Αγορά νέου subwoofer.

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Silencer

New member
2 January 2011
37
Χαίρετε μετά τον αποχωρισμό του Klipsch R-12SW επειδή τελικά ηταν πολύ μεγαλο για τον χωρο μου θα ηθελα να παω σε κατι μικρότερο κοντά στα 400 ευρώ.
Ο χωρος ειναι περίπου 40 τετραγωνικα.
Παρακάτω βαζω καποια Links απο κάποια που εχω βρει περιμένω γνώμες και τις προτάσεις σας.

XTZ SUB 8.17


Yamaha NS-SW300


Sunfire SDS-8


Polk Audio HTS 10
 

sportteo

AVClub Addicted Member
19 December 2007
2,813
Θεσσαλονίκη
Έδωσες το 12´ Klipsch R-12SW και ψάχνεις 8´ή 10´σε 40 τ.μ ; :bigcry:Προφανώς δεν το είχες καλά στημένο και μπουμάριζε ή κάτι άλλο σε ενοχλούσε;
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Εχει δίκιο ο sportteo, για 40τ.μ. ακόμα κι ένα 12ιντζο θα μπορούσε να θεωρηθεί οριακό, πως γίνεται να κρίνεις ότι ήταν πολύ μεγάλο; Πριν μπούμε στην διαδικασία επιλογής νέου, καλό θα ήταν να δώσεις όσο πιο πολλά στοιχεία για το χώρο σου, τη χρήση που το θες, καμία φωτό αν μπορείς ή ένα πρόχειρο σκίτσο με το χώρο και μία λεπτομερής περιγραφή ποιο ακριβώς ήταν το πρόβλημα με το Klipsch που σε ανάγκασε να το δώσεις.
 
  • Like
Reactions: Κοτης

Tsagalx

Senior Member
22 November 2010
341
ροδος
λαθος να δωσεις το 12αρι, οπως λεει και ο sportteo καποια αλλη θα ηταν η αιτια.
απο τα sub που λες xtz αλλα το 12αρι
 

japanese

Established Member
23 December 2008
248
κανονικά θα έπρεπε να πάρεις ένα 2ο ίδιο, όπως έχω εγώ σε 30τμ...Τώρα θές χαλαρά ένα 15άρι
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,402
Αθήνα
Υπάρχει και μια μικρή πιθανότητα να αναφέρεται ο φίλος στις πραγματικές διαστάσεις του sub.
Για κάποιο λόγο μπορεί να θέλει όσο το δυνατόν πιο μικρό σε διαστάσεις και από κει και πέρα ο,τι ο,τι μπορεί να κάνει.

Βέβαια μικρό και φτηνό και καλό sub, πολύ δύσκολο...
 

Silencer

New member
2 January 2011
37
Ο Χώρος που το ειχα τοποθετημένο ειναι περιπου 7.5 χ 5.0 και το sub το ειχα στην μεση περιπου του μεγαλου τοίχου.
Τα ηχεία ειναι δύο fostex pm1 συνδεδεμενα με το schiit sys.
Για να καταλάβετε το gain στα ηχεια ηταν τέρμα στο sub 1/3 και στο sys 2/3 και ενοχλούσα αρκετα την γειτονιά.
Το εχω δοκιμάσει και σε αλλα σημεία του χώρου αλλα ή μειωνόντουσαν τα χαμηλά και χανόταν το μπουκάρισμα ή συνέβαινε το ανάποδο.
Ειμαι σίγουρος οτι υπάρχει καλο σημειο σε εναν χωρο αλλα θα πρεπει να ξεκινήσεις να βάζεις τα επιπλα μετα την τοποθετηση του sub.
Ίσως, ενα sub ποιο "γρήγορο" ή με την τρύπα εμπρός ή κατω να με σώσει.
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Ο Χώρος που το ειχα τοποθετημένο ειναι περιπου 7.5 χ 5.0 και το sub το ειχα στην μεση περιπου του μεγαλου τοίχου.
Τα ηχεία ειναι δύο fostex pm1 συνδεδεμενα με το schiit sys.
Για να καταλάβετε το gain στα ηχεια ηταν τέρμα στο sub 1/3 και στο sys 2/3 και ενοχλούσα αρκετα την γειτονιά.
Το εχω δοκιμάσει και σε αλλα σημεία του χώρου αλλα ή μειωνόντουσαν τα χαμηλά και χανόταν το μπουκάρισμα ή συνέβαινε το ανάποδο.
Ειμαι σίγουρος οτι υπάρχει καλο σημειο σε εναν χωρο αλλα θα πρεπει να ξεκινήσεις να βάζεις τα επιπλα μετα την τοποθετηση του sub.
Ίσως, ενα sub ποιο "γρήγορο" ή με την τρύπα εμπρός ή κατω να με σώσει.

Kαλησπερα φιλε μου αυτό που υποψιάζομαι είναι ότι τα fostex ως δορυφόροι επεφταν μικρα στο 12 klipsch με αποτέλεσμα εν κροσαρες από 80-90-100 hz και κατω το σαμπ επειδή θα επαιζε και τις μεσαιες είναι λογικο να ακουγοταν δυνατα και να μπουμαριζε γιατι σε αυτές τις συχνότητες και ειδικα 12 ιντων σαμπ βγαζει αρκετα db!! είναι σημαντικο οι ιντσες του σαμπ να συμβαδιζουν και με τις ιντσες των δορυφόρων !! πχ δεν μπορεις να εχεις 15 σαμπ με δορυφόρους των 4 ιντσων! αυτό που θελω πω είναι ότι πρεπει να υπαρχει μια ισοροπια μεταξυ σαμπ-δορυφορων και του χωρου! στην θεση σου θα κοιταζα και σε σαμπ της fostex για να εχεις ένα αρμονικο δεσιμο μεταξυ των ηχειων!!!:drummer:
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Δορυφοροι. ?

Αυτοενισχυομενα μες 6.5 driver και 1" τουιτερ δεν ειναι αυτα. ?

pm1_pair_right-ae80453c5308f25706f1c15de2fa3f63.jpg

Το συγκεκριμενο sub ειναι αριστο και μια χαρα για το χωρο. Μηπως δεν εχει γινει καποια καλη ισοσταθμιση απο τον ενισχυτη με το μικροφωνο. ? Αν στην τελικη χειροκινητα κατεβασεις το gain απο το sub τα προβληματα δεν διορθωνονται. ?

Μηπως τελικα επειδη κανει καλα τη δουλεια του, λανθασμενα το νιωθεις υπερβολικο. ?
Τα fostex ειναι σε ενα σωστο υψος ωστε να ακουγεται σωστα και το τουιτερ αλλα και ως συνολικο φασμα γενικοτερα. ?

Οσον αφορα την τοποθετηση ενος sub κανε το κλασικο Tip:
Βαλε το sub στη θεση που καθεσαι και ακους.
Υστερα βαλε κατι με χαμηλες συχνοτητες να παιζει και αρχισε να μπουσουλας στο δωματιο. Σε ενα απο τα σημεια που ακουσες πιο δυνατο μπασο και σε βολευει χωροταξικα, τοποθετησε το.

Το οτι το sub παιζει με τιο 1/3 του volume του, ειναι θετικο, μιας και αυτο σημαινει οτι ο ενισχυτης του εχει αποθεματα για να παιξει πιο απαραμορφωτα και ελεγχομενα, δυσκολα περασματα και αποτομα ξεσπασματα.

Περιφερειακα ηχεια (surround) υπαρχουν, τα οποια το sub βοηθαει στις χαμηλες. ?
Τα fostex τα εχεις δηλωμενα ως small ή Large στον ενισχυτη. ? (εικαζω οτι εχεις πολυκαναλο ενισχυτη)

Μηπως εχω καταλαβει λαθος και παιζεις απλως δικαναλη μουσικη με τα σκετα αυτο ενισχυομενα και το sub και χωρις καποιον ενισχυτη ?
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Καταρχήν να ρωτήσω κάτι εγώ; Μιλάμε για ακρόαση δικάναλης μουσικής; Μήπως θα πρεπε να πάει στην κατάλληλη κατηγορία;
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Κοιτα να δεις που μαλλον μιλαμε για δικαναλο.

