Η μικρή κυρία: Hana ML

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

iliverez

Established Member
2 January 2012
258
Αποφάσισα να αλλάξω κεφαλή και σε μια κίνηση που ίσως ξενίζει από την Ortofon Cadenza Black πήγα στη Hana ML. Η διαφορά τιμής των δύο κεφαλών είναι κάπου στα 700-800 ευρώ, με την ortofon να είναι η πιο ακριβή. Είχα διαβάσει αρκετά θετικά για την κεφαλή αυτή, και για να πω την αλήθεια κράταγα μικρό καλάθι και πίστευα πως αν έπιανε το 80% της ortofon θα ήμουν χαρούμενος. Τελικά νομίζω ότι όσοι έχουν γράψει θετικά γι αυτή τη κεφαλή δεν υπερβάλλουν.

Η συκευασία είναι λιτή, παρέχοντας όμως όλα τα απαραίτητα: βίδες, alen και βουρτσάκι, καθώς και ένα μικρό φύλλο με τα τεχνικά χαρακτηριστικά και τις οδηγίες.


hana-ml-in-box.jpghana-ml-box-contents.jpg



Η βελόνα είναι πολύ μικρή, πάρα πολύ μικρή και χάνεται κάτω απο το αλουμινένιο στέλεχος. Έχοντας συνηθίσει το λεπτό στέλεχος της ortofon, τρόμαξα δυο τρεις φορές αν έφαγα τη βελόνα.

hana-ml-stylus.jgp.jpg

Η κεφαλή ρυθμίστηκε κατά Lοfgren A (Baerwald) με ζύγισμα στα προτεινόμενα 2 γραμμάρια. Phono το Salas FSP και αντίσταση εισόδου αρχικα 82 Ohm όπως το χα από την ortofon και τώρα 120. Από τον πρώτο δίσκο φαίνεται ότι πρόκειται για μια κεφαλή που παράγει ζεστό ήχο, με αρκετές λεπτομέρειες, καθαρές υψηλές και αρκετή πληροφορία με ενέργεια μεσοχαμηλά, στοιχεία που παραπέμπουν σε ξεκούραστες μακρόωρες ακροάσεις. Αν και αναγνωρίζω πολλά καλά στην Ortofon (κάποια από τα οποία η Hana δε νομίζω ότι θα τα φτάσει), προτιμώ ξεκάθαρα την Hana. Αυτή η μικρή κυρία κάνει αυτό ακριβώς για το οποίο σχεδιάστηκε: παίζει μουσική και το ποδαράκι ασυναίσθητα ταπ ταπ στο πάτωμα. Επίσης διαβάζει πάρα πολύ καλά. Ακόμα και τα εσωτερικά tracks σε δύσκολους δίσκους έπαιξαν εντελώς καθαρά. Σε κάποια από αυτά η ortofon δεν ήταν τόσο καθαρή ακόμη κι όταν ήταν καινούρια. Ο θόρυβος επιφάνειας είναι πάρα πολύ χαμηλός, σε κορυφαία επίπεδα. Για την ώρα είμαι κοντά στις 10 ώρες και περιμένω να δω αν και πως θα μεταβληθεί η συμπεριφορά της μόλις δουλέψει λίγο παραπάνω η ανάρτηση. Και ο πρώτος δίσκος (κατα πως φαίνεται όχι καλά καθαρισμένος):

hana-ml-playing.jpg

Αυτό που πραγματικά μ' έχει εντυπωσιάσει σε σχέση με την Ortofon, είναι ότι ό,τι και να βάλω θα παίξει όμορφα. Χαμηλότερης ποιότητας δίσκοι προφανώς δεν γίνονται καλοί (όπως πχ πρώτες αγγλικές κόπιες), αλλά παίζουν ευχάριστα. Οι καλές ηχογραφήσεις παίζουν πάρα πολύ όμορφα ούτως ή άλλως. Αν δεν επικρατήσει το γνωστό μικρόβιο, ενδεχομένως αυτή η κεφαλή να είναι το τέλος του ταξιδιού για μένα.
 

quevedo

AVClub Addicted Member
4 May 2010
1,911
επαρχια
Καλοάκουστη, να την απολαύσεις! Είχα κι εγώ ortofon cadenza black και λόγω υψηλής τιμής δεν την ανανέωσα.
 

iliverez

Established Member
2 January 2012
258
Καλοάκουστη, να την απολαύσεις! Είχα κι εγώ ortofon cadenza black και λόγω υψηλής τιμής δεν την ανανέωσα.

