κατασκευη Stepped Attenuator XLR,για ρυθμηση εντασης μεταξυ DAC και ενεργου ηχειου

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

entropia

Established Member
12 December 2008
125
Θεσσαλονικη
Με ενδιαφερει να κατασκευασω Stepped Attenuator,volume control που θα μπει μεταξυ DAC (με balanced εξοδο)και ενεργου ηχειου(με balanced εισοδο).
Διαβασα αρκετα πραγματα πανω στο αντικειμενο,αρχικα χαθηκα με τις παραλαγες που υπαρχουν για μια τετοια υπολοιηση,τελικα κατεληξα σε υλοποιηση serial Stepped Attenuator και οχι Ladder,η τελευταια εχει πολλυ περισσοτερες αντιστασεις(για το κοστος μιλαω).
Θα ηθελα την γνωμη οσων εχουν ασχοληθει με τετοιες υλοποιησης.
Για Stepped Attenuator σκεφτομαι να αγορασω αυτο https://www.ebay.com/itm/RFT-Rotary-Switch-24-Positions-4-Poles-Attenuator-Volume-Control-Germany/321916714733?epid=0&hash=item4af3bb3eed:g:MK4AAMXQwwlR8X2E

 

tonal

Moderator
Staff member
29 September 2006
2,861
Το πρόβλημα είναι πως θέλεις balanced και μάλλον δεν γίνεται να χρησιμοπιήσεις shunt τοπολογία με ένα τετραπλό διακόπτη αν δεν είσαι σίγουρος πως το dac
θα μπορεί να το οδηγήσει.

Οπότε μαλλον σωστά καταλλήγεις στην επιλογή σου.

Το κόστος των αντιστάσεων γιατί σε προβληματίζει;
Τι θέλεις να βάλεις;
 

entropia

Established Member
12 December 2008
125
Θεσσαλονικη
takis ασε δεν ειμαστε για τετοια ,τα εχω δει,πανω απο 50-60 ευρω συνολικα δεν διαθετω για μεταγωγεα και αντιστασεις.
tonal το κοστος με προβληματιζει για την περιπτωση που παω σε λυση Ladder,καποιοι θεωρουν οτι ειναι περισσοτερο διαφανος ο ηχος σε μια τετοια υλοποιηση ,ενταξη το ηχειο ειναι το Dynaudio BM5A μαλον δεν μπορει να αναδειξει μια διαφορα στην τυπολογια του ρυθμιστικου εντασης,απο την αλλη δεν βολευει χωροταξικα για τα συγκεκριμενα κλημακωτα που αποφασησα να παρω,ασε που η Ladder τυπολογια θελει 8!!! .Eχω μπει σε γερμανικο φορουμ και ενας χρηστης ειπε οτι κανει χρηση αυτων(siemens) των κλημακωτων εδω και 18 χρονια διχως το παραμικρο προβλημα λειτουργικοτητας,αυτο(το κλημακωτο) απο το ebay βεβαια ειναι μαλον πιστη αντιγραφη της πρωην ανατολικογερμανικης RFT, της εκδοσης της μιζενς που ειχε ο γερμανος(χαχαχαχ siemens ηθελα να πω ).
Εδω τα εχει χρησημοποιησει καποιος και τα συνιστα,αυτα τα ιδια της RFT
http://a-direct-heating-triode.blogspot.com/2017/01/pots-and-attenuators.html
Στην πρωτη υλοποιηση που εχει ειναι της dale οι αντιστασεις 1/8 του watt?τις αναγνωριζει καποιος;θα βολευε να στρεψω τους ακροδεκτες των αντιστασεων κατα τον τροπο που το εχει κανει αυτος στην πρωτη φωτογραφια
 

