DAP (music player) για ατομο με περιορισμενη οραση!

22 June 2006
34,725
NEO HRAKLEIO
Εδω και καιρο ψαχνω για το πατερα μου, που εχει προβλημα ορασης, ενα απλο και καλο music mp3 player , που να ειναι ευχρηστο.

Κυριως θελω το εξης...

Να εχει κουμπια και οχι οθονη αφης (αφου δεν βλεπει για να τη χειριστει.)

Να μπορει ν αυξομειωνει ευκολα την ενταση.

Να μπορει να περιειγηθει στους φακελους για να ακουει οτι χρειαζεται.

Η δομη θα ειναι απλη .... μερικοι φακελοι στο root μονο, περιπου 30-40 (ripped cd) , χωρις υποφακελους κλπ.

Θα πρεπει να μπορει με καποια πληκτρα να μπορει να παει σε επομενο και προηγουμενο τραγουδι (μεχρι εδω εχω βρει καποια), αλλα με καποια να μπορει να παει σε επομενο και προηγουμενο φακελο.
Το τελευταιο ειναι το πιο σημαντικο γιατι αλλιως δεν εχει τροπο ν αλλαζει φακελους( cd στην ουσια)....

Εχω ηδη παρει καποια απλα κινεζικα , ,αλλα δεν εχουν τροπο ν αλλαζεις φακελους ευκολα.

Κινητα κλπ αποκλειονται οπως ειπα, μονο κατι με πληκτρα/κουμπια ... με αφη στην ουσια θα το χειριζεται.


Αν καποιος ξερει καποιο να προτεινει θα ημουν ευγνωμων....
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,389
Θεσσαλονίκη
Κατά 99% αυτό που θέλεις δεν γίνεται.
Έχουν περάσει από τα χέρια μου δεκάδες dap και τέτοια λειτουργία
δεν έχω βρει.
Ο πατέρας σου θα πρέπει να συμβιβαστεί , δυστυχώς , με όλα τα
κομμάτια στον ίδιο φάκελλο.
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,421
Πειραιας
Ίσως μπορείς να βρεις κάποιον τρόπο, με playlist ή άλμπουμ ή καλλιτέχνη .
Αν όλα είναι σε ένα φάκελο αριθμισετα σαν 1.χχχχ , όπου 1 είναι το cd και χχχ το νούμερο τραγουδιού, έτσι για να είναι κααααπως μαζεμένα
Το θέμα ειναι βέβαια ότι κάθε τέτοιο μαραφετι έχει το δικο του τροπο λειτουργείας και.... άντε βρες άκρη.
Σπαζοκεφαλιά!
 
22 June 2006
34,725
NEO HRAKLEIO
ok.... μια καλη λυση που υπηρχε, ηταν το ipod shuffle!

Ειχε τα βασικα κουμπια για volume, next/previews track, play-pause....αλλα ειχε κατι μοναδικο.

Ενα κουμπι στη πανω μερια, που οταν το πατουσες παρατεταμενα, σου εκφωνoυσε τις λιστες (απο itunes) μια μια, και οταν ακουγες αυτη που ηθελες , το πατουσες και αρχιζε να τη παιζει.

δυστυχως δεν κυκλοφορει πια και αυτα που υπαρχουν μεταχ/να ειναι μονο 2GB.
 
22 June 2006
34,725
NEO HRAKLEIO
Μάλλον ναι.... το Fiio x3 mk iii (mk 3).
Εκτός των απλών κουμπιών για play/pause, next / preview και ένταση ήχου, έχει κι ένα στο πλάι προγραμματιζόμενο.
Έχει επιλογή εκτός των άλλων, για να πηγαίνει σε επόμενο φάκελο/playlist με ένα πάτημα και με στο προηγούμενο με διπλό.
Αυτό το βρήκα στο manual του.

Δεν εχω βρει άλλο που να το κάνει αυτό.

το ψαχνω μεταχ/νο ....στην Ελλάδα δεν υπάρχει πια, και από αμαζον μόνο κάποιοι τρίτοι το πουλάνε , που δεν τους εμπιστεύομαι.
Αν βρεθεί κάποιο μεταχ/νο εχει καλώς, αλλιώς θα δω...


Sent from my iPad using Tapatalk Pro
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,421
Πειραιας
Μπας και ξερουν κατι παραπανω οι φιλοι μας απο Θεσ/κη, σχετικα με τον αντιπροσωπο της Fiio???