Denon 2600 μόνος ψάχνεται

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

arkan

New member
10 October 2008
97
Θεσσαλονίκη
Την καλησπέρα μου σε όλους.

Πρακτικά ότι λέει ο τίτλος (σχεδόν). Μετά την αγορά του 2600, ήρθε και η ώρα της αλλαγής των μικρών φθηνών ηχείων από το παλιό πακετάκι, σε κάτι πιο σοβαρό. Όχι extreme καταστάσεις, η τσέπη έχει μάθει πολεμικές τέχνες και βαράει.
Πάμε λίγο στα στοιχεία (ακολουθούν και φωτο). Χώρος 2,7 Χ 6, σχεδόν γυμνός στους τοίχους. Ξύλινο πάτωμα του '50.
Σίγουρα θα αλλαχθεί το έπιπλο της τηλεόρασης με ένα που θα φτιάξω στο εργοστάσιο (προτάσεις σχεδιασμού δεκτές), οι καναπέδες, το τραπεζάκι τα φωτιστικά και οι κουρτίνες :p Επίσης, μια καρέκλα/ξαπλώστρα στο κέντρο του δωματίου που θα είναι και μία από τις συνήθεις θέσης θέασης/ακρόασης. Οπότε μια που θα αλλάξει λίγο ο χώρος, μπορεί να γίνει και κάποιο λογικό room conditioning.

Ένας από τους προβληματισμούς μου είναι το τι τύπου ηχεία είναι καλύτερα να αγοραστούν, όπως επίσης και που να τοποθετηθούν. Αυτό το καλοριφέρ εκεί δεξιά με χαλάει, δεν είμαι πολύ φαν της ιδέας να πάρω κάποιο ηχείο δαπέδου και να είναι δίπλα του. Από την άλλη, αν πάρω μικρά ηχεία, πάλι θα πρέπει να μπουν κάπου είτε σε βάσεις είτε στον τοίχο. Άρα παραμένει το θέμα του καλοριφέρ, εκτός κι αν δεν είναι θέμα τελικά. Το κεντρικό θα πρέπει να το ψάξω λίγο, κυρίως όταν φτιάχνω το έπιπλο. Η Sony έχει πολύ μικρό κενό ώστε να μπει εκεί μπροστά της. Πίσω μάλλον θα μπουν σε αντίστοιχες βάσεις σε πιο κατάλληλο ύψος λόγω έλλειψης χώρου. Αργότερα το σκέφτομαι και για atmos.

Πάμε και λίγο στα ίδια τα ηχεία. Είχα ακούσει πολύ καλά λόγια για τα Polk Audio Signature S35e, S20e κλπ. Πάνω κάτω νομίζω πως κάπου εκεί μάλλον θα κυμανθώ οικονομικά, αλλά αυτό είναι προς συζήτηση. Σε κάποια φάση βλέπει η γυναίκα ένα σετάκι Klipsch και λέει πολύ ωραία αυτά, κάτι τέτοιο δεν σου κάνει; Οπότε δοκιμασμένη λύση από πολλούς + υψηλό WAF = μάλλον κοιτάω πλέον για Klipsch :flipout: Όλα αυτά χωρίς να μπει στην συζήτηση το θέμα του τι θα ακούγεται καλύτερα στον χώρο μου, το οποίο είναι κάτι που θα λάβω σοβαρά υπόψιν. Τα ηχεία θα αγοραστούν τμηματικά, οπότε και μια σειρά "προτεραιότητας" θα βοηθούσε.

Από πηγές/περιεχόμενο κλπ υπάρχει ένα Pi4 με σκληρό το οποίο τρέχει Kodi (ήχος από hifiberry digi+ με οπτική κατευθείαν στον Denon), ένας server ο οποίος εκτός των άλλων έχει το ρόλο του plex server, spotify και ίσως Tidal αν θα αξίζει να πάω στο Masters. Κατά κύριο λόγο θα παίζουν ταινίες 4Κ, Netflix και μουσική (κυρίως metal, rock, κλασική αν έχει σημασία).

Αν κάποιος έχει βγάλει άκρη από το σεντονάκι αυτό, ας πετάξει καμιά πρόταση.