entropia

Established Member
12 December 2008
125
Θεσσαλονικη
Απ οτι εχω ψαξει η συνδεσμολογια θα ειναι η παρακατω
http://www.dact.com/html/wiring_a_balanced_stereo_passi.html
Τωρα σχετικα με το βαταζ των αντιστασεων,καποιοι λενε οτι ειναι καλυτερες αυτες του ενος βατ παρα οι μικροτερες π.χ 1/8 του βατ
Οι αντιστασεις της Dale RN60D,που σκεπτομαι να βαλω,ειναι 1/4 του βατ,θα χωρεσουν ομως να τις ¨κλεισω¨οπως αναφερω στην τελευταια παραγραφο του προηγουμενου post,η θα πρεπει να βαλω 1/8 του βατ,αν δεν παρω στα χερια το μεταγωγεα δεν θα μπορεσω να αποφασισω.
tonal οσο αφορα την εξοδο του DAC(περνω εξοδο απο opamp627) τωρα χρησημοποιω τον μικτη των windows για να ρυθμησω την ενταση(δεν παρακαμπτω το λειτουργικο με drivers),εχω ομως το πλεονεκτημα οτι ο κατασκευστης του ηχειου εχει εναν διακοπτη μεταβολης της ευαισθησιας τριων θεσεων Level +4 , 0 , -10 στο +4 εχω πολλυ μεγαλη ενταση δεν υπαρχει θεμα οδηγησης,ειναι και το δωματιο μικρο 3χ3.
 

tonal

Moderator
Staff member
29 September 2006
2,861
Στο link που κατασκευάζει το Τ χρειάζεσαι 4 τέτοια για balanced.

Ακολούθησε τις οδηγίες της DACT.

Για να είμαι ειλικρινής ποτέ δεν συμπάθησα τις λύσεις με παθητική εξασθένηση.
Σαν ελάχιστη προϋπόθεση θα έθετα την ύπαρξη κάποιας απομόνωσης/buffer μετά το ποτενσιόμετρο οποιουδήποτε τύπου.

Επιπλέον η οδήγηση δεν έχει να κάνει μόνο με τις στάθμες.
Ναι μεν ο τελεστικός βγάζει την τάση αλλά ανάλογα με το φορτίο του επηρεάζεται και η παραμόρφωση του.
Οι διαφορές αφείλονται στην τοπολογία και στο φορτίο που καλείται να οδηγήσει το DAC αλλά και την συνολική αντίσταση εξόδου μετά το ποτενσιόμετρο που μπορεί να επηρρεάζει και το ηχείο.

Στη shunt το DAC στη χειρότερη περίπτωση θα βλέπει στην πρώτη θέση του διακόπτη την σταθερή αντίσταση και όσο αυξάνεις την ένταση θα βλέπει ένα συνδυασμό αντιστάσεων των οποίων η τιμή θα αυξάνεται - την σταθερή του διακοπτικού σε σειρά με την αντίσταση προς τη γη που είναι παράλληλα συνδεδεμένη με την αντίσταση εισόδου του ηχείου.

Στην περίπτωση των series και ladder δεν αλλάζει κάτι σε ό,τι αφορά το φορτίο που βλέπει ο τελεστικός αν μιλάμε για ίδια συνολική αντίσταση και απόσβεση ανά θέση
αλλά σε καμία από τις απλές τοπολογίες το DAC και το ηχείο δεν βλέπουν κάτι σταθερό γιατί η αντίσταση εισόδου και εξόδου του ποτ σε συνδυασμό με τις αντιστάσεις εισόδου και εξόδου του ηχείου και DAC δεν είναι σταθερές πράγμα που μπορέι να επηρεάζει και το dac και το ηχείο.

Δεν θα έχεις κάποιο πρόβλημα αλλά δεν το θεωρώ σαν βέλτιστη λύση.

Τώρα σε ποιο βαθμό θα ισχύσει αυτό εξαρτάται από διάφορους παράγοντες (κυρίως τιμές των αντιστάσεων, τελεστικούς και αντιστάσεις που έχουν στην είσοδο και έξοδό τους καθώς και τον τύπο της εισόδου του τελεστικού του ηχείου, αν δηλαδή είναι FET ή BJT και το ελάχιστο φορτίο που μπορέι να οδηγήσει ο τελεστικός στην έξοδο του DAC)
 

