Subforum για ήχο στο αυτοκίνητο;

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

auauau

Established Member
10 April 2010
254
Υπάρχει subforum για ήχο στο αυτοκίνητο-και δεν το είδα;

Να κάνω την ερώτησή μου - κι ο admin ας το μεταφ´ρει όπου νομίζει (thnx)

Ποια σύγχρονα ραδιοcd αυτοκιν´λητου ή σκέτα ραδιόφωνα usb και τα όμοια, έχουν ενσωματωμένο ενισχυτή, πάντα σε 1 din

ευχαριστώ
 

auauau

Established Member
10 April 2010
254
θα ταιριάζει με τα μητρικά ηχεία του twingo?

υπάρχει, θα κοιτάξω να το μεταφέρω.

thnx

Έχω εδώ και λίγες μέρες στα χέρια μου, ένα παλιό twingo, μοντέλο 1998-2000. Έχει κατακόρυφη άδεια θήκη (din1) για ραδιο-cd ή radio-usb... Έχει και δυο ηχεία αριστερά δεξιά στο ταμπλώ. Είδα το ένα από τα δυο ηχεία (τούχει φύγει το καπάκι) ότι το μεγάφωνο δεν είναι με χαρτί αλλά με συμπαγές μέταλλο (?) .

Υποθέτω ότι δεν θα βρω δυσκολίες αν του βάλω κάποιο τωρινό καινούργιο radio-cd-usb.. Ή δεν θα ταιριάζει με τα μητρικά ηχεία του twingo?

Κανένας που ξέρει από παλιό twingo?
 

Σωφρον

Supreme Member
3 March 2008
4,978
Κορωπί
Απάντηση: subforum για ήχο στο αυτοκίνητο;

Βαζεις οποιο radiocd θες και θα παιξει με οποιο μεγαφωνο για πορτες θες.
Αυτο που γραφεις "το μεγάφωνο δεν είναι με χαρτί αλλά με συμπαγές μέταλλο (?)" δεν παιζει!!! κατι δεν εχεις δει καλα
 

auauau

Established Member
10 April 2010
254
Re: Απάντηση: subforum για ήχο στο αυτοκίνητο;

Βαζεις οποιο radiocd θες και θα παιξει με οποιο μεγαφωνο για πορτες θες.
Αυτο που γραφεις "το μεγάφωνο δεν είναι με χαρτί αλλά με συμπαγές μέταλλο (?)" δεν παιζει!!! κατι δεν εχεις δει καλα

Υπάρχουν τωρινά (του 2019) radio usb με ενσωματωμένο ενισχυτή, π.χ. αυτό που αγόρασα χτες: Sony DSX-GS80 Car Radio 4X 100 Watt Αυτά θα τα πιάνει, αν τα μεγάφωνα έχουν αντίσταση 2 ohm - αλλιώς υπολογίζω ότι αν υπάρχουν ηχεία 4 ohm θα πιάνει Χ50 WATT.
Είχα παλιότερα ένα τέτοιο Sony, που το είχα σε ένα αμάξι που πούλησα - και όντως έχουν πολύ καλύτερη ηχητική-ποιοτική απόδοση από τα συνηθισμένα Sony 4X55 ή 4Χ50 watt. Μάλιστα αν είχα τότε και woofer θα το αξιοποιούσα ακόμα καλύτερα.

Τελοσπάντων, βρήκα radio-usb που έψαχνα. με ενσωματωμένο ενισχυτή. Τώρα πάμε στα ηχεία. Δέχομαι αυτό που λές, δεν έχω λόγο να το αμφισβητήσω, διότι το είδα στα βιαστικά βράδι και παραξενεύτηκα, χέρι όμως δεν άπλωσα για να ψαύσω! Τώρα το αμάξι που φτιάχνω είναι στο φαναρτζή για βάψιμο. Οπότε δεν μπορώ να επιβεβαιώσω ή να ψάξω περισσότερο. Μόλις ξαναπάρω το αμάξι στα χέρια μου, τοτε θα το ξανακοιτάξω. Ανησυχώ, αν αυτοκίνητο του 1999, που φτιάχνω, θα έχει τα κατάλληλα καλώδα, αντάπτοες και συνδέσεις, ταιριαστές με το radio usb του 2019 ή θα χρειαστώ πηγαιμό σε τοπικό μάστορα. Είμαι στην επαρχία και δεν τους πολυεμπιστεύομαι τεχνικά-τεχνολογικά!

Αν κατάλαβα καλά, για να αξιοποιήσω αυτό που αγόρασα (το radio usb 4X100watt) θα χρειαστεί και γούφερ και πίσω ηχεία. Έψαξα χτες βράδυ στο ίντερνετ, εντόπισα ποιες μάρκες ηχείων θεωρούνται αρκετά καλά ως κορυφή, bρήκα όμως ελάχιστα σε 2 ohm και βασικά δεν μπορώ ν ελέγξω αν χωράνε και στη θέση των παλιών ηχείων, διότι δεν ξέρω τις διαστάσεις των μητρικών ηχείων!

Σκέφτηκα να πάρω ένα σύστημα πολυμέσων σε android, με 7άρα οθόνη κλπ που είναι το παρόν και μέλλον στα αυτοκίνητα, αλλά μετάνιωσα μη μου το κλέψουν οι κλέφτες του δρόμου... δεν ξέρω αν αποσπάται σαν πρόσοψη... αν είναι εύχρηστο... κλπ Το βλέπω στα εόμενα 2 χρόνια!

Κι ακόμα, βρήκα και radio usb που παίζει και αρχεία dsd (σόνυ γύρω στα 1200 ευρώ!) Επίσης βλέπω ότι παρουσιάζεται και μια νέα τάση.. συσκευή μικρή ραδιοφώνου dab, με νέο σχήμα ραδιόφώνου, που συνδέεται σε ανατηρα αυτοκινήτου - και στηρίζεται κάπου στο ταμπλώ και γλιτώνεις αρκετη καλωδιίλα! π.χ. κάποια της pioneer
 

Σωφρον

Supreme Member
3 March 2008
4,978
Κορωπί
Απάντηση: subforum για ήχο στο αυτοκίνητο;

Και η φισα του καινουργιου radiocd να μην ταιριαζει με την υπαρχουσα εγκατασταση, μπορεις με ευλαβεια να κωσαρεις και να ενωσεις τα καλωδια.
 

auauau

Established Member
10 April 2010
254
Re: subforum για ήχο στο αυτοκίνητο;

τι σημαίνει "κωσάρω"; ούτε στο https://www.slang.gr/ υπάρχει!

υγ. τα υπάρχοντα εργοστασιακά ηχεία του twingo 1998 (έτσι φαίνεται στους κωδικούς των τζαμιών) πόσα watt αντέχουν και σε τι ohm; μην τα κάψω κιόλας! δε βρισκω πουθενά στο νετ, αυτήν την πληροφορία!
 

Σωφρον

Supreme Member
3 March 2008
4,978
Κορωπί
Απάντηση: subforum για ήχο στο αυτοκίνητο;

κωσαρω = βαζω κως στα καλωδια

τις πληροφοριες θα τις βρεις πανω στα μεγαφωνα του twingo
 

auauau

Established Member
10 April 2010
254
Re: Απάντηση: subforum για ήχο στο αυτοκίνητο;

κωσαρω = βαζω κως στα καλωδια

τις πληροφοριες θα τις βρεις πανω στα μεγαφωνα του twingo

οκ
ομοαξονικά ή rca, δεν είναι τα καλώδια σύνδεσης στο car audio? γιατί στο λινκ έπεσα σε τύπου "μπανάνες"
 

Σωφρον

Supreme Member
3 March 2008
4,978
Κορωπί
Απάντηση: subforum για ήχο στο αυτοκίνητο;

φιλε καλυτερα να σου τα φτιαξει καποιος επαγγελματιας, γιατι υποψιαζομαι οτι θα γινει ζημια
 

auauau

Established Member
10 April 2010
254
Re: Απάντηση: subforum για ήχο στο αυτοκίνητο;

φιλε καλυτερα να σου τα φτιαξει καποιος επαγγελματιας, γιατι υποψιαζομαι οτι θα γινει ζημια

Οk (σε μαστόρια πήγαινε κάποιος τη δεκαετία του 1960-70, με τα τσικρίκια και τις ταϊβανιές και τις πατέντες της εποχής. Σήμερα, στην εποχή της τεχνολογίας, η γνώση των τύπων των συνδέσεων, των διαφορών καλωδίων ήχου και ρεύματος, με τα καλώδια για ανοιχτή ακρόαση και ομιλία, με τα πολυμέσα στο αυτοκίνητο, με τις κάμερες οπισθοπορείας, αυτά είναι εκ των ουκ άνευ η γνώση τους για τον σημερινό οδηγό/σημερινό άνθρωπο- είναι τα "φωνήεντα" της σύγχρονης αλφαβήτου, του επικοινωνιακού-αντιληπτικού κώδικα της εποχής ! Δε με γνωρίζεις, δεν έχω τέτοια απαίτηση (!) οπότε αντιλαμβάνομαι ότι από φιλικό ενδιαφέρον έγραψες αυτό που έγραψες! Σε κατανοώ βαθυστόχαστα πλατιά!)

Προτάσεις για ηχεία στα 2 ohm + subwoofer για το Sony DSX-GS80 Car Radio 4X 100 Watt ;
 

auauau

Established Member
10 April 2010
254
Re: Απάντηση: subforum για ήχο στο αυτοκίνητο;

Οk .......... Προτάσεις για ηχεία στα 2 ohm + subwoofer για το Sony DSX-GS80 Car Radio 4X 100 Watt ;


Tο μηχανηματάκι, Sony DSX-GS80 4x100 [Μέγιστη ισχύς εξόδου 4 x 100 W (45 W RMS) με επιλογή φορτίου ηχείων 2 Ω] ήλθε σήμερα, από Γερμανία (με i-parcel κι ΕΛΤΑ κούριερ). Με το unboxing του, όλα φαίνονται απλά, γράφουν επάνω σε κάθε σημείο διασύνδεσης τι συνδέεται κλπ. έχει εξόδους RCA δεξιού μπροστινού και αριστερού μπροστινού, δυο εξόδους RCA για πίσω (rear) και δυο θέσεις RCA για δυο woofer. Επίσης θέση jack 3.5 εις για μικρόφωνο (με το οποίο θα γίνεται η hands free τηλεφωνική επικοινωνία) και θέση Jack 3.5 για remote control. Επίσης δυο θύρες usb. η μία στην αποσπώμενη πρόσοψη και η άλλη από πίσω, με τη μορφή μακριού καλώδιου θηλυκού usb , που θα κρέμεται κάπου από κάτω, σε κάποια θέση του αυτοκινήτου. (δεν ξέρω αν αυτή η είσοδος usb φορτίζει... ώστε να συνδέσω κάποια action cam [mono gia reymatolhc;ia-f;ortish!)

Aς μείνουμε στα του ήχου.

το Renault Twingo μοντέλο 1999 (Τwingo 1 δηλαδή) έχει μόνο δυο μητρικά ηχεία (δεν ξέρω ακόμα τα στοιχεία τους) μπροστά δεξιά - αριστερά, στις άκρες του ταμπλώ. Οπότε εκεί θα συνδεθούν τα "μπροστινά" του ραδιοusb.
Σαν 2 rear, μπορώ να βάλω στο πίσω μέρος του αυτοκινήτου, άλλα δυο, κάπου στο ύψος της εταζέρας (που δεν έχει). Πειράζει να τα βάλω στις δυο πόρτες, απέναντι το ένα από το άλλο;

Τα 2 woofer , πίσω, στο χώρο του πορτμπαγκάζ (που δεν καπακώνεται με εταζέρα!).

Όσον αφορά τις θέσεις, είμαι εντάξει;

Πείτε μου τώρα, κάποια rear ηχεία καθώς και κάποια subwoofer (μάρκες, διαστάσεις κώνου, μεγέθη αντιστάσεων), που δένουν με το μηχάνημα Sony DSX-GS80, [Μέγιστη ισχύς εξόδου 4 x 100 W (45 W RMS) με επιλογή φορτίου ηχείων 2 Ω] ώστε να τα παραγγείλω μέσω ίντερνετ.

thnx