υ.γ. Ναι το γνωρίζω πως αν δεν τα ακούσω τα ηχεία δεν θα βγάλω σωστό συμπέρασμα, πως θα πρέπει να γίνει σωστό στήσιμο, πως μπλα μπλα μπλα. Θα προσπαθήσω να κάνω όσο περισσότερα μπορώ, ώστε να έχω και το καλύτερο αποτέλεσμα που μπορώ.

υ.γ. Μια αναλογία 350-400 /400-500 /500-600 για κεντρικό/μπροστά-πίσω/subwoofer είναι viable ή πρέπει να αλλαχθεί όλο το σκεπτικό;


CO83T8s.jpg

EvTdaqQ.jpg
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Aυτο που με προβληματιζει φιλε μου είναι ο χωρο σου είναι μικρος-στενος-παραλληλογραμος!! τα ηχεια που εχεις στο μυαλο σου είναι μια χαρα αλλα το θεμα είναι ο ογκος τους και η τοποθετηση!! για δαπέδου δεν το το βλεπω ! οποτε θα κοιτάξεις για μικρα ηχεια βασης η για μικρα δορυφορακια ! δυστηχως δεν εχεις πολλες επιλογες!!:ears:
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Σωστά τα βλέπεις μέχρις στιγμής, με δυο παρατηρήσεις:

Το πάτωμα είναι ξύλινο, άρα σχεδον επιβάλλεται να δεις κάτι τέτοιο για το sub.

https://www.svsound.com/products/soundpath-subwoofer-isolation-system

Οι θέσεις των surround είναι "θέμα". Εκεί που έχεις τα ήδη υπάρχοντα surround (εκτός αν είναι surround back, αλλά δεν είδα άλλα για surround) είναι λάθος θέση. Τόσο σε μοίρες, όσο και σε ύψος.
Βασικά περισσότερο πειράζει που δεν είναι σε θέση τέτοια ώστε να έχουν και τη δυνατότητα να καλύπτουν το πεδίο πλάγια και πίσω. Τώρα καλύπτουν μόνο το πίσω πεδίο και είναι και κάμποσο μακριά που δεν ξέρω κατά πόσο μπορείς να διακρίνεις αν ο ήχος προέρχεται από τη μια πλευρά ή την άλλη.

Το κεντρικό, έτσι όπως τίθεται με την TV, είναι μονόδρομος το S35e όπως καταλαβαίνω.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Ο χώρος επιβάλλει δραστική ανακατάταξη επίπλων γιατί οποιαδήποτε αγορά θα την καταστήσει αμφιβόλλου αποτελέσματος, θέλει μελέτη δεν είναι τόσο απλό αλλά δεν ξέρω κατά πόσο δεκτική θα ήταν η σύζυγος σ αυτό. Να ξέρεις επίσης πως σε μεγάλες εντάσεις θα γίνεται της ανάκλασης το πανηγύρι. Εγώ προσωπικά θα γύριζα τον χώρο ενενήντα μοίρες, θα έφερνα την τηλεόραση εκεί που έχεις το στρογγυλό τραπέζι με το ποτήρι και τα πορτοκαλί τσιτσιμπλίκια μέσα και θα έκανα ουσιαστικά θέση ακρόασης τον διπλό καναπέ, αριστερά και δεξιά απ αυτόν τα δύο περιφερειακά ηχεία και βάζεις και atmos.

Για υποφούφερ το μπάτζετ φωνάζει για svs PB 1000, για τα υπόλοιπα λόγω χώρου θα απέφευγα τα Klipsch και θα πήγαινα τρέχοντας στα Polk.
Αργότερα βάφεις και τον τοίχο δίκην πανιού και με 400 ευρώ στα μεταχειρισμένα πετάς κι ένα προβολάκι ώστε να έχεις αντίστοιχη του ήχου εικόνα κι έχεις κάνει ένα συμπαθητικό μικρό κινηματογράφο.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Επειδή είπες ότι θα βάλεις μια καρέκλα/ξαπλώστρα στη μέση του δωματίου, και θα αλλάξεις την παρούσα διαρύθμιση, κράτα τον προσανατολισμό ως έχει και τις θέσεις των surround θα τις βάλεις εμπρός από το γύψινο.
Δεν μπορείς να εκμεταλευτείς όλο το μήκος του χώρου. Δεν βγαίνουν οι γωνίες που χρειάζεται για τα ηχεία.

