Fuji XT4

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,264
Αθήνα
Ανακοινώθηκε επίσημα:

FujifilmX-T4-lead-04b.jpeg
(photo from dpreview)

Τα βασικά τεχνικά στοιχεία:

  • 26.1-megapixel CMOS 4 sensor
  • Quad-Core X Processor 4
  • 5-axis in-body image stabilization (IBIS)
  • ISO range 160-12,800
  • Video in DCI 4K/60p
  • Records F-log footage in 10-bit color
  • Slow motion in Full HD at 240p
  • Film simulation modes including new Eterna Bleach Bypass
  • AF-C subject tracking in low-light conditions
  • New mechanical shutter capable of 15 frames per second
  • Updated 3.69 million pixel/100 fps electronic viewfinder
  • 1.62 million pixel vari-angle LCD screen
  • Battery lasts for up to 600 frames per charge




Και δυο παρουσιάσεις:


https://youtu.be/C2qIyjEuRhU



https://youtu.be/Ga4R-5nmDgo
 

karamela

AVClub Fanatic
6 November 2013
10,457
Μηχανή σταθμός κατά την γνώμη μου, η πρώτη μηχανή που πραγματικά δεν βρίσκω κάτι να γκρινιάξω (και είμαι ο πρώτος γκρινιάρης!!)...όπως το είπες Παναγιώτη τα λεφτά μας λείπουν!!

Υ.Γ. Και το ibis της 6,5 stop και έχει και digital ibis...αχ με τον νέο 16-80 ή τον 16-55 θα ήταν σούπερ σετ...πάω να σπάσω τον κουμπαρά μου τώρα (ουπς δεν έχω κουμπαρά!).
 

tiniakos

AVClub Fanatic
7 August 2007
16,146
Τήνος / Ελλάς
Ψάχνω και εγώ κάτι να βρω που να της λείπει και δε βρίσκω.
Απίστευτη κίνηση και μάλιστα από τη fuji που πριν 5 χρόνια είχε χειρότερο βίντεο και από κινητά και η εστίαση ήταν μόνο για εμάς που δεν είχαμε απαιτήσεις.
Αν πέσει και η τιμή της Χ-Τ3 δίνει αυτομάτως και 2 σούπερ επιλογή στις crop μηχανές.
 

karamela

AVClub Fanatic
6 November 2013
10,457
Είναι τρομερό ότι η Fuji όπως είπες από εκει που είχε το χειρότερο βίντεο με διαφορά, έφτασε σε σημείο να έχει το καλύτερο....απίστευτη δουλειά και δείχνει εταιρία που ακούει τους πελάτες της, σπρώχνει μπροστά την τεχνολογία και προσπαθεί να βάζει στα σώματά της ότι καλύτερο υπάρχει χωρίς τσιγκουνιές και γυφτιές όπως κάνουν άλλοι.
 
22 June 2006
34,697
NEO HRAKLEIO
Έτσι είναι...κι αυτό γιατί δεν έχει να προστατέψει μεγαλύτερα αδέλφια.
Αυτό είναι το πρόβλημα των canon Kai Sony.


Από τα πρώτα reviews βλέπω πάντως ότι το μόνο που μπορεί να γκρινιάξεις κάπως είναι το όχι και τόσο σταθερό CAF στο βίντεο.

Θέλει λίγη δουλειά ακόμα....



Sent from my Nokia 9 using Tapatalk
 

karamela

AVClub Fanatic
6 November 2013
10,457
Καλά και άλλοι που δεν έχουν να προστατέψουν κάτι είδαμε την προκοπή τους, πλαστικά σώματα, απαρχαιωμένα σκόπευτρα/οθόνες και παλιοί αισθητήρες (olympus), η Panasonic από την άλλη δεν έχει ''ανακαλύψει'' ακόμα την υβριδική εστίαση και μας βγάζει ακόμα σώματα με crop στο 4K....
Στα της μηχανής θα το στρώσει το CAF στο βίντεο, θα βγάλει τα κατάλληλα updates, έτσι και αλλιώς αυτός είναι ο μόνος τομέας που έμεινε που υπερέχουν οι sony crop ακόμα.
 

dstil

AVClub Addicted Member
29 December 2011
1,589
Αθήνα
Flip screen επιτέλους!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Η ελευθερία που σου δίνει είναι πολύ ωραια σε πολλά σενάρια. Δε ξέρω ποσό θα αρέσει στους street φωτογράφους, αλλά για τους υπόλοιπους θεωρώ είναι ένα συν.
Μου λείπει τόσο που περίμενα να δω μήπως βγαλει η νικον d5800 που να έχει και live view από Ζ6!!!

Δε ξέρω αν θέλω να επιστρέψω σε apsc για ακριβή μηχανή αλλά με ένα σωστό φλας θα γίνει δουλειά και εντός σπιτιού.
 

yiannakas

AVClub Addicted Member
28 September 2006
1,714
με τον ίδιο αισθητήρα της ΧΤ3, δηλαδή ΧT3s..
περίμενα καινούριο, απογοητεύθηκα
 

Skywriter55

AVClub Enthusiast
11 January 2015
952
Θα πρέπει να φτάσουμε τέλη του χρόνου όμως ,να διορθωθούν τα bugs με firmware,για να δούμε ένα τίμιο review (λόγω και κορωνοϊού).Προς το παρόν τα θετικά είναι πολλά ,αλλά υπάρχουν και κάποια bugs που φαίνονται σε βίντεο .