entropia

Established Member
12 December 2008
125
Θεσσαλονικη
tonal την διευθυνση που εδωσα με την κατασκευη ,την εδωσα πιο πολλυ για να δουμε περισσοτερο τις μηχανολογικες δυνατοτητες των μεμονομενων deck ,το οτι δηλαδη η κατασκευη λυνεται,δουλευεται ευκολα,εχει καλη προσβαση στους ακροδεκτες και δυνατοτητα τοποθετησης ¨προσωπο με προσωπο ¨ των δρομεων,δεν εχω προθεση να κανω μια τυπολογια οπως η δικη του ειναι απαγορευτικο και λογο διαστασεων οπως ειπες και εσυ θα χρειαστω 4 τετοια.
Χρησιμα τα οσα ανεφερες σχετικα με τα φορτια και τις προσαρμογες,ειναι πραγματα που δεν τα γνωριζω,για την σωστη μεταφορα του σηματος,μια απομονοτρια βαθμιδα θα θελει και δικη της τροφοδοσια και ετσι πλεκει το πραγμα,φυσικα αυτη ειναι η τεχνικα αποδεκτη λυση.
Διαβασα ομως οτι στα σειριακα ποτεσιομετρα,το μεγαλο τους πλεονεκτιμα ειναι οτι δεν μεταβαλεται το φορτιο που βλεπει η εξοδος του ποτενσιομετρου(στην δικη μας περιπτωση του κλιμακωτου).
Με βαση τα χαρακτηριστικα το opamp627 που δινει ο κατασκευαστης η αντισταση εξοδου του ειναι 55 ohm αν δεν κανω λαθος,η μηπως αυτη η αντισταση εξαρταται και απο αλλες παραμετρους(τυπολογια) ;ουσιαστικα μ απαντησες σ αυτο...για τον τύπο της εισόδου του τελεστικού του ηχείου δεν υπαρχει καμια πληροφορια.
Οσο για την αντισταση εισοδου του ηχειου ,στα χαρακτηριστικα του δεν αναφερει ο κατασκευαστης ποια ειναι αυτη,μετα απο πολλυ ψαξημο στο διαδυκτιο βρηκα να λεει καποιος οτι ψαχνοντας στη γνωσιακη βαση της Dynaudio εμαθε οτι αυτη ειναι 47ΚΩ.
Πιστευεις οτι με ενα σειριακο των 50KΩ θα εχω σωστη μεταφορα του σηματος;εχω βρει πινακα με τις τιμες των αντιστασεων για 50KΩ σε σειριακη συνδεσμολογια.
Σ ευχαρηστω για το χερι βοηθειας
 

tonal

Moderator
Staff member
29 September 2006
2,861
Απάντηση: Re: κατασκευη Stepped Attenuator XLR,για ρυθμηση εντασης μεταξυ DAC και ενε

tonal την διευθυνση που εδωσα με την κατασκευη ,την εδωσα πιο πολλυ για να δουμε περισσοτερο τις μηχανολογικες δυνατοτητες των μεμονομενων deck ,το οτι δηλαδη η κατασκευη λυνεται,δουλευεται ευκολα,εχει καλη προσβαση στους ακροδεκτες και δυνατοτητα τοποθετησης ¨προσωπο με προσωπο ¨ των δρομεων,δεν εχω προθεση να κανω μια τυπολογια οπως η δικη του ειναι απαγορευτικο και λογο διαστασεων οπως ειπες και εσυ θα χρειαστω 4 τετοια.
Χρησιμα τα οσα ανεφερες σχετικα με τα φορτια και τις προσαρμογες,ειναι πραγματα που δεν τα γνωριζω,για την σωστη μεταφορα του σηματος,μια απομονοτρια βαθμιδα θα θελει και δικη της τροφοδοσια και ετσι πλεκει το πραγμα,φυσικα αυτη ειναι η τεχνικα αποδεκτη λυση.
Διαβασα ομως οτι στα σειριακα ποτεσιομετρα,το μεγαλο τους πλεονεκτιμα ειναι οτι δεν μεταβαλεται το φορτιο που βλεπει η εξοδος του ποτενσιομετρου(στην δικη μας περιπτωση του κλιμακωτου).
Με βαση τα χαρακτηριστικα το opamp627 που δινει ο κατασκευαστης η αντισταση εξοδου του ειναι 55 ohm αν δεν κανω λαθος,η μηπως αυτη η αντισταση εξαρταται και απο αλλες παραμετρους(τυπολογια) ;ουσιαστικα μ απαντησες σ αυτο...για τον τύπο της εισόδου του τελεστικού του ηχείου δεν υπαρχει καμια πληροφορια.
Οσο για την αντισταση εισοδου του ηχειου ,στα χαρακτηριστικα του δεν αναφερει ο κατασκευαστης ποια ειναι αυτη,μετα απο πολλυ ψαξημο στο διαδυκτιο βρηκα να λεει καποιος οτι ψαχνοντας στη γνωσιακη βαση της Dynaudio εμαθε οτι αυτη ειναι 47ΚΩ.
Πιστευεις οτι με ενα σειριακο των 50KΩ θα εχω σωστη μεταφορα του σηματος;εχω βρει πινακα με τις τιμες των αντιστασεων για 50KΩ σε σειριακη συνδεσμολογια.
Σ ευχαρηστω για το χερι βοηθειας