Σκέφτεσαι να αλλάξεις μέγεθος στην εικόνα προβολής; Θα αλλάξεις δηλαδή την TV; Αν ναι, τότε περιστρέφεις κατά 90 μοίρες για να εκμεταλευτείς τον τοίχο, αλλά θα πρέπει να παλέψεις με τη μικρή διάσταση του χώρου, που σημαίνει άλλα θέματα ακουστικής και τοποθέτησης των ηχείων.
Αν η μικρή διάσταση είναι 2,7 μέτρα από τοίχο σε τοίχο, τότε με προσανατολισμό στη μικρή διάσταση θα πρέπει να κάθεσαι πολύ κοντά. Γιατί θα πρέπει να αποφύγεις να κάθεσαι κοντά στον πίσω τοίχο και θα πρέπει η τοποθέτηση των surround να είναι στις 110 μοίρες από τη θέση ακρόασης.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Επειδή είπες ότι θα βάλεις μια καρέκλα/ξαπλώστρα στη μέση του δωματίου, και θα αλλάξεις την παρούσα διαρύθμιση, κράτα τον προσανατολισμό ως έχει και τις θέσεις των surround θα τις βάλεις εμπρός από το γύψινο.
Δεν μπορείς να εκμεταλευτείς όλο το μήκος του χώρου. Δεν βγαίνουν οι γωνίες που χρειάζεται για τα ηχεία.

Σκέφτεσαι να αλλάξεις μέγεθος στην εικόνα προβολής; Θα αλλάξεις δηλαδή την TV; Αν ναι, τότε περιστρέφεις κατά 90 μοίρες για να εκμεταλευτείς τον τοίχο, αλλά θα πρέπει να παλέψεις με τη μικρή διάσταση του χώρου, που σημαίνει άλλα θέματα ακουστικής και τοποθέτησης των ηχείων.
Αν η μικρή διάσταση είναι 2,7 μέτρα από τοίχο σε τοίχο, τότε με προσανατολισμό στη μικρή διάσταση θα πρέπει να κάθεσαι πολύ κοντά. Γιατί θα πρέπει να αποφύγεις να κάθεσαι κοντά στον πίσω τοίχο και θα πρέπει η τοποθέτηση των surround να είναι στις 110 μοίρες από τη θέση ακρόασης.

Λεωνία πάντως εγώ διαφωνώ, καλύτερα στη μικρή διάσταση να εκμεταλλευτεί μικρή απόσταση απ τα κυρίως ηχεία παρά στη μεγάλη και να τρώει τις ανακλάσεις, όπως και να χει θα πρέπει να μην ανεβάζει εντάσεις, όμως με προσανατολισμό στην μικρή διάσταση θα μπορέσει να βάλει και προβόλι στο μέλλον γι αυτό το πρότεινα.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Λεωνία πάντως εγώ διαφωνώ, καλύτερα στη μικρή διάσταση να εκμεταλλευτεί μικρή απόσταση απ τα κυρίως ηχεία παρά στη μεγάλη και να τρώει τις ανακλάσεις, όπως και να χει θα πρέπει να μην ανεβάζει εντάσεις, όμως με προσανατολισμό στην μικρή διάσταση θα μπορέσει να βάλει και προβόλι στο μέλλον γι αυτό το πρότεινα.

Θα έχει sub. Τι μικρή απόσταση από τα ηχεία; Χωρίς sub θα παίζει; Δεν νομίζω. Τις πρώτες ανακλάσεις τις παλεύει με διάχυση αν θέλει.

2,7 μέτρα λέει είναι η μικρή διάσταση από τοίχο σε τοίχο. Η θέση ακρόασης δηλαδή δεν βγαίνει με μεγάλη εικόνα. Θα κάθεται πολύ πιο κοντά. Ο προβολέας από αυτή την απόσταση μάλλον δεν είναι ιδανική λύση. Ίσως μια λίγο μεγαλύτερη TV.
Κυρίως πρέπει να αποφύγει τον τοίχο πίσω ακριβώς από τη θέση ακρόασης. Είναι θέμα με την τοποθέτηση των surround όσο και με το χαμηλό. Αν μπορεί μόνο έτσι, τότε ναι ας πάει στη μικρή διάσταση.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Με 2,5 μέτρα απόσταση θέασης απ τον τοίχο μπορεί και 100 ίντζες ν ανοίξει, εγώ έχω 96 στα 2,8 μέτρα. Απ τα πίσω ηχεία θα έχει και ανάκλαση που δεν κάνει κακό θα έλεγα, απλά με απόσταση ακρόασης που θα φτάνει στο ελάχιστο τα 2 μέτρα θα έχει ανακλάσεις απ τον πίσω τοίχο κάτι που όμως αυτό θα το διορθώσει ως ένα βαθμό στην ένταση η ισοστάθμιση, για υπογούφερ ίσως το sb1000 θα ήταν καλύτερη λύση. Πάντως και μία 65άρα στον τοίχο θα συμφωνήσω θα του έκανε δουλιά αλλά άλλο η κινηματογραφική εικόνα που προσφέρει ένα προβόλι.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Εγώ πάλι νομίζω ότι στη μικρή διάσταση και για να μπουν σε αποδεκτές μοίρες τα surround, τελικά θα κάθεται πιο κοντά από τα 2,5 μέτρα. Μην πω ότι θα κάθεται στα 2 μέτρα στην πραγματικότητα, αλλά ΟΚ δεν επιμένω.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Εγώ πάλι νομίζω ότι στη μικρή διάσταση και για να μπουν σε αποδεκτές μοίρες τα surround, τελικά θα κάθεται πιο κοντά από τα 2,5 μέτρα. Μην πω ότι θα κάθεται στα 2 μέτρα στην πραγματικότητα, αλλά ΟΚ δεν επιμένω.

Τα surround θα κάτσουν υποχρεωτικά 90 μοίρες, για 5.1 πάει και στο μέλλον για 5.1.2, δεν μπορεί για κάτι παραπάνω, προσωπική άποψη αλλά εσύ ξέρεις καλύτερα για να λέμε την αλήθεια οπότε εσύ πρέπει να επιμείνεις κι εγώ απλά να το δεχτώ. :ernaehrung004:
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Τα surround θα κάτσουν υποχρεωτικά 90 μοίρες, για 5.1 πάει και στο μέλλον για 5.1.2, δεν μπορεί για κάτι παραπάνω, προσωπική άποψη αλλά εσύ ξέρεις καλύτερα για να λέμε την αλήθεια οπότε εσύ πρέπει να επιμείνεις κι εγώ απλά να το δεχτώ. :ernaehrung004:

Κουβέντα κάνουμε βρε, άσε που εσύ στην εικόνα το κατέχεις καλύτερα. :cool:

Για 90 μοίρες και θέση ακρόασης στον τοίχο, σημαίνει ότι τα surround θα είναι... κολλητά στον τοίχο και η μπάφλα τους κάθετη προς τον πίσω τοίχο. Ενώ θα έχουν την απόσταση που χρειάζεται, θα κάνουν bounce την ηχοδέσμη αμέσως. Άρα δώρον άδωρο η απόσταση που κερδίζεις στη μικρή διάσταση ευθύς εξ' αρχής. Έχει παίξει σπόντα με τον τοίχο αμέσως η ηχοδέσμη.
Για να γίνει η εκμετάλευση σωστά, θέλει όπως βλέπεις τη φωτογραφία στη μικρή διάσταση να είναι περίπου στο μέσο της απόστασης η θέση ακρόασης. Με 2,7 συνολικό διαθέσιμο μήκος, ίσως και τα 2 μέτρα που έγραψα πριν να είναι οριακά.

