OnePlus [Δοκιμές, Συγκριτικά, Updates]

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)


oneplus-logo.png


Δοκιμές - Συγκριτικά - Updates


 
Last edited by a moderator:
17 June 2006
23,578
Αθήνα
Απάντηση: OnePlus [Ειδήσεις, Δοκιμές, Νέα μοντέλα, Συγκριτικά]

Γιατί δεν βγάζουν και ένα 8 Pro Plus να χτυπήσουν κι αυτοί το χιλιαρικάκι;

Α ρε μάγκες που έγιναν κι αυτοί..... Τους έκαναν μάλλον μάγκες οι samsung/apple.
 

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,727
Πάτρα
Re: Απάντηση: OnePlus [Ειδήσεις, Δοκιμές, Νέα μοντέλα, Συγκριτικά]

Γιατί δεν βγάζουν και ένα 8 Pro Plus να χτυπήσουν κι αυτοί το χιλιαρικάκι;

Α ρε μάγκες που έγιναν κι αυτοί..... Τους έκαναν μάλλον μάγκες οι samsung/apple.

Και αυτές εμείς, αν δεν αγοράζαμε στις τιμές που πουλάνε δεν θα συνέχιζαν να τις ανεβάζουν
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: OnePlus [Ειδήσεις, Δοκιμές, Νέα μοντέλα, Συγκριτικά]

Βασικά το πρώτο κινητό που κυκλοφόρησε με punch hole ήταν το Honor 20.

Αντικειμενικά σχεδιαστικά είναι πολύ καλύτερο πχ από τα iphone και γενικά τα κινητά με τεράστιο notch.
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: OnePlus [Ειδήσεις, Δοκιμές, Νέα μοντέλα, Συγκριτικά]

Από ότι έχω δει υπάρχει μια μεγάλη μερίδα κατόχων Oneplus που δεν τους άρεσε η pop up camera του 7T Pro λόγω καθυστέρησης μέχρι να ανοίξει οπότε άλλαξαν σε σχεδιασμό punch hole.

Εδώ έχει και άλλες λεπτομέρειες που έχουν διαρρεύσει:

https://www.youtube.com/watch?v=WnFAId4bDeY
 

alextrela

Supreme Member
28 November 2011
3,129
Re: OnePlus [Ειδήσεις, Δοκιμές, Νέα μοντέλα, Συγκριτικά]

Νομίζω ο τελευταίος λόγος είναι ότι δεν τους άρεσε η pop up camera που αργεί (που στην ουσία είναι κάτω από δευτερόλεπτο)

Ειδικά που συμμετέχω σε telegram σε δεκάδες group με custom rom κλπ η και xda οι συντριπτική πλοιοψηφια βρίζουν την OP για την επιλογή για punch hole φέτος

Η αλλαγή στον σχεδιασμό έχει να κάνει περισσότερο για να υιοθετήσει επίσημη αδιάβροχοποίηση που έχουν ασκήσει κριτική στην εταιρία youtuber κυρίως μιας και με αποσπομενα μέρη αδύνατο να έχει σοβαρή ip certificate.

Από την άλλη μην ξεχνάμε πολλές αποφάσεις της OP στηρίζονται σε αυτά που αποφασίζει η μητρική Oppo που από τη στιγμή που η ίδια έβαλε punch hole στις ναυαρχιδες για φέτος σχεδόν ακατόρθωτο η OP να ακολουθήσει διαφορετικό δρόμο.

Προσωπικά προσπερναω όπως έκανα με 6/6T και ελπίζω του χρόνου βρουν τρόπο βάλουν την μπροστινή κάμερα κάτω από οθόνη.


Sent from my iPad using Tapatalk Pro
 

tiniakos

AVClub Fanatic
7 August 2007
16,146
Τήνος / Ελλάς
Απάντηση: OnePlus [Ειδήσεις, Δοκιμές, Νέα μοντέλα, Συγκριτικά]

Και για εμένα η τρύπα της αβύσσου είναι μακράν ότι χειρότερο αισθητικά.
Η pop up camera είναι για εμένα ότι καλύτερο.
 

ΣΩΚΡΑΤΗΣ Τ.