Δες το υποτυπώδες σχηματικό. Για την balanced σύνδεση απλά προσθέτεις άλλο ένα ίδιο κύκλωμα.

Δεν έχει ληθφεί υπόψιν ο τρόπος που εφαρμόζει την εξασθένηση το ηχείο (+4, 0, -10dB).
Αν υλοποιείται με ένα διακόπτη τριών θέσεων (ουσιαστικά άλλο ένα διακοπτικό ποτενσιόμετρο) στην είσοδο τότε γίνεται πιο περίπλοκη η υπόθεση.

Στο καλύτερο σενάριο που η ρύθμιση της έντασης του ηχείου γίνεται σε άλλο στάδιο μετά την αντίσταση RIN τότε:

Αν η ROUT ήταν 0 και η RIN πάρα πολύ μεγάλη σε σύγκριση με το άθροισμα των R1 και R2 τότε δεν θα υπήρχε θεωρητικά κανένα πρόβλημα και η απόκριση του pot ανά βήμα θα ήταν η υπολογισμένη.

Στην παρούσα η ROUT είναι 55Ω οπότε η επίδρασή της θα είναι αμελητέα για τις περισσότερες θέσεις του εξασθενητή και μόνο κοντά στις τελευταίες θέσεις της μέγιστης έντασης θα έχει κάποια επίδραση.

Η RIN του ηχείου όμως είναι συγκρίσιμη με αυτή του εξασθενητή και θα επηρεάζει το ποσό της εξασθένησης όταν η τιμή της R2 θα είναι συγκρίσιμη με την RIN.

Αν δεν πρόκειται να αλλάξεις κάτι στο σύστημά σου τότε μπορείς να λάβεις υπόψιν σου τις τιμές των RIN και ROUT και να επιλέξεις ανάλογα τις τιμές των αντιστάσεων που θα συνδέσεις σε σειρά για να κατασκευάσεις τον εξασθενητή.

Το ζητούμενο από τη στιγμή που οι θέσεις του διακόπτη είναι 23 ή 24 είναι να εκμεταλλευτείς όσο το δυνατόν περισσότερες θέσεις για να ακούς τη μουσική σου.
Θα πρέπει να λάβεις υπόψιν σου τον παράγοντα της στάθμης εγγραφής του τραγουδιού και να μπορείς να ρυθμίσεις την ένταση και για μουσική που είναι γραμμένη χαμηλά αλλά και δυνατά.
Αλλιώς θα είσαι περιορισμένος να χρησιμοποιείς το ποτ μόνο σε λίγες θέσεις και οι υπόλοιπες θα σου είναι άχρηστες.
Εκεί ίσως χρειαστεί να πειραματιστείς έστω με ένα φτηνό ποτενσιόμετρο και το ένα ηχείο πριν φτάξεις το διακοπτικό.

Μία ανέξοδη δοκιμή θα ήταν να φτιάξεις ένα balanced shunt pot με τέσσερις αντιστάσεις από 600Ω η κάθε μία και ένα λογαριθμικό στερεοφωνικό ποτενσιόμετρο συνδεδεμένο σαν μεταβλητή αντίσταση.
 

