Interlaced Signal απορίες

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

https

New member
9 February 2020
2
Moenchengladbach, Germany
Καλημέρα στην ομάδα!

Σε προβολέα CRT (Electrohome Marquee 9500LC Ultra) έχω συνδέσει φορητό υπολογιστή (C2Duo@2GHz, 4GB RAM, SSD, GeForce 105m 512MB) για αναπαραγωγή αποκλειστικά FullHD υλικού H264.
Χρησιμοποιώ MPC-HC με LAV Filters (DXVA native) και EVR-CP. Αυτό το Setup επαρκεί από άποψη ισχύος ακόμα και για Level 5.0 H264 αναπαραγωγή χωρίς σπάσιμο καρέ.
Μέσω προγράμματος CRU έχω δημιουργήσει custom αναλύσεις: 1080i36 και 1080i48. Αφορούν 72 και 96 πεδία (fields) ανα δευτερόλεπτο που μπορεί να προβάλει άνετα ο CRT προβολέας. Σύνδεση μέσω VGA to RGBHV.
Η απορία μου είναι η εξής:
Δεδομένου ότι όλες οι ταινίες είναι 23.976 fps και προβάλω σε πολλαπλάσιο αυτών στον προβολέα, έχω κάποια απώλεια όσον αφορά την κίνηση; η κάρτα γραφικών για κάθε καρέ που παραλαμβάνει δημιουργεί, στην περίπτωση του 1080i48, 4 interlaced fields. Υπολογίζω σωστά; Απαιτείται ενδεχομένως το Reclock ως Audio Renderer?

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας!