Λουκέτα αφής (fingeprint lock)

Gloriana

Established Member
7 November 2018
226
Αγόρασα ένα λουκέτο αφής με δακτυλικό αποτύπωμα αλλά δεν λειτούργησε ποτέ. Λειτουργεί με μπαταρίες, τις εβγαλακαι τις ξαναέβαλα μπας και επανέλθει στις εργοστασιακές ρυθμίσεις τίποτα. Δεν έχει καμία τρυπούλα γι να πιέσω με συρματάκι για reset.
Ξέρει κανείς πώς μπορεί να κάνει reset με κάποιο τρόπο?
Στις οδηγίες δεν γράφει τίποτα...

65f61965-4b0f-4db5-bc6e-fd57805d0df3.jpg
 

amsen

AVClub Addicted Member
1 November 2014
1,867
Αθηνα
Δοκίμασες με παρατεταμένο πάτημα (ίσως και 10-15 δευτερόλεπτα)???

Για κοίτα εδώ . Σκρολαρε την σελίδα κάτω και κοίτα κάτι οδηγίες που έχει, μήπως και σε βοηθήσουν
 

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,431
Βριλήσσια
Οι οδηγιες ειναι αθλιες, μεταφρασμενες στα αγγλικα με google translate ειτε απο κινεζο που νομιζει οτι μπορει να μεταφρασει απο τα κινεζικα στα αγγλικα, λεξη προς λεξη.

Περιμενω ενα παρομοιο λουκετο τις επομενες μερες απο banggood. Αν δεν εχεις βρει ακρη, θα το δουμε τοτε γιατι νομιζω εχουν το ιδιο software αυτα τα λουκετα.
Επισης η XiaoMi θυμαμαι οτι εχει manual με σωστα αγγλικα που μπορεις να βγαλεις ακρη.

Το θεμα θα μεταφερθει στο νημα με τα Gagdets αργοτερα.
 

Gloriana

Established Member
7 November 2018
226
Απάντηση: Re: Βοήθεια για λουκέτο αφής (fingeprint lock)

Εεχω δοκιμασει οτι μπορείρε να φανταστείτε μπας και ξεμπλοκάρει.

Από την πρώτη στιγμή φαινόταν να ειναι μπλοκαρισμενο γιατί με την πρώτη επάφη δεν άνοιξε, κάτι που θα έπρεπε λογικά να γίνει.
Ακολουθησα τις οδηγίες τίποτα. πρεπει να γινει εργοστασιακό reset. Που όμως δεν βλέπω πώς... Εκτός αν είναι ελαττωματικό.


Αυτό που φοβάμαι ειναι πως στο ταξίδι ασποστολής του, προφανώς έχει πατηθεί καθώς η συσκευασία του ήταν πλαστική και δεν ήταν μέσα σε κουτί, οπότε μπλόκαρε. Αστοχία της εταιρείας γιατί δε θα έπρεπε οι μπαταριες να είναι τοποθετημένες.

Το λυπηρό είναι ότι δεν απαντούν και στα emails. Η αγορά έγινε από ebay. είναι πρώτη φορά που τρώω τέτοια απογοήτευση από αγορά εκεί.

Σας ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση.
 

Gloriana

Established Member
7 November 2018
226
Ενημερώνω, μου απάντησαν στο μαιλ και μου ειπαν να τους στείλω βίντεο και ότι θα λύσουν το πρόβλημα. Οπότε όταν έχω νεώτερα θα σας γράψω.
 

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,431
Βριλήσσια
Kαλη εξελιξη αυτη, ειμαι περιεργος για την καταληξη. Ελπιζω να λυθει το προβλημα, ενημερωσε αν βρεις ακρη τελικα. Καλη τυχη!!
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Παρακατω δυο βιντεο που ισως σας βοηθησουν.
Ειναι απο ενα καναλι στο youtube οπου δοκιμαζει να διαρρηξει επωνημες κλειδαριες/λουκετα ολων των τυπων.
Βρηκα δυο λουκετα με δακτυλικο αποτυπωμα.
Δειτε μηπως ο τυπος αρχικα κανει καποιο reset ή προγραμματισμο. Κι αν τα καταφερετε...δειτε μηπως ξεκλειδωνει το ιδιο ευκολα με χακαρισμα, οπως αυτα του βιντεο.

 

kospap

Supreme Member
31 July 2009
8,179
και οτι ημουαν αν τον προτεινω...Θεος...αξιζει να βλεπετε τακτικα τα βιντεοτου, θα πεθανετε απο τις προχειροδουλειες που κανουν οι ετιαριες..ειδικα στα λουκετα-κουτια για τα κλειδια των σπιτιων RBB
 

Gloriana

Established Member
7 November 2018
226
Τhanks για τα βιντεάκια, η δική μου κλειδαριά αν και κοστίζει 8-10 ευρώ δε φαίνεται να έχει κενά... προστασίας! Τίποτα δεν την ανοίγει! Εκτός αν την σπάσεις!
Εδώ το βίντεο με το πρόβλημα που έστειλα και στον προμηθευτή
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
σε ενα απο τα δυο βιντεο που εβαλα, μου φανηκε οτι ειδα να πιεζει προς τα κατω για λιγα sec τη μεταλλικη κλειδαρια.
Και τοτε το λαμπακι εγινε κοκκινο και ετοιμη να δεχτει η κλειδαρια ενα νεο αποτυπωμα.
 

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,431
Βριλήσσια
Σωστη σκεψη, αλλα νομιζω οτι για να προστεθει νεο αποτυπωμα πρεπει να 'ξεκλειδωσει' πρωτα το software, σκαναροντας ενα παλαιοτερο ηδη αποθηκευμενο αποτυπωμα. Και αυτο δεν υπαρχει, αφου το λουκετο δεν εχει παρει ποτε αρχικο αποτυπωμα.

Το προβλημα ειναι οτι το λουκετο δεν παιρνει καν το πρωτο αποτυπωμα ωστε να δεχτει στη συνεχεια νεα αποτυπωματα. Προφανως κατι τρεχει με το software.

Εργοστασιακο reset θεωρω απιθανο να υπαρχει καθως θα ηταν τεραστιο μειονεκτημα ασφαλειας. Οποιος θα ηθελε να κλεψει το λουκετο θα εκανε απλα ενα εργοστασιο reset.
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
εκατσα και ειδα τα βιντεο. Δυστυχως η παρακαμψη και ξεκλειδωμα που τους κανει, αφορα μηχανικη παρεμβαση και στα δυο, απλα για να ανοιξουν και οχι π.χ. καποιο reset για να λυθει το προβλημα.
Τα λουκετα σας μοιαζουν να ειναι κλειδωμενα με καποιο αποτυπωμα. ? Σιγουρα εχετε βρει τη δικη τους διαδικασια αρχικης εγκαταστασης του πρωτου δακτυλικου. ?
Ειναι λιγο παραξενο καποιοι να τα κλειδωσαν για πλακα πριν φτασουν στα χερια σας.
Τωρα βεβαια σκεφτομαι μηπως ειναι και καμια αστοχια υλικου.
 

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,431
Βριλήσσια
Ειναι μια λυση να το ανοιγει -αποσυναρμολογόντας το στα εξ'ων συνετεθη- με μαχαιρακι και μετα να το ξανακλεινει με τον ιδιο τροπο :)
 

Gloriana

Established Member
7 November 2018
226
εκατσα και ειδα τα βιντεο. Δυστυχως η παρακαμψη και ξεκλειδωμα που τους κανει, αφορα μηχανικη παρεμβαση και στα δυο, απλα για να ανοιξουν και οχι π.χ. καποιο reset για να λυθει το προβλημα.
Τα λουκετα σας μοιαζουν να ειναι κλειδωμενα με καποιο αποτυπωμα. ? Σιγουρα εχετε βρει τη δικη τους διαδικασια αρχικης εγκαταστασης του πρωτου δακτυλικου. ?
Ειναι λιγο παραξενο καποιοι να τα κλειδωσαν για πλακα πριν φτασουν στα χερια σας.
Τωρα βεβαια σκεφτομαι μηπως ειναι και καμια αστοχια υλικου.


Σωστά τα λες τα ίδια σκέφτηκα κι εγώ.
Ή υπάρχει βλάβη στο software κάτι που μου απάντησαν ότι το ελέγχουν πριν το στείλουν, ή στο ταξίδι του στο φάκελο πατήθηκε κατά λάθος και μπλόκαρε...

οδηγιες απο εδω...
https://uk.banggood.com/Anytek-L13-...ti-theft-Lock-p-1524988.html?cur_warehouse=CN


και μην λες οτι δεν ανοιγει..απο ο διαγραμμα ειδα ηδη μια αδυναμια
http://www.anytekgroup.com/media/wysiwyg/L13__03.jpg


Δεν ανοίγει ότι και να κάνω. Και 6'' δοκίμασα και 3" και όλους τους συνδυασμούς. Ανάβει μόνο ένα πράσινο λαμπάκι τίποτε άλλο.
Τώρα δεν παίζει να το ανοίξω γιατί θα πρέπει να το σπάσω και δεν έχει και νόημα...
 

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,431
Βριλήσσια
Δεν ελεγχουν τιποτε πριν στειλλουν.
Δηλαδη τι κανουν? Δοκιμαζουν να βαλουν το δικο τους αποτυπωμα? Και ξεχνανε μετα να το κανουν reset? Πως ακριβως το δοκιμαζουν? Οτι θελουν λενε.

Οπως το παραλαμβανουν απο την παραγωγη η απο τον χονδρεμπορο, ετσι το στελλουν. Απλα το συγκεκριμενο ειναι ελλατωματικο εξ'αρχης.

Ελπιζω να σου στειλλουν καινουριο αλλιως πρεπει να διεκδικησεις καπως τα χρηματα σου απο το paypal.
 

Gloriana

Established Member
7 November 2018
226
Απάντηση: Re: Βοήθεια για λουκέτο αφής (fingeprint lock)

Δεν ελεγχουν τιποτε πριν στειλλουν.
Δηλαδη τι κανουν? Δοκιμαζουν να βαλουν το δικο τους αποτυπωμα? Και ξεχνανε μετα να το κανουν reset? Πως ακριβως το δοκιμαζουν? Οτι θελουν λενε.

Οπως το παραλαμβανουν απο την παραγωγη η απο τον χονδρεμπορο, ετσι το στελλουν. Απλα το συγκεκριμενο ειναι ελλατωματικο εξ'αρχης.

Ελπιζω να σου στειλλουν καινουριο αλλιως πρεπει να διεκδικησεις καπως τα χρηματα σου απο το paypal.


Μού τόνισαν ότι θα βρουν λύση ότι και να γίνει και προφανώς η λυση ειναι να το στείλω πίσω με δικά τους έξοδα να δουν οτι εχει προβλημα και να στείλουν καινούργιο. Εξάλλου αν δεν βγάλω άκρη έχω το δικαίωμα και χωρίς την έγκρισή τους να το κάνω και να ζητήσω από το ebay full refund των χρημάτων. Το έχω ξανακάνει και λειτουργεί.
 

kospap

Supreme Member
31 July 2009
8,179
Ειναι μια λυση να το ανοιγει -αποσυναρμολογόντας το στα εξ'ων συνετεθη- με μαχαιρακι και μετα να το ξανακλεινει με τον ιδιο τροπο :)

με καταλληλο διαμορφωμενο συματακι, περνα απο την θηκη της μπαταριας και τραβα την πλακε μπαρα.
 

Gloriana

Established Member
7 November 2018
226
Απάντηση: Re: Βοήθεια για λουκέτο αφής (fingeprint lock)

με καταλληλο διαμορφωμενο συματακι, περνα απο την θηκη της μπαταριας και τραβα την πλακε μπαρα.

Τα έχω σκαλίσει όλα με το συρματάκι που έχουμε για τα κινητά τηλέφωνα. Δεν επιμένω όμως, μην κάνω καμιά ζημιά. Από Δευτέρα περιμένω οδηγίες από την εταιρεία.
Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.