Attachments

  • passive_pot.jpg
    passive_pot.jpg
    39.7 KB · Views: 105

dinos

Moderator
Staff member
17 June 2006
811
Πάτρα
Aν επιμένεται στη λύση ενός παθητικού εξασθενητή - attenuator, τότε η αντίσταση στην είσοδο (το φορτίο που βλεπει ο DAC) δεν πρέπει να είναι μικρότερη από 1Kohm, μια και έως εκεί ο OPA627 δίνει άνετα +/- 10V (μπορεί να δει και 600ohm).
Επίσης το ανώτερο όριο της αντίστασης εξόδου του attenuator, δεν πρέπει να υπερβαίνει τα 5 Kohm, διότι η αντίσταση αυτή παραλληλίζεται με την συνθέτη αντίσταση των ηχείων (47 Kohm) και επηρεάζει τη ακρίβεια της λογαριθμικής καμπύλης.
Επίσης έχω μια επιφύλαξη για τις λύσεις με μεταγωγούς διακόπτες, διότι η μηχανική αντοχή είναι μικρή (μην αναφερθούμε στη ηλεκτρική αντοχή που είναι σαφώς μικρότερη).
Αντίθετα οι λύσεις με ρελέ είναι ακριβότερες, αλλά δίνουν ηλεκτρική αντοχή, περίπου 10 φορές μεγαλύτερη από την μηχανική αντοχή των διακοπτών.
Αν οικονομικά δεν το αντέχετε, πάρετε ένα καλό λογαριθμικό ποτενσιόμετρο μεταξύ 1 και 5 Kohm.
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,738
Βόλος
Εγώ μετά από αντίστοιχες σκέψεις λέω να αλλάξω το DAC σε ένα που θα έχει μεταβλητή έξοδο...
 

entropia

Established Member
12 December 2008
125
Θεσσαλονικη
Ντινο καλες και ευπροσδεκτες οι γνωσεις σου,ενδιαφεροντα τα οσα μου ειπες τα οποια αγνοουσα,αλλα με ολα αυτα και την συνθετοτητα του προβληματος κατασκευης ενος κλιμακωτου ρυθμιστικου εντασης με αποτρεπουν στην υλοποιηση του...τι να πω,δεν βρησκω και ιστοσελιδα οπου μπορω να εισαγω τα στοιχεια που δινεις για την κατασκευη του,δηλαδη με τα οσα εχεις αναφερει ποιες πρεπει να ειναι οι τιμες των ανιστασεων για κατασκευη σειριακου κλιμακωτου(για χρηση σε xlr εξοδο);
Οσο για την ηλεκτρικη και μηχανικη αντοχη των μεταγωγων δεν εχω την οικονομικη ανεση να πληρωσω περισσοτερα αυτο ισχυει και για την λυση των ηλεκτρονομων που ανεφερες,
μου εκανες την ψυχη μαυρη χαχαχα.
Τι μπορω να διαλεξω ,για την τελευταια λυση που εχεις προτεινει εχεις κατι συγκεκριμενο να μου δειξεις,ποιοτικο που να μην ξεφευγει οικονομικα;χρειαζομαι και 4 ποτενσιομετρα συνολικα
ln το εψαξα και εγω μια καλη λυση μοιαζει το benchmark 1 dac pre παλιος μεν μετατροπεας αλλα δεν τον βρησκεις σε τιμη χαμηλοτερη απο 350 ευρω μεταχειρισμενο
Ευχαρηστω παντος για τις απαντησεις ...το θεμα ειναι τι κανουμε τωρα και τι απαφασιζουμε....εχω ηδη αγορασει τον μεταγωγεα τον περιμενω να ερθει
 

dinos

Moderator
Staff member
17 June 2006
811
Πάτρα
Μου προκαλούν την περιέργεια πως ακούγονται.
Δεν τα έχω δοκιμάσει, όμως η τιμή τους φαίνεται καλή και οι προδιαγραφές είναι εντός των ορίων
που χρειάζεσθε.
Αν κάποιο μέλος έχει εμπειρία από το συγκεκριμένο μηχανάκι, καλό θα ήταν να μας ενημερώσει.
Επίσης οπτικά φαίνονται καλά και αν έχουν υλοποιηθεί όπως περιγράφουν είναι μια καλή λύση.
Είναι τύπου lader και υπάρχουν δυο εκδόσεις

Η πρώτη με : Input impedance 2K+, output near 300Ω

https://www.ebay.co.uk/itm/HiFi-Rel...490250?hash=item1f023c444a:g:5AIAAOSwDEBb9ln5


η άλλη με: Input impedance 10K+, output near 3kΩ

https://www.ebay.co.uk/itm/HiFi-Rel...826671?hash=item1f03bedeaf:g:eh4AAOSwBfhb9ln4


