Sony KD XF9005 πρόβλημα με την θύρα HDMI 2

Greenpro

New member
6 May 2019
33
Μετά από τόνους διαβάσματος κατέληξα σε αυτή την τηλεόραση ως ότι καλύτερο σε μη oled τεχνολογία(φοβούμενος για burn in) και επαλήθευτηκα για την μέγιστη ποιότητα της.
Δυστυχώς όμως το πρώτο εξάμηνο ξεκίνησε πρόβλημα με την πίσω hdmi θύρα 2 που είχα α συνδεμένο το xbox (5 διαφορετικά καλώδια δοκίμασα) και ευτυχώς που δεν χρησιμοποιώ soundbar καθώς επιτέλους σταθεροποιηθηκε το σήμα στην arc. Εδώ κ ένα μήνα όμως εμφανίστηκε και άλλο πρόβλημα.
Πολλες φορές δεν άνοιγε η τηλεόραση κ έπρεπε να ανοιγοκλεισω τον διακόπτη του πολύπριζου καο έτσι αποφάσισα να χρησιμοποιησω την 5τη εγγύηση που έχω.
Μετά από μια εβδομάδα με πήραν τηλέφωνο και με ενημέρωσαν από το public πως το διαγνωστικο κεντρο της Sony βρήκε την θύρα hdmi σπασμένη και ότι θα πρέπει να επισκευαστεί με δικό μου κόστος(400 ) και δεν με καλύπτει η 5ης εγγύηση καθώς βραχυκυκλωνει την τηλεόραση για αυτο ΙΣΩΣ να δεν ανοίγει καμία φορά από το κοντρόλ της.Φυσικα δεν το δέχτηκα καθώς δέν έχω σπάσει τίποτα εγώ και το πρόβλημα που δεν ανοίγει καμία φορά η τηλεόραση φυσιολογικά το αναφέρουν δεκάδες κάτοχοι του μοντέλου αυτού σε ξένα ή ελληνικά φόρουμς. Ε δεν φαντάζομαι όλοι αυτοί να έχουν σπάσει μόνοι τους την θύρα hdmi...
 

Diinekis

New member
3 October 2008
41
Re: Sony KD XF9005 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Απλά τραγικοί.

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Greenpro

New member
6 May 2019
33
Απάντηση: Re: Sony KD XF9005 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Κάτοχος τής τηλεόρασης καο είχα συνδεδεμένο το xbox one s στην θύρα 2 ώσπου στο πρώτο εξάμηνο χάθηκε το σήμα. Σταθεροποιηθηκε τελικά στην arc(3) και από περιέργεια μετά από μήνες την έβαλα ξανα στην δύο όπου τελικα έδωσε σήμα αλλά όχι hdr.
Έχω 5η εγγύηση(public) κ την έστειλα για σέρβις και εκεί ανακάλυψαν ότι έχω σπάσει την hdmi μη καλύπτοντας με φυσικά κ θέλει επισκευή ή πλακέτα αξίας 400 με δικό μου κόστος αν θέλω. Εννοείται πώς δεν δεν το δέχτηκα και περιμένω απάντηση για το δεύτερο πρόβλημα της τηλεόρασης που δεν ανοιγει καμια φορα από το κοντρόλ του.
 

tsak8

New member
30 November 2009
80
Re: Sony KD XF9005 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Τραγικό. Επιβεβαιώνει και το πόσο χάλια είναι το θέμα after sales και εγγυήσεις στην Ελλάδα

Στάλθηκε από το LG-H930 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Greenpro

New member
6 May 2019
33
Απάντηση: Re: Sony KD XF9005 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Επειδή βρίσκεται σε εξέλιξη ακόμα το πρόβλημα θα μιλήσω εγώ με την Sony άμεσα χωρίς την μεσολάβηση του public δηλαδή για να δω τι ακριβώς βρήκαν. Πολύ φοβάμαι ότι αν όντως έσπασε η θύρα το έκαναν αυτοί που την παρέλαβαν καθώς μου φάνηκαν ατσουμπαλοι(τραβούσαν το καλώδιο του τροφοδοτικόυ από την τηλεόραση για να το βγαλουν) . Δυστυχώς νομικά δεν μπορώ να τους κάνω κάτι και πλέον απλά ελπίζω να μου την παραδώσουν όπως την πήραν και να μην έχω δυσάρεστες εκπλήξεις...
 

sakis.kom

Supreme Member
3 August 2006
3,643
Athens - Greece
Από την στιγμή που εσύ σίγουρα δεν έσπασες κάτι, αν δεν στην φτιάξουν, κάνεις καταγγελία φίλε μου.
Είναι ΚΡΙΜΑ να πληρώνουμε 5 έτη εγγυήσεις και να μην μας καλύπτουν με δικαιολογίες.
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,804
Athens
Τραγικό.
Αν φτάσεις στο αδιαχώρητο και άκρη δεν βγεί, αν έχει κάτι η θύρα, ένας οποιοσδήποτε μέτριος τεχνικός ηλ. κυκλωμάτων σου βάζει νέα θύρα.
Μην τους δώσεις δραχμή.