Αυτοενισχυομενα, αρα αν υπηρχε av ενισχυτης θα ειχαν συνδεθει σε preout, αρα ισοσταθμιση μικροφωνου δεν παιζει.
Και μαλλον και στην δικαναλη λειτουργια, με το "αυτι" ισως φτιαχτηκε η σταθμη sub.
Και που ειναι το κροσαρισμα κλπ.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Re: Απάντηση: Αγορά νέου subwoofer.

Κοιτα να δεις που μαλλον μιλαμε για δικαναλο.

Αυτοενισχυομενα, αρα αν υπηρχε av ενισχυτης θα ειχαν συνδεθει σε preout, αρα ισοσταθμιση μικροφωνου δεν παιζει.
Και μαλλον και στην δικαναλη λειτουργια, με το "αυτι" ισως φτιαχτηκε η σταθμη sub.
Και που ειναι το κροσαρισμα κλπ.

Εγώ το μυρίστηκα όταν εσύ ανέφερες για ισοστάθμιση και πήγα στην επικεφαλίδα να δω σε ποια κατηγορία το έχει βάλει κι εκεί κατάλαβα ότι είναι δικάναλος, όχι ότι δεν θα πάρει και στον πολυκάναλο βοήθεια μιας και τα subwoofer πιο πολύ είναι του πολυκάναλου αναπόσταστο κομμάτι αλλά ίσως να χρειαστεί πιο εξειδικευμένες γνώσεις περί ενεργών και δικάναλης ακρόασης.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,402
Αθήνα
Γενικά πάντως τα κλειστά sub είναι πιο "γρήγορα" ενώ τα ανοιχτά κατεβαίνουν πιο χαμηλά με περισσότερα spl.

Στα μικρά sub με κλειστή καμπίνα συνήθως δεν υπάρχει έκταση κάτω από τα 30-35Hz και είναι και φουσκωμένα κάπου εκεί ή και πιο πάνω στο φασμα.

Ιδανικά, χωρίς επεξεργαστή πρέπει να βρεις το σημείο τοποθέτησης με την καλύτερη απόκριση και να φέρεις τη φάση ώστε να παίζουν όσο γίνεται πιο σωστά.
Εάν δεν χρησιμοποιήσεις eq, αναπόφευκτα θα κάνεις κάποιους συμβιβασμους. Απλώς κοιτάς να είναι οι λιγότεροι δυνατοί.
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Kαλησπερα για εμενα πρεπει ο νηματοθετης να μας ξεκαθαρισει ακριβως την χρηση του sub !! και τι ακριβως χρειαζεται ο διαχειριστης εχει ρωτησει αλλα απαντηση δεν εχει δωθει ακομα !!! οποτε αναμενουμε!!!
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
Για μουσική το κόβω, οπότε μένει να μας ξεκαθαρίσει αν μιλάει όντως για 2κάναλη ακρόαση μουσικής, και έπειτα να μάθουμε μερικά πράγματα όπως την απόσταση των ηχείων από την θέση ακρόασης, με τι παίζει το σύστημα, σε τι εντάσεις θέλει να παίζει, την τοποθέτηση των ηχείων αν είναι βέλτιστη ή κοντά σε αυτή όσο γίνεται, αν διαθέτει εξοπλισμό για να κάνει μετρήσεις, κλπ.

Τι είναι διαθέσιμος να κάνει ?
Εγω θα πρότεινα μάλλον, περιμένω σαφώς να μάθω τα παραπάνω που ρώτησα πρώτα, κάποιο sealed "μουσικό" sub και ένα miniDSP 2x4 παρέα με ένα UMIK-1 και πιθανόν 2-3 μικροπαρεμβάσεις στον χώρο.
 

