Ο δίσκος της προηγούμενης δεκαετίας.

Haagenti

AVClub Fanatic
18 November 2006
16,559
Ministry Of Silly Walks
Συζητούσα με ένα φίλο τις προάλλες και μας ήρθε η έμπνευση να συγκεντρώσουμε όλα έχουμε μαζέψει στο πίσω μέρος του εγκεφάλου από ακροάσεις,ώστε να βγάλουμε στην επιφάνεια έναν και μοναδικό δίσκο που άφησε για τα καλά το στίγμα του πάνω μας την προηγούμενη δεκαετία..
Εγχείρημα εξαιρετικά δύσκολο και αυτό επειδή η μουσική αποτελείται από παζλ και όχι από ολοτητες.

Ύστερα λοιπόν από ώριμη σκέψη και μέσα από καθαρά προσωπικά κριτήρια,ο παρακάτω δίσκος επικράτησε στα σημεία μέσα μου,κάτι που με έκανε να τον ανακηρύξω σαν την κορυφαία προσωπική στιγμή της δεκαετίας που μας πέρασε..
Μπορεί να ακούγεται βαρύ σε πολλούς και να αγγίζει τα όρια του ψυχαναγκασμού,αλλά για να πω και την μαύρη αλήθεια δεν μου καίγεται καρφί.

Την υπέρτατη αυτή μουσική στιγμή,μου την χάρισε ο Moodie Black με τον δίσκο του Lucas Acid..

Ξέρω ,οι εποχές είναι δύσκολες και όλοι λίγο πολύ έχουμε χάσει τον μπουσουλα ,αλλά ο καθένας προσπαθεί να πιαστεί από αυτό που τον εκφράζει περισσότερο ..
Δεν περιμένω να υπάρξει συμμετοχή για τον παραπάνω λόγο κυρίως..Αν όμως κάποιος νιώθει την ανάγκη να φορέσει κάποιο "στέμμα" σε κάτι αγαπημένο δεν έχει παρά να το πράξει...Έτσι ίσως ανακαλύψουμε και εμείς οι υπόλοιποι διαμάντια που αγνοούμε και που ίσως τα έφαγε η αφάνεια του υπερκαταναλωτισμού.
Θα παρακαλέσω όμως να ανέβει ένας δίσκος από κάθε μέλος.

Ευχαριστώ.

ΥΓ..Δεν υπάρχει κανένα όριο..Όλες οι μουσικές είναι ευπρόσδεκτες αρκεί να προέρχονται από την προηγούμενη δεκαετία..Φιλιά σε όλους και να προσέχετε. :)

a0730610851_16.jpg
 

Cicadelic Ranger

AVClub Fanatic
16 December 2014
15,302
Αναμεσα σε καποιους, οχι πολλους, αντε διαλεγω αυτον.

6113U%2BP60kL._SX425_.jpg
 

Haagenti

AVClub Fanatic
18 November 2006
16,559
Ministry Of Silly Walks
Το παραπάνω το άκουσα όταν βγήκε,πέρασα καλά με κάποια κομμάτια αλλά ήμουν αλλού τότε..Θα το ξανακουσω προσεκτικότερα..Θυμάμαι ότι είχε πολύ καλή χημεία η μπάντα.
 

Cicadelic Ranger

AVClub Fanatic
16 December 2014
15,302
Οταν τους ανακαλυψα, οταν βγηκαν, αισθανθηκα το αισθημα φρεσκαδας που αναζητουσα και αναζητω παντα.

Υπογραμιζω τον ορο φρεσκαδα, οχι νεοτερισμους. Δηλαδη αυτο το πολυ σπανιο κατ εμε πραγμα που κανει αναφορα στους Beatles και που τοσοι μετεπειτα ελπιζαν και δηλωναν οτι ειναι τα νεα σκαθαρια. Χωρις να ειναι βεβαια, και ελαχιστοι εφταναν αυτη την αισθηση.
Οι Franz Ferdinand δεν το δηλωσαν και δεν το αξιωσαν, ισως γιατι δεν το ειχαν ποτε αναγκη...

Κριμα παντως που μετα καποια χρονια ο υπερμετρος ναρκισσισμος του καθενος τους ( κλασσικο χαρακτηριστικο του καλλιτεχνη ) τους εφτασε να παιζουν ξυλο πριν να βγουν στη συναυλια τους. Και η αλχημια αρχισε να σβηνει....

Σκεφτηκα ενα αλλο γκρουπ και αλμπουμ (και καποια αλλα γνωστων μεγαλων απο τα παλια που φυσικα δεν θα το αναφερω αλλιως τι θα το κανουμε εδω ; Αμερικαν μπαρ ; ) Αλλα πιστευω οτι καποιος αυτο το αλλο νεο και ωθητικο θα το βαλει εδω μεσα καποιος...

Ευκαιρια να τους ξανακουσω σημερα...
 

ihodemon

Supreme Member
4 April 2019
4,283
ΑΘΗΝΑ
Μεγάλο κόλλημα το ομότιτλο album των Avatarium (2013), φρέσκαρε τις metal στιγμές μου,
με ένα νοσταλγικό ρετρό τρόπο, και του αξίζει η πρώτη θέση!!

A1TKa7Ns0aL._SL1500_.jpg


Το γιατί στην κριτική του Θοδωρής Μηνιάτη:
https://www.rocking.gr/reviews/album/Avatarium---Avatarium/5154
Και του Κωνσταντίνου Κουτά:
https://rockway.gr/posts/7386-avatarium-avatarium/
Και του Παναγιώτη Αποστολόπουλου
https://www.greekrebels.gr/avatarium-avatarium-nuclear-blast/
 

ihodemon

Supreme Member
4 April 2019
4,283
ΑΘΗΝΑ
Απάντηση: Re: Ο δίσκος της προηγούμενης δεκαετίας.

2013 ???

Εγω σκεφτηκα σαν δεκαετια τα 00ς....
00-10
εγώ κοίταξα πότε βγήκε το Lucas Acid..(2018) που το βρήκα ενδιαφέρον και ξεχώρισα πρόχειρα τα Black και Palm trees,
Expermental άκουσμα που σε υπνωτίζει..
 

Cicadelic Ranger

AVClub Fanatic
16 December 2014
15,302
Re: Απάντηση: Re: Ο δίσκος της προηγούμενης δεκαετίας.

εγώ κοίταξα πότε βγήκε το Lucas Acid..(2018) που το βρήκα ενδιαφέρον και ξεχώρισα πρόχειρα τα Black και Palm trees,
Expermental άκουσμα που σε υπνωτίζει..

Ακουσα και εγω ενα δυο τραγουδια...αλλα δεν προσεξα ημερομηνια.

Σορρυ αν εκανα λαθος, προηγουμενη δεκαετια παντα σκεφτομαι τα 00ς... ισως του χρονου να φτιαξω.

Αν ειναι λοιπον τα 10ς η επιλογη μου ειναι πιο δυσκολη. Γιατι θα πρεπει να προσπερασω την επιθανατια παρακαταθηκη των δυο τεραστειων δημιουργων της εποχης μας, ενω θα επρεπε να βαλω ενα απο τα δυοαυτα...και να προτεινω ενα αλλο, αυτο μετα φοβου και δεους...

a2780243760_10.jpg