Συμβιβασμός θα γίνει οπωσδήποτε πάντως, είτε στη μία διάσταση, είτε στην άλλη.
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,768
Αγιοι Αναργυροι
παρόμοιο θέμα είχα στο προηγούμενο σπίτι αλλά σε λίγο μεγαλύτερες διαστάσεις.
είχα 6.0 μέσα παντρεμένο με καθαρόαιμο στέρεο με ηχεία δαπέδου. Δυστυχώς δεν έχω κατατοπιστικές φωτό. Μόνο κατά μήκος μπορεί να γίνει κάτι κατά την γνώμη μου με ηχεία βάσης και μάλιστα με κάποιο τροπο πάνω σε βάσεις στους πλαϊνους τοίχους.
το ίδιο και στα περιφερειακά. κάπου πρέπει να βολευτεί και sub.
για μεγάλη εικόνα, μόνο αν μπει πανί μπροστά απο την μπαλκονόπορτα που θα κατεβαίνει είτε ηλεκτρικά είτε χειροκίνητα, σε μέγεθος που δεν θα ενοχλεί το ac στον τοίχο αριστερά.
το ίδιο είχα σκεφτεί και για μένα, αλλά το όνειρο του προβολέα έμεινε στα χαρτιά..
κάτι άλλο δεν μπορώ να σκεφτώ.
 

fotis1976

AVClub Enthusiast
6 February 2014
812
Χανιά
Θα μπορούσε να πάει και σε ηχεία δαπέδου αφού θα ήταν πολύ δύσκολο στο χώρο αυτό να ενσωματώσει ένα τόσο μεγάλο έπιπλο που να πάρει και τα front πάνω γιατί θα του έκλεινε το πέρασμα στη μπαλκονόπορτα. Το δε επιπλο θα έπρεπε να έχει τουλάχιστον δύο ράφια ένα πάνω για το κεντρικό και ένα κάτω για τον ενισχυτή. Τέλος τα surround θα μπορούσαν να μπουν σε βάσεις πίσω από το γύψινο με κλίση και γωνία προς το χώρο ακρόασης και η μπροστινή μπάφλα να προεξέχει από το γύψινο.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Δαπέδου δε νομίζω ότι ενδείκνυνται για το χώρο, τα δε surround μάλλον θα ήταν καλύτερα δίπολα κι επίπεδα από πίσω ώστε να κρεμαστούν στον τοίχο και θα πρέπει τα βάσης να κρεμαστούν κι αυτά όπως λέει κι ο μικρός Πούτιν. Αν τελικά δεν επιλέξει να στήσει στη μεγάλη διάσταση θα πρέπει το έπιπλο να κλείσει την μπαλκονόπορτα και να μπει στο κέντρο η τηλεόραση ή και πανί κρεμαστό για μελλοντικό προτζέκτορα.
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Λογου χωρου μηπως να τα εχωνε σε μια ποιοτικη ηχομπαρα με ένα καλο σαμπ !! όπως jbl και να ξεπερδευε ? με προβηματιζει ο χωρος ! μια ιδεα δινω μην παρεξηγηθώ ?:ernaehrung004:
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
Λόγω χώρου δεν θα πρότεινα οτιδήποτε πέραν από "bookshelf", compact size μάλιστα, και σε βάσεις τοίχου, όπου ενοχλούν και με βραχίονα ώστε να μαζεύουν όποτε χρειάζεται/ενοχλούν.
Μεγάλη TV, προβολέα γιοκ σε αυτό το χώρο ( εκτός και αν κάνει πολλές παραχωρήσεις, και βάψει μαύρους και τους τοίχους :p ).

Δυστυχώς το 2.7μ σκοτώνει τα πάντα σαν διάσταση :(
 

Tsagalx

Senior Member
22 November 2010
341
ροδος
Οι περισσότεροι από εμάς σε έναν τέτοιο χώρο περίπου ζούμε λίγο μεγαλύτερο λίγο μικρότερο,θα υπάρχουν συμβιβασμοί εντάξει,όμως την μουσικουλα του και τις ταινίες του θα τις απολαμβάνει και με το παραπάνω.
Εγώ θα έστηνα την τηλεόραση απέναντι από τον καναπέ και από εκεί θα έστηνα όλο το συστημα βέβαια θα υπάρχουν προβλήματα αλλά δεν νομίζω να είναι τόσο μεγάλο το προβλημα
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
Με τον τοίχο σχεδόν κολλητά στην πλάτη του, θέλει τουλάχιστον treatment στην πλάτη του