αχ αυτή η σκόνη

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Cicadelic Ranger

AVClub Fanatic
16 December 2014
15,302
Για πες μας και με πιο υλικο πραγματοποιησες αυτο το θαυμα ! :music-smiley-005:
 

aoratos

Senior Member
21 August 2008
458
χαλκιδικη
είναι η χαμηλοέξοδη 0,4 mv σε ανακαλωδιωμενο rega .
για το θαύμα χρησιμοποιησα το βουρτσάκι που δίνει η benz . νομίζω είναι carbon , χωρίς υγρό αλλά την έβγαλα από τον βραχίονα και την έβαλα στο τραπέζι στον μεγεθυντικό φακό και σιγά σιγά καθάρισε
 

Cicadelic Ranger

AVClub Fanatic
16 December 2014
15,302
Α δεν εισαι τεμπελης εσυ...κανονικο εργοταξιο.

Μια που το φερε η κουβεντα οι γνωμες για υγρο διστανται. Εγω εχω υγρο (με το πινελακι του μεσα σαν αυτο πυ χρησιμοποιουν για να βαφουν νυχια αλλα μικροτερο) Ειχα (γιατι το υγρο τελειωσε σχεδον) και της ΑΜ που αυτη ειχει βουρτσακι σπιραλ και πιο σκληρο. Το πινελακι μου φαινεται πολυ σμουθ οποτε μετα δυνεχιζω με πιο σκληρο κοντοτριχο βουρτσακι η ειδικο βουρτσακι απο carbon πολυ πυκνο σαν ενα μπλοκ.

Αλλα καποιοι λενε οτι τα υγρα μπορει να μην κανουν καλο... μπορει να κολανε τη σκονη η οτι η υγραινουν την βελονα πραγμα που της κανει κακο...

Καμμια γνωμη ; Παντως οταν χρησιμοποιω υγρο η βελονα φαινεται πιο καθαρη.
 

aoratos

Senior Member
21 August 2008
458
χαλκιδικη
Α δεν εισαι τεμπελης εσυ...κανονικο εργοταξιο.

Μια που το φερε η κουβεντα οι γνωμες για υγρο διστανται. Εγω εχω υγρο (με το πινελακι του μεσα σαν αυτο πυ χρησιμοποιουν για να βαφουν νυχια αλλα μικροτερο) Ειχα (γιατι το υγρο τελειωσε σχεδον) και της ΑΜ που αυτη ειχει βουρτσακι σπιραλ και πιο σκληρο. Το πινελακι μου φαινεται πολυ σμουθ οποτε μετα δυνεχιζω με πιο σκληρο κοντοτριχο βουρτσακι η ειδικο βουρτσακι απο carbon πολυ πυκνο σαν ενα μπλοκ.

Αλλα καποιοι λενε οτι τα υγρα μπορει να μην κανουν καλο... μπορει να κολανε τη σκονη η οτι η υγραινουν την βελονα πραγμα που της κανει κακο...

Καμμια γνωμη ; Παντως οταν χρησιμοποιω υγρο η βελονα φαινεται πιο καθαρη.

παλιά χρησιμοποιουσα υγρό , άλλα κάποια στιγμή έφυγε το διαμάντι απο το στέλεχος και το κατάργησα
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,724
Απάντηση: Re: αχ αυτή η σκόνη

Α δεν εισαι τεμπελης εσυ...κανονικο εργοταξιο.

Μια που το φερε η κουβεντα οι γνωμες για υγρο διστανται. Εγω εχω υγρο (με το πινελακι του μεσα σαν αυτο πυ χρησιμοποιουν για να βαφουν νυχια αλλα μικροτερο) Ειχα (γιατι το υγρο τελειωσε σχεδον) και της ΑΜ που αυτη ειχει βουρτσακι σπιραλ και πιο σκληρο. Το πινελακι μου φαινεται πολυ σμουθ οποτε μετα δυνεχιζω με πιο σκληρο κοντοτριχο βουρτσακι η ειδικο βουρτσακι απο carbon πολυ πυκνο σαν ενα μπλοκ.

Αλλα καποιοι λενε οτι τα υγρα μπορει να μην κανουν καλο... μπορει να κολανε τη σκονη η οτι η υγραινουν την βελονα πραγμα που της κανει κακο...

Καμμια γνωμη ; Παντως οταν χρησιμοποιω υγρο η βελονα φαινεται πιο καθαρη.

Καποια υγρα οντως εχουν χαρακτηριστει ως επικινδυνα.Ο λογος ειναι διοτι στα συστατικα τους περιεχουν υλικα που μπορει να καταστρεψουν τις κολλες που κρατανε την ακιδα στο στελεχος.Αυτο κυριως σε στελεχη boron,ruby,sapphire οπου χρησιμοποιουνται κολλες για την ακιδα.Το αλλο που μπορει να πειραξουν-αν φτασει μεχρι εκει- ειναι τα λαστιχα της αναρτησης.
Προσωπικα χρησιμοποιω υγρα της audio-technica η nagaoka για δεκαετιες τωρα και τα βρισκω ακινδυνα και αποτελεσματικα.Μετα απο τον υγρο καθαρισμο,αφηνω μερικα λεπτα μεχρι να στεγνωσει σιγουρα.Τελος,και με στεγνο βουρτσακι,σαν αυτο της φωτογραφιας πιο πανω.
Χωρις υγρο δυσκολα φευγει ολη η βρωμια απο την ακιδα και το στελεχος.Το βουρτσακι που εχουν τα υγρα καθαριστικα,ειναι ιδανικα και για καθαρισμο του στελεχους,μεχρι εκει που μπορει να φτασει,χωρις να ακουμπησει το λαστιχο της αναρτησης.
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,724
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: αχ αυτή η σκόνη

εννοείς προτρακτορα ; έναν χάρτινο που είχε το πικάπ το nottingham analoghe orizon
Ναι. Μου φαινεται πολυ μπροστα για rega.
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
προσωπικά δεν είμαι υπέρ του συχνού καθαρισμού της ακίδας με ή χωρίς υγρό.
προτιμώ να μου "μείνει" κεφαλή απο ανάρτηση, παρά απο ακίδα.
στην ανάρτηση κάτι μπορώ να σκαρφιστώ να κάνω καμιά δοκιμή.. στην ακίδα τίποτα.
καλύτερα να πλένονται οι δίσκοι λοιπόν. σαφώς και έχω άπλυτους γιατί κάπου χάθηκε η μπάλα
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι

αυτό αν το πετύχω πουθενά θα το πάρω. ο Τζιμισκής είναι πολύ ευχαριστημένος με την δουλειά που κάνει.
σ'αυτόν το είδα "live"
φθηνό δεν μπορείς να το πεις αλλά δείχνει να αξίζει
 

Cicadelic Ranger

AVClub Fanatic
16 December 2014
15,302
Ευχαριστω φιλοι μου.

Θα ψαξω το υγρο της Audio technica που δεν ειναι και ακριβο.
 

Cicadelic Ranger

AVClub Fanatic
16 December 2014
15,302
Αυτο το μαξιλαρακι το εχει παρει ο φιλος με το Πινκ.
Μου λεει "ειναι απιστευτο". Δεν μενει τιποτα.
Αλλα δεν το εχω δει ακομα και με τον ιο θα αργησω να το δω...