Βλάβη ή σπασμένη οθόνη - LG 65UK6400PLF

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

nikos72

New member
29 August 2013
4
- LG 65UK6400PLF
- Αγορά το καλοκαίρι του 2019.
- Χθες καθώς παρακολουθούσα άρχισε να εμφανίζεται μια κάθετη μαύρη λεπτή γραμμή. Μέσα σε 2-3 λεπτά έγινε πιο έντονη και επίσης άρχισε να εμφανίζεται και μια οριζόντια λεπτή γραμμή, πολύχρωμη αυτή τη φορά. Μετά πρόσεξα ότι στην διασταύρωση των 2 γραμμών εμφανίστηκε μια άσπρη τελεία που γύρω της υπήρχαν σε ζικ ζακ μικρές γραμμές (όπως μοιάζει το σπάσιμο σε ένα τζάμι).
- Έκλεισα την τηλεόραση για να δω καλύτερα την επιφάνεια της οθόνης, μήπως βρω κάποιο ίχνος που να δικαιολογεί τη πιθανότητα να έχει χτυπηθεί με κάποιο αντικείμενο η οθόνη, αλλά δεν υπήρχε (και δεν υπάρχει το παραμικρό/ελάχιστο σημάδι). Όλο αυτό που φαίνεται σαν "σπάσιμο" μοιάζει να είναι μόνο εσωτερικό

IMG_20200225_181957.jpg

Ειδοποίησα το service και ήρθαν για να την παραλάβουν. Μόλις την είδαν μου είπαν ότι πρόκειται για σπάσιμο και έτσι δεν καλύπτεται από την εγγύηση. Ότι στην εξωτερική επιφάνεια της οθόνης υπάρχει ειδική μεμβράνη και γι´αυτό το σπάσιμο είναι εσωτερικό.

Αν και επέμενα ότι σε τέτοια περίπτωση θα υπήρχε έστω μια τελεία ή μια γρατζουνίτσα πάνω στη μεμβράνη, μου είπαν ότι δεν υπάρχει περίπτωση να τους πείσω ότι δεν πρόκειται για σπάσιμο και έτσι δεν παρέλαβαν την τηλεόραση (για επισκευή εντός εγγύησης εννοώ).

Το απόγευμα γυρίζοντας σπίτι, είδα ότι οι γραμμές είχαν γίνει πολύ περισσότερες. Πίεσα λίγο με το δάχτυλο την οθόνη και όλη η εικόνα έγινε απότομα έτσι:
IMG_20200225_182150.jpg

Η βοήθεια που ζητάω είναι να μου πείτε αν το αποτέλεσμα που βλέπετε στις φωτογραφίες είναι ενδεικτικό ότι πρόκειται για σαφή περίπτωση σπασίματος ή θα μπορούσε να είναι κάποιο είδος βλάβης;
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Είναι σπάσιμο. Ένα πάνελ LCD αποτελείται από πολλά "φύλλα" πλαστικού και ένα "φύλλο" υάλου εσωτερικά, όπου βρίσκονται οι κρύσταλλοι με τα τρανζίστορ ελέγχου. Σε ένα χτύπημα, αυτό το τμήμα είναι που ραγίζει/σπάει...