Silencer

New member
2 January 2011
37
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις καταρχήν.
Μαλλον το εβαλα σε λαθος κατηγορια αλλά επέλεξα εδώ γιατι παρολο που εχω δικαναλο ηχο με αυτοενισχυόμενα εχω και Sub.
Τα ηχεια και το σub ειναι συνδεδεμενα με rca με το schiit sys για να μπορω να ρυθμίζω την ενταση και και απο εκει ή το συνδέω με rca-jack στο xiaomi mibox και με rca στο schiit modi multibit dac και στο pc με usb.
Η χρήση ειναι 50-50 και απο οτι καταλαβαίνω με αυτα που εχω ειμαι προς μουσικό setup γιατι δεν εχω τον εξοπλισμό του homecinema για να μπορω να κανω τις κατάλληλες ρυθμίσεις για τον χωρο μου.
Η αποσταση των ηχειων μεταξύ τους ειναι 2.5 αλλα μπορει να γινει 2- ή 3+. Και η απόστασή τους από τον καναπε 2.80 αλλα δεν αλλάζει.
Το sub μπορει να τοποθετηθει καπου αναμεσα απο τα ηχεια ή και απο εξω.
 

manmar

AVClub Enthusiast
21 December 2015
1,194
Ο χώρος σου είναι μεγάλος. Δεν νομίζω ότι υπάρχει κάτι στα 400ε που θα σε καλύψει.
Θα κοιτούσα για svs sb1000 (κλειστού τύπου και σχετικά μικρό σε διαστάσεις), αλλά και πάλι δεν είμαι σίγουρος ότι θα έχεις καλύτερο αποτέλεσμα από το κλιπς.
Αν το κόστος δεν ήταν θέμα θα σου έλεγα να πάρεις 2 12αρια... Και αφού τα θέλεις μόνο για μουσική, rel.
Αλλά μιλάμε για 400 Χ 10 ευρώ..
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Tα πραγματα είναι λιγο δυσκολα διοτι χρειαζεσαι μικρο σαμπ να είναι δυνατο και σε μεγαλο χωρο και όλα αυτά με 400 ευρω !! κανε το κοπο και πηγαινε να ακουσεις τα sunfire sds 10 ! είναι σαμπ μουσικο εχει 2 δεκαρια αρκετα βαττ και είναι στα 400 και κατι ευρω !! τουλάχιστον πλησιαζει καπως αυτό που θελεις !!!:guitarist:
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,402
Αθήνα
Εκείνο που θα ήταν ιδανικο, είναι να είχες φίλτρο υψιπερατο για τα ηχεία και βαθυπερατο για το sub. Η βελτίωση είναι σημαντική εάν δοκιμάσεις έτσι.
Δεν ξέρω αν μπορείς να το κάνεις βέβαια με τον ήδη υπάρχοντα εξοπλισμό.

Όπως και να εχει, είτε μπορέσεις να έχεις τα παραπάνω φίλτρα είτε έχεις μόνο το φίλτρο επάνω στο sub, δηλαδή παίζουν τα ηχεία full range και το sub από το σημείο αποκοπής που θα ορίσεις και κάτω, είναι σημαντικό να μπορέσεις να τα κάνεις να παίζουν στην ίδια φάση.

Το δεύτερο βήμα θα ήταν να μπορείς να επέμβεις στην απόκριση του sub εφ όσον αυτό σου δίνει τέτοια δυνατότητα.
Για παράδειγμα, στη σειρά 2000 pro της SVS και πανω, χρησιμοποιείς το eq από το app για να φτιάξεις την καμπύλη αποκρισης. Ιδανικά φτιαχνεις τρία preset και επιλέγεις ποιο θα ακούς, αναλόγως συνθηκών ακρόασης. Με ένα ντεσιμπελομετρο μπορείς να σημειώνεις ανά συχνότητα που χρειάζεται boost και που όχι. Θα χρειαστείς και δοκιμαστικούς τόνους συχνοτήτων για να τα κάνεις αυτά.

Σου τα λέω ενδεικτικα όλα αυτα, τι μπορείς να χρησιμοποιήσεις πριν περάσεις σε συστήματα αυτόματης ισοσταθμισης.

Το θέμα είναι ότι στην κατηγορία τιμής που ψάχνεις, δεν υπάρχουν τέτοιου τύπου ευκολιες. Έχεις μόνο ρυθμιστικό αποκοπής του sub και volume. Εκεί ίσως είναι σκόπιμο να χρησιμοποιήσεις εξωτερικά βοηθηματα. Γενικότερα να μπορείς στη διαδρομή του σήματος να έχεις τη διαχείριση που χρειάζεται.