και χωρίς κουτί αγνώστων όμως στοιχείων όσο αφορά την Input και output impedance

https://www.ebay.co.uk/itm/HiFi-Rel...189978?hash=item3fdd4471da:g:TUwAAOSwY~peXyQ-
 

entropia

Established Member
12 December 2008
125
Θεσσαλονικη
Ντινο σ ευχαρηστω για την αμεση ανταποκριση οσο για τις διευθυνσεις του ebay,που εκανες τον κοπο να στηλεις,το θεμα ειναι τι κανουμε με το τελωνειο θα βγει ο κουκος αηδονι.
Απο τα λιγα Αγγλικα που ξερω, καποιοι λενε στα φορα οτι ειναι μεν καλη λυση οι ηλεκτρονομοι αλλα βγαζουν θορυβους και αυτοι κατα την αλλαγη,θεωρουντε ανωτερη λυση ομως απο τα
Stepped Attenuator το ειχα ψαξει.
Αν στραφω σ αυτην την λυση υπαρχει και η αγορα απο εδω διχως τελωνειο
https://www.audiophonics.fr/en/preamp-module/passive-xlr-balanced-passive-volume-control-module-with-256-level-relay-p-12476.html?search_query=Relay%20Volume&fast_search=fs
αλλα ο Γαλλος δεν λεει τιποτα για Input impedance , output impedance ενταξη μ ενα μειλ μπορει να μ ενημερωσει
Για την παρακατω διευθηνση που μου εστηλες(ειχα επισκευτει τον ιστοτοπο) μαλον μιλαει για σειριακο Stepped Attenuator,αυτο δηλαδη που μ ενδιαφερει,στην θεση output ειναι ο δρομεας σωστα;και σε καθε αλλαγη αθρoιζει την Rx(πρωτο βημα στην μεγηστη ενταση,συμετεχει μονο η Rx ) με την επομενη εν σειρα αντισταση την εκαστοτε Ry,το καταλαβα σωστα η κανω λαθος στο σκεπτικο μου και μηπως τελικα δεν ειναι σειριακο αυτο που δειχνει;
http://rssconsultancy.co.uk/atten.html
Με τον κοροϊδοϊό θα εχουμε αρκετο χρονο να το συζηταμε το θεμα της κατασκευης,εχει και τα καλα του ο κοροϊδοϊός,ας πουμε και κανενα ευτραπελο να γελασει το χειλακι μας
 

dinos

Moderator
Staff member
17 June 2006
811
Πάτρα
Απάντηση: Re: κατασκευη Stepped Attenuator XLR,για ρυθμηση εντασης μεταξυ DAC και ενε

Απο τα λιγα Αγγλικα που ξερω, καποιοι λενε στα φορα οτι ειναι μεν καλη λυση οι ηλεκτρονομοι αλλα βγαζουν θορυβους και αυτοι κατα την αλλαγη
Ο θόρυβος της μεταγωγής αφορά μερικές υλοποιήσεις (συνήθως παλαιότερες) και συμβαίνει κυρίως στις περιπτώσεις των lader attenuators (για λόγους που σχετίζονται με αδυναμίες συγχρονισμού στη μεταγωγή των ρελέ, ιδιαίτερα όταν ο κώδικα ελέγχου περνάει από μεταβολή στο σημαντικότερο ψηφίο του).


Για την παρακατω διευθηνση που μου εστηλες(ειχα επισκευτει τον ιστοτοπο) μαλον μιλαει για σειριακο Stepped Attenuator,αυτο δηλαδη που μ ενδιαφερει,στην θεση output ειναι ο δρομεας σωστα;και σε καθε αλλαγη αθρoιζει την Rx(πρωτο βημα στην μεγηστη ενταση,συμετεχει μονο η Rx ) με την επομενη εν σειρα αντισταση την εκαστοτε Ry,το καταλαβα σωστα η κανω λαθος στο σκεπτικο μου και μηπως τελικα δεν ειναι σειριακο αυτο που δειχνει;
Σωστό, αν και το καλύτερο θα ήταν να χρησιμοποιήσεις κάθε φορά νέα αντίσταση προς τη γείωση, πάντα με δεδομένο ότι ο διακόπτης είναι make before brake.