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
7,115
ΑΘΗΝΑ
Απάντηση: OnePlus [Ειδήσεις, Δοκιμές, Νέα μοντέλα, Συγκριτικά]

Punch hole και οι τιμές στα ύψη;
Xiaomi και πάλι Xiaomi.
 

waroo

AVClub Addicted Member
20 April 2012
1,696
Re: OnePlus [Ειδήσεις, Δοκιμές, Νέα μοντέλα, Συγκριτικά]

όλο και μικραίνουν οι διαφορές από γενιά σε γενιά

μόνο spec wars για να έχει τον τελευταίο snapdragon και την περισσότερη ram και από βελτιώσεις στο software κουβέντα

τώρα που καθιερώθηκαν και οι 120hz οθόνες στα flagships, αναρωτιέμαι τι άλλο θα σκεφτούν για να διαφοροποιηθούν τα επόμενα χρόνια

ακόμη και η oneplus με τα 2,3 μοντέλα το χρόνο έχει βαλτώσει και το μόνο που κινείται ανοδικά πλέον είναι οι τιμές
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: OnePlus [Ειδήσεις, Δοκιμές, Νέα μοντέλα, Συγκριτικά]

https://www.youtube.com/watch?v=466gJDf7jmY

Δες αυτό το video είναι ενδιαφέρον πως οι τιμές στα flagship ανεβαίνουν συνέχεια ενώ στην πραγματικότητα σου προσφέρουν σε καθημερινή χρήση οριακή βελτίωση σε σχέση με ένα καλό mid range ενώ σε ορισμένα θέματα μπορεί να υστερούν κιόλας (μπαταρία , headphone jack , αντοχή κτλ).
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,411
Μεταμορφωση
Re: OnePlus [Ειδήσεις, Δοκιμές, Νέα μοντέλα, Συγκριτικά]

Φαίνεται τελικά ότι πολλοί ξέχασαν τον τρόπο που πλασαραν τα προϊόντα τους όταν βγήκαν στην αγορά.

Έσπασε και ο διάβολος τώρα και η απόφαση τους για αύξηση τιμών πέφτει πάνω στην επόμενη ημέρα της πανδημίας.

Good luck και σε δαύτους (όπως και σε xiaomi)
 

tiniakos

AVClub Fanatic
7 August 2007
16,146
Τήνος / Ελλάς
Απάντηση: OnePlus [Ειδήσεις, Δοκιμές, Νέα μοντέλα, Συγκριτικά]

Και τι πειράζει με τις τιμές που ανέβηκαν από όλους αναμενόμενο ήταν. Και η Toyota βγάζει αμάξι μια χαρά με 10000 ευρώ, βγάζει και με 50000 ευρώ.
Ότι βαστάει η τσέπη του καθενός.
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,411
Μεταμορφωση
Re: OnePlus [Ειδήσεις, Δοκιμές, Νέα μοντέλα, Συγκριτικά]

Δεν λέμε κάτι διαφορετικό.
Θα πουλήσουν, κατά αναλογία, όσο και τα νέα Mazda 3&6 συγκριτικά με τα audi και BMW... :p
 

tiniakos

AVClub Fanatic
7 August 2007
16,146
Τήνος / Ελλάς
Απάντηση: OnePlus [Ειδήσεις, Δοκιμές, Νέα μοντέλα, Συγκριτικά]

Με ένα κινητό πια των 300-400 ευρώ κάνεις τα πάντα άριστα, ακόμη και με 200 ευρώ αγοράζεις σούπερ τηλέφωνο - φωτογραφική κτλ.
Οπότε μια χαρά είμαστε ακόμη και κινητό με 3000 ευρώ να βγάλουν.
 

alextrela

Supreme Member
28 November 2011
3,129
Re: OnePlus [Ειδήσεις, Δοκιμές, Νέα μοντέλα, Συγκριτικά]

Η μία όψη του νομίσματος είναι αυτή ότι και midrange κινητά ή και περσινές ναυαρχίδες κάνεις άνετα τη δουλειά σου για συντριπτική πλειοψηφία κόσμου.

Υπάρχει βέβαια και η παράμετρος ότι δεν χρειάζεται αγοράζεις Day one αλλά σε 5,6-9 μήνες σε πιο προσιτή τιμή.

Το θέμα βέβαια ότι όσο πιο αυξημένη η τιμή λανσάρισμα τόσο πιο αντίστοιχα αυξημένη θα είναι η τιμή και μετά από πολλούς μήνες.

Όταν μια συσκευή είναι 700 στο λανσάρισμα θα πέσει στα 450 500 μετά 5-6 μήνες.

Όταν όμως είναι 1000 ευρώ δεν θα πέσει στα 450-500 αλλά στα 700-750.

Αρα πάλι θα πληρώσεις πιο αυξημένη τιμή.

Από την άλλη υπάρχει και η παράμετρος τι θες από μια συσκευή, εγώ πχ θέλω stock η near stock Android αρα η μόνες επιλογές είναι τα pixel και τα OnePlus.

Αρα θα αναγκαστω βάλω το χέρι πιο βαθιά τσέπη η να συμβιβαστώ με κάτι που δεν μου αρέσει /ταιριάζει έτσι ώστε να μου έβγαινε πιο φθηνά από pixel η OnePlus.

Ευτυχώς υπάρχει και η xiaomi τουλάχιστον εως πέρσι η και φέτος μόνο με k30 pro σειρά που ναι μεν δεν σου παρέχει stock η near stock Android εμπειρία, αλλά από τη στιγμή μπορείς να βάλεις aosp rom και έτσι να έχεις αυτό που επιθυμείς από άποψη λογισμικό και UI.


Προσωπικά περίμενα ότι φέτος τα OnePlus θα ήταν πιο αυξημένα σε τιμή από πέρσι διότι τα extra features κοστίζουν, τίποτα δεν είναι τζάμπα, απλά περίμενα σε πιο νορμάλ πλαίσια.

Αλλά όταν βλέπεις ότι Huawei(χωρίς μάλιστα πρόσβαση σε Google services /play store) Samsung κοστολογουν στα 1200-1400 σου λέει και η OnePlus στα 900-1000 είναι αρκετά φθηνότερη όταν μάλιστα σου παρέχει ίδιο hardware,/εξοπλισμό/features.

Και κακά τα ψέμματα οι διαφορές μεταξύ τους σε εξοπλισμό, χαρακτηριστικά είναι αμελητέες.

Το παιχνίδι θα παιχθεί καθαρά σε θέμα λογισμικό η after sales support(hardware /software) η οικοσύστημα και φυσικά προσωπικές προτιμήσεις του καθενός αν θα προτιμήσει Samsung η OnePlus η xiaomi που βασικά αυτές τις 3 επιλογές έχουμε ουσιαστικά Ευρώπη, οι άλλες είτε ψόφησαν βλέπε HTC, είτε στα τάρταρα και ανυποληψία είναι πχ Sony, LG


Sent from my Mi MIX 3 using Tapatalk
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: OnePlus [Ειδήσεις, Δοκιμές, Νέα μοντέλα, Συγκριτικά]

Φαίνεται τελικά ότι πολλοί ξέχασαν τον τρόπο που πλασαραν τα προϊόντα τους όταν βγήκαν στην αγορά.

Έσπασε και ο διάβολος τώρα και η απόφαση τους για αύξηση τιμών πέφτει πάνω στην επόμενη ημέρα της πανδημίας.

Good luck και σε δαύτους (όπως και σε xiaomi)

Κάποιοι που έχουμε καλύτερη μνήμη θυμόμαστε και πως ξεκίνησε η Samsung όταν πρωτοβγήκε στην αγορά. Στις τηλεοράσεις ειδικά ήταν μια φτηνότερη εναλλακτική της Sony , ενώ στα κινητά της Motorola.

Να μην λέμε μόνο για την Xiaomi και την Oneplus. Αν και εγώ είμαι ο πρώτος που έχω καταδικάσει την αύξηση τιμών στα κινητά εδώ και χρόνια.

Όσο για τα Mazda που αναφέρεις σε σχέση με τα Audi και τα BMW είναι πολύ πιο αξιόπιστη.

Όχι ότι έχει καμία σχέση η Samsung με την BMW βέβαια.