επεξεργασία-μετατροπή raw σε jpeg, βοήθεια!

Καλησπέρα σας, ζητώ εκ των προτέρων συγνώμη για την ασχετοσύνη. Έχω μια παλιά cadon 40d, και στο λάπτοπ μου υπάρχει εγκατεστημένο το photoshop sc4 αν το γράφω σωστά. Το θέμα μου είναι πως θέλω να μεταφέρω αρχεία RAW από της cf κάρτα στο photoshop, να τα περιποιηθώ λίγο, και στη συνέχεια να τα μετατρέψω-αποθηκεύσω σε jpeg ή σχετικό φορμά.. Κάτι κάνω λάθος λοιπόν καθώς ανοίγω αρχεία απ έυθείας από την μηχανή μέσω usb στο φώτοσοπ, και μετά την επεξεργασία-σώσιμο στον υπολογιστή βλέπω πως είναι αλλού γι αλλού, πρακτικά δεν έχει γίνει καμία επεξεργασία. Όμως τις greyscale μου τις σώνει κανονικά σε ασπρόμαυρο.. Κάποια χοντρή @@ κάνω αλλά δεν καταλαβαίνω τι.. Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη, ευχαριστώ!
 
19 June 2006
4,594
Θεσσαλονίκη
Tα αρχεία raw δεν αλλάζουν .. παραμένουν ως έχουν .. αυτό που κάνει το AdobeCameraRaw που τα ανοίγει είναι να σώζει δίπλα τους το αρχείο ρυθμίσεων (xml) και όταν το ξανανοίγεις τις χρησιμοποιεί αυτόματα .. κανονικά αυτό γίνεται .. μπορείς να εντοπίσεις τέτοια αρχεία xml ? .. μήπως για κάποιο λόγο δεν μπορεί να γράψει τα xml στο usb ?.

για αυτό που λές για την αποθήκευση σε άλλο φορματ .. πρέπει να κάνεις "save image" ..
 

evanfotis

Moderator
Staff member
26 March 2008
5,472
καθώς ανοίγω αρχεία απ έυθείας από την μηχανή μέσω usb στο φώτοσοπ,

πέρνα πρώτα τα αχεία στον υπολογιστή και μετα ανοιξε τα στον εφαρμογή. Όχι κατευθείαν απο τη κάρτα...

και μετά την επεξεργασία-σώσιμο στον υπολογιστή βλέπω πως είναι αλλού γι αλλού, πρακτικά δεν έχει γίνει καμία επεξεργασία.
1) Ανοιγεις τα CR2
2) τα επεξεργάζεσαι
3) τα αποθηκεύεις ως jpg η κατι άλλο;
Για ανέλυσε τα βήματα που ακολουθείς.
 
Ηλία σε ευχαριστώ κατ ´αρχήν. Ναι, σώνω τα αρχεία σε ποιότητα 10 (maximum) αφού πειράξω συνήθως την έκθεση, λίγο τα μαύρα και τον κορεσμό. Όμως ενώ στην επεξεργασία όλα βγαίνουν όπως τα θέλω, στις σωσμένες φωτό είναι χάλια.. Τις σώνω στο σκληρό του υπολογιστή, μέσω usb τις "τραβάω" απ´ευθείας από τη μηχανή..
 
Λοιπόν, βήματα..
1. Βλέπω την cf της μηχανής μέσω usb.
2.Mε διπλό κλικ στη φωτογραφία ανοίγει προεπιλεγμένα στο ps.
3.Πραγματοποιώ την επεξεργασία που θέλω.
4.Κάτω αριστερά "save".
5.Aνοίγει παράθυρο, επιλέγω φάκελο, η ποιότητα είναι προεπιλεγμένη στο 10 (max)
6.Save.
 

evanfotis

Moderator
Staff member
26 March 2008
5,472
1> οπως ειπα περνάς πρώτα τα αρχεία στον υπολογιστή και μετα τα επεξεργάζεσαι.
για πολλούς λόγους: Ασφάλεια αρχείων & καρτας, ταχύτητα επεξεργασίας κοκ

Τι χρωματικό προφίλ έχεις στο photoshop?
μηπως τα σώνεις σε adobe rgb και μετα τα ανοίγεις με ενα "μαμά" viewer που δεν αναγνωρίζει το προφίλ, και σου τα δείχνει μουντά και σκούρα;
Στην κάμερα και μεσα στο Photoshop θεμιτό το adobe rgb για το μεγαλύτερο χρωματικό εύρος.
Όταν ομως κάνουμε export>jpg κλπ για θέαση καλύτερα μετατροπή σε srgb, που το βλέπουν σωστα όλες οι εφαρμογές.

Αν ειναι άλλο το πρόβλημα, ανέβασε μια φωτo raw & επεξεργαζμένη wetransfer να δούμε τι μπορεί να ευθύνεται.