Χάθηκε το σήμα

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

pyrros1

New member
10 May 2017
11
Γειά σας! Χθες το απόγευμα χάθηκε ξαφνικά το σήμα : 0% ισχύς 0 % ποιότητα. Έβγαλα, έβαλα ότι επαφές υπήρχαν σε αποκωδικοποιητη και σπλιτερ χωρίς αποτέλεσμα. Το πιάτο δεν το ακούμπησα. Καμία ιδέα για το τι μπορεί να φταίει , πριν να φωνάξω τεχνικό; (το κουτί είναι kaon ns 1110h)
 

pontios

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
6,691
Clermont-Ferrand, France
Επειδή δεν πείραξες το πιάτο, δεν σημαίνει ότι είναι οκ. Οπτικά το έλεγξες, τουλάχιστον μην έχει σπάζει η βάση ή έχει βγει κάποιο καλώδιο?
 

pyrros1

New member
10 May 2017
11
Οπτικά το έλεγξα, δεν φαίνεται κάτι. Δεν το πάλεψα, γιατί χθες δεν φυσούσε καθόλου. Έχει αντέξει πολλά μποφόρ χωρίς θέμα κ να χάλασε σε μια καλοκαιρινη, σχεδόν μέρα;
 

pyrros1

New member
10 May 2017
11
Re: Απάντηση: Χάθηκε το σήμα

Εννοείς να το αλλάξω με άλλο να δω αν δουλεύει; Οχι δεν το άλλαξα, γιατί ήταν Σάββατο απόγευμα όταν το διαπίστωσα. Και δεν ξέρω αν είναι θέμα αποκωδικοποιητη, οπότε θα μου μείνει το lnb. Υπάρχει περίπτωση να είναι χαλασμένος ο αποκωδικοποιητης;
 

Chan Terism

Senior Member
20 February 2012
344
χανια κρητη
Ναι θα έλεγα να το δοκιμάσεις με ένα άλλο να δεις εάν το δικό σου έχει πρόβλημα τώρα για τον αποκωδικοποιητή δεν ξέρω δοκίμασε να δεις εάν κατεβάσει τα ελευθερα δορυφορικά κανάλια επίσης στης ρυθμίσεις σήματος δοκίμασε εκεί που λέει επιλέξτε αναμεταδότη για ρύθμιση επίλεξε το ΟΤΕ2 η κάτι από τα υπόλοιπα το σπλιτερ δινει και σε αλλο αποκωδικοποιητή σημα για ποιο λογο το εχεις δοκισε να συνδεσεις απευθειας τον αποκωδικοποιητή χωρις το σπλιτερ
 

pyrros1

New member
10 May 2017
11
Re: Απάντηση: Χάθηκε το σήμα

Το splitter το έχω γιατί ενώνω κεραία επίγεια κ πιάτο σε ένα καλώδιο κ μετά τα χωρίζω. Δοκίμασα χωρίς σπλιτερ, αλλά τίποτα. Θα προσπαθήσω να βρω τώρα από κανένα φίλο lnb και να το αλλάξω. Ελπίζω να είναι αυτό.
 

xNikosx

New member
21 December 2013
12
Το ίδιο έπαθα και εγώ και διαπίστωσα πως είχε ξελασκάρει το σπείρωμα του καλωδίου πάνω στο LNB. Το βίδωσα καλά και όλα ΟΚ. Κοίταξε το γιατί μάλλον το ίδιο έχει πάθει για να σου βγάζει 0%.
 

AFam

AVClub Fanatic
11 September 2006
26,961
Ακομα και μια τριχα απο τη γειωση του καλωδιου να ακουμπαει εκει που δεν πρεπει σου κανει ζημια.
Μπορει να εχει προκληθει απο το κουνημα ισχυρου αερα.
Ελεγξε ολες τις συνδεσεις καλωδιων με τα F connectors πριν προχωρησεις σε αλλαγη

Antonis F
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
δοκίμασε και να ξεβιδώσεις και να ξαναβιδώσεις το κολάρο του RF στον δέκτη.
τσέκαρε και εκεί το βύσμα. άρχισε απο τα μέσα πριν φτάσεις στο πιάτο
 

pyrros1

New member
10 May 2017
11
Λοιπόν παιδιά είχατε δίκιο. Το πρόβλημα ήταν στο lnb. Το άλλαξα με άλλο και πιάνω μια χαρά! Σας ευχαριστώ πολύ!
 

Samaroth

New member
21 December 2014
18
Ακριβως το ιδιο προβλημα εχω και γω. Ξαφνικα 0 % σημα και ο αποκωδικοποιητης NS110 γραφει στην οθονη 00:00 . Πηρα τηλ και μου ειπαν οτι θα ερθει τεχνικος και σε περιπτωση που ειναι το προβλημα στην κεραια η χρεωση ειναι 25 ευρω , ενω αν ειναι στον αποκωδικοποιητη η αντικατασταση ειναι δωρεαν . Αν το θεμα ειναι το lnb μπορω να το αντικαταστησω με ενα που εχω απο nova για να το δοκιμασω?
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,767
Athens
Αν έχεις κλείσει ήδη ραντεβού με τον τεχνικό δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι.
Αν δεν είχες κλείσει και έχεις πρόσβαση στην κεραία μπορούμε να σε καθοδηγήσουμε να κάνεις κάποιες δοκιμές.
 

Samaroth

New member
21 December 2014
18
Αν έχεις κλείσει ήδη ραντεβού με τον τεχνικό δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι.
Αν δεν είχες κλείσει και έχεις πρόσβαση στην κεραία μπορούμε να σε καθοδηγήσουμε να κάνεις κάποιες δοκιμές.

Εκλεισα ραντεβου αλλα δεν υπαρχει προβλημα να το ακυρωσω σε περιπτωση που διορθωθει το προβλημα νωριτερα απλα θα πρεπει να ενημερωσω ξανα να μην ερθει .. Προσβαση στην κεραια εχω αλλα ειναι στην σκεπη και σκεφτομαι να την κατεβασω στο μπαλκονι γιατι αλλες χρονιες με τα χιονια κτλ ανεβαινα πανω να καθαρισω τον δεκτη.. Ο δεκτης της νοβα που τον εχω σε πιατο παλιο ( που δεν χρησιμοποιω )μπορει να αντικαταστησει του Οτε ? Ή παει μαζι με το πιατο και δεν βγαινει?
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,767
Athens
Έχεις ξαναστήσει μόνος σου δορυφορική κεραία ?
Αν όχι, πιάνουν σε ψιλο-μαστοριλίκια τα χέρια σου ?

Αν θεωρείς πως όχι, καλύτερα να μην κάνεις μεταφορά του πιάτου παρά μόνο βασικό έλεγχο με τις οδηγίες μας.

Το πιάτο μπορεί να χρησιμοποιηθεί με οποιοδήποτε δέκτη και για οποιοδήποτε δορυφόρο, δεν είναι για συγκεκριμένο δέκτη/δορυφόρο.
 

Samaroth

New member
21 December 2014
18
Θα φωνάξω αύριο κάποιον που ξέρει καλύτερα και κάνει εγκαταστάσεις για πιο σίγουρα να δούμε το θέμα που εχω . Ανέβηκα μόλις τώρα σκέπη και έβγαλα το καλώδιο της κεραίας που πάει στον δέκτη και είδα ότι έχει λίγη σκουριά , το καθάρισα όσο μπόρεσα και το ξανά έβαλα . Επίσης δεν ήταν πολύ καλά σφιγμένο. Και τέλος μέσα από τις ρυθμίσεις εκεί που λέει σύστημα , πληροφορίες και στην 2η σελίδα δεξιά που γράφει κατάσταση δεκτή 1 μια γράφει σε σύνδεση και μια αποσυνδεδεμενο.. Αυτό λέει κάτι να σιγουρέψουμε?
 

cmoustakas

Supreme Member
5 June 2011
5,363
Αθήνα
Έβγαλες τον δέκτη εντελώς απο το ρεύμα και δοκίμασες να τον βάλεις πάλι να κανει boot απο την αρχή??
 

Samaroth

New member
21 December 2014
18
Έβγαλες τον δέκτη εντελώς απο το ρεύμα και δοκίμασες να τον βάλεις πάλι να κανει boot απο την αρχή??

Εκλεισα τον δεκτη απο πισω , τον εβγαλα και απο το ρευμα . Εβγαλα και το καλωδιο κεραιας που κουμπωνει πισω του . Δοκιμασα να ψαξω και στο ΟΤΕ 2 χωρις αποτελεσμα.. Κατι μου λεει οτι ειναι απο το καλωδιο της κεραιας που κουμπωνει στον δεκτη ή ο δεκτης να χαλασε τελειως γιατι οπως πριν μια γραφει συνδεση και μια αποσυνδεση.. Αν κανω επαναφορα ρυθμισεων θα γινει τιποτα ή μπα?
 

cmoustakas

Supreme Member
5 June 2011
5,363
Αθήνα
Δεν χάνεις τίποτα να κανεις επαναφορά, τουλάχιστον αν δεν εχει πρόβλημα το πιάτο η το LNB τότε το σήμα θα επανέλθει.
 

xristosglezellis

New member
15 April 2020
11
Σε πρώτη φάση θέλει μετρήσει πάνω στο πιάτο.
Αυτό θα λύση το οποίο πρόβλημα αλλιώς όλα είναι υποθετικά.