πω ένα ξερό ναι ή όχι ).

Στην προκειμένη ερώτησή σου, το θέμα δεν είναι η ύπαρξη ή μη, multistreaming, αλλά η μη ύπαρξη μοντέρνου ισχυρού κέντρου αναμετάδοσης κοντά στην περιοχή σου.

Όλα βασικά είναι θέμα κόστους και θέλησης από τον εκάστοτε πάροχο/εταιρία.

Για την RAI που λες, στο ένα δορυφόρο για την τροφοδοσία με εικόνα/ήχο χρησιμοποιεί ας πούμε 30 συσκευές, ενώ στον 5W χρησιμοποιεί 10.
Εσύ το ίδιο αποτέλεσμα θα έχεις, είτε βλέπεις στο multistream είτε σε κλασικό DVB-S2, για αυτούς όμως στον 5W το κόστος λειτουργίας τους είναι χαμηλότερο.

Αν είχε όλος ο κόσμος multistream δέκτες θα είχε γυρίσει όλο το σύμπαν ήδη σε αυτό το "υποπρότυπο".

Edit:
Ναι, οποιοδήποτε τέτοιου είδους θέματος σε στυλ πέραν των ερωτήσεων που απάντησα από πάνω, είναι βαριά τεχνικό.
Παρ' αύτα, αν σε ενδιαφέρει τόσο, έχεις σπουδές ή γνώσεις στον κλάδο και θες να κάψεις λίγα κύτταρα, read here: https://dvb.org/wp-content/uploads/2019/12/a172_dvb-s2x_highlights_-_white_paper.pdf
 

drspiros

AVClub Addicted Member
Σε ευχαριστώ πολύ. Βασικά βλέπω ότι όλοι οι νέοι δορυφορικοί δέκτες υιοθετούν το πρότυπο multistream όπως και τα tuner DVB-S2X (δεν ξέρω αν συνδυάζονται αυτά τα δύο). Πάω τώρα να... κάψω μερικά κύτταρα! :grinning-smiley-043
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
Καλό διάβασμα!

Είναι τεχνολογία που έχει πολύ μεγάλες πιθανότητες να κυριαρχίσει ( να πω την κακία μου, όταν είναι να εξοικονομίσουν χρήματα οι εταιρίες τσακίζονται για να το κάνουν, όταν είναι να δώσουν χρήμα, π.χ. αγορά διπλής κάμερας για κανονικό 3D παραγωγή και όχι software pseudo-3D έκαναν τσιγκουνιές :D )
 

george53

Established Member
13 March 2015
191
Να ρωτησω και γω κατι .Ωραια αγοραζω ενα δεκτη με υποστηρηξη Multistream και αφου εχω το Cosmote TV μεσω δορυφορου 9Β βαζω στο πιατο ένα διπλο LNB τη μια εξοδο τη παω στο δεκτη της Cosmote και την άλλη εξοδο την παω στο καινουργιο δεκτη Multistream .Oλα καλα μεχρι εδώ? Στον καινουργιο δεκτη θα ΒΛΕΠΩ όλα τα καναλια που εχει ο δορυφόρος 9Β που είναι χωρις κωδικοποιηση και γραφουν stream 1,stream 8 κ.τ.λ. όπως π.χ το Canale 5 Italia Uno, RETE 4 που είναι στη συχνοτητα 12188 είναι DVB-S2 Stream 1 χωρις να χρειαστεί να κανω κατι άλλο ?Ευχαριστω .
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
Re: Απάντηση: Τι είναι το multistream;

Να ρωτησω και γω κατι .Ωραια αγοραζω ενα δεκτη με υποστηρηξη Multistream και αφου εχω το Cosmote TV μεσω δορυφορου 9Β βαζω στο πιατο ένα διπλο LNB τη μια εξοδο τη παω στο δεκτη της Cosmote και την άλλη εξοδο την παω στο καινουργιο δεκτη Multistream .Oλα καλα μεχρι εδώ? Στον καινουργιο δεκτη θα ΒΛΕΠΩ όλα τα καναλια που εχει ο δορυφόρος 9Β που είναι χωρις κωδικοποιηση και γραφουν stream 1,stream 8 κ.τ.λ. όπως π.χ το Canale 5 Italia Uno, RETE 4 που είναι στη συχνοτητα 12188 είναι DVB-S2 Stream 1 χωρις να χρειαστεί να κανω κατι άλλο ?Ευχαριστω .

Ναι, με δέκτη που υποστηρίζει MultiStream θα λαμβάνεις και βλέπεις κανονικά όλα τα ξεκλείδωτα ( FTA ) κανάλια που έχει στην 12188 V ο 9B.
 

Psilos2003

Senior Member
17 October 2013
483
Καταρχήν τι είναι το multistream. Επιτρέπει να μεταδοθούν πολλά streams από 1 συχνότητα. Όχι πολλά κανάλια, αυτό γίνεται ήδη. Για παράδειγμα, η ΕΡΤ έχει 2 μπουκέτα, ένα με τα ελληνικά και ένα με τα ξένα κανάλια. Αν χρησιμοποιούσε multistream στο δορυφόρο τροφοδοσίας θα εξέπεμπε δορυφορικά σε 1 συχνότητα για να τροφοδοτήσει τις 2 συχνότητες που χρησιμοποιεί επίγιεια. Έχει κάποια πλεονεκτήματα αυτός ο τρόπος μετάδοσης αλλά δε βλέπεω να χρησιμοποιείται πουθενά αλλού εκτός από τροφοδοσίες επίγειων πομπών. Δε βλέπω δηλαδή εμπορικά δορυφορικά μπουκέτα να πηγαίνουν σε multistream.

Δεύτερο σχετικά με τους δέκτες. Υπάρχουν οι απλοί multistream, υπάρχουν και οι ακριβότεροι professional που πιάνουν και pls. Επειδή το pls είναι μια κατά κάποιον τρόπο κωδικοποίηση, γίνεται ολοένα και πιο δημοφιλές. Όλα τα ιταλικά, γαλλικά, ακόμα και τα βουλγάρικα multistream μπουκέτα εκπέμουν με pls.