Το eterna bleach προορίζεται για βίντεο ,αλλά τελικά είναι εξαιρετικό μόνο για photos .Το menu της Fuji πάει να γίνει το καλύτερο της αγοράς,μιας και σε video mode κρύβεται το menu με τις ρυθμίσεις φωτογραφίας και το αντίστροφο.Υπάρχουν κάποιες πινελιές και βελτιώσεις σε όλα τα επίπεδα ,όπως το wide tracking box που ακολουθεί συγκεκριμένο θέμα (όπως το έχουν καιρό Sony,Canon κλπ) ,η επιλογή για πολύ γρήγορη φόρτιση (24 λέπτα) .Επίσης,πλέον το κουτί εστίασης μικραίνει σε βίντεο και τέλος ο νέος επαγγελματικός μηχανισμός κλείστρου που φθάνει τα 300.000 clicks από 150.000. Τα υπόλοιπα θετικά πάνω κάτω τα ξέρετε ήδη,το ibis φαίνεται ένα σκαλί καλύτερο από της Χ-Η1 με μερικά θεματάκια σε βίντεο.

Το ωραιότερο φωτογραφικό review ,με παραδείγματα του bleach bypass https://jonasraskphotography.com/20...first-look-preview-closer-to-technical-bliss/


Εκεί που κινδινεύει ο ανταγωνισμός σε βίντεο είναι κυρίως στους τόνους δέρματος και ότι oι Fuji μηχανές είναι πιο κόντα χρωματικά στις ακριβές cine cameras .

skin-tones.jpg


Τώρα στα αρνητικά, διακρίνω moire σε slow motion 240fps και τα reviews λένε ότι η ποιότητα εικόνας δεν είναι τόσο καλή όσο στα 120fps.Επίσης, ο διπλός (ωραίος) φορτιστής είναι έξτρα έξοδα και το ibis στα άκρα έχει wobbling/wraping.


ΥΓ1 . Όσο αργεί η Sony να βγάλει την A7SIII ,θα χάσει πολλούς βιντεάδες από την Χ-Τ4
YΓ2. Πώς τα κατάφερε η Fuji στην Χ100V και Χ-Τ4 και έδωσε flippy screen χωρίς να χαλάει τη σιλουέτα της μηχανής...
 

tiniakos

AVClub Fanatic
7 August 2007
16,146
Τήνος / Ελλάς
Ο Jonas είναι πρώτα άριστος φωτογράφος και μετά reviewer και αυτό βοηθάει πολύ.
Όπως γράφει "Now this is always the portion of the writeup that actually matters the most. Enough mumbo-jumbo about the look and feel of the damn thing. No more function run-throughs. How does this puppy perform In regards to IQ.
Well….simple answer is…. just as good as the X-Pro3, X-T3, X-T30 or any other X-Trans 4, X-Processor 4 combination out there.
Some might argue that due to the inclusion of IBIS, some people will end up getting sharper images and hence better looking image quality. I don’t really believe that.
I believe that we live in times where the past 7 years have given photographers such amazing options in terms of IQ, that it doesn’t really matter. It’s the old saying that it’s “the 10 inches behind the camera that makes a good image “

Image quality is as good as it gets within the Fujifilm X-series eco-system. You will be hard pressed to take a bad technical quality photo with this camera."
Με απλά λόγια το φαγητό σαν γεύση είναι το ίδιο, το μαγειρικό σκεύος και τα κουζινικά αλλάζουν και βοηθούν αναμφίβολα.
Ξαναγράφω ότι η είναι η πιο πλήρης μηχανή σε crop και παρακάτω σε βίντεο και φωτογραφία, τον στρίμωξε άσχημα τον ανταγωνισμό.
 

Skywriter55

AVClub Enthusiast
11 January 2015
952
Σωστό .Ακόμα και η Χ-Τ100 έχει ίδια ποιότητα εικόνας πάνω κάτω. Κάμια βέλτιωση φωτογραφικά πολλά χρόνια τώρα πέραν του 16bit Tiff που δίνει (νομίζω)
 

karamela

AVClub Fanatic
6 November 2013
10,457
Καλά είναι γνωστό πλέον εδώ και χρόνια ότι η ποιότητα φωτογραφίας έχει μείνει σταθερή και ούτε πρόκειται να αλλάξει κάτι δραματικά και στα επόμενα χρόνια, στο βίντεο, στα ''μπλιμπλίκια'' και στις ευκολίες παίζεται το παιχνίδι. Για αυτό πλέον δεν πολύκοιτάζω δείγματα από τις μηχανές, π.χ. τα δείγματα που έβαλε ο Jonas άνετα θα μπορούσαν να τραβηχτούν (και με το κατάλληλο lightroom) σχεδόν με οποιαδήποτε μηχανή της αγοράς ακόμα και 5-6ετίας. Οι μόνες διαφορές που βλέπουμε είναι στα μαγειρεμένα jpeg και εκει έχουν δώσει βάση οι εταιρίες αφού πλέον τα raw πάνω κάτω όλα ίδια είναι στα ίδια μεγέθη αισθητήρων ανεξαρτήτως κατασκευαστή.