Floorstanding Speakers

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

billysvrs

New member
1 May 2019
39
Καλησπέρα σε όλη την παρέα και καλό μήνα.


Μιας που μπήκε ο Μάρτης και φτιάχνει ο καιρός είπα να συνεχίσω το project του home cinema, μετά το κεντρικό που έφτιαξα ( https://avclub.gr/forum/showthread.php/167858-Crossover-Center-Speaker?highlight= ).


Η ιδέα είναι να φτιαχτούν δύο ηχεία δαπέδου με ένα midbass και ένα tweeter (εμπνευσμένα από τα amiga). Θα ήθελα σίγουρα την γνώμη τον εμπειρότερων για τα σχέδια που έχω κάνει. Κάθε συμβολή ευπρόσδεκτη.

Η επιλογή των ηχείων είναι:
Tweeter: DAYTON AUDIO DC28F-8
MidBass: DAYTON AUDIO RS180-8

To κουτί βάση του winisd

1.jpg

30 λίτρα με συντονισμό στα 39hz (δείχνει το μεγάφωνο να μπορεί να πέσει χαμηλά).

Για το crossover εχώ φτιάξει το παρακάτω σχέδιο και δείχνει τουλάχιστον στο πρόγραμμα να μπορεί να παίξει αρκετά ο ικανοποιητικά

2.jpg

3.png

Πως το βρίσκεται το αρχικό πλάνο?

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων
 

billysvrs

New member
1 May 2019
39
Το σχέδιο του Crossover ήταν τελείως λάθος.

Έτσι έκανα κάποιες αλλαγές274579_82274bc6f547bf8a06cde22b0d30639d.jpg
 

ihodemon

Supreme Member
4 April 2019
4,250
ΑΘΗΝΑ
Θα υπάρξει subwoofer?
Αν όχι, πήγαινε σε 2 Woofer, γιατί τον όγκο στις χαμηλές θα τον χρειαστείς.
Επιπλέον θα έχεις και μεγαλύτερη ευαισθησία και ισχύ απαραίτητα στο home cinema...
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
Αφού λες να κάνεις τον κόπο, κάντον σωστά όπως λέει και ο ihodemon.

Κάνε δουλειά με 2.5 ή 3 way setup.

Αν δεν παίξει υπογούφερ σκέψου την ενσωμάτωση ενός 8ιντσου ή καλύτερα 10ιντσου σε downfiring εγκατάσταση στον πάτο της καμπίνας
 

billysvrs

New member
1 May 2019
39
Θα υπάρξει subwoofer?
Αν όχι, πήγαινε σε 2 Woofer, γιατί τον όγκο στις χαμηλές θα τον χρειαστείς.
Επιπλέον θα έχεις και μεγαλύτερη ευαισθησία και ισχύ απαραίτητα στο home cinema...


Καλησπέρα σας,

Sub υπάρχει 10αρι φτιαχτό το όποιο καλύπτει άνετα το δωμάτιο 10m2 που είναι τοποθετημένο.

Το σκεφτόμουν να βάλω 2 midbass ανα κολώνα αλλά δεν μου βγαίνει η ωμικότητα μιας και ο ενισχυτής μου πεφτεί μέχρι τα 6 ohm

Τώρα όσο για τα 2,5way και τα 3way δεν έχω ακόμα την εμπειρία να κάνω κάτι τέτοιο. Ίσως στο μέλλον να πειραματιστώ με φθηνά ηχεία για δοκιμή.

Μετά απο αρκετό ψάξιμο και την βοήθεια κάποιον ανθρώπων που θέλησαν να βοηθήσουν έφτιαξα το παρακάτω crossover.

Τώρα μένει να γίνει παραγγελία απο Γαλλία και να έρθουν τα πράγματα.

52.jpg
 

ihodemon

Supreme Member
4 April 2019
4,250
ΑΘΗΝΑ
Τότε μπορείς να χρησιμοποιήσεις άνετα 1 woofer, και καλύτερα θα παίξει με το sub, και αν δηλωθεί small μπορείς και μικρότερο
σε ίντσες, αν σε απασχολεί κάτι πιο λεπτό, και δεν έχεις κάποιο πολύ ισχυρό πολυκάναλο..
Αλήθεια ποιός είναι ο ενισχυτής?
 

billysvrs

New member
1 May 2019
39
Τότε μπορείς να χρησιμοποιήσεις άνετα 1 woofer, και καλύτερα θα παίξει με το sub, και αν δηλωθεί small μπορείς και μικρότερο
σε ίντσες, αν σε απασχολεί κάτι πιο λεπτό, και δεν έχεις κάποιο πολύ ισχυρό πολυκάναλο..
Αλήθεια ποιός είναι ο ενισχυτής?

Πάντα η ρύθμιση του στον ενισχυτή τα ηχεία στο small και crossαρισμένα ανάλογα τα ηχεία.

Ο ενισχυτής μου είναι ένας entry level denon avrx 550bt
 

ihodemon

Supreme Member
4 April 2019
4,250
ΑΘΗΝΑ
Μικρός ο ενισχυτής γράφουν 70W για τα 2 κανάλια, πιθανόν 50WRMS.
Αν είναι έτσι τα 87 db του Woofer, που με το cross θα πέσουν και άλλο, δεν ξέρω αν θα παίζει αρκετά δυνατά...
Μήπως πρέπει να κοιτάξεις ένα πιο ευαίσθητο Woofer? Από 89db και πάνω?
Για περισσότερα στείλε μου pm..
 

billysvrs

New member
1 May 2019
39
Καλησπέρα σας όλη την παρέα.

Ύστερα απο κουβέντα που είχα με τον Ihodemon μου πρότεινε να δω και κάποια άλλα μεγάφωνα που θα μπορούσαν να κάνουν την δουλειά που ήθελα ώστε να ολοκληρώσω σιγά σιγά το project μου.

Μετά και απο δική μου έρευνα και διαφορες δοκιμές κατέληξα στα παρακάτω

MidBass: Visaton W 170 S - 8 Ohm
Twetter: Visaton SC 10 N - 8 Ohm
Σχεδίασα ένα Crossover πρώτης τάξης στα 2.3 kHz

Η καμπίνα που δημιουργήθηκε ήταν στα 30 λίτρα συντονισμένη στα 39hz με mdf 19mm


Οι πρώτες εντυπώσεις είναι φανταστικές. Να τονίσω πως δεν διαθέτω μικρόφωνο προκειμένου να κάνω μετρήσεις αλλά στα αυτιά μου ακούγωνται πολύ όμορφα. Ωραίο και βαθύ μπάσο με μεσαιες που δεν φαίνεται να υστερούν κάπου και γλυκές ψηλά τα οποία δεν κουράζουν. Τα μεγάφωνα μου φαίνονται πολυ τίμια και μάλιστα για τα χρήματα που δαπανήθηκαν θεωρώ πώς είναι ένα πολύ καλό project.

Συγγνώμη για τις στραβές φωτογραφίες.


IMG_20200307_202108.jpgIMG_20200308_132844.jpgIMG_20200307_202153.jpgIMG_20200307_202151.jpgIMG_20200309_135736.jpgIMG_20200308_155456.jpgIMG_20200308_145620.jpgIMG_20200308_140129.jpg
 

billysvrs

New member
1 May 2019
39
Σας ευχαριστώ πολυ για τα καλά σας λόγια.

Δεν θα βαφτούν θα περαστούν απο πάνω με ενα βινιλικό το οποίο θα είναι σαν μαύρο ξύλο.

Ετσι έκανα και στο subwoofer που έφτιαξα.

IMG_20191123_161703.jpgIMG_20191123_161721.jpg
 

Σωφρον

Supreme Member
3 March 2008
4,978
Κορωπί
Το πας πολυ καλα :2thumb22sup:
τα tweeter τα εχω χρησιμοποιησει σε μερικα διδρομα και ειναι πολυ τιμια για τα λεφτα τους.

με τι τα γεμισες

παντως για το αυτοκολλητο δεν συμφωνω, μετα απo καιρο θα εχει θεματα
 

billysvrs

New member
1 May 2019
39
Τα έχω γεμίσει με φίλτρο αποροφητηρά προς το παρών.

Σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω αυτό https://www.visaton.de/en/products/accessories/cabinet-construction-accessories/damping-material

έχεις κανείς εμπειρία από αυτό το προϊόν?

Όσον αφορά το αυτοκόλλητο στο sub που το δοκίμασα δεν έχει πάθει κάτι προς το παρόν (7-8 μήνες) και δεν το έχω προσέξει κι όλας. Έχει φάει κάμποσα χτυπηματα.

Γενικά με το βάψιμο δεν το έχω δυστυχώς. Ότι και να έχω προσπαθήσει να βάψω για κάποιο λόγο δεν πετυχαίνει
 

billysvrs

New member
1 May 2019
39
το κατάλαβα απο το πόσο το έτριψα το ασταρωσα το ξαναέτριψα και πάλι απο την αρχή γι αυτό θέλω κάτι το οποίο θα μου δώσει κάποιο αποτέλεσμα χωρίς να διακινδυνεύσω τις καμπίνες
 
Re: Απάντηση: Floorstanding Speakers

το κατάλαβα απο το πόσο το έτριψα το ασταρωσα το ξαναέτριψα και πάλι απο την αρχή γι αυτό θέλω κάτι το οποίο θα μου δώσει κάποιο αποτέλεσμα χωρίς να διακινδυνεύσω τις καμπίνες

Θέλει τέλειο υπόστρωμα, κόφλερ και πιστόλι και πολύυυυ εμπειρία. Αν πετύχει η λάκκα όμως είναι αψεγάδιαστη.
 

Σωφρον

Supreme Member
3 March 2008
4,978
Κορωπί