Τεχνικός τηλεοράσεων

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Sotiris

Supreme Member
18 June 2006
3,962
Καλημέρα
Γνωρίζετε κάποιο τεχνικό τηλεοράσεων γιατί με την samsung δεν κατάφερα να βγάλω άκρη.
Έχω ανοίξει ένα ticket και δεν μπορούν-αρνούνται να μου δώσουν λύση.
Χθες, εφόσον είχε λήξει η εγγύηση μου είπαν ότι πρέπει να πληρώσω, ενώ το ticket είχε ανοιχτεί εντός εγγύησης
 

sakis.kom

Supreme Member
3 August 2006
3,643
Athens - Greece
Χθες, εφόσον είχε λήξει η εγγύηση μου είπαν ότι πρέπει να πληρώσω, ενώ το ticket είχε ανοιχτεί εντός εγγύησης
Ανεπίτρεπτο!

Για πες μας Σωτήρη το τι πρόβλημα σου εμφάνισε η τηλεόραση.
 

Sotiris

Supreme Member
18 June 2006
3,962
Η τηλεόραση Samsung UE60H6200, εμφανίζει οριζόντιες γραμμές-σκιές. Δεν μοιάζει με πρόβλημα πλακέτας, αλλά με πρόβλημα στο πάνελ. Σαν να έχει burn in
Το πρόβλημα εμφανίζεται στα χαμηλά IRE, από 20-50, δηλαδη σε ταινίες περισσότερο. Σε live εκπομπές, ειδήσεις πχ που υπάρχει φωτεινότητα, δεν το βλέπεις.
Στο service μου είπαν ότι αλλάχτηκε το πάνελ και κάνει πάλι το ίδιο, οπότε θεώρησαν είναι θέμα firmware και αναμένουμε την samsung.
Δε το πολυπίστεψα, γιατί σιγά μην είχε το service διαθέσιμο πάνελ 60άρι, απλά επειδή δεν ήταν τότε πολύ έντονο το πρόβλημα, το άφησα.
Κανονικά δεν θα έπρεπε να την δεχτώ πίσω την τηλέοραση, αλλά μάλλον ήθελα να πιστέψω το θέμα του firmware γιατί με βόλευε ως λύση.
Την έχω στηρίξει στον τοίχο και βαριομουν να μπω στην διαδικασία νέα τηλεόραση, ανοιγμα τρύπες, κεντράρισμα κλπ
Με έπαιρνε τηλέφωνο κατά καιρούς η samsung και με ρωτούσε να κλεισει το ticket και τους έλεγα όχι, εφόσον δε έχει βρεθεί λύση.

Στην τελευταία επικοινωνία μου είπαν να την δει τεχνικός αλλά επειδη είναι εκτός εγγύησης θα πρέπει να χρεωθώ την επίσκεψη.
Τι να δει ο τεχνικός τους λέω, αφού το πρόβλημα είναι το ίδιο, δεν παίρνω τηλέφωνο για να ανοίξω νέο ticket.
Μου λέει ότι αυτή είναι η διαδικασία και αν χρειαστεί κάποιο ανταλλακτικό θα πρέπει να πληρώσω και αυτό.
Θα κάνω καταγγελία στον συνήγορο του καταναλωτή, αλλά δεν νομίζω να βγάλω άκρη.
Άλλωστε δεν δημοσιεύονται κάπου οι καταγγελίες, ο αριθμός αυτών, για να "πληγωθεί" η αξιοπιστία της samsung.
 

Attachments

  • 1.jpg
    1.jpg
    94.3 KB · Views: 119
  • 3.jpg
    3.jpg
    44.1 KB · Views: 117
  • 7.jpg
    7.jpg
    82.5 KB · Views: 117
  • 9.jpg
    9.jpg
    107.3 KB · Views: 117

sakis.kom

Supreme Member
3 August 2006
3,643
Athens - Greece
Είχες πάει την τηλεόραση και σου είπαν να περιμένεις.
Το ticket έμεινε ανοιχτό γιατί περίμενες firmware από την Samsung.
Η εγγύηση πέρασε γιατί σου είπαν να περιμένεις.
Ξαφνικά σου λένε πως έληξε η εγγύηση και πρέπει να πληρώσεις ότι ανταλλακτικό χρειαστεί.
Ποιο ανταλλακτικό? Firmware δεν είχατε πει?

Μιλάς μαζί τους μέσω email να πάρουν επίσημη θέση.
Αν δεν κάνουν κάτι, κάνεις καταγγελία και τους αναφέρεις όλα τα γεγονότα και την όποια απάντηση της Samsung.
Μην το αφήσεις... δεν μιλάμε για 5-10-20 ευρώ, μιλάμε για 60άρα τηλεόραση!
 

Sotiris

Supreme Member
18 June 2006
3,962
Το service μου μίλησε για firmware και το είπε πιθανολογώντας και για να μου πει κάτι, μιας και δεν ήξερε πως να το λύσει.
Μιλώντας ξανά μαζί τους μου ανέφεραν ότι τότε είχαν εντολή από την samsung να μην προβούν σε καμία κίνηση.
Προφανώς ότι το πρόβλημα είναι εντός ορίων, σαν να λέμε clouding.

Ο πιτσιρικάς προιστάμενος και καλά που μιλούσα τηλεφωνικά με την samsung μου είπε για ανταλλακτικό διαβάζοντας απλά το σενάριο που έχουν για να λένε στους πελάτες.
 
17 June 2006
23,578
Αθήνα
Στο service μου είπαν ότι αλλάχτηκε το πάνελ και κάνει πάλι το ίδιο, οπότε θεώρησαν είναι θέμα firmware και αναμένουμε την samsung.
Δε το πολυπίστεψα, γιατί σιγά μην είχε το service διαθέσιμο πάνελ 60άρι, απλά επειδή δεν ήταν τότε πολύ έντονο το πρόβλημα, το άφησα.
Κανονικά δεν θα έπρεπε να την δεχτώ πίσω την τηλέοραση, αλλά μάλλον ήθελα να πιστέψω το θέμα του firmware γιατί με βόλευε ως λύση.
.

Λάθος από την μερια σου , που φυσικά βόλεψε την Samsung.

Ποτέ δεν παραλαμβάνουμε πίσω αντικείμενο αν δεν έχει φτιαχτεί 100% , ειδικά στο ελλαδιστάν.

Κάνε καταγγελία στηριζόμενος ότι η βλάβη υπήρχε και το ticket ανοίχτηκε εντός εγγύησης και ότι το πρόβλημα ποτέ δεν επιδιορθώθηκε.
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,549
Ότι σου λένε τα παιδιά

Και προφανώς μη χάσεις χρόνο με κανέναν εξωτερικό τεχνικό, δεν θα σου λύσει το πρόβλημα.

Θα έκανα πάντως και ένα τηλ στον Μανώλη Καστρουνη να μου πει αν το έχει δει ξανά και εάν πχ παίζει να στρώνει με ρύθμιση (μιας και λες ότι είναι στα χαμηλά / παίζει να είναι θέμα οριων του πάνελ / αν και το δικό σου φαίνεται υπερβολικό)