Ευχαριστώ. Το κόστος ανανέωσης ήταν το ίδιο περίπου με την τιμή της Hana. Ο βασικός λόγος που άλλαξα (αν μπορώ να το εκφράσω σωστά) ήταν ότι με την cadenza λίγο πολύ πάντα ένιωθα ότι κάτι έλειπε, χωρίς να σημαίνει ότι έφταιγε η κεφαλή ή ότι δε μου χάρισε πολλές ευχάριστες στιγμές.
 

quevedo

AVClub Addicted Member
4 May 2010
1,911
επαρχια
Κι εγώ είχα αυτό το θέμα με την cadenza. Ειχα κι εγώ to RPM9 της project και είμαι πεπεισμένος ότι η cadenza ήταν overkill γι' αυτόν το βραχίονα. Σίγουρα με έναν καλύτερο βραχίονα δε θα υπήρχε αυτό το αίσθημα έλλειψης. Επειδή τη δοκίμασα και στο rega RP10 το αναφέρω αυτό. Παρόλο που ήταν φθαρμένη σαφώς έπαιξε καλύτερα.
 

iliverez

Established Member
2 January 2012
258
Κι εγώ είχα αυτό το θέμα με την cadenza. Ειχα κι εγώ to RPM9 της project και είμαι πεπεισμένος ότι η cadenza ήταν overkill γι' αυτόν το βραχίονα. Σίγουρα με έναν καλύτερο βραχίονα δε θα υπήρχε αυτό το αίσθημα έλλειψης. Επειδή τη δοκίμασα και στο rega RP10 το αναφέρω αυτό. Παρόλο που ήταν φθαρμένη σαφώς έπαιξε καλύτερα.

Ενδιαφέρον. Το RP10 πρέπει να είναι τρομερό εργαλείο. Ζαχάρωνα το P10 τελευταία. Ο πιο βαρύς βραχίονας επίσης βοηθάει. Τον 9cc evo τον έχω ανακαλωδιώσει με nordost και χωρίς να θέλω να ανοίξω κουβέντα για το αν τα καλώδια κάνουν ή οχι διαφορά, στα δικά μου αυτιά (ή ψυχαναγκασμούς κτλ κτλ) έκανε αρκετή διαφορά. Για την cadenza (όπως και για την Hana) έχω ένα μεταλλικό φύλλο μεταξύ κεφαλής και βραχίονα και χρησιμοποιώ βαρύδι από το RPM10 (το νούμερο 31). Παρόλα αυτά πάλι κάτι έλειπε..... Ωστόσο με τρώει η περιέργεια, αν την είχες από την αρχή στο Rega, θα σε κάλυπτε ή πάλι θα άλλαζες;
 

quevedo

AVClub Addicted Member
4 May 2010
1,911
επαρχια
Ενδιαφέρον. Το RP10 πρέπει να είναι τρομερό εργαλείο. Ζαχάρωνα το P10 τελευταία. Ο πιο βαρύς βραχίονας επίσης βοηθάει. Τον 9cc evo τον έχω ανακαλωδιώσει με nordost και χωρίς να θέλω να ανοίξω κουβέντα για το αν τα καλώδια κάνουν ή οχι διαφορά, στα δικά μου αυτιά (ή ψυχαναγκασμούς κτλ κτλ) έκανε αρκετή διαφορά. Για την cadenza (όπως και για την Hana) έχω ένα μεταλλικό φύλλο μεταξύ κεφαλής και βραχίονα και χρησιμοποιώ βαρύδι από το RPM10 (το νούμερο 31). Παρόλα αυτά πάλι κάτι έλειπε..... Ωστόσο με τρώει η περιέργεια, αν την είχες από την αρχή στο Rega, θα σε κάλυπτε ή πάλι θα άλλαζες;

Αν την είχα από την αρχή ίσως να μην την άλλαζα άμεσα. Δυστυχώς η cadenza δεν είναι καινούργια για να έχω πλήρη εικόνα και ο τρόπος που βιώνουμε την ακρόαση μουσικής πιθανόν να διαφέρει.Η cadenza έχει εξαιρετική αναγνωστικότητα και

ανάλυση που νιώθεις πολλές φορές ότι "ακτινογραφεί" το δίσκο, και ίσως αυτό να είναι που δεν ικανοποεί πλήρως. Ενώ αντίθετα άλλες κεφαλές έχουν τρομερή λεπτομέρεια που δεν την λαμβάνουμε ως αναλυτικότητα (ακτινογράφηση) αλλά

συνεισφέρει με συνοχή στη συνολική ηχητική απόδοση.

Τώρα παίζω με μια Audiotechnica AT-33SA και είμαι πολύ ευχαριστημένος.
 

iliverez

Established Member
2 January 2012
258
Από την περιγραφή αυτή μάλλον κοντά είμαστε στον τρόπο που βιώνουμε την ακρόαση. Επίσης ήμουν πολύ κοντά στο να πάω σε PTGII ή ART-9... :ernaehrung004:
 

iliverez

Established Member
2 January 2012
258
Πολύ τη ζήλεψα την Γιαπωνέζα, και μόνο από οπτική άποψη είναι χάρμα ειδεσθαι, φαντάζομαι ότι θα παίζει και φανταστικά. Μεγειά και καλοάκουστη.

Ευχαριστώ! Είναι όντως όμορφη, οπτικά και ακουστικά. Περιμένω να γράψει καμιά 50άρα ώρες για οριστικά